Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

216 για ποιο πράγμα? Γιατί 109 ημέρες είναι για να μπει ο Νοέμβριος.....για μένα εκεί ξεκινάει το τεράστιο ενδιαφέρον, αν και φέτος νομίζω ότι από Οκτώβριο θα έχουμε θέμα.....ακόμη και αρχές Δεκέμβρη να το πας, 140 είναι ακόμη!!

116 μέχρι τη γιορτή μου με 2 λόγια! Παρόλα αυτά το διάστημα 1-15 Νοέμβρη έχει τρελό ενδιαφέρον γενικά στη ζωή μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Παρόλο που οι σταθμοί του ΕΑΑ δεν μπορεί να χαρακτηριστούν καθαρά επαγγελματικοί, το ανεμιστηράκι ανανέωσης του αέρα είναι μια πολύ τίμια λύση σε σημείο να γράφουν σχεδόν όπως οι κλασικοί Stevenson όπως ανέφερες. Οι επαγγελματικοί της ΕΜΥ αντίθετα "τσιμπάνε" σε σχέση με τις καταγραφές πιο παλιά στους Stevenson και λογικά και σε σχέση με τους σταθμούς του ΕΑΑ, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα συγκρίνοντάς τους.

Ναι, σωστά βασικό οτι μιλάμε για διαφορετικούς τύπους σταθμών. Επίσης βασικότατο οτι το ΕΑΑ έχει τεράστιο δίκτυο με τη συντήρηση να την αφήνει σε ιδιώτες όπου εκεί δεν ξέρω τι επιτήρηση γίνεται σε αυτούς και πως. Έχω δει πχ κάποιοι να γράφουν εξωφρενικά χαμηλές Τ ενώ άλλοι αντίστοιχα υψηλές. Οπότε είναι και αυτός ο παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Παρόλο που οι σταθμοί του ΕΑΑ δεν μπορεί να χαρακτηριστούν καθαρά επαγγελματικοί, το ανεμιστηράκι ανανέωσης του αέρα είναι μια πολύ τίμια λύση σε σημείο να γράφουν σχεδόν όπως οι κλασικοί Stevenson όπως ανέφερες. Οι επαγγελματικοί της ΕΜΥ αντίθετα "τσιμπάνε" σε σχέση με τις καταγραφές πιο παλιά στους Stevenson και λογικά και σε σχέση με τους σταθμούς του ΕΑΑ, οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα συγκρίνοντάς τους.

Ναι αλλά η ΕΜΥ τσουβαλιάζει τις μέγιστες από σταθμούς stevenson και αυτόματους, με αποτέλεσμα να γίνεται αχταρμάς και λανθασμένα συμπεράσματα.

Η λύση είναι να γίνει calibration τουλάχιστον 1 με 2 βαθμούς κάτω, για να τους πάρουμε στα σοβαρά.

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Ναι αλλά η ΕΜΥ τσουβαλιάζει τις μέγιστες από σταθμούς stevenson και αυτόματους, με αποτέλεσμα να γίνεται αχταρμάς και λανθασμένα συμπεράσματα.

Η λύση είναι να γίνει calibration τουλάχιστον 1 με 2 βαθμούς κάτω, για να τους πάρουμε στα σοβαρά.

Συμφωνώ. Θα έπρεπε η ΕΜΥ να βάλει τους επαγγελματικούς δίπλα στους Stevenson για μεγάλο χρονικό διάστημα και να βγάλει συμπεράσματα για το πώς πρέπει να κάνει το καλιμπράρισμα να ξέρουμε τι γίνεται και να μπορούν να γίνονται συγκρίσεις με καταγραφές παλαιότερων ετών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ναι, σωστά βασικό οτι μιλάμε για διαφορετικούς τύπους σταθμών. Επίσης βασικότατο οτι το ΕΑΑ έχει τεράστιο δίκτυο με τη συντήρηση να την αφήνει σε ιδιώτες όπου εκεί δεν ξέρω τι επιτήρηση γίνεται σε αυτούς και πως. Έχω δει πχ κάποιοι να γράφουν εξωφρενικά χαμηλές Τ ενώ άλλοι αντίστοιχα υψηλές. Οπότε είναι και αυτός ο παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπόψη. 

