Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά το τι έχω διαβάσει για τα απογευματινά από μερικούς εδώ μεσα, με ξεπερναει 

Ουκμο τζεμ τζιφος παίος είναι ολα  υπέρ μας 

Τι να πω ρε μάγκες 

Μου φαίνεται την υποστήριξη που δίