Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

NOWCAST TIME! Τέλος... Ότι ήταν να γίνει έγινε για Π/Σ/Κ. Πάμε τώρα για nowcast. Αναχώρηση σε λίγο για Μέτσοβο, στα 1150 υψομετρο, με την ελπίδα σήμερα το βράδυ τουλάχιστον να δω να πέφτει καμιά νιφάδα και να μετρήσω έστω μερικά ποντάκια, έτσι για τη χαρά...
Δε μαμιέται... Οι κάμερες δίνουν χιονισμένο τοπίο, μουντάδα, καταχνιά, και παγωνιά... Ξανά δε μαμιέται... Κοψίδια θα έχω, κρασί κόκκινο μπόλικο, παγωνιά και σκηνικό λευκό... Εύχομαι σε όλους τους προσήνεμους να χαρούν Δευτέρα/Τρίτη μπόλικο χιόνι (με τα μέχρις στιγμής δεδομένα, το βράδυ της Δευτέρας προς το πρωί Τρίτης μοιάζει πολλά υποσχόμενο) αλλά επειδή γνωρίζω πολύ καλά τα χούγια της Αττικής, έχοντας φάει εκεί τριάντα ολόκληρα χρονια απο τη ζωη μου, ξέρω πολύ καλά τη δυναμική και την πιθανότητα να βγάλει λαγούς από καπέλα! Η κατάσταση στο λεκανοπέδιο, μυρίζει "μπαρούτι"...
Όσο για εμάς στο βορρά και στην κούκλα Θεσσαλονίκη, ειλικρινά πιστεύω πως θα δούμε και φέτος άσπρη μέρα. Ψηλά το ηθικό!
Ελπίζω ανάμεσα στα κοψίδια και το κρασί, να έχω το χρόνο να μεταδώσω κάποιες πληροφορίες ή φωτογραφίες, στις "αναφορές", από τα ορεινά της Ηπείρου...
Καλό "βόλι" σε όλους!

Επεξεργάστηκε από islander
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, BrainA said:

Συγγνώμη για την απουσία, δουλεύω πάνω στον ΚΟΓΚΑ 2 (29.-31.1) και ήμουν απασχολημένος.

ΥΓ.

Ιεροσυλία οποιαδήποτε σύγκριση του ΚΟΓΚΑΡΟΥ που κατεβαίνει με ....γατάκια τύπου "Τηλέμαχου".

Ο Τηλέμαχος είχε και ''περίεργη'' κατανομή. Το Μαρούσι έφαγε φόλα σε σύγκριση με τα βορειοανατολικά. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι συγκρίνονται, ο Τηλέμαχος είχε τη γλύκα του απρόσμενου, της νυχτερινής στούπας που τη ζεις και τη θυμάσαι σαν μια ερωτική περιπετειούλα σε ένα beach bar στη Φολέγανδρο. Αυτό που έρχεται δείχνει σαν να βγαίνεις με τη Μόνικα Μπελούτσι στο Osteria Franscescana με σκοπό να συζητήσετε τον γάμο σας. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα, όλα βαίνουν καλώς. Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να σχολιάσω μοντέλα εξάλλου πλησιάζουμε στο nowcast, αφήστε που δεν διακρίνω μεγάλες αλλαγές πλέον... εκτίμηση δική μου οτι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές θα είναι η Ευβοια, τα νησιά και μετά η Αττική... υψη χιονόστρωσης δεν ξέρει κανείς αλλά η προειδοποίηση του κου Ζιακόπουλου προβληματίζει (αναφέρεται στην Ευβοια και τα καμμένα?). Καλή απόλαυση τα λέμε στις αναφορές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, islander είπε:

NOWCAST TIME! Τέλος... Ότι ήταν να γίνει έγινε για Π/Σ/Κ. Πάμε τώρα για nowcast. Αναχώρηση σε λίγο για Μέτσοβο, στα 1150 υψομετρο, με την ελπίδα σήμερα το βράδυ τουλάχιστον να δω να πέφτει καμιά νιφάδα και να μετρήσω έστω μερικά ποντάκια, έτσι για τη χαρά...
Δε μαμιέται... Οι κάμερες δίνουν χιονισμένο τοπίο, μουντάδα, καταχνιά, και παγωνιά... Ξανά δε μαμιέται... Κοψίδια θα έχω, κρασί κόκκινο μπόλικο, παγωνιά και σκηνικό λευκό... Εύχομαι σε όλους τους προσήνεμους να χαρούν Δευτέρα/Τρίτη μπόλικο χιόνι (με τα μέχρις στιγμής δεδομένα, το βράδυ της Δευτέρας προς το πρωί Τρίτης μοιάζει πολλά υποσχόμενο) αλλά επειδή γνωρίζω πολύ καλά τα χούγια της Αττικής, έχοντας φάει εκεί τριάντα ολόκληρα χρονια απο τη ζωη μου, ξέρω πολύ καλά τη δυναμική και την πιθανότητα να βγάλει λαγούς από καπέλα! Η κατάσταση στο λεκανοπέδιο, μυρίζει "μπαρούτι"...
Όσο για εμάς στο βορρά και στην κούκλα Θεσσαλονίκη, ειλικρινά πιστεύω πως θα δούμε και φέτος άσπρη μέρα. Ψηλά το ηθικό!
Ελπίζω ανάμεσα στα κοψίδια και το κρασί, να έχω το χρόνο να μεταδώσω κάποιες πληροφορίες ή φωτογραφίες, στις "αναφορές", από τα ορεινά της Ηπείρου...
Καλό "βόλι" σε όλους!

