Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, dionisis00 said:

Και εδώ ολική είχε αλλά ήταν υπερβολικά σύντομο. Την άλλη μέρα αν θυμάμαι καλά <400μ είχαν φύγει όλα. Ταυτόχρονα στην ανατολική Εύβοια στο εξοχικό μου τότε έβαλε μισό μέτρο+ πάνω από τα 250μ ενώ κάτω από τα 150μ ούτε καν χιόνισε. Την άλλη εβδομάδα ήρθε η Αριάδνη βέβαια και μας έθαψε.

Και να προσθέσω ότι ο Τηλέμαχος στην Αγία Παρασκευή κράτησε χιονούρες μέχρι 4-5 μέρες μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Mountain είπε:

καλημερα Σωτηρη μου αρεσει που ακομα ελπιζεισ .......χαρα στο κουραγιο σου χαχχαχαχαχα

Καλημέρα Γιάννη! όχι φυσικά δεν ελπίζω σε κάτι ιδιαίτερο αυτά τελείωσαν ... απλά υπήρχαν πιθανότητες να έχουμε την Δευτέρα συννεφιά με νιφάδες και όχι ήλιο.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Χαχαχαχ πάντως για εδώ νομίζω έχουμε τελειώσει για φέτος για κάτι σοβαρό. Το χαμηλό με τη σωστή κίνηση που δίνει καλά σε 'μας ήρθε αλλά δεν είχαμε Τ. Δεν λέω ότι δεν ξαναγίνεται αλλά τι πιθανότητες υπάρχουν να ξαναέρθει τέτοιο χαμηλό μέσα στον ίδιο Χειμώνα. Θα δούμε βέβαια αλλά εεε δεν το πολυπιστεω..

εξαρταται τι εννοεις σοβαρο.....εγω και ενα χιονι τυπου 2012 η 2019 το θεωρω πολυ κομπλε...αλλωστε ειδαμε περυσι καλο χιονι αλλα τα τελευταια χρονια εχουν μειωθει οι πασπαλες....η χιονιζει και δεν στρωνει η χιονιζει και βαζει καλα...εχει να πασπαλισει απο το 2012 ουσιαστικα μεσα στην πολη....θυμαμαι παλιοτερα ηταν πολυ συχνα κατι τετοια (πχ 07,08,10,11,12)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, olaficent είπε:

παντως να βαφτισουν αυτην την χιονοκαταστασαρα με το ονομα ΕΛΠΙΔΑ ειναι ξενερωμα!

ΕΛΠΙΔΑ να μην πάρει τις υποσχέσεις πίσω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Και να προσθέσω ότι ο Τηλέμαχος στην Αγία Παρασκευή κράτησε χιονούρες μέχρι 4-5 μέρες μετά.

Ισχύει και αυτό, είχε χιονούρες για μέρες. Εδώ η Αγίου Ιωάννου στο 1/3 της φάσης.
 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

εξαρταται τι εννοεις σοβαρο.....εγω και ενα χιονι τυπου 2012 η 2019 το θεωρω πολυ κομπλε...αλλωστε ειδαμε περυσι καλο χιονι αλλα τα τελευταια χρονια εχουν μειωθει οι πασπαλες....η χιονιζει και δεν στρωνει η χιονιζει και βαζει καλα...εχει να πασπαλισει απο το 2012 ουσιαστικα μεσα στην πολη....θυμαμαι παλιοτερα ηταν πολυ συχνα κατι τετοια (πχ 07,08,10,11,12)

Απλά βλέπω ότι χωρίς χαμηλό δεν κάνει τίποτα ή ξέρω 'γω όπως στο Διομήδη. Κάτι τέτοιο πιστεύω θα κάνει και αύριο. Τώρα για Δεύτερα θα δούμε αν και πιστεύω η σύγκλιση θα παραμείνει πιο ανατολικά, μέσα στο Αιγαίο.

