Jump to content
Κώστας.

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

Σχολιασμός χαρτών Μαρτίου 2019. Τι μέλλει γενέσθαι?  

51 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πιστεύετε ότι θα υπάρξει κι άλλη χειμερινή κατεβάσια μετά την Ωκεανίδα - Ψιψίνα;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 minutes ago, [weathermaniac] said:

αρκετά καλά τα πρωινά τρεξίματα. Αλλάξαμε σενάρια, αλλά υπάρχει κινητικότητα. Ο ευρωπαίος δίνει μια παπλαμουδίτσα από 600 και πάνω στις 200 ώρες

 

χωρίς λόγια:

gens-13-1-240.png

το χαμηλο Μιχαηλ είναι όπως το θελουμε ετσι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

το χαμηλο Μιχαηλ είναι όπως το θελουμε ετσι?

Δυτικό ρεύμα φουλ Γιώργο, αν μιλάμε για το σενάριο 13, με αυτό πας εσύ σε μισό μέτρο χιόνι μέσα σε λίγες ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, [weathermaniac] said:

Δυτικό ρεύμα φουλ Γιώργο, αν μιλάμε για το σενάριο 13, με αυτό πας εσύ σε μισό μέτρο χιόνι μέσα σε λίγες ώρες

ναι φιλε αυτό ψαχνω τα τελευταια χρονια,ο μαρτιάτικος χιονιας με δυτικο ρευμα βαζει απίστευτες ποσοτητες σε μικρο χρονικο διάστημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

ναι φιλε αυτό ψαχνω τα τελευταια χρονια,ο μαρτιάτικος χιονιας με δυτικο ρευμα βαζει απίστευτες ποσοτητες σε μικρο χρονικο διάστημα.

15 του μήνα είμαι αναγκασμένος να είμαι Λάρισα καθώς έχω το εμβόλιο ρουτίνας. Ήδη έχασα μια μέρα με χιονομπόρες στα Γιάννενα, οπότε επειδή προς τα εκεί το πάει ο αυλώνας σε ημερομηνίες πιστεύω ότι κάτι καλό θα μας κάνει. Αφού θα λείπω χαχαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

15 του μήνα είμαι αναγκασμένος να είμαι Λάρισα καθώς έχω το εμβόλιο ρουτίνας. Ήδη έχασα μια μέρα με χιονομπόρες στα Γιάννενα, οπότε επειδή προς τα εκεί το πάει ο αυλώνας σε ημερομηνίες πιστεύω ότι κάτι καλό θα μας κάνει. Αφού θα λείπω χαχαχαχα.

Μιχαλιω καλημερα ετσι πως το κοβω τον ορεινο ογκο του Βερμιου μετα βιας τον πιανει εχω αδικο????

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Mountain said:

Μιχαλιω καλημερα ετσι πως το κοβω τον ορεινο ογκο του Βερμιου μετα βιας τον πιανει εχω αδικο????

 

Καλημέρα φίλε, επειδή είμαστε πολύ μακριά και τα ματάκια μου είδαν πολλά αυτόν τον χειμώνα όλα είναι πιθανά. Αν έβγαινε ο ευρωπαίος, ή πχ το σενάριο 13 ναι το Βέρμιο θα έτρωγε ελάχιστα πράγματα, ωστόσο επειδή όπως είπα είμαστε μακριά, άνετα το χαμηλό αλλάζει θέση , οπότε τελικά θα μπορούσε να χιονίσει καλά στο Βέρμιο. [εδώ δεν είμαστε καν σίγουροι για το ποιος αυλώνας θα μας επηρεάσει αρχικά] 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

15 του μήνα είμαι αναγκασμένος να είμαι Λάρισα καθώς έχω το εμβόλιο ρουτίνας. Ήδη έχασα μια μέρα με χιονομπόρες στα Γιάννενα, οπότε επειδή προς τα εκεί το πάει ο αυλώνας σε ημερομηνίες πιστεύω ότι κάτι καλό θα μας κάνει. Αφού θα λείπω χαχαχαχα.