Σίγουρα η συντήρηση είναι ένα θέμα, όμως ευτυχώς που έχουμε πολύ μικρά ποσοστά προβληματικών σταθμών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Ναι αλλά η ΕΜΥ τσουβαλιάζει τις μέγιστες από σταθμούς stevenson και αυτόματους, με αποτέλεσμα να γίνεται αχταρμάς και λανθασμένα συμπεράσματα.

Η λύση είναι να γίνει calibration τουλάχιστον 1 με 2 βαθμούς κάτω, για να τους πάρουμε στα σοβαρά.

Διαφωνώ εντελώς με αυτό. 1-2 βαθμοί κάτω έτσι γιούργια είναι απλά για γέλια σε μια χώρα σα την Ελλάδα. Αυτό πχ να το κάνουμε σε περιοχές με φτωχό ανάγλυφο , που κ αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα για την χώρα.

Αυτό που πρέπει να γίνει για μένα είναι α) η ΕΜΥ να κάνει διαχωρισμό τύπου σταθμών στο site και β) ο ΕΑΑ να κάνει αυστηρό έλεγχο στους ερασιτέχνες ώστε να διασφαλίσει την συντήρηση των  σταθμών από ενδεχόμενη αμέλεια ή ακόμα και δόλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, sakis13 said:

38.3 αυτη την ωρα στην Καλλιθεα με μεγιστη στους 39.5..

Καπως ετσι θα πρεπε να μαι ολη μερα..

hotweather.2e16d0ba.fill-600x450-c100.jpg

Ε μα και εσύ βρήκες τη πιο ζεστή περιοχή με μελτεμοκαύσωνες να ζεις 🙂

Σε βλέπω υπερβόρεια να μετακομίζεις αν κάθε χρόνο οι μελτεμοκαύσωνες παίρνουν το πάνω χέρι στην Αττική 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Διαφωνώ εντελώς με αυτό. 1-2 βαθμοί κάτω έτσι γιούργια είναι απλά για γέλια σε μια χώρα σα την Ελλάδα. Αυτό πχ να το κάνουμε σε περιοχές με φτωχό ανάγλυφο , που κ αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα για την χώρα.

Αυτό που πρέπει να γίνει για μένα είναι α) η ΕΜΥ να κάνει διαχωρισμό τύπου σταθμών στο site και β) ο ΕΑΑ να κάνει αυστηρό έλεγχο στους ερασιτέχνες ώστε να διασφαλίσει την συντήρηση των  σταθμών από ενδεχόμενη αμέλεια ή ακόμα και δόλο.

Μην κρύβεσαι πίσω από την γεωμορφολογία, πάμε στην Νέα Φιλαδέλφεια το 2007 47,5 ο αυτόματος σταθμός 46,2 ο σταθμός stevenson δίπλα δίπλα end of story

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, MeteoTirnavos said:

Μην κρύβεσαι πίσω από την γεωμορφολογία, πάμε στην Νέα Φιλαδέλφεια το 2007 47,5 ο αυτόματος σταθμός 46,4 ο σταθμός stevenson δίπλα δίπλα end of story

Θυελλώδεις καυτούς νοτιάδες είχε όλη η Αττική εκείνη την μέρα. Η διαφορά οφείλεται ξεκάθαρα στο διαφορετικό τύπο σταθμού, όχι όπως αυτόν της Λάρισας ΕΑΑ που επί χρόνια με άπνοιες ή υποπνέοντες ''λίβες'' της πλάκας ψηνόταν και έδινε μέχρι και 3 βαθμούς πάνω από τον Stevenson του αεροδρομίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South Athens είπε:

Θυελλώδεις καυτούς νοτιάδες είχε όλη η Αττική εκείνη την μέρα. Η διαφορά οφείλεται ξεκάθαρα στο διαφορετικό τύπο σταθμού, όχι όπως αυτόν της Λάρισας ΕΑΑ που επί χρόνια με άπνοιες ή υποπνέοντες ''λίβες'' της πλάκας ψηνόταν και έδινε μέχρι και 3 βαθμούς πάνω από τον Stevenson του αεροδρομίου. 

Σε ευχαριστώ που με διαβεβαιώνεις. Πολύτιμη η βοήθεια σου χαχαχα

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, MeteoTirnavos said:

Σε ευχαριστώ που με διαβεβαιώνεις 

Στη διάθεση σου. Τριγύρω θα είμαι για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια.

Επίσης μιλάμε για Αττική. Τη βασίλισσα της τοπικότητας σε εθνικό επίπεδο. Σε διεθνές ίσως κιόλας.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν όλα τα νότια προάστια 38+ σήμερα λόγω μελτεμοκαύσωνα. Ενώ και η Δυτική Αττική τοπικά επηρεάστηκε από μέτριους καταβάτες.

