Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2021

Recommended Posts

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Βλέπω βροχές την άλλη Κυριακή που θα τρέξω στο Ναύπλιο ή είναι η ιδεα μου????

Μιχαληηηηηηηηη λέγε ρεεεεεεεε!!!!!!

Ελα ρε σοβαρεψου,εδω δεν ξερουμε τι θα γινει μεθαυριο.Αν βρεχει μην τρεξεις και πηγαινε για τσίπουρα

Καλησπέρα σε ολουσ Παίδες! Αν πέσει π υετος που δείχνει για δυτική χώρα το icon  μέχρι τις 180 ώρες θα χει σίγουρες πλημμύρες και προβλήματα εκεί… θα πέσει πολύ νερό για όλο τον μήνα και βάλε 

14 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλησπέρα σε ολουσ Παίδες! Αν πέσει π υετος που δείχνει για δυτική χώρα το icon  μέχρι τις 180 ώρες θα χει σίγουρες πλημμύρες και προβλήματα εκεί… θα πέσει πολύ νερό για όλο τον μήνα και βάλε 

Να, αυτά δε γουστάρω και μου λένε κάποιοι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή... Βροχή ενός μήνα να πέφτει μαζεμένη σε μια βδομαδα😡

25 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Να, αυτά δε γουστάρω και μου λένε κάποιοι δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή... Βροχή ενός μήνα να πέφτει μαζεμένη σε μια βδομαδα😡

αμα ειναι σε μια εβδομαδα παλι καλα ειναι οταν πεφτει σε μια δυο μερες τοτε ειναι δυσκολα

Εστω και με καθυστερηση σχεδον ενα μηνα,επιστρεφουν και παλι οι βροχες...Τα δυτικα τμηματα της χωρας θα επηρεαζονται σχεδον καθημερινα μεχρι το τελος του μηνα απο διαδοχικες κακοκαιριες...Ορισμενενες εξ αυτων θα επηρεασουν και την υπολοιπη χωρα...Οι βροχες θα ειναι αξιολογες και στην υπολοιπη χωρα με ορισμενα απο τα περασματα αυτα να ειναι ιδιαιτερα ισχυρα..

Προσοχη ομως χρειαζεται ιδιως στην δυτικη χωρα επειδη οι βροχοπτωσεις θα παρουσιασουν εμμονη για σχεδον 10 μερες...Και στην Αττικη θεωρω οτι θα πεσει καλο νερακι εστω και προσκαιρα..Μεχρι την αλλη Κυριακη με λιγη τυχη μπορει να φτασουμε τα 30mm...Ισως και παραπανω..Θα εξαρτηθει και απο το μετωπο της Παρασκευης το οποιο φαινεται εν τελει να επηρεαζει αρκετα και την Αθηνα...

Οπως και να χει ξεκινα μια ακρως ενδιαφερουσα βδομαδα...Βροχες,καταιγιδες συννεφιες και νοτιαδες που τοσο ελλειψαν αυτον τον Νοεμβρη..Χρειαζονται και αυτοι παιδες μου..Κι ας ανεβαζουν τις θερμοκρασιες..Χωρις αυτους βροχη δεν εχει...Καλο σας βραδυ..Και μην ξενερωνετε...Εχουμε ολοκληρο χειμωνα για χιονια...Ενω το φθινοπωρο σφυριξε ληξη πριν καν αρχισει και φετος...

Edited by sakis13

Εδώ με εξαίρεση Τετάρτη και ίσως Πέμπτη θα ρίξει πολύ νερό. Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν μεγάλες ραγδαιότητες.

Τις καθιζήσεις και τις κατολισθήσεις που είδα σε ένα tour ,που έκανα ιδίως στο επαρχιακό δίκτυο της Μέσης Κέρκυρας δεν τις είχα ξαναδεί.

31 λεπτά πριν, Mercedakias είπε:

Πράμαντα τι να περιμένω?

