Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να πω την γνώμη μου ψύχραιμα και αντικειμενικά, κυρίως για τους φίλους που μπαίνουν και παρακολουθούν από την αγάπη τους για το χιόνι, δεν συμμετέχουν στο φόρουμ και μπερδεύονται από διάφορες γνώμες.

Για τα ΒΠ λοιπόν να περιμένουν και το Σάββατο και την Κυριακή και την Δευτέρα να δουν το χιόνι να πέφτει από τον ουρανό. Τα μοντέλα είθιστε να παλατζαρουν 3-4μέρες πριν μια από μια ασυνήθιστη διαταραχή και να ισορροπούν 1-2 μέρες πριν. Υπάρχουν περιπτώσεις πχ Μήδεια που το nowcast (τι συνέβαινε έξω) δεν το έπιασαν. Για τον υετο δε προσωπικά 1-2 μέρες πριν την άφιξη της διατραχησ εμπιστεύομαι τα περιοχικά περισσότερο από τα παγκόσμια, καθώς στα περιοχικά έχουν περαστεί δεδομένα προς ανάλυση και καποιες ιδιαιτεροτητες της περιοχής  και όχι οι γενικές μεταβλητές αλγορίθμων. 
Άρα αν περιμένεις φίλε να χιονιστείς, έστω με πέτσα, για να χαρείς κλείδωσε από τώρα την χαρά σου. 
Αν είσαι στην ηλικία μου και θυμάσαι το 87 και περιμένεις ιστορικές καταστάσεις για να χαρείς περίμενε λίγο ακόμα. 
Αυτά από εμένα και το επόμενο ποστ μου θα είναι στις αναφορές το Σάββατο και μάλλον από νωρίς.❄️❄️❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

πολυ σιγουρος ο Κολυδας για τη φαση της Δευτερας-Τριτης.

και φαινοταν και νηφαλιος ρε ******! 😂

Για που όμως? Για πανελλαδικά? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ευρωπαϊκό με βάση τους χάρτες υετού βγάζει κανονικό χιονιά για Χαλκίδα. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, thesprotos said:

Καλά χιόνια Στο Αιγαίο σύμφωνα με ευρωπαιο... Σποράδες, Κυκλάδες, Κρήτη  και λοιπές παραδοσιακές χιονομανες🤣😡φίλοι Αθηναίοι, βοιωτοι κτλ δε σας βλέπω καλά..... 

Εεεεεπ είμαι κ εγώ εδω 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη ζημιά για άλλη μια φορά ο Ατλαντικός που μπαίνει φουριόζος στην Ευρώπη απο σκανδιναβια και σμπρωχνει την διάταξη κρίμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βγαίνει το ουκμο καλο για την δεύτερη φάση: είναι μακριά, θα αλλάξει

Βγαίνει ο ευρωπαίος μέτριος: ταφόπλακα, όλα τελείωσαν

Λίγο κράτει.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To party γινεται αναμεσα στις 120 κ στις 144 ωρες που δεν βλεπουμε στο μετεοσιελ με λιγα λογια. Ας λεμε και τις αληθειες ομως οτι ο παιος σε αυτην την κακοκαιρια μαλλον ειναι για τον πεο πηγαινοντας τον αυλωνα απο ιταλια στη τουρκια σε ενα 24ωρο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω πως ημουν moderator κοκκινος κέτσι, θα ειχα μεινει μονος μου απο τα ban Που θα μοιραζα δεξια κ αριστερα,

 

MODS - XAΡΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν το πιστεύω ότι ρίχνουμε ταφόπλακα για την 2η φάση πριν καν έρθει η πρώτη. Ενταξει να καταλάβω την απαισιοδοξία για το ΣΚ αλλά και για μετά; Τι να πω.
Αν εδειχνε το ιδανικό σεναριο ο ευρωπαίος στις 144 ώρες α λέγατε μερικοί σιγά μην βγει, τώρα που  βγαίνει αρνητικό, κλείδωμα. Έλεος καπου 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, nikolas 2365 said:

Τι ευρωπαϊκό με βάση τους χάρτες υετού βγάζει κανονικό χιονιά για Χαλκίδα. 

Νίκο θα σου πω ότι φοβόμουν για χειρότερο 12 Άρι από παιο,μας κρατάει ζωντανούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Panagiotis said:

Θα προσπαθήσω να πω την γνώμη μου ψύχραιμα και αντικειμενικά, κυρίως για τους φίλους που μπαίνουν και παρακολουθούν από την αγάπη τους για το χιόνι, δεν συμμετέχουν στο φόρουμ και μπερδεύονται από διάφορες γνώμες.