nowcast απο τωρα? νωρις δεν ειναι? 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να εστιασουμε στο γεγονος οτι αν δεν αλλαξει κατι δραματικα,μιλαμε για πολλες και συνεχεις χιονοκαταιγιδες πανω απο Ευβοια,Βοιωτια,Αττικη εφοσον φαινεται οτι θα παιξουμε στα 500αρια μεταξυ -39 και -42

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά εγώ τον Τηλέμαχο δεν το θυμάμαι καν. Χωρίς πλάκα τώρα. Και μένω Μενίδι στα 200. Τι να πω....

Ίσως απλά να μη θυμάμαι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Ρε παιδιά εγώ τον Τηλέμαχο δεν το θυμάμαι καν. Χωρίς πλάκα τώρα. Και μένω Μενίδι στα 200. Τι να πω....

Ίσως απλά να μη θυμάμαι. 

Είχαν χιονιστεί τα Πεντελίσια και του Υμμητού περισσότερο. Είχαμε 10-12 πόντους σε Αγία Παρασκευή σκέψου. Ο Γιώργος ήθελε να δώσει ένα minimum χιονόστρωσης για την περιοχή του ως χαμηλότερη δυνατή προσδοκία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Να εστιασουμε στο γεγονος οτι αν δεν αλλαξει κατι δραματικα,μιλαμε για πολλες και συνεχεις χιονοκαταιγιδες πανω απο Ευβοια,Βοιωτια,Αττικη εφοσον φαινεται οτι θα παιξουμε στα 500αρια μεταξυ -39 και -42

Εδώ είναι όλο το ζουμί και γιατί δεν θα δούμε ποτέ αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης στους υετικούς χάρτες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στο μάλλον ευνοημένο Γέρακα σε τέτοιες καταστάσεις μέτρησα 18 πόντους πάνω στο αυτοκίνητο στον Τηλέμαχο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαταξιακά πάντως οι ομοιότητες με Τηλέμαχο είναι εμφανείς. Τα μόνα που αλλάζουν είναι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Να θυμίσω ότι τότε είχε οριακά -7 με -8 στα 850 ενώ τώρα παίζουμε στο -9. Ωστόσο τότε τα φαινόμενα είχαν 3-6 ώρες διάρκεια και οι συγκλίσεις ευνόησαν πολύ συγκεκριμένα προάστια (όπως πχ την Αγία).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Santa snow είπε:

Διαταξιακά πάντως οι ομοιότητες με Τηλέμαχο είναι εμφανείς. Τα μόνα που αλλάζουν είναι τα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Να θυμίσω ότι τότε είχε οριακά -7 με -8 στα 850 ενώ τώρα παίζουμε στο -9. Ωστόσο τότε τα φαινόμενα είχαν 3-6 ώρες διάρκεια και οι συγκλίσεις ευνόησαν πολύ συγκεκριμένα προάστια (όπως πχ την Αγία).

Εντωμεταξύ με αυτό το οριακό -8 λόγω φαινομένων και ΒΔ επιφάνειας είχα -1.3 της ώρα της Στούπας στις 2-3 τη νύχτα...είχε και -38 στα 500 εκεί η την ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Πάντως στο μάλλον ευνοημένο Γέρακα σε τέτοιες καταστάσεις μέτρησα 18 πόντους πάνω στο αυτοκίνητο στον Τηλέμαχο

Ναι σε αυτοκίνητα είχε παραπάνω, μιλάμε για ολική σε έδαφος. Είχαμε ευνοηθεί πολύ και φαινόταν στους χάρτες χιονόστρωσεις με ''άκυρες'' πορτοκαλί κουκκίδες στο βορειοανατολικό λεκανοπέδιο από Μαρούσι και ανατολικότερα.