Οι μέγιστες Αττικής για σήμερα ήταν:

Χαροκόπειο ΕΑΑ 39.5

Σαλαμίνα ΕΑΑ  39.3

Βλυχάδα ΕΑΑ 38.8

Πειραιάς ΕΑΑ 38.5

Φάληρο ΣΕΦ ΕΑΑ 38.5

Μάνδρα ΙΜΣ Davis 38.4

Βάρη/Νίκαια/Κορυδαλλός ΕΑΑ 38.3

Πειραιάς Παιδαγωγική ΕΑΑ 38.2

Πατήσια ΕΑΑ 38.0

Ελευσίνα ΕΜΥ 38

Ν.Φιλαδέλφεια ΕΜΥ 38

Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ 38

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

216 για ποιο πράγμα? Γιατί 109 ημέρες είναι για να μπει ο Νοέμβριος.....για μένα εκεί ξεκινάει το τεράστιο ενδιαφέρον, αν και φέτος νομίζω ότι από Οκτώβριο θα έχουμε θέμα.....ακόμη και αρχές Δεκέμβρη να το πας, 140 είναι ακόμη!!

..... εμένα δεν με ενδιαφέρουν οι βροχές ειδικά οι φθινοπωρινού τύπου ..... 

..... 216 ημέρες για τις 16 Φεβρουαρίου σαν ιστορική αναδρομή από τη Μήδεια .....

...... αν πέρναγε από το χέρι μου θα ήθελα 8 μήνες το χρόνο χιονοπτώσεις ...... να περπατάω μες το χιόνι στα βουνά και στα οροπέδια ...... και 4 μήνες μπονάτσες και αίθριο καιρό για να κάνω καθημερινά ψαροντούφεκο ..... αυτές είναι οι ιδανικές ετήσιες καιρικές συνθήκες για μένα συναρτήσει των φυσιολατρικών μου ανησυχιών και προτιμήσεων  ..... 

1998005065_15072021.jpg.2e224235514d8340762524f2c13b53d6.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Καλησπερα.32,5 η μεγιστη εδω.

pas mal

Αλλά τη Ραφήνα που ίσα που έφτασε τους 31 δεν την πιάσατε 🤣

Δεν πήραν πρέφα μερικές περιοχές της Αττικής από καύσωνα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South Athens είπε:

pas mal

Αλλά τη Ραφήνα που ίσα που έφτασε τους 31 δεν την πιάσατε 🤣

Δεν πήραν πρέφα μερικές περιοχές της Αττικής από καύσωνα πάντως.

Ενταξει η Ραφηνα ειναι θάλασσα και το 31 πολυ ειναι.Αυριο θα ειναι ζεστοτερα νομιζω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... καλησπέρα στα παλιόπαιδα τ' ατίθασα (.... όχι του Τσιφόρου αλλά του Forum τούτου .... ) ......

..... μέγιστη σήμερα 33.8 C ..... τώρα 32 C με υγρασία 33 % και αίσθηση 31 C ...... 

..... και μια απογευματινή από Μαρμάρι Ευβοίας ...... 

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, λυκόφως, ωκεανός και κείμενο που λέει "Nikos Floros"

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ενταξει η Ραφηνα ειναι θάλασσα και το 31 πολυ ειναι.Αυριο θα ειναι ζεστοτερα νομιζω

Αυτό με την θάλασσα είναι κ σχετικό στην Αττική κάποιες φορές. Και η Ελευσίνα θάλασσα είναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Αυτό με την θάλασσα είναι κ σχετικό στην Αττική κάποιες φορές. Και η Ελευσίνα θάλασσα είναι...

Ε μην λεμε τα αυτονοητα.Η Ραφηνα ειναι θαλασσα και με β.α δροσιζεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South Athens είπε:

pas mal

Αλλά τη Ραφήνα που ίσα που έφτασε τους 31 δεν την πιάσατε 🤣

Δεν πήραν πρέφα μερικές περιοχές της Αττικής από καύσωνα πάντως.

Επειδή έτυχε να φέρω τον αδερφό μου από το λιμάνι της Ραφήνας σήμερα πίστεψέ με δεν ήθελες να ήσουν εκεί με υγρασία που έστελνε την αίσθηση ζέστης στο ταβανι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...