Για τα ΒΠ λοιπόν να περιμένουν και το Σάββατο και την Κυριακή και την Δευτέρα να δουν το χιόνι να πέφτει από τον ουρανό. Τα μοντέλα είθιστε να παλατζαρουν 3-4μέρες πριν μια από μια ασυνήθιστη διαταραχή και να ισορροπούν 1-2 μέρες πριν. Υπάρχουν περιπτώσεις πχ Μήδεια που το nowcast (τι συνέβαινε έξω) δεν το έπιασαν. Για τον υετο δε προσωπικά 1-2 μέρες πριν την άφιξη της διατραχησ εμπιστεύομαι τα περιοχικά περισσότερο από τα παγκόσμια, καθώς στα περιοχικά έχουν περαστεί δεδομένα προς ανάλυση και καποιες ιδιαιτεροτητες της περιοχής  και όχι οι γενικές μεταβλητές αλγορίθμων. 
Άρα αν περιμένεις φίλε να χιονιστείς, έστω με πέτσα, για να χαρείς κλείδωσε από τώρα την χαρά σου. 
Αν είσαι στην ηλικία μου και θυμάσαι το 87 και περιμένεις ιστορικές καταστάσεις για να χαρείς περίμενε λίγο ακόμα. 
Αυτά από εμένα και το επόμενο ποστ μου θα είναι στις αναφορές το Σάββατο και μάλλον από νωρίς.❄️❄️❄️

Πέστα ρε φίλε γιατί οι γνωστοί άγνωστοι τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες όχι μόνο το ΣΚ, αλλά την δεύτερη φάση και όλο το υπόλοιπο του χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ευρωπαϊκό μας θάβει στη 2η φάση. Υπομονή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Τον κακό του τον καιρό και αυτός... Όλα για τα μπάζα είναι τελικα

Εκατσα να ψαξω κατι που να ειναι ιδιο στους 2 χαρτες. Περα απο την κλιμακα,δεν εχει πουθενα την ιδια πιεση  ή κατι ιδιο με χθες

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dimitris27 είπε:

χαχα παλι το χειροτερο δυνατο σεναριο για κεντρικα,ποσο ακομη να χαλασει??Πιστευω απο αυριο θα αρχισει να βελτιωνεται εστω και λιγο...Πεσανε πολυ τα στανταρ μας παντως,αν κανει καμια πετσα στη πολη θα ειμαι απολυτα ικανοποοιημενος

Εγώ πάντως το έχω πει πολλάκις ότι ποτέ δεν μου άρεσαν χοντροί αυλώνες και τεράστιος αζορικός. Όταν βλέπω ένα γιγάντιο αζορικό με 1040mb εμένα δεν μου αρέσει γιατί και θα σπρώξει τον αυλώνα ανατολικά και δεν θα του αφήσει χώρο στην Αδριατική. Και επιπλέον ένα χοντρός αυλώνας πιο δύσκολα θα κάνει αποκοπή και πιο δύσκολα να εισχωρήσει στο Ιόνιο. Πέρα από ένα 6αρι και ένα 00αρι του GFS αν θυμάμαι καλά που έβγαλε τη σωστή διάταξη χωρίς τερατώδεις σχηματισμούς και με τον αυλώνα στο Ιόνιο, η κακοκαιρία αυτή ποτέ δεν ήταν για ΚΒ. Δεν είναι η διάταξη για ΚΒ αυτή. Όταν άρχισαν να πέφτουν οι ώρες χαλούσαν όλα. Και να κάνει κάτι δεν θα είναι με τον σωστό τρόπο, με το χαμηλό από το Ιόνιο δηλαδή, θα είναι κάτι παροδικό και καμιά έξαρση. Για 'μένα το ΣΚ έχει τελειώσει μοντελικά. Το μετά το βλέπουμε ακόμη. Για εδώ το Σάββατα πιστεύω θα γίνει κάτι όπως τις προάλλες, ρύζι δηλαδή κατά βάση για 5-6 ώρες αλλά με καλύτερες Τ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Χιόνι απτο διάστημα είπε:

Εγώ ξέρω ότι ένας κρητικός χιονόφιλος κάπου στο νησί κάθεται και κοιτάει τους χάρτες και βλέπει αυτήν την κακοκαιρία με όνομα ΕΛΠΙΔΑ να έρχεται πάνω του

ScreenHunter_904 Jan. 19 20.06.jpg

Μέσα έπεσες είμαι ένας από αυτούς κ περιμένω με ανυπομονησία αλλά κ με μια επιφύλαξη πάντα γιατί καιρός είναι ότι θέλει κάνει  😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλάμε για 120 ώρες + για την δεύτερη φάση 

Το ξαναγράφω 120+

Αν είναι δυνατόν να βάζουμε από τόσο νωρίς ταφόπλακες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μεγάλη ζημιά για άλλη μια φορά ο Ατλαντικός που μπαίνει φουριόζος στην Ευρώπη απο σκανδιναβια και σμπρωχνει την διάταξη κρίμα 

καλησπερα σωτηρη. φετος ο ατλαντικος μας κατεστρεψε.ηταν η ευκαιρια μας αυτη για φετος. για αλλη μια χρονια δεν δημιουργηθηκε ενα σωστο χαμηλο ατην αδριατικη κ η λιμνη δεν μας ευνοει με την θεση που εχει... προσπαθω να θυμηυμθω ποτε τελευταια φορα πηγε αυλωνας στην ιταλια. ισπανια παει τουρκια κ ελλαδα παει στην ιταλια δεν μπορω να θυμηθωω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Petros21 said:

Βγαίνει το ουκμο καλο για την δεύτερη φάση: είναι μακριά, θα αλλάξει

Βγαίνει ο ευρωπαίος μέτριος: ταφόπλακα, όλα τελείωσαν

Λίγο κράτει.. 

ΤΟ ΓΑΡ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΘΛΙΨΕΩΣ ΓΕΝΝΑ ΠΑΡΑΦΡΟΣΥΝΗ.😉😊

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...