Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.... τα ζήλεψα τέτοια ensemble, η αλήθεια είναι .......

Κωνσταντινούπολη:

graphe3_10000___28.9497_41.0138_Istanbul.gif.6ef2a57727cd74d5ed1354e67d089614.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ένα κακό που είδα στο ευρωπαϊκό είναι ότι ο πολικός στρόβιλος είναι τόσο συμπαγής που η Ριτζ δεν μπορεί να αναπτυχθεί βορειότερα στο διάστημα ενδιαφέροντος (Τριτη) και έτσι περνάει ένας μικρός Αυλώνας νοτιότερα στο ύψος της Σκανδιναβίας...πρώτη φορά το δείχνει αυτό και είναι ικανό αν κατέβει να τα τραβήξει όλα πιο ανατολικά (φαίνεται καθαρά η μυτούλα στις 120 και στις 144 πως τα έχει τραβήξει)...πολύ κακη εξέλιξη ελπίζω να μην επιβεβαιωθεί στα επόμενα ραν

Έτσι είναι κάνει τη ζημιά στο Ριτζ του αζορικου....όσο δεν χαλάρωνει λίγο  αλλά προσεχώς θα πάθει μεγάλη ζημιά από τη νέα θέρμανση που ξεκινάει...και θα τον σπάσει..το ανέβασα το πρωί..! Φλεβάρης δυνατός....,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, sotos*snow said:

οκ δεν συνεχίζω.. αν θεωρείς την τελευταία δεκαετία φυσιολογική ή το ότι ο Δεκέμβρης έχει γίνει πολύ θερμότερος ενώ ο Γενάρης έχει καταντήσει πιο ηλιόλουστος απο τον Ιούλιο φυσιολογικό..... πάω πάσο ...δεν το συνεχίζω με την καμία.... όλα καλά.... καλή καρδιά....😜

Κρινω απο το τι καιρο εκανε την τελευταια δεκαετια . Χαλαρα πραγματα. Ωποτε νορμαλ και το φετινο. Τιποτα το περιεργο. Ειπαμε αναλογα τι καλαθι κρατας. Προφανως εσυ σκεφτεσαι αλλες εποχες. Σου ειπα δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσεις, ειναι πως βλεπεις τα πραγματα. Εν ολιγης για εσενα ειναι μετρο συγκρισης τι εκανε 1 τεταρτο του αιωνα πριν και για εμενα το τι κανει τα τελευταια χρονια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα περιμένω να έρθει το Σάββατο με τα ίδια ακριβώς όπως σήμερα αρνητικά τρεξίματα για να βάλω ταφόπλακα για το ΣΚ αττική... 

ΥΓ. Έχει μεγάλο λάκκο η φάβα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Severe_Lover είπε:

Έτσι είναι κάνει τη ζημιά στο Ριτζ του αζορικου....όσο δεν χαλάρωνει λίγο  αλλά προσεχώς θα πάθει μεγάλη ζημιά από τη νέα θέρμανση που ξεκινάει...και θα τον σπάσει..το ανέβασα το πρωί..! Φλεβάρης δυνατός....,

Το θέμα είναι να μην την πάθουμε στην μία φορά που κατεβαίνει το τέρας...δηλαδή κάπου έλεος 6 εισβολές όλες να βρει τρόπο να τις τραβήξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

για σενα και στον Κώστα Μαρούσι οι χιονοθύελλες της Αττικής...οσο και να τις ψάξεις δεν υπάρχουν..μαγεία σκέτη...λες και ειναι παραμύθι...ειχα την τυχη να τις ζησω το 91-92 και ολη την δεκαετια του 2000....και επαναλαμβάνω ειχες δικιο οι αεροχείμαροι που ανεβαζα ηταν του gfs...

Τι μας θυμιζεις φιλε….1991 ο ανωτερος ΟΛΩΝ! Γρηγορος, βιαιος και πολυ αποτελεσματικος. Θυμαμαι (καλα) τους χιονιαδες ολους αρχης γενομενης απο το 1983, δεκα χρονων τοτε. Το 02/02/1991 ηταν ρεκορ για τη Χαλκιδα. Νομιζω οτι οι χαρτες του συμβαντος αυτου ειναι οδηγος για το πως χιονιζεται η Χαλκιδα (για τους συντοπιτες) με αρνητικες,  non stop, Δ-ΒΔ και νιφαδες τεραστιων διαστασεων! Ελπιζω καποια στιγμη να αξιωθω να ζησω ξανα εναν τετοιο βιαιο χιονιά….

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snowjunky είπε:

Έλα οι προσυνεμοι νομίζω ότι έχετε και το αικον πλέον.δυτικισε 

Σιγα μην περιμεναμε το σκουπιδαριο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Σιγα μην περιμεναμε το σκουπιδαριο!!!

