Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, stathis2b είπε:

Μην κολλάμε στις λέξεις, Ας κάνει ένα χιονι της προκοπής κι ας είναι 5 εκατοστά που λέει ο λόγος, προσωπικά ευχαριστημένος θα ειμαι 

Φυσικά, και εγώ. Αυτός είναι ο στόχος μου κάθε χρόνο άλλωστε, ένα 5cm παντού. Αλλά δεν είναι θάψιμο. Γενικά έχουν ακουστεί πολλά υπερβολικά αυτές τις μέρες τα οποία δεν προκύπτουν από κανένα μοντέλο. Είτε για θαψίματα, είτε για ταφόπλακες. Τίποτα δεν έχουμε από τα δύο.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντελως εμπειρικα εγω θυμαμαι σε ολες σχεδον τις σημαντικες κακοκαιριες να υπαρχει ενα παλαντζαρισμα προς το χειροτερο 2-3 μερες πριν και μετα τα σεναρια να επανερχονταν. Ποτε δεν πηγαινε τρενο. Ισως ειναι και στα ορια hopecasting αυτο που λεω γιατι ειναι αληθεια οτι τα σημερινα τρεξιματα ηταν αρνητικα και εκει που θελαμε ενα τσικ νοτιοδυτικα για το τελειο αυτο πηγε δυο τσικ βορειοανατολικα, αλλα εγω προσωπικα δεν γινομαι ταφοπλακακιας οταν δεν εχει κλεισει καν ενα ετος απο το επος της μηδειας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μεταβλητοτητα των σεναριων απο τις 22/01 ειναι πολυ μεγαλη, δεν καταλαβαινω το γιατι να ειναι ετσι δυο μερες πριν. 

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Santa snow said:

Τραγικά τα ensembles του τζίφου. Πλέον μόνο ECMWF κύριο και από 0-96 για μηδέν απογοητεύσεις

κουρασες

η στραβα ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Santa snow said:

Τραγικά τα ensembles του τζίφου. Πλέον μόνο ECMWF κύριο και από 0-96 για μηδέν απογοητεύσεις

Και στην Μηδεια ταφόπλακες έριχνες ,τρεχει ενα ραν και τα ισοπεδώνεις ολα περιμενε λιγο.Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowjohn είπε:

κουρασες

η στραβα ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε

λεει χωρις υπερβολες το τι ισχυει βασικα. ας δουμε ομως και αυριο βραδυ τι θα δειχνουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Η μεταβλητοτητα των σεναριων απο τις 22/01 ειναι πολυ μεγαλη, δεν καταλαβαινω το γιατι να ειναι ετσι δυο μερες πριν. 

Diagramme GEFS

Γιατί στο 500αρι? 

Εκεί κοίτα αποκλίσεις άκομα που έχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowaddict είπε:

Δασκαλος

FB_IMG_1642618568445.jpg

Για τους ταφόπλακακιδες που γράφουν να πάμε για άλλα 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βλεπω τον λογο να μην συμφωνει κανεις με δασκαλο με βαση τι βλεπου με τωρα. Στην τελικη ολοι τα ιδια βλεπουμε απλα καποιοι δεν θελουν να το πιστεψουν! Αν αλλαξει εδω θα ειμαστε να το πουμε πρωτοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγωνιστικές και χιονοφορες καλησπερες σε όλους.👋🌨️

Η "Ελπίδα" έχει σίγουρα ορεκτικό, ενώ και το κυριως πιάτο της μπορεί να είναι θεσπέσιο.

Το ορεκτικό σε γενικές γραμμές το ξέρουμε απο χθες το βράδυ και αφορά κυρίως το ανατολικό κομματι της Πινδου.

Να κάνουμε μια σύνοψη από το τι δίνουν κατά μ.ο τα μοντελα και με την ευχή όχι απλα να μη χαλάσει τπτ από αυτή τη γενική έως τώρα εικόνα,αλλά να βελτιωθει περαιτέρω για όλους.

Την Παρασκευή και από τα βόρεια ψυχρές αέριες μάζες θα ρίξουν απότομα τον υδράργυρο και θα χιονίσει σε αρκετές πεδινές περιοχές της Θράκης της Αν Μακεδονιας (οι οριακες θερμοκρασίες που θα υπάρχουν σε καποια παραθαλάσσια τμήματα μπορεί να δώσουν εναλλαγές βροχής με χιονόνερου) και όπου δεν υπάρχει ο νεφοδιαλυτης βαρδαρης στη κεντρική Μακεδονία.Στη Δυτική Μακεδονία θα πρέπει να χιονίσει παντού. Υποψηφιότητα για χιονόπτωση βάζουν και η Θάσος με τη Σαμοθρακη.Θα είναι ένα σχετικά γρήγορο πέρασμα 6-12 ωρών.

