Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Στα ανατολικά δεν βλέπω ρεκόρ μεγίστων αλλά η διάρκεια είναι που θα μας "σκοτώσει". Υπομονή..

Τα ανατολικα θα χουν τεράστιο πρόβλημα και με τις ελάχιστες...ρεκόρ θα κάνει μονο η αττικη αν κανει οπως το δειχνει τωρα ο τζιφος στο πρωινό τρεξιμο οι αλλοι ανατολικοί θα γλιτώσετε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τα ανατολικα θα χουν τεράστιο πρόβλημα και με τις ελάχιστες...ρεκόρ θα κάνει μονο η αττικη αν κανει οπως το δειχνει τωρα ο τζιφος στο πρωινό τρεξιμο οι αλλοι ανατολικοί θα γλιτώσετε 

Μπορεί να πάει πάνω από 48 η Ελευσίνα; Δεν το νομίζω, θα δούμε όμως..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Μπορεί να πάει πάνω από 48 η Ελευσίνα; Δεν το νομίζω, θα δούμε όμως..

Βγαζει μελτεμοκατασταση που ειναι πιο "στρωτη" η διαβαθμιση των μεγιστων στην Αττικη...τα 48αρια του 1977 εγιναν με σκληρο δυτικο ανεμο το μεσημερι...με μελτεμισιο βορια δεν γινεται να φτασει ουτε τους 45 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό βλέπω και εγώ. Ούτε στη Θεσσαλία δεν βγάζει δυτικό, γι' αυτό λέω δεν θα έχουμε ρεκόρ, αλλά η διάρκεια θα είναι άστα να πάνε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό βλέπω και εγώ. Ούτε στη Θεσσαλία δεν βγάζει δυτικό, γι' αυτό λέω δεν θα έχουμε ρεκόρ, αλλά η διάρκεια θα είναι άστα να πάνε..

Για Τρικαλα-Καρδιτσα φαινεται πιο γερο απο Λαρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Το 47 στα Τρίκαλα; Στη δυτική Ελλάδα τι ρεκόρ έχουμε;

Για τα Τρίκαλα η ΕΜΥ έχει δώσει ελεύθερα δεδομένα από το 1973 και μετά, το 47,2°C σημειώθηκε στις 23 Αυγούστου 1958 αν κρίνω ότι εκείνη την ημέρα ο σταθμός στο αεροδρόμιο της Λάρισας έφθασε τους 45°C νομίζω ότι πολύ πιθανόν να ισχύει. Για Δυτική Ελλάδα ξέρω για Αγρίνιο 44,8°C και Καλαμάτα 45°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποια Ανδαλουσία και ποια Αφρική με τέτοιες διατάξεις που έρχονται η γνώμη μου είναι ότι πιθανόν θα κάνει ρεκόρ κάπου στη χώρα με τόσους σταθμούς που υπάρχουν. Πιθανόν να είναι η δυτική Ελλάδα που δε φτάνει το μελτέμι ή αν φτάσει θα είναι με τη μορφή θερμού καταβάτη. Χωρίς να αποκλείεται Αττική - Κρήτη - Θεσσαλία. 

Το θέμα είναι ότι ξεφεύγει η κατάσταση σε διάρκεια και ένταση και οκ, να δούμε πού μπορεί να φτάσουν τα όρια της ζέστης στις δυνατές περιοχές, όμως τί να το κάνεις όταν κινδυνεύουν άνθρωποι (κυρίως ευπαθείς ομάδες) από ενδεχόμενα μπλακάουτ ή όταν απειλούνται τα λιγοστά δάση που μας έχουν μείνει με ολοκληρωτική καταστροφή. Να τα βράσω τέτοια ρεκόρ. 

Υ.Γ.: Προσωπικά αδιαμφισβήτητο ρεκόρ θεωρώ το 47,2 των Τρικάλων. Δεν απορρίπτω το 48αρι της Ελευσίνας, όμως θα ήθελα κάποια στιγμή να φύγουν οι όποιες "σκιές" υπάρχουν που το αμφισβητούν, μέσα από διάλογο και επιστημονική τεκμηρίωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωωωωωω Ωωωωωω

***ιέται το καλοκαιρααααακι

Ωωωωωω Ωωωωωω

σου **μώ τον Υποτροπικό 

ΥΓ ξεφτιλισμένη εποχή να φύγεις να ησυχάσουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεξαρτητα απο αν θα σπασουν ρεκορ η οχι,σιγουρα επικειται μια ακραια κατασταση...Για πολλες μερες θα φλερταρουμε πανελλαδικως με πολυ υψηλες θερμοκρασιες και ως προς τις μεγιστες και ως προς τις ελαχιστες...

Ιδιαιτερη προσοχη και στις περιοχες που θα εχουν ενισχυμενο μελτεμι..Ο καυσωνας διαρκειας σε συνδυασμο με την ανομβρια,ειναι οτι χειροτερο για την εκδηλωση πυρκαγιων..

Υπομονη..Δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο...Το μονο που με σωζει σε ατομικο επιπεδο ειναι οτι το αλλο σαββατο φευγουμε απο την Αθηνα για διακοπες...Παραλια ολη μερα...Δεν βρισκω αλλη λυση..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με βορρα, η αττικη κανει ρεκορ νοτια απο Φιλαδέλφεια. 

Πιθανοτατα θησειο / Καλλιθέα / γλυφαδα να δουμε ρεκορ( αν οχι ρεκορ, θα πλησιασει)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Με βορρα, η αττικη κανει ρεκορ νοτια απο Φιλαδέλφεια. 

Πιθανοτατα θησειο / Καλλιθέα / γλυφαδα να δουμε ρεκορ( αν οχι ρεκορ, θα πλησιασει)

Και Σαλαμινα.αν φυσαει βοριας σε αυτους τους σταθμους και εχει 25c στα 850hp υπαρχει δυναμικη για 42-43c...αν ομως γυρισει αυρα θα ειναι πολυ πεσμενη

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, MeteoTirnavos είπε:

Για τα Τρίκαλα η ΕΜΥ έχει δώσει ελεύθερα δεδομένα από το 1973 και μετά, το 47,2°C σημειώθηκε στις 23 Αυγούστου 1958 αν κρίνω ότι εκείνη την ημέρα ο σταθμός στο αεροδρόμιο της Λάρισας έφθασε τους 45°C νομίζω ότι πολύ πιθανόν να ισχύει. Για Δυτική Ελλάδα ξέρω για Αγρίνιο 44,8°C και Καλαμάτα 45°C

Δυτική Ελλάδα το Διαβολίτσι Μεσσηνίας έγραψε 46 β. 27/07/1987. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη καταγραφή πιο ψηλά σε άλλο μέρος στα δυτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, yiannis_volos said:

Μπορεί να πάει πάνω από 48 η Ελευσίνα; Δεν το νομίζω, θα δούμε όμως..

Αυτή τη στιγμή η Ελευσίνα βλέπει ένα ταβάνι 43 άντε 44 βαθμούς χωρίς σκληρούς καταβάτες. Αν δεν υπάρχει συνοδεία ισχυρών Β/ΒΔ καταβατών δεν μπορεί να πάει πιο πάνω. Για να απειληθεί το εθνικό και πανευρωπαϊκό ρεκόρ της Ελευσίνας δεν αρκούν οι υψηλές Τ στα 850, θέλουμε οπωσδήποτε χαρακτηριστικά σκληρού φόεν. Αυτό που μπορεί να περιπλέξει την κατάσταση με το Θριάσιο είναι οι πολλές ημέρες διάρκειας του καύσωνα, οπότε εκεί αυξάνονται οι πιθανότητες να βγει σκληρός καταβάτης.

Μη ξεχνάμε οτι η Ελευσίνα έχει την υψηλότερη συχνότητα με θερμοκρασίες άνω των 45 βαθμών στον Ελλαδικό χώρο, κάτι που το έχει καταφέρει 10 φορές και αυτό έγινε όλες τις φορές μόνο με χαρακτηριστικά σκληρού καταβάτη.

Παρακάτω η σημερινή ''μετάφραση'' από ευρωπαϊκό δίνει περίπου αυτό το ταβάνι χωρίς σκληρούς καταβάτες. 

1655010324_Screenshot2021-07-25at12_46_42PM.png.e7b02a84d846ccc413753594a5001ada.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Frostfang8 said:

Με βορρα, η αττικη κανει ρεκορ νοτια απο Φιλαδέλφεια. 

Πιθανοτατα θησειο / Καλλιθέα / γλυφαδα να δουμε ρεκορ( αν οχι ρεκορ, θα πλησιασει)

Σωστά, ουσιαστικά οι τιμές που πρέπει να προσέξουμε είναι οι 48 βαθμοί σε Ελευσίνα και Τατόι και οι 47.5 σε Νέα Φιλαδέλφεια. Αυτά είναι τα επίσημα ρεκόρ της Αττικής από την ΕΜΥ και ταυτόχρονα οι 3 υψηλότερες θερμοκρασίες που έχουν καταγραφεί επίσημα στον Ελλαδικό χώρο.

Η τιμή της Νέας Φιλαδέλφειας μάλιστα είναι η υψηλότερη επίσημα καταγεγραμμένη θερμοκρασία στην Ευρώπη τον 21ο αιώνα. 

Παρακάτω η λίστα με όλα τα ρεκόρ από ΕΜΥ καθώς επίσης και οι δεύτερες και τρίτες υψηλότερες ανά τοποθεσία.

http://www.hnms.gr/emy/el/pdf/heat_summer_2017.pdf

Οι άνεμοι θα κάνουν όλο το παιχνίδι στην Αττική (όπως το κάνουν διαχρονικά). Οπότε ναι, με βοριά θα δούμε άλλες περιοχές να ξεφεύγουν όπως πχ αυτές που ανέφερες (συν τη Σαλαμίνα), με σκληρό καταβάτη θα έχουμε μπροστά μακράν το Θριάσιο κοκ.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η επομενη Δευτερα πολυ επικινδυνη μερα για πιθανο ολοκαυτωμα στην Αττικη με ξαφνικη ενισχυση του βορια κ πανω απο 40c παντου...ειναι πολυ μακρινο σεναριο αλλα επιμενει απο χτες ο τζιφος σε αυτη την προοπτικη...

204-582GR.gif

204-7GR.gif

204-602GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27.7.1987...45c η Ελευσινα μολις 36,2 το Ελληνικο με 27c ραδιοβοληση ημερας...και η εξηγηση φυσικα στους ανεμους εκεινο το μεσημερι

Screenshot_20210725-124404_Chrome.jpg

received_384808619681417.jpeg

Screenshot_20210725-130930_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...