Απλά πλέον το έχετε και αυτό μαζί σας πλέον μαζί με ουκμο παιο.αν λέει κάτι και αυτό.σρην ίδια κατηγορία το βάζω με τον τζιφο παντός φίλος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Snowjunky said:

Έλα οι προσυνεμοι νομίζω ότι έχετε και το αικον πλέον.δυτικισε 

Πράγματι δυτίκισε και μάλιστα σε σημείο που πρέπει να μας προβληματίζει... δεν είναι 100% χάλια πάντα, οκ δεν πιάνει πάντα τον υετό αλλά μήπως λέω εγώ θέλει να μας πει κάτι? Και αν μια στο εκατομμύριο έχει δίκιο? Αν ξαφνικά τραβήξει τα υπόλοιπα μοντέλα δυτικότερα και νοτιότερα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowmix99d είπε:

Πράγματι δυτίκισε και μάλιστα σε σημείο που πρέπει να μας προβληματίζει... δεν είναι 100% χάλια πάντα, οκ δεν πιάνει πάντα τον υετό αλλά μήπως λέω εγώ θέλει να μας πει κάτι? Και αν μια στο εκατομμύριο έχει δίκιο? Αν ξαφνικά τραβήξει τα υπόλοιπα μοντέλα δυτικότερα και νοτιότερα?

Μα ήδη το ουκμο και παιος πήγαν πιο δυτικά στα πρωινά τούς.αυτο απλά ακολουθεί από πίσω σαν το σκυλάκι χαχαχα

Επεξεργάστηκε από Snowjunky
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snowmix99d είπε:

Πράγματι δυτίκισε και μάλιστα σε σημείο που πρέπει να μας προβληματίζει... δεν είναι 100% χάλια πάντα, οκ δεν πιάνει πάντα τον υετό αλλά μήπως λέω εγώ θέλει να μας πει κάτι? Και αν μια στο εκατομμύριο έχει δίκιο? Αν ξαφνικά τραβήξει τα υπόλοιπα μοντέλα δυτικότερα και νοτιότερα?

Τρεχει σε πολύ χαμηλή ανάλυση 

Ποτε δεν κοιτάμε υετο στο αικον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snowjunky said:

Μα ήδη το ουκμοε και παιος πήγαν πιο δυτικά στα πρωινά τούς.αυρο απλά ακολουθεί από πίσω σαν το σκυλάκι χαχαχα

+1 έτσι ακριβώς, την έχουμε ξαναδεί την ιστορία... εγώ λέω να περιμένουμε και το Σάββατο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Dusterakos είπε:

Λίγο πιο ΝΔ στα 12αρια το θέλουμε 

50χλμ. 

Εύκολο αυτό.μιλαμε για πολύ μικρή απόκλιση που και να μην την δείξει μπορεί να γίνει στο ναουκαστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ παντός αν ήμουν προσυνεμος με το τρέξιμο πρώτα του ουκμο και μετά με του παιου που πήγαν πιο δυτικά θα ήμουν ήρεμος.αφηστε τον τζιφοπαπατζη.αυτα τα δύο σέρνουν το χορό και φάνηκε εδώ και τρεις ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Πράγματι δυτίκισε και μάλιστα σε σημείο που πρέπει να μας προβληματίζει... δεν είναι 100% χάλια πάντα, οκ δεν πιάνει πάντα τον υετό αλλά μήπως λέω εγώ θέλει να μας πει κάτι? Και αν μια στο εκατομμύριο έχει δίκιο? Αν ξαφνικά τραβήξει τα υπόλοιπα μοντέλα δυτικότερα και νοτιότερα?

Μα ήδη εχουν παει τα αλλα και θα πανε κι αλλο ως το nowcast, για ενα λογω παραπανω....εχουμε μια μειωση στην ισχύ των δυτικων ζωνικων ανεμων στην ανωτερη ατμοσφαιρα  ως τα τελη του μηνα!!;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, elkithro είπε:

Κρινω απο το τι καιρο εκανε την τελευταια δεκαετια . Χαλαρα πραγματα. Ωποτε νορμαλ και το φετινο. Τιποτα το περιεργο. Ειπαμε αναλογα τι καλαθι κρατας. Προφανως εσυ σκεφτεσαι αλλες εποχες. Σου ειπα δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσεις, ειναι πως βλεπεις τα πραγματα. Εν ολιγης για εσενα ειναι μετρο συγκρισης τι εκανε 1 τεταρτο του αιωνα πριν και για εμενα το τι κανει τα τελευταια χρονια.

Αυτό ακριβώς και εμένα γι αυτό δε με πειράζει....Από το 2007 όλα άλλαξαν ήδη έχουμε 15 χρόνια αλλαγής και με βάση αυτά θα πορευτούμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, bardaris said:

για σενα και στον Κώστα Μαρούσι οι χιονοθύελλες της Αττικής...οσο και να τις ψάξεις δεν υπάρχουν..μαγεία σκέτη...λες και ειναι παραμύθι...ειχα την τυχη να τις ζησω το 91-92 και ολη την δεκαετια του 2000....και επαναλαμβάνω ειχες δικιο οι αεροχείμαροι που ανεβαζα ηταν του gfs...

Μα γι' αυτό έγραψα σε κάποια φάση ότι μου φαίνονται ίδιοι και πως είναι η αποτύπωση που έδινε το ίδιο το GFS. Καλώς να έρθεις και μακάρι η Δευτέρα-Τρίτη (και Τετάρτη) να μείνουν στην ιστορία του λεκανοπεδίου και να ξαναζήσουμε αυτές τις χιονοθύελλες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, Spartan said:

Τρεχει σε πολύ χαμηλή ανάλυση 

Ποτε δεν κοιτάμε υετο στο αικον 

Αυτό που ανέβασα είναι με 0.1 ανάλυση, εννοούσα για UKMO.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...