Χαχαχα όχι Μιχαηλ σε θελω εδώ φιλε,αλλωστε τον μεγαλο δυτικο μαζι θα τον φερουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Καλημέρα φίλε, επειδή είμαστε πολύ μακριά και τα ματάκια μου είδαν πολλά αυτόν τον χειμώνα όλα είναι πιθανά. Αν έβγαινε ο ευρωπαίος, ή πχ το σενάριο 13 ναι το Βέρμιο θα έτρωγε ελάχιστα πράγματα, ωστόσο επειδή όπως είπα είμαστε μακριά, άνετα το χαμηλό αλλάζει θέση , οπότε τελικά θα μπορούσε να χιονίσει καλά στο Βέρμιο. [εδώ δεν είμαστε καν σίγουροι για το ποιος αυλώνας θα μας επηρεάσει αρχικά] 

Φυσικα φιλε μου καλε ειναι υποθετικη η κουβεντα (να χαμε να λεγαμε χαχαχαχ) αλλα βλεπω οτι συμφωνεισ στην αποψη μου περι ελαχιστων πραματων στον ορεινο ογκο του Βερμιου.Τελοσ παντωσ thnks Μιχαλιω για την απαντηση να περνας καλα φιλε μου και καλη εβδομαδα,

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΠΩΓΩΝΙ said:

Χαχαχα όχι Μιχαηλ σε θελω εδώ φιλε,αλλωστε τον μεγαλο δυτικο μαζι θα τον φερουμε...

έχω σχέδιο φίλε Γιώργο, μην ανησυχείς. Απλά δεν θέλω να με πάρουν πρέφα τα μοντέλα και το χαλάσουν! Είδες τι πάθαμε τον γενάρη.. Παραλίγο να μου κοστίσει πτυχίο ο αποτυχημένος δυτικός!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως λέμε συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια [αν και βέβαια πρέπει αν αλλάξει σε συνηθισμένα τα βουνά στις πέτρες]

 

έτσι και σε εμένα ισχύει  συνηθισμένος ο Μιχαήλ στις μούφες

Μιχαήλ - 2019

 

χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμία σχέση ο τζίφος και το παράλληλο με όλα τα υπόλοιπα μοντέλα. Για να δούμε ποια θα αποτύχουν, τα υπόλοιπα ποου βγάζουν το χαμηλάκι στην Αμερικη ή ο τζιφος-παράλλλο που το εξαφάνισαν? ο τζίφος πάντως το έβγαζε το χαμηλό, αλλά πιο μεγάλο, και πήγε στο άλλο άκρο, εκεί που δεν υπάρχει καν! Ενώ το παράλληλο ποτέ δεν το έβγαζε, οπότε στο συγκεκριμένο το παράλληλο ή θα φάει τους άλλους ή θα τον φάνε οι άλλοι. Πάντως σε πολλές μεταβλητές στην Αμερική το παράλληλο πήγε προς ευρωπαίο... 

 

τις ίδιες ημερομηνίες που βγάζει ο ευρωπαίος χιόνι, ο τζίφος ετοιμάζει θερμή εισβολή. πάλι καλά που είναι ο τζίφος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καμία σχέση μέσου όρου, καθώς και κοντρόλ με κύριο και πάραλλελ. από τις λίγες φορές.. Μόνο ένα πράγμα σημαίνει αυτό, τούμπα στα 12αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισε η τούμπα του τζίφου στην Αμερική. Δεν είναι ολοκληρωτική προφανώς, αλλά άρχισε.

 

σταθερό το ούκμο. σε καλό σενάριο ευρωπαίου μάλλον.  Επίσης στο 18αρι εχθές έλεγα για ένα άλλο ατλαντικό χαμηλάκι. το ούκμο παραμένει σταθερό όπως και ο τζίφος. να δούμε ποιος θα τουμπιάσει εκεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

Άρχισε η τούμπα του τζίφου στην Αμερική. Δεν είναι ολοκληρωτική προφανώς, αλλά άρχισε.

 

σταθερό το ούκμο. σε καλό σενάριο ευρωπαίου μάλλον.  Επίσης στο 18αρι εχθές έλεγα για ένα άλλο ατλαντικό χαμηλάκι. το ούκμο παραμένει σταθερό όπως και ο τζίφος. να δούμε ποιος θα τουμπιάσει εκεί.