Επίσης δείτε τη φοβερή διάταξη του Icon και πόσο αποτυγχάνει να αποδώσει τον υετό σε καιρό βορείου ρεύματος. 

icon-0-93.png?6icon-2-93.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον Τηλέμαχο δυτικά προάστια παραθαλάσσια-πεδινα πέσανε λίγες νιφάδες μέσα στην νύχτα και τίποτα άλλο. Ξαστεριά είχαμε κυρίως. Πιστεύω η Ελπίς θα είναι ΠΟΛΥ ανώτερη και στα δύο τόξα

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα. Αν και θεωρω οτι ειναι πολυ ανωτερο το επερχομενο απο τον Τηλεμαχο, στη Χαλκιδα βαλαμε 10 ποντους μεσα στις βαρκες! Νικολα ακους;; 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ο Τηλέμαχος ήταν πολύ τοπικός. Έχω γνωστούς από Περισσό που τότε εκεί είχε ολική χιονόστρωση και στα δυτικά προάστια τίποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως και στον βολο φαινεται να ειναι ανωτερο απο τον τηλεμαχο ακομα και αν εχει απλα καποια συννεφα γιατι τοτε ειχε ηλιο 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Γιάννης μασ said:

παντως και στον βολο φαινεται να ειναι ανωτερο απο τον τηλεμαχο ακομα και αν εχει απλα καποια συννεφα γιατι τοτε ειχε ηλιο 😛

Αφού το βράδυ χιόνισε φίλε. 3-6 ώρες είχε διάρκεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Γιάννης μασ said:

παντως και στον βολο φαινεται να ειναι ανωτερο απο τον τηλεμαχο ακομα και αν εχει απλα καποια συννεφα γιατι τοτε ειχε ηλιο 😛

Πως το βλεπεις για σημερα βραδακι θα χουμε κανα 2ωρο χιονοπτωση;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Αφού το βράδυ χιόνισε φίλε. 3-6 ώρες είχε διάρκεια 

Για βολο λεω, 7-8/1/2019 παιζει να μην υπηρχε ουτε ενα συννεφο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Trans Siberian είπε:

Πως το βλεπεις για σημερα βραδακι θα χουμε κανα 2ωρο χιονοπτωση;;

ανακασια ευκολα, λογικα και καποιο στρωσιμο θα κανει ανακασια, τωρα για μεσα στην πολη πιστευω θα ζοριστει λιγο να το γυρισει και θα ριχνει χλαπατσες ωσπου να καταφερει κανονικη χιονοπτωση  ....πιθανως να ασπρισει και λιγο ευκολες επιφανειες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

παντως και στον βολο φαινεται να ειναι ανωτερο απο τον τηλεμαχο ακομα και αν εχει απλα καποια συννεφα γιατι τοτε ειχε ηλιο 😛

Χαχαχαχ πάντως για εδώ νομίζω έχουμε τελειώσει για φέτος για κάτι σοβαρό. Το χαμηλό με τη σωστή κίνηση που δίνει καλά σε 'μας ήρθε αλλά δεν είχαμε Τ. Δεν λέω ότι δεν ξαναγίνεται αλλά τι πιθανότητες υπάρχουν να ξαναέρθει τέτοιο χαμηλό μέσα στον ίδιο Χειμώνα. Θα δούμε βέβαια αλλά εεε δεν το πολυπιστεω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Αντώνης Χιόνης said:

Ναι ο Τηλέμαχος ήταν πολύ τοπικός. Έχω γνωστούς από Περισσό που τότε εκεί είχε ολική χιονόστρωση και στα δυτικά προάστια τίποτα

Και εδώ ολική είχε αλλά ήταν υπερβολικά σύντομο. Την άλλη μέρα αν θυμάμαι καλά <400μ είχαν φύγει όλα. Ταυτόχρονα στην ανατολική Εύβοια στο εξοχικό μου τότε έβαλε μισό μέτρο+ πάνω από τα 250μ ενώ κάτω από τα 150μ ούτε καν χιόνισε. Την άλλη εβδομάδα ήρθε η Αριάδνη βέβαια και μας έθαψε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, dionisis00 said:

Και εδώ ολική είχε αλλά ήταν υπερβολικά σύντομο. Την άλλη μέρα αν θυμάμαι καλά <400μ είχαν φύγει όλα. Ταυτόχρονα στην ανατολική Εύβοια στο εξοχικό μου τότε έβαλε μισό μέτρο+ πάνω από τα 250μ ενώ κάτω από τα 150μ ούτε καν χιόνισε. Την άλλη εβδομάδα ήρθε η Αριάδνη βέβαια και μας έθαψε.

Όχι, αυτό που λες είναι στις 29 Δεκεμβρίου 2016, όχι ο Τηλέμαχος. Η Αριάδνη μάλιστα ήταν η πρώτη κακοκαιρία που ονομάστηκε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...