Το 2019 πάντως νομίζω είχε χαμηλό απλά πέρασε πολύ γρήγορα

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Snowstorm said:

Όχι, αυτό που λες είναι στις 29 Δεκεμβρίου 2016, όχι ο Τηλέμαχος. Η Αριάδνη μάλιστα ήταν η πρώτη κακοκαιρία που ονομάστηκε. 

Τις μπέρδεψα τότε μάλλον θα μοιάζανε χαχα

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, airfathaaaaa said:

nowcast απο τωρα? νωρις δεν ειναι? 🤣

Αν δεις καμερες Μέτσοβο, δεν είναι... Σε τέσσερις ώρες θα είμαι εκεί αδερφέ. Με το που φτάνω, για μένα, ξεκινά παρατήρηση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Καλημερα. Αν και θεωρω οτι ειναι πολυ ανωτερο το επερχομενο απο τον Τηλεμαχο, στη Χαλκιδα βαλαμε 10 ποντους μεσα στις βαρκες! Νικολα ακους;; 😂

Καλημέρα. Με τα πρωινά είναι εφικτός ο ιστορικός;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τΟ γαλλικο να κοιτάτε στα κοντινά πιο αξιόπιστο και σε υετό σε καταιγίδες το καλοκαίρι πιάνει σχετικα καλά καλύτερα από Τζιφό...πιο αικον και πρασινα άλογα....🤫🤪🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως στον Τηλεμαχο εμεις εδω ειχαμε 40+  . Μακραν ο καλυτερος χιονιας για Αγιο Στεφανο απο το 2010. Με πανω απο 14 ωρες ανελεητης χιονοθυελλας. Μετα βεβαια ηρθε η Μηδεια και τα τελειωσε ολα ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καμμία σχέση με Τηλέμαχο... δεν υφίσταται σύγκριση... τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι ίσως τα καλύτερα που έχω δει ποτέ... το αποτέλεσμα θα το δούμε την Τετάρτη καθώς πάντα η χιονόπτωση εμπεριέχει αβεβαιότητες... αυτά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Απλά βλέπω ότι χωρίς χαμηλό δεν κάνει τίποτα ή ξέρω 'γω όπως στο Διομήδη. Κάτι τέτοιο πιστεύω θα κάνει και αύριο. Τώρα για Δεύτερα θα δούμε αν και πιστεύω η σύγκλιση θα παραμείνει πιο ανατολικά, μέσα στο Αιγαίο.

νταξει οχι και τιποτα ,στον διομηση 12 του μηνος προς 13 εριχνε χιονονερο με 2 βαθμους και το γυρισε σε χιονο το πρωι...αν ειχε βδυτικο τοτε η αν ειχαμε 2 βαθμους κατω στα 850  θα ειχαμε μια χαρα ασπρισματακι, οχι κατι ιδιαιτερο αλλα θα ειχαμε....οπως και 1/2/2012 εστρωσε 5 εκ στις ευκολες επιφανειες χωρις χαμηλο, εκτος αυτου την δευτερα θα εχουμε χαμηλο  το θεμα ειναι που θα βρισκεται...αν ειναι εκει που το δειχνει ο τζιφος θα δουμε χιονακι, αν ειναι στις κυκλαδες που λεει ο παιος το χανουμε.....θεμα τυχης ειναι κυριως. Ωστοσο συμφωνουμε και για αυριο και για την δευτερα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μ'αρέσει που συγκρίνουμε αυτή τη κακοκαιρία με τον Τηλέμαχο. 

