Jump to content
THUNDERSNOW1965

Αναφορές Ιουλίου 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39.8 Μάνδρα ο Davis στα 100μ και μέγιστη Αττικής ως τώρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.1 και το Μενίδι o ΙΜΣ Davis.

Έχω μια αίσθηση οτι η Αττική σήμερα εδώ και κάποιες ώρες παίζει μόνη της. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος ως κάτοικος. Είπε οτι συζήτησε κιόλας με Λαγουβάρδο

Εντάξει κατάλαβα, εσύ μήπως έχεις δει την τοποθεσία του σταθμού;

37,7 Πλατανούλια

37,4 Τρίκαλα

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος ως κάτοικος. Είπε οτι συζήτησε κιόλας με Λαγουβάρδο

ε καλά από το ΕΑΑ τι θα πούν, ότι τσιμπάει? Ή μήπως ότι είναι σε κακή τοποθεσία? Προφανώς και όχι. Θα σου πουν "είναι ζεστή η περιοχή". Δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Ζερίκιος said:

ε καλά από το ΕΑΑ τι θα πούν, ότι τσιμπάει? Ή μήπως ότι είναι σε κακή τοποθεσία? Προφανώς και όχι. Θα σου πουν "είναι ζεστή η περιοχή". Δεν βγάζεις άκρη.

Ε καλά και να τσιμπάει μόνο με μελτεμοκαύσωνες και αντίστοιχες ζέστες ενώ με αύρες κ νοτιάδες να πηγαίνει χεράκι χεράκι με κάτι Νέες Σμύρνες και Γκάζια?

Μια χαρά πάει λέω εγώ. Το ανάγλυφο της Αττικής και τα παιχνίδια των ανέμων κλείνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η Αίγινα εντωμεταξύ εντυπωσιακή με το κολλημένο 38άρι της από ΕΜΥ εδώ και ώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που πρέπει να τσεκαριστεί στο λεκανοπέδιο είναι, ποιοί σταθμοί έχουν εμπόδια κοντά τους και, αυτά τα εμπόδια με τι διεύθυνση ανέμων επιδρούν αρνητικά στις μέγιστες (προς τα πάνω).

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Ζερίκιος said:

Αυτό που πρέπει να τσεκαριστεί στο λεκανοπέδιο είναι, ποιοί σταθμοί έχουν εμπόδια κοντά τους και, αυτά τα εμπόδια με τι διεύθυνση ανέμων επιδρούν αρνητικά στις μέγιστες (προς τα πάνω).

 Για όλες τις περιοχές της Ελλάδας πρέπει να γίνει αυτός ο έλεγχος. Αν και πάλι νομίζω εδώ δεν μιλάμε για βλάβες σταθμών αλλά για την επίδραση του ανθρώπου στο περιβάλλον. Οι τιμές αυτές σωστές θα είναι. Η ανθρώπινη δραστηριότητα είναι το θέμα διαχρονικά για όλους τους αστικούς σταθμούς σε όλο τον κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπόθεση μεταξύ Αττικής και Αργολίδας λοιπόν η σημερινή ζέστη στην επικράτεια.

Παρακάτω οι μέγιστες στην Αττική ως τώρα, οποίες ήταν μια μίξη μεταξύ της μελτεμοκατάστασης που επηρρέασε τοπικά το λεκανοπέδιο και την επικράτηση καταβατών στο Θριάσιο το οποίο και τελικά έδωσε την μέγιστη στην Αττική.

39.8 Μάνδρα ΙΜΣ Davis 100μ

39.7 Χαροκόπειο ΕΑΑ

39.4 Πατήσια ΕΑΑ

39.3 Θησείο ΕΑΑ (από το διάγραμμα του σταθμού)

39.2 Ασπρόπυργος ΕΑΑ

39.1 Μενίδι ΙΜΣ Davis

39 Ελευσίνα ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

39 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

39 Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

 

Την ίδια ώρα η Ραφήνα από ΕΜΥ δεν ξεπέρασε τους 29 βαθμούς!!!

