Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Στις 270 η αττικη αν εβγαινε ο χαρτης πιστευω θα εσπαγε ρεκορ

Ξέρουμε το ρεκόρ στη αθηνα σε Ελευσίνα  , νέα Φιλαδέλφεια με τι θερμοκρασιες στα 850 ηρθε;;

Πιθανοτατα με 27-28c Aντωνη.Αλλα αυτη ειναι η προβλεψη του 6αριου.Ισως πηγε και 29c

image.png.8c463826371f6b4bb09babd1b839802d.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Frostfang8 είπε:

δυσκολο να υπαρξει σοβαρη λιμνη ακομα και μετα το περας του εκτρωματος.
τουλαχιστον στα ορεινα κυριως θα υπαρξει πιστευω μερικη ασταθεια αλλα τιποτα παραπανω.

και κοιτοντας χαρτες καταλαβαινω οτι ο αυγουστος θα κινηθει μαλλον σε κολλημενη κυκλοφορια με τις οποιες λιμνες να αφορουν καθαρα υπερδυτικη ευρωπη , εξου και την αηδια που θα ζουμε.

Αυτό απλά δεν θέλω να το σκέφτομαι φίλε. Μου φαίνεται τεράστιο διάστημα χωρίς ουσία, ειδικά αν σκεφτούμε τόσους μήνες ότι είχαμε παρόμοια κυκλοφορία.. Ελπίζω να αλλάξει κάτι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως για να μην απογοητευτώ σκέφτομαι ότι η επόμενη σοβαρή κακοκαιρία θα είναι μετά το 1ο δεκαήμερο του Οκτώβρη και τελείωσε η υπόθεση. Τα τελευταία χρόνια Αύγουστος και Σεπτέμβρης είναι το ένα και το αυτό. Μονίμως ήλιος και βαρεμάρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ δυσκολη η επομενη εβδομαδα σε πολλες περιοχες της χωρας.....

για την Αττικη οσο υπαρχει το βορειο ρευμα θα κραταει χαμηλα την υγρασια και ετσι καπως θα παλευεται η κατασταση...σταδιακα εστω και λιγο αρχιζει και μειωνεται η διαρκεια της ημερας εστω και λιγο...

θα πρεπει να υπαρχει σοβαρη επιφυλακη γιατι δυσκολα πολυ θα αποφυγουμε σοβαρες πυρκαγιες μιας και η ξηρασια δυστυχως φετος στον νομο εχει ξεπερασει καθε οριο....

θετικο το οτι θα πολυς κοσμος θα λειπει σε διακοπες και η κυκλοφορια θα ειναι σχετικα ανετη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλασε και άλλο η τελευταία μεταβλητή του αικον... δυστυχώς.. 

 

γράψτε διαθήκες για καλό και για κακό με αυτά που έρχονται...

 

ότι ελάχιστα καλό είχαν ούκμο και τζεμ, χάλασαν και αυτα΄στα 12αρια.. ήρθε το τέλος..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

χάλασε και άλλο η τελευταία μεταβλητή του αικον... δυστυχώς.. 

 

γράψτε διαθήκες για καλό και για κακό με αυτά που έρχονται...

Βασικά τις διαθήκες μας μάλλον θα πρέπει να τις γράψουμε στο τέλος του επερχόμενου καύσωνα(πέραν των 10 ημερών?!??!) γιατί συνήθως η αλλαγές γίνονται με βίαιο τρόπο(είτε πολυκυτταρικές καταιγίδες είτε βίαιες ριπές ανέμου)...το θέμα είναι το μετά πώς θα έρθει κ πόσο προετοιμασμένος θα είναι ο κόσμος...ελπίζω οι μετεωρολόγοι και η πολιτική προστασία να κρούσουν εγκαίρως τον κώδωνα κινδύνου όταν θα φανεί στον ορίζοντα η αλλαγή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Snow_Addict είπε:

Βασικά τις διαθήκες μας μάλλον θα πρέπει να τις γράψουμε στο τέλος του επερχόμενου καύσωνα(πέραν των 10 ημερών?!??!) γιατί συνήθως η αλλαγές γίνονται με βίαιο τρόπο(είτε πολυκυτταρικές καταιγίδες είτε βίαιες ριπές ανέμου)...το θέμα είναι το μετά πώς θα έρθει κ πόσο προετοιμασμένος θα είναι ο κόσμος...ελπίζω οι μετεωρολόγοι και η πολιτική προστασία να κρούσουν εγκαίρως τον κώδωνα κινδύνου όταν θα φανεί στον ορίζοντα η αλλαγή.

Δεν είναι απαραίτητο να σπάσει άντως έτσι ο καύσωνας φίλε. Σίγουρα, αν έσπαζε με την ίδια διάταξη που έγινε το 19, όντως θα μιλούσαμε για ανάλογα, ή και ακόμκα μεγαλύτερα τέρατα από τότε, όμως μπορεί απλά να πέσει πρόσκαιρα η θερμοκρασία με αέρα λίγα παραπάνω νέφη και τέλος.

 

Πάντως τις επόμενες μέρες, κάτι μπόρες στα ορεινά τις δίνει ο τζίφος, όμως αν μένει η αμονοσυννεφιά μέχρι αργά την  νύχτα, θα γίνουν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για εμάς στις πόλεις..

animjqk9.gif

 

....

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν επιτρέψετε μου κατ αρχήν να πώ ότι το χειροτερο όλων είναι οτι σε περιοχές που έχουν ερημικά υψη βροχής ΑΝ,Στερεά Αν Πελοπόννησο  θα έχει μελτέμι και 40αρια δλδ μπαρούτι ,οι πυρκαγιές είναι δεδομένες,πολύ χειρότερα πιστεύω είναι τα νησιά του Κεντρικού Αιγαίου Μυτιλίνη,Χίο ,Σάμο οπου εκεί θα έχουμε ενα εμμόνικο μελτεμι 7 ως 8 μποφώρ και καυσωνα .Πιστεύω οτι εδω πρέπει να εστιάσουμε καλά τα χιόνια .οι καταιγίδες κλπ αλλά αν πάρουν φωτιά τα πευκόδαση τα πράγματα θα είναι τραγικά.Για το ποτε και πως θα είναι η αλλαγή δεν ξέρω πάντως δεν φαίνεται με τπτ ακόμη ,όταν δείτε χαμηλό να κατευθύνεται καρφί για γροιλανδία τότε θα μιλάμε για πραγματική αλλαγή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η προοπτική όπως εξελίσσεται είναι σοκ και δέος για Πελοπόννησο, βασικά όλη η δυτική χώρα και σε δεύτερη φάση όλη η Ελλάδα. Αν βγουν τα σενάρια θα μιλάμε για το μεγαλύτερο καύσωνα όλων των εποχών με συνέπειες που μπορεί να είναι εφιαλτικές. Προσευχή στον Ύψιστο να γλιτώσουμε τα χειρότερα, τίποτα άλλο.

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 12αρι ευρωπαικο μαλακωσε πολυ τον καυσωνα κυριως για τα ανατολικα...θυμιζει Αυγουστο 2012 κατα 1c θερμοτερο...σε καμια περιπτωση 2007 ή 2017

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ανσαμπλ του τζίφου άρχισαν να γεμίζουν μαζί με το κοντρόλ τη πιθανότητα να μη βγει δεύτερος καύσωνας καθόλου.. αλλά να έχουμε μικροασταθειες μακαρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενδιαφέρουσες αλλαγές προς τον βόρειο πόλο το αικον εκ νέου.. Μακάρι να αλάξει προς τα εκεί ο τζίφος να δούμε αν υπάρχει όντως ανάλογη πιο ανάλαφρη συνέχεια.