Είναι κλάσεις ανώτερη αυτή που έρχεται 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για δυτικά προάστια πάντως, σε χιονιάδες απο το 10 και μετά η κατάταξη είναι με μεγάλη διαφορά κιόλας μεταξύ τους: 1. Μήδεια, 2.Αριάδνη, 3. Τηλέμαχος. Αλλά ας πάμε στο run

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

νταξει οχι και τιποτα ,στον διομηση 12 του μηνος προς 13 εριχνε χιονονερο με 2 βαθμους και το γυρισε σε χιονο το πρωι...αν ειχε βδυτικο τοτε η αν ειχαμε 2 βαθμους κατω στα 850  θα ειχαμε μια χαρα ασπρισματακι, οχι κατι ιδιαιτερο αλλα θα ειχαμε....οπως και 1/2/2012 εστρωσε 5 εκ στις ευκολες επιφανειες χωρις χαμηλο, εκτος αυτου την δευτερα θα εχουμε χαμηλο  το θεμα ειναι που θα βρισκεται...αν ειναι εκει που το δειχνει ο τζιφος θα δουμε χιονακι, αν ειναι στις κυκλαδες που λεει ο παιος το χανουμε.....θεμα τυχης ειναι κυριως. Ωστοσο συμφωνουμε και για αυριο και για την δευτερα . 

Ε δεν έχει σημασία τι θα μπορούσε να γίνει, στο Διομήδη δεν έγινε τίποτα, αυτό λέω. Ένα 5ποντο παντού ωστόσο μια χαρά θα είναι αν γίνει την Δευτέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Orinos said:

τα περιοχικά μήπως το αργούν για Δευτέρα ;  (για λεκανοπεδιο )

Θα τα κοιτάξουμε Κυριακή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ 2 πράγματα τρέμω στο λεκανοπέδιο. 

1) να κολλήσει ο καιρός στα υπερβόρεια από εκαλη-δροσια και πάνω με παροδικά κλεισίματα του καιρού και να ακούς ότι Άγιος Στέφανος, Μαλακάσα, Εύβοια θάβονται.

2) Οι θερμοκρασίες να μας προδώσουν και να ρίχνει με 1-2 βαθμούς χωρίς να στρώνει ποιοτικά.

Άσχετος με μοντέλα, λέω τον φόβο μου που 9/10 το χάνουμε κάπως έτσι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Ε δεν έχει σημασία τι θα μπορούσε να γίνει, στο Διομήδη δεν έγινε τίποτα, αυτό λέω. Ένα 5ποντο παντού ωστόσο μια χαρά θα είναι αν γίνει την Δευτέρα.

Εχει σημασια τι θα μπορουσε γιατι αναφερομαστε στον υετο ο οποιος υπηρξε χωρις χαμηλο ;ρ Εγω παντως και με 2-3 εκ μια χαρα ευχαριστημενος θα ειμαι. Γενικα παει καλα ο χειμωνας φετος οποτε δεν εχω και πολλες απαιτησεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, dionisis00 said:

Εγώ 2 πράγματα τρέμω στο λεκανοπέδιο. 

1) να κολλήσει ο καιρός στα υπερβόρεια από εκαλη-δροσια και πάνω με παροδικά κλεισίματα του καιρού και να ακούς ότι Άγιος Στέφανος, Μαλακάσα, Εύβοια θάβονται.

2) Οι θερμοκρασίες να μας προδώσουν και να ρίχνει με 1-2 βαθμούς χωρίς να στρώνει ποιοτικά.

Άσχετος με μοντέλα, λέω τον φόβο μου που 9/10 το χάνουμε κάπως έτσι. 

Δεν υπάρχει περίπτωση αν κάτσει η διάταξη, έχουμε αίτιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Γιάννης μασ said:

ανακασια ευκολα, λογικα και καποιο στρωσιμο θα κανει ανακασια, τωρα για μεσα στην πολη πιστευω θα ζοριστει λιγο να το γυρισει και θα ριχνει χλαπατσες ωσπου να καταφερει κανονικη χιονοπτωση  ....πιθανως να ασπρισει και λιγο ευκολες επιφανειες

Ευχομαι το μαξιμουμ απο το σημερινο λιγο να καθησει καλα το χαμηλο…..τωρα απο εκει και επειτα μακαρι με φουλ αρνητικες να παρουμε τη δευτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ πως κάθεται πάντα τα τελευταία χρόνια και οι χιονιάδες στην Αθήνα ειναι Δευτέρα βράδυ προς Τρίτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...