 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακός ο καταποντισμός του σταθμού της Μάνδρας τώρα με το γύρισμα των ανέμων κ μόλις 35 βαθμούς από το 40άρι που έδωσε πριν μιάμιση ώρα με τους καταβάτες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μένει να δούμε και αργότερα τα δέκατα από σταθμούς της ΕΜΥ γιατί μπορεί κάποιος σταθμός από Αττική ή η Πυργέλα να έχουν ξεπεράσει το 39.9 του Κρανιδίου.

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Μένει να δούμε και αργότερα τα δέκατα από σταθμούς της ΕΜΥ γιατί μπορεί κάποιος σταθμός από Αττική ή η Πυργέλα να έχουν ξεπεράσει το 39.9 του Κρανιδίου.

Κανένας αυτόματος (θερμοκαζανάκι) σταθμός δεν έδωσε στην Αττική 40 επομένως από 39,4 και κάτω θα είναι οι μέγιστες. 

Μόνο το Άργος (Πυργέλα) έδωσε 40 

Άρα δεν αλλάζει και κάτι η Πελοπόννησος σημείωσε την μέγιστη στην επικράτεια (Κρανίδι ή Πυργέλα)

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ισχύει αυτό πάντα.

Αρκετές φορές οι στρογγυλοποιημένες από τα metar της ΕΜΥ δίνουν χαμηλότερη μέχρι την επόμενη που βλέπουμε στα δέκατα υψηλότερες από την μεταγραφή των δεδομένων. Οπότε ας περιμένουμε λίγες ώρες και θα γνωρίζουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Δεν ισχύει αυτό πάντα.

Αρκετές φορές οι στρογγυλοποιημένες από τα metar της ΕΜΥ δίνουν χαμηλότερη μέχρι την επόμενη που βλέπουμε στα δέκατα υψηλότερες από την μεταγραφή των δεδομένων. Οπότε ας περιμένουμε λίγες ώρες και θα γνωρίζουμε. 

Απλή στρογγυλοποίηση είναι. Δεν γίνεται να γράφει 39 και να δώσουν 39,6 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γίνεται, το έχω προσέξει πολλές φορές. Προφανώς είναι λάθη μετάδοσης στο site της ΕΜΥ. Συνήθως μέχρι το επόμενο πρωι τα διορθώνουν στη μεταγραφή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Γίνεται, το έχω προσέξει πολλές φορές. Προφανώς είναι λάθη μετάδοσης στο site της ΕΜΥ. Συνήθως μέχρι το επόμενο πρωι τα διορθώνουν στη μεταγραφή. 

οκ, πάντως και από τα γραφήματα δεν φαίνεται σταθμός της Αττικής να έδωσε 40, μόνο στην Πυργέλα φαίνεται καθαρό 40αρι

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τα γραφήματα αφορούν αυτά τα λάθη μετάδοσης έχω παρατηρήσει. Ταυτόχρονα όταν συμβαίνουν αυτά τα λάθη μετάδοσης ''κολλάνε'' σε μια τιμή και από τα γραφήματα και από τις ζωντανές ανανεώσεις τον metar. Σε λίγες ώρες θα γνωρίζουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Καλησπέρα από την πόλη της Άρτας. 

30 βαθμοί αυτή την στιγμή με έναν ωραίο δροσερό αεράκι. 

IMG_20210715_194537_1.jpg

Με 30 μέτρα υψόμετρο έχετε μόνο 30 βαθμούς! Πολύ καλό αυτό; Εδώ στη Θεσσαλονίκη είχαμε σήμερα 35 μέγιστη και 22 ελάχιστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, kilkis1989 είπε:

Πέρσυ τέτοιες μέρες γίδες είχαμε...κοιτάω φωτογραφίες από κινητό τώρα.....αχ 

Από ότι θυμάμαι εσύ ήθελες διάλλειμα από τις καταιγίδες 😅

Πάντως εγώ είμαι σχετικά ευχαριστημένος καιρικά μέχρι στιγμής. Είχαμε μεν την μουφεβδομάδα στις αρχές Ιουνίου, όμως μετά φτιάχτηκε το πράγμα. Πέρσι αν εξαιρέσουμε τις καταιγίδες σαν καταιγίδες σαν highlight είχα το roll cloud και φέτος τα μαμάτους. Ενώ φέτος πιστεύω ότι γενικά είχαμε πιο σπάνιου τύπου καταιγίδες, και αυτό απλά με γέμισε.