Μέσα στη νύχτα και κατά τη διάρκεια του Σαββατου,καθώς οι ψυχρές μάζες θα κινηθούν νοτιοτερα θα επηρεαστουν από τη διαταραχη με χιονοπτώσεις η Θεσσαλία, οι Σποράδες  όπου και εκεί θα υπάρχουν οριακές t,οπότε δεν θα πρέπει να μας εκπλήξει εάν π.χ  χιονίζει στη Σκιάθο η στη Σκοπελο και έχει βροχή η χιονόνερο η Αλλονησος...η κεντρική Στερεα, η Εύβοια, και η ΒΑ Πελοποννήσος σε πολύ χαμηλά υψόμετρα.

Στην Αττική τώρα, το Σάββατο θα πρέπει εάν όλα πάνε καλά θερμοκρασιακα, να ξεκινήσουμε με βροχουλες στα πεδινά και χιονακι σε ορεινές και ημιορεινές περιοχές.Σταδιακα τα υψόμετρα θα πέφτουν οπότε θα πρέπει να αρχίσουν τα χιόνια στα βόρεια προάστια,και στη συνέχεια μέσα στο λεκανοπέδιο, όπως και στη Δυτική Αττική. Από το απόγευμα και μετά,το αρνητικό d.p θα επιτρεψει την επιβίωση της νιφαδας ακόμα και στα πολύ νότια του νομού.

Θα πρέπει να έχουμε κατά νου ότι η βροχή που θα έχει προηγηθεί αλλά και η χιονόπτωση (όπου αυτή υπάρξει κάτω των 200μ) με θετικές θερμοκρασίες δεν θα κάνουν εύκολη τη χιονόστρωση.Ευχη φυσικά για αυτό,είναι να υπάρξουν μεγάλες ραγδαιοτητες για αρκετή ώρα (λίγο δύσκολο αλλά ποτέ δε ξέρεις) ώστε να στρώσει όσο πιο χαμηλα γίνεται. 

Το αν θα εχουμε υετό το βράδυ και έως το ξημέρωμα της Κυριακής ακόμα δεν έχει αποσαφηνιστεί. Οπότε δε μπορούμε να πούμε με κάποια σιγουριά ότι και η Κυριακή θα μας απασχολήσει με φαινόμενα στον νομό.Οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μας αυτή τη στιγμή.

Αντίθετα οι Κυκλάδες όπως φαίνεται την Κυριακή θα ζήσουν μαγικές στιγμές,με χιονοπτώσεις και χιονοστρωσεις κυρίως στα βόρεια νησιά τους. (Άνδρο,Σύρο,Τήνο,Μύκονο)

Δεν αποκλείεται χιόνι να δουν και ανατολικότερα τα νησιά μας αλλά δεν εχουν υπέρ τους τις πιθανότητές αυτή τη στιγμή.

Το κυρίως μενού για κάποιες περιοχές των Αν Προσηνεμων μπορεί να βγει ιστορικό, μπορεί και όχι.Θα πρέπει να περιμένουμε τα στοιχεία έως το Σάββατο.

Καλά χιονακια χωρίς προβλήματα όπου αυτά πέσουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Παμε για την τριτη φαση εδω περα. Κλειστε το σκουπιδαιοοοοοκ

ECM1-192-1.gif.e9b0c50c3ab43e3ce0bde308d3f13784.gif

Εμεις θα πάρουμε την τρίτη φαση την καλύτερη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χθεσινα 12αρια δε θα βρουμε (ετσι νομιζω δλδ😜) αλλα ξαναλεω αυριο παμε για χαμογελακια αφου θα βρεθει κοινη συνισταμενη σε σεναρια τζεμ για ολο το 4ημερο.

ΚΑΝΕΝΑ μα ΚΑΝΕΝΑ μοντελο δεν φανηκε απολυτα σταθερο. το περιμεναμε, αποδειχτηκε. και το τελος δεν το ειδαμε ακομα, ουτε αναφορικα με το ΣΚ.

δεν θελω να δωσω υπερμετρη χαρα,

αλλα η εμπειρια και η προιστορια, που δεν ειναι τυχαιες, μαρτυρουν κατι τετοιο.

σιγουρα πολλοι θα το εκλαβετε και ως hopecasting, κανενα προβλημα.