Καλησπέρα Πατριώτη. 

Βροχή με 4-5 βαθμους θα έχεις. 

Τα πραμαντα είναι δυσκολα στο χιόνι. 

Τα Θεοδωριανα με τον τζίφο ίσως χιονιζονται. 

32 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Το έγινε ρε παιδιά έβγαλε δυτικό χιόνια το τζεμ και ο μιχαηλ δεν  το πήρε χαμπάρι ; Χαχα 

Κανει αποχη σημερα χαχα

Μιλησαμε προ ολιγου με τον Μιχαηλ...Οτι και να κανει το ενα του ματι ειναι στα μοντελα...Δεν υπαρχει η λεξη αποχη στο μυαλο του...

Ο Μιχαηλ ειναι σαν τον  Τσακ Νορις...Οπως ο Γκραχαμ Μπελ οταν ανακαλυψε το τηλεφωνο βρηκε 2 αναπαντητες του Τσακ Νορις,ετσι και ο Μιχαηλ μας..Οταν οι επιστημονες πειραματιζοντουσαν πανω στην ευρεση προγνωστικων μοντελων,ο Μιχαηλ εβλεπε ηδη τα ανσαμπλ τους...🤣

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

...Προσοχη ομως χρειαζεται ιδιως στην δυτικη χωρα επειδη οι βροχοπτωσεις θα παρουσιασουν εμμονη για σχεδον 10 μερες...

Μαθημένα τα βουνά στα χιόνια...και τα δυτικά στις νοεμβριάτικες βροχές διαρκείας!! Μου έλεγε ένας συγχωριανός ότι είχαν έρθει κάποια χρονιά εργάτες από Θεσσαλία (δεκαετία 70-80 δε θυμάται ακριβώς) να μαζέψουν ελιές μεροκάματο και να πάρουν και το λάδι της χρονιάς για το σπίτι τους. Το μάζεμα των ελιών το ξεκινάμε αμέσως μετά της Παναγίας 21/11. Εκείνη τη χρονιά λέει από 22/11 μέχρι τα Χριστούγεννα είχε συνεχείς βροχές, δεν έκανε ούτε μια μέρα καλή, οι άνθρωποι έφυγαν χωρίς ούτε ένα μεροκάματο!!!

τα απογευματινά μοντέλα....ψυθιρίζουν και κάτι αλλο απόψε...οτι μετα τα περάσματα των μετώπων...δεν φαίνεται κάποιος αντικυκλώνας να καταρέει πάνω μας...αντίθετα αναδιοργανώνεται δυτικά μας ..ενδιαφέρον

14 λεπτά πριν, bardaris είπε:

τα απογευματινά μοντέλα....ψυθιρίζουν και κάτι αλλο απόψε...οτι μετα τα περάσματα των μετώπων...δεν φαίνεται κάποιος αντικυκλώνας να καταρέει πάνω μας...αντίθετα αναδιοργανώνεται δυτικά μας ..ενδιαφέρον

Και δημιουργία σιβηρικου δείχνει στ μέσα Δεκεμβρίου στο gefs 12αρι!

1 λεπτό πριν, Severe_Lover είπε:

Και δημιουργία σιβηρικου δείχνει στ μέσα Δεκεμβρίου στο gefs 12αρι!

οποτε μπορείς ανέβασε το σύντροφε..!

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ελα ρε σοβαρεψου,εδω δεν ξερουμε τι θα γινει μεθαυριο.Αν βρεχει μην τρεξεις και πηγαινε για τσίπουρα

Θα τρέξω βρέξει δεν βρέξει....απλά θέλω να έχω εικόνα του τι θα φορέσω....τα τσίπουρα μετά ....

12 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θα τρέξω βρέξει δεν βρέξει....απλά θέλω να έχω εικόνα του τι θα φορέσω....τα τσίπουρα μετά ....

Πάρε 2 σετακια 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...