πέρσι το roll cloud που είχα βάλει και ένα καταπληκτικό time llapse μιας και πέρασε από πάνω μας

IMG_20200806_151158.jpg

IMG_20200806_151333.jpg

IMG_20200806_151451.jpg

 

και φέτος, διαλέχτε και πάρτε

IMG_20210621_205320.thumb.jpg.6d1a67850b61c605482c7ff900e88387.jpgIMG_20210621_205823.thumb.jpg.5fbd51104a5b667a6d90af85c531a5ab.jpg

IMG_20210621_210813.thumb.jpg.9f58e5e3e39b5b432c96a6d68cc5478f.jpg

IMG_20210621_210059.thumb.jpg.bb9b2e35eae5ab003e1872e82a0b4d18.jpg

Γιάννενα μέγιστη είχαμε 34.6 βαθμούς. Τα νέφη μειώθηκαν.

Την Κυριακή θα έχουμε νέα highlights,προσυπογράφω.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωπωπω φωτια και λαυρα σημερα η Αττικη οπως μου μεταφερουν....και βλεπω φουλ του 39 - 39.5 λεκανοπεδιο τι Ιουλιος ειναι αυτος....

Πυργος παραδοξως η ιδια ιστορια μην πω και καλυτερα απο αλλες ημερες...

22.7 με 32.7 μωρε μπραβο διπλη μαγκια σημερα μετα απο ολοκληρες 9 ημερες 1η μεγιστη κατω απο 33 και 1η ελαχιστη κατω απο 23...

Στους 30.5 τωρα με τον ηλιο.ψηλα.ακομα και γκαζωνει υγρασια στο 44% ακομα κρατιεται με.ενα ελαφρυ λιβα να φερνει ολη τη λαυρα του καμπου πανω στην πολη

Επεξεργάστηκε από kouvanos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καίγεται ο τόπος ακόμα και τώρα που σουρουπωσε....Θέλω να πάω για προπόνηση και περιμένω ντυμένος εδώ και μισή ώρα πάνω από την κονσόλα του σταθμού μπας και πέσει λίγο η θερμοκρασία για να βγω από το σπίτι ...Για την ιστορία 31.5 τώρα και υψηλή υγρασία 41%......Μέγιστη 36.6 σήμερα ..  έχει εξαντληθεί προ πολλού η ούτως η άλλως μικρή αντοχή μου στη ζέστη .....μας γονατίζει φέτος το καλοκαιρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καίγεται ο τόπος ακόμα και τώρα που σουρουπωσε....Θέλω να πάω για προπόνηση και περιμένω ντυμένος εδώ και μισή ώρα πάνω από την κονσόλα του σταθμού μπας και πέσει λίγο η θερμοκρασία για να βγω από το σπίτι ...Για την ιστορία 31.5 τώρα και υψηλή υγρασία 41%......Μέγιστη 36.6 σήμερα ..  έχει εξαντληθεί προ πολλού η ούτως η άλλως μικρή αντοχή μου στη ζέστη .....μας γονατίζει φέτος το καλοκαιρι

Αααα τσουρουφλισε σημερα....ειδα Βυρωνα 37.6 και Παπαγου ψηλος 37.0....

Πυργαρος 27 ηδη αλλα με 70% υγρασια....βασικα μετα απο 9 ημερες οσο και να γκρινιαζω συνηθισε ο οργανισμος και δεν με.ενοχλει οσο στην αρχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...