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, oropedio lasithi είπε:

Νομίζω ότι η καρδιά αυτής της κακοκαιρίας θα χτυπήσει εδώ. Είμαστε στα 850 m υψόμετρο όλος ο Δήμος Οροπεδίου Λασιθίου, ανατολικά προσήνεμα και μας επηρεάζει πάρα πολύ αυτός ο καιρός. Τέλος της εβδομάδας είμαι σίγουρος ότι το ύψος του χιονιού σε όλο το Δήμο θα υπερβαίνει το ένα μέτρο. Να το θυμάστε όταν θα στέλνω τις φωτό από δω. Έχουν ξεκινήσει ήδη όλες οι προετοιμασίες από τους κτηνοτρόφους και όλους τους κατοίκους του Δήμου μας. Πάμε γερά…

Σίγουρα το οροπέδιο θα βάλει πολύ πράμα σύμφωνα με τα προγνωστικά αλλά ο καιρός έχει πάντα το τελευταίο λόγο ας έρθει πρώτα το χιόνι ας στρωθεί κ μετά βλέπουμε και τα cm αρκεί να μην δημιουργήσει έντονα προβλήματα 

 

1 ώρα πριν, oropedio lasithi είπε:

Νομίζω ότι η καρδιά αυτής της κακοκαιρίας θα χτυπήσει εδώ. Είμαστε στα 850 m υψόμετρο όλος ο Δήμος Οροπεδίου Λασιθίου, ανατολικά προσήνεμα και μας επηρεάζει πάρα πολύ αυτός ο καιρός. Τέλος της εβδομάδας είμαι σίγουρος ότι το ύψος του χιονιού σε όλο το Δήμο θα υπερβαίνει το ένα μέτρο. Να το θυμάστε όταν θα στέλνω τις φωτό από δω. Έχουν ξεκινήσει ήδη όλες οι προετοιμασίες από τους κτηνοτρόφους και όλους τους κατοίκους του Δήμου μας. Πάμε γερά…

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η διαφορα του προγνωστη με τον hopecaster ειναι οτι ο προγνωστης βλεπει αναλυει και δεν κοιταει ενα τρεξιμο απλα...και κρινει και σχολιαζει και φυσικα εκτειθεται και πιο ευκολα για να μην μπω στην διαδικασια λοιπον να πω εγω τι θα γινει οπως εδω και 4 ημερες ειπαμε οτι δεν υπαρχει χιονι στην β.ελλαδα που μενουνε κιολας και φυσικα το ειπαμε βαση ευρωπαικου που ειναι χαλια  μοντελο και επρεπε να ταζουμε10ποντα στη θεσσαλονικη και 25ποντα στη θεσσαλια με βαση τον τζιφο και την ακουσαμε κιολας που δεν ταξαμε χιονια...για τον καιρο της αττικης και δη την κυριακη υπαρχει ηδη αναρτηση του κ.ζιακοπουλο και προγνωση απο ενα απο τους καλυτερους αθηναιους προγνωστες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Και γω αυτο λεω να εξετασουμε σε βαθος, και να αφησουμε της Δευτερας προς το παρον. Μακαρι να μπορεσουμε να παρουμε κατι και το σαββατο, κριμα να τρωνε τα ψαρια υετο. 

Φιλε μου έχουμε πει πολλές φορές ότι εκφράσεις του στυλ..."κατσίκες στα βουνά"η τα "ψάρια στη θάλασσα" να μην τις λέμε γιατί και στις κατσίκες και στα ψάρια προφανος και υπάρχουν χιονοφιλοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γκρινιαρηδες να τος ο ΖιακόπουλοςΕπιγραμματικά για τα χιόνια της Β' φάσης της κακοκαιρίας: (α) Β-ΒΔ Αιγαίο, Κυκλάδες και Κρήτη μακράν πρώτοι, (β) Ανατολική ηπειρωτική χώρα από Μαγνησία και νοτιότερα: την Κυριακή χιονιάς εφαπτόμενος και το διήμερο Δευτέρα - Τρίτη χιονιάς αξιολογότατος σχεδόν σε όλες τις περιοχές. Στο παιχνίδι και η Αθήνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οταν ο Ζιακό μιλάει για αξιολογοτατο χιονια...μιλάει για εκατοστά...η αναρτηση πριν από λίγο

Επεξεργάστηκε από bardaris
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Δεν βλεπω τον λογο να μην συμφωνει κανεις με δασκαλο με βαση τι βλεπου με τωρα. Στην τελικη ολοι τα ιδια βλεπουμε απλα καποιοι δεν θελουν να το πιστεψουν! Αν αλλαξει εδω θα ειμαστε να το πουμε πρωτοι

Καποιοι βλεπουν το ποτηρι μισογεματο καποιοι μισοαδειο. Εχει να κανει με τον ανθρωπο και φυσικα ολοι ειμαστε ιδιαιτεροι και διαφορετικες προσωπικοτητες που συνυπαρχουμε στο φορουμ.
Απλως, η υπερβολικη απαισιοδοξια συχνα επηρρεαζει αρνητικα τους γυρω μας γι αυτο και εγω προσωπικα πχ επιλεγω να μην την εκδηλωνω. Προτιμω να μη σχολιαζω οταν ειμαι απαισιοδοξος γιατι δεν θελω να χαλαω τα vibes των αλλων.