 

φυσικά ο τζίφος και δεν κάνει καμία αλλαγή.. σπαστικό μοντέλο μέχρι ΑΗΔΙΑΣ

 

ΑΝΤΊΘΕΤΑ ΒΉΜΑΤΑ ΧΑΧΑΧΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ 🤬

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή προσευχή με την ήδη θερμή θάλασσα Αιγαίου και ακόμα περισσότερο προσεχώς μετά το διάρκειας κύμα καύσωνα τα μπουρίνια που θα κατέβουν& δημιουργηθούν από τα μετέπειτα ψυχρά μέτωπα , ψυχρές λίμνες θα είναι ιστορικά....🆘🙏⛈️❤️❤️⁉️

Screenshot_2021-07-25-00-51-39-256.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Υπομονή προσευχή με την ήδη θερμή θάλασσα Αιγαίου και ακόμα περισσότερο προσεχώς μετά το διάρκειας κύμα καύσωνα τα μπουρίνια που θα κατέβουν& δημιουργηθούν από τα μετέπειτα ψυχρά μέτωπα , ψυχρές λίμνες θα είναι ιστορικά....🆘🙏⛈️❤️❤️⁉️

Screenshot_2021-07-25-00-51-39-256.jpg

χαχα το εύχομαι φίλε. Πάντως γενικότερα ασχέτως αποτελέσματος εδώ αρχικά, είναι εμφανής η αλλαγή της κυκλοφορίας από τις 5 Αυγούστου και μετά, με πολύ πιο οργανωμένο πολικό στρόβιλο, απαραίτητο για να αποφύγουμε νέες μαούνες για αυλώνες, να κατεβαίνουν σε λάθος μέρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ενδιαφέρουσες αλλαγές προς τον βόρειο πόλο το αικον εκ νέου.. Μακάρι να αλάξει προς τα εκεί ο τζίφος να δούμε αν υπάρχει όντως ανάλογη πιο ανάλαφρη συνέχεια.

 

φυσικά ο τζίφος και δεν κάνει καμία αλλαγή.. σπαστικό μοντέλο μέχρι ΑΗΔΙΑΣ

 

ΑΝΤΊΘΕΤΑ ΒΉΜΑΤΑ ΧΑΧΑΧΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ 🤬

Έριξα μία ματιά πριν λίγο στο 18ζ του τζιφου και καταλαβαίνω, χωρίς να κανω λεπτομερείς συγκρισεις, ότι κάνει αντίθετα βήματα από icon...βλέπω μετά το ποστ σου και σιγουρεύτηκα ότι βλέπω καλά...δυστυχώς φοβαμαι ότι ο τζιφος θα βγει εάν επιμείνει και γενικά όποιος έχει το άσχημο σενάριο για εμάς και επιμένει στο τέλος αυτό βγαίνει, δεν μπορώ να το εξηγήσω!

Καλό ξημέρωμα σε όλους, τα λέμε αύριο με την ελπιδα να δούμε κάποιο φως στο βαθος του τουνελ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, geornik said:

Το 12αρι ευρωπαικο μαλακωσε πολυ τον καυσωνα κυριως για τα ανατολικα...θυμιζει Αυγουστο 2012 κατα 1c θερμοτερο...σε καμια περιπτωση 2007 ή 2017

Η ''μετάφραση'' του ευρωπαικού για Μάνδρα και Ελευσίνα αντίστοιχα

255637539_Screenshot2021-07-25at1_31_53AM.thumb.png.ea77271d035ae492ba188a6264314fd8.png

1156516282_Screenshot2021-07-25at1_32_23AM.thumb.png.b14730b6c52cb1b34f0863d2dc8d6865.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χαχα το εύχομαι φίλε. Πάντως γενικότερα ασχέτως αποτελέσματος εδώ αρχικά, είναι εμφανής η αλλαγή της κυκλοφορίας από τις 5 Αυγούστου και μετά, με πολύ πιο οργανωμένο πολικό στρόβιλο, απαραίτητο για να αποφύγουμε νέες μαούνες για αυλώνες, να κατεβαίνουν σε λάθος μέρη...

αν σου πω οτι και να εκανε κατι θα ηθελα απλα ψυχρες λιμνες και οχι χαμηλα και μετωπα.
θελω ζεστο το ιονιο να δουμε θεαμα τον σεπτεμβρη-νοεμβρη :]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, DIMITRIS είπε:

Έριξα μία ματιά πριν λίγο στο 18ζ του τζιφου και καταλαβαίνω, χωρίς να κανω λεπτομερείς συγκρισεις, ότι κάνει αντίθετα βήματα από icon...βλέπω μετά το ποστ σου και σιγουρεύτηκα ότι βλέπω καλά...δυστυχώς φοβαμαι ότι ο τζιφος θα βγει εάν επιμείνει και γενικά όποιος έχει το άσχημο σενάριο για εμάς και επιμένει στο τέλος αυτό βγαίνει, δεν μπορώ να το εξηγήσω!

Καλό ξημέρωμα σε όλους, τα λέμε αύριο με την ελπιδα να δούμε κάποιο φως στο βαθος του τουνελ...

Το θέμα Δημήτρη είναι ότι με αυτή την κατάσταση κοιτάω και τον βόρειο πόλο, ο οποίος τυχάινει να είναι σημκαντικότερος παράγοντας, όλων. και ενώ ο τζίφος ακολουθεί τα άλλα μοντέλα, σε πολύ πιο ασήμαντες μεταβλητές, εκεί που μας ενδιαφέρει συνεχίζει του κεφαλιού του. Αυτό γίνεται επανειλημμένα φέτος και στην κυριολεξία μου ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ Δηλαδή πλέον ξέρω πως αν δείξει κάτι καλό το αικον, ο τζίφος θα κάνει τα αντίθετα μετά. Αλλά αν όμως το αικον δείξει κάτι κακό, κάπου αλλού, τότε ο τζίφος θα ακολουθήσει! ΕΜΑΑ δεν μπορώ, θα με στείλουν στον ψυχίατρο τα μ Μοντέλα. Μα κάθε χρόνο ενώ θεωρητικά, έχω γίνει πιο έμπειρος, όλο και δυσκολεύει η λογική για το πιο θα τουμπιάσει.


Αλλά τελικά βρήκα το μοτίβο επιτέλους. Ποιο είναι το μοτίβο? Ότι θα συμβαίνει ότι είναι ακριβώς ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ😤😬

Καλό ξημέρωμα και σε εσένα φίλε. Πάω να δω όνειρα με καταιγίδες πάλι...

10 ώρες πριν, Frostfang8 είπε:

αν σου πω οτι και να εκανε κατι θα ηθελα απλα ψυχρες λιμνες και οχι χαμηλα και μετωπα.
θελω ζεστο το ιονιο να δουμε θεαμα τον σεπτεμβρη-νοεμβρη :]

 Ναι εννοείται. Ούτε εγώ θέλω βαθυές λίμνες. Οι καλύτερες λίμνες στην Θεσσαλία, με τις μεγαλύτερες καταιγίδες, είναι αυτές οι πορτοκαλί, ούτε καν με τα μπεζ γεωδυναμικά του Meteociel. με 500αρια περίπου στο -10 με  -12, και 850αρια 16-18 oC