Αυτο δεν θελαμε Μιχαηλ; άρα καλα παμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

Αυτο δεν θελαμε Μιχαηλ; άρα καλα παμε...

είμαι σίγουρος φίλε Γιώργο πως το ούκμο θα έβγαζε και πρώτη κατεβασιά αρκετά καλή μάλιστα.  Αν το ευρωπαικό μείνει σχετικά σταθερό πάμε καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

"Aνούσιες" κουβέντες επί του παρόντος, για μια από τις πλέον ευμετάβλητες περιόδους....

Πιθανόν το ερχόμενο ΠΣΚ, να μπορέσουμε να έχουμε μια σχετικά πιο ασφαλή εικόνα και ίσως μια μικρή τάση, για την καιρική εξέλιξη κι αν μπορέσει ο καιρός να χειμωνιάσει ξανά και ίσως δυνατά....

Βρισκόμαστε σε μια φυσιολογική περίοδο πρώτης απόψυξης, από ένα ψυχρό χειμώνα και αρκετές πολύ σημαντικές χιονοκακοκαιρίες....

Όμως επειδή ο Μάρτης έχει άλλα "υλικά" και η μαγιά σε όλο σχεδόν το βόρειο ημισφαίριο, είναι δυνατή χειμωνιάτικη, η λογική λέει ότι μετά τις 12/3 θα έχουμε άλλες καταστάσεις από αυτές τις "αλκυονίδες" ημέρες που θα ακολουθήσουν ως την Κυριακή της αποκριάς και την Καθαρά Δευτέρα πιθανότατα....χαλαρά λοιπόν και βλέπουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αλήθεια είναι ότι η βόρεια ειδικά Ελλάδα και ειδικότερα η Κ.Μακεδονια έχει μια παρατεταμένη ανομβρία και οι χάρτες μόνο θετικοί δεν φαίνονται για μια βδομάδα τουλάχιστον...Καλός ο ήλιος και η αίσθηση της άνοιξης αλλά χρειάζονται και οι βροχές.Επισης πιστεύω σε ακόμα μία κατεβασιά άγνωστης όμως δυναμικής αλλά χειμερινής κατά βάση.Καλη συνέχεια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια εδω εχουμε κλεισει ενα μηνα ανομβριας σε εναν δυνατο χειμωνιατικο μηνα θελουμε οποσδηποτε φαινομενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν εχει τιποτα για τουλαχιστον 1 εβδομαδα ακομα και βλεπουμε. Καποια στιγμη θα γυρισει ο Μαρτης αλλιως σιγουρα αλλα ποτε ακριβως δεν ξερουμε. Προς το παρον λιασιμο και εξωτερικες εργασιες οσοι εχουν. Το τι θα κανει σε 10 μερες απο τωρα κανενα μοντελο δεν μπορει να προβλεψει μεσα σε εναν απο τους πιο ευμεταβλητους μηνες για το β ημισφαιριο. Βροχες ειναι ο στοχος τωρα και ει δυνατον στρωτες βροχες οχι 300 χιλιοστα σε 2 μερες οπως εκανε στην Κρητη. ΓΙα χιονια του χρονου παλι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ τωρα εγω τι να κανω?..να σεναριογραψω η να περιμενω?..γιατι παραλελ και παιος βλεπω οτι στο γυροφερνουν αυτο που ψαχνεις...ακουω:classic_ninja:😸

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για να δουμε αν θα το συνεχισει ο παιος αυτο το τσου κου-τσου κου...προς την ψυχρη εισβολη..μετα απο κανα δυο προσπαθειες προετοιμασιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά δυτικά φαίνεται η δεύτερη κατεβασιά αλλά ευτυχώς προς το παρόν όχι στην Ιβηρική αλλά στην Ιταλία..αν πάει Ιβηρική θα φάμε υποτροπικό τρελό χωρίς φαινόμενα...αν πάει Ιταλία λογικά στην αρχή νοτιάδες θα έχουμε αλλά μετά θα μας επηρεάσει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...