οσον αφορα τους φυση απαισιοδοξους εδω κολλαει η φραση: you must be fun at parties.

Και η υπερβολικη αισιοδοξια δεν ειναι ο σωστος δρομος απαραιτητα αλλα δεν εχει αρνητικη επιπτωση προς τους υπολοιπους. Στην τελικη σχολιασμος χαρτων ειναι και οχι θεμα προγνωσεων.

 

οτι και να γινει παιδες, ηθικο ακμαιοτατο!

Επεξεργάστηκε από LosAlimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Τα προσηνεμα οταν εχουν μεγαλο χιονια στις 70 ωρες:

https://www.facebook.com/cult24gr/videos/669509434402600

χαχαχα εν το μεταξυ ενω δε ξερει να κλοτσαει, σουταρε το αλανι και με τα 2 ποδια! ωραιος!!!

11 λεπτά πριν, snowlover είπε:

Εντελως εμπειρικα εγω θυμαμαι σε ολες σχεδον τις σημαντικες κακοκαιριες να υπαρχει ενα παλαντζαρισμα προς το χειροτερο 2-3 μερες πριν και μετα τα σεναρια να επανερχονταν. Ποτε δεν πηγαινε τρενο. Ισως ειναι και στα ορια hopecasting αυτο που λεω γιατι ειναι αληθεια οτι τα σημερινα τρεξιματα ηταν αρνητικα και εκει που θελαμε ενα τσικ νοτιοδυτικα για το τελειο αυτο πηγε δυο τσικ βορειοανατολικα, αλλα εγω προσωπικα δεν γινομαι ταφοπλακακιας οταν δεν εχει κλεισει καν ενα ετος απο το επος της μηδειας.

σε αντεγραψα αθελα μου, αλλα ετσι θεωρω πως πανε τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, bardaris είπε:

οταν ο Ζιακό μιλάει για αξιολογοτατο χιονια...μιλάει για εκατοστά...

Οταν μιλάει ο δάσκαλος κάτι ξέρει παραπάνω από όλους εμάς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

..... λίγα λόγια και από μένα ..... σηκώσαμε το άσπρο λάβαρο πριν την ώρα του και τώρα που δεν φαίνεται 1 μέτρο έξω από την πόρτα μας ξενερώνουμε ..... έτσι πάει όμως ....????

..... πόσες φορές οι επαγγελματίες μετεωρολόγοι έχουν πέσει τραγικά έξω .....?????....

..... πόσες φορές τα ''επαγγελματικά '' και μη μοντέλα των εκατομμυρίων ευρώ έχουν πάει κουβά ......?????.....

..... είμαστε εδώ μέρες και ώρες και καλά κάνουμε γιατί το γουστάρουμε και έτσι είμαστε γεννημένοι καλώς ή κακώς ..... όμως γιατί να χαλιόμαστε τώρα ......?????....

..... εγώ προσωπικά είχα πολλά χρόνια να αισθανθώ καιρικά τόσο όμορφα ..... αυτή την αίσθηση δεν θα αφήσω να μου τη πάρει κανένα μοντέλο ......

..... θα περιμένω όχι την πέτσα αλλά την νιφάδα να πέφτει και θα κάνω τη ίδια χαρά που έκανα στα 7 στα 17 στα 27 και τώρα στα 57 μου χρόνια .....

.... άποψη μου ..... τίποτα δεν τελειώνει πριν το τέλος .....

....... καλό βράδυ σε όλους και μην αγχώνεστε ....!!!!!!......

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδί μου....μερικοί φίλοι κάνουν σαν να μην εχει χιονίσει ποτέ στην Αθήνα και είναι μονίμως προκατειλλημένοι. Λες και είναι Αιγυπτιώτες  ένα πράγμα και δεν πιστεύουν οτι μπόρεί να κάνει κάτι δυνατό....

Εντάξει, δεν ήμαστε Καρπενήσι, ούτε καν Λαμία ας πούμε. Αλλα η ιστορία είναι αμείλικτη! Μην ξεχάσουμε και όσα ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ οι ίδιοι. Τρανό παράδειγμα πριν 11 μήνες. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

την βόρεια Ελλάδα αφήστε την δεν παιζει ετσι...δυο παρόμοιους χειμωνες που εζησα....91-92 και 82-83 δεν εχει τυχη..αντιθετα η αθηνα χιονιζε καθε βδομαδα...εμεις θα χτυπησουμε μονο με Σιβηρικό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...