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το θέμα Δημήτρη είναι ότι με αυτή την κατάσταση κοιτάω και τον βόρειο πόλο, ο οποίος τυχάινει να είναι σημκαντικότερος παράγοντας, όλων. και ενώ ο τζίφος ακολουθεί τα άλλα μοντέλα, σε πολύ πιο ασήμαντες μεταβλητές, εκεί που μας ενδιαφέρει συνεχίζει του κεφαλιού του. Αυτό γίνεται επανειλημμένα φέτος και στην κυριολεξία μου ΣΠΑΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ Δηλαδή πλέον ξέρω πως αν δείξει κάτι καλό το αικον, ο τζίφος θα κάνει τα αντίθετα μετά. Αλλά αν όμως το αικον δείξει κάτι κακό, κάπου αλλού, τότε ο τζίφος θα ακολουθήσει! ΕΜΑΑ δεν μπορώ, θα με στείλουν στον ψυχίατρο τα μ Μοντέλα. Μα κάθε χρόνο ενώ θεωρητικά, έχω γίνει πιο έμπειρος, όλο και δυσκολεύει η λογική για το πιο θα τουμπιάσει.


Αλλά τελικά βρήκα το μοτίβο επιτέλους. Πιο είναι το μοτίβο? Ότι θα συμβαίνει ότι είναι ακριβώς ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ😤😬

Καλό ξημέρωμα και σε εσένα φίλε. Πάω να δω όνειρα με καταιγίδες πάλι...

 Ναι εννοείται. Ούτε εγώ θέλω βαθυές λίμνες. Οι καλύτερες λίμνες στην Θεσσαλία, με τις μεγαλύτερες καταιγίδες, είναι αυτές οι πορτοκαλί, ούτε καν με τα μπεζ γεωδυναμικά του Meteociel. με 500αρια περίπου στο -10 με  -12, και 850αρια 16-18 oC

εγω κυριως για medicane  θελω . να εχει κρατηθει η επιφανειακη θερμοτητα στο ιονιο/ νοτιο αιγαιο . αλλα πρεπει να κατσει σωστα το οποιο χαμηλο και σε σωστο υψος/θεση για να γινει δουλεια. αλλα αν εχουμε καλες θαλασσες θα γινει πιστευω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

εγω κυριως για medicane  θελω . να εχει κρατηθει η επιφανειακη θερμοτητα στο ιονιο/ νοτιο αιγαιο . αλλα πρεπει να κατσει σωστα το οποιο χαμηλο και σε σωστο υψος/θεση για να γινει δουλεια. αλλα αν εχουμε καλες θαλασσες θα γινει πιστευω

Ωραίος φίλε, και εγώ γουστάρω άγρια τα medicane, είναι φοβερό να βλέπεις μινιατούρες τυφώνες στην Μεσόγειο. Ακόμα και αν δεν χτυπήσουν Ελλάδα με το που βλέπω την πιθανότητα να αυξάνεται κοιτάω με προσοχή την περιοχή που θα συμβεί. Φέτος με τέτοιες ζέστες θα μπορούσε θεωρητικά, αν η διάταξη είναι κατάλληλη, να δημιουργηθεί, ή να φτάσει medicane στο Αιγαίο. [μια φορά έτυχε να δω εικονικό τρέξιμο που το έριχνε πάνω στην Θεσσαλονίκη!]

Πάντως για την Λάρισα που χάνεται το ενδιαφέρον μετά τον Σεπτέμβριο, μια ςκαι τα μέτωπα του Ιονίου δεν μας πιάνουν τόσο καλά όσο τα Γιάννενα όπως είναι φυσικό. Αντίθετα θα έλεγα πως το φθινόπωρο για τα δυτικά είναι η πιο ενδιαφέρουσα καιρικά εποχή, στις αρχές του φθινοπώρου στα βορειοδυτικά, και έπειτα όσο προχωράμε, το ενδιαφέρον μετατίθεται νότια [αν μιλάμε για ηλεκτρικά από γραμμές λαίλαπας.]

 

Τις καληνύχτες μου, νυστάζω από την βαρεμάρα. Επιστροφή αύριο προς Λάρισα μεριά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geornik said:

Για Σπαρτη-Αργος ποσο βγαζει?

42-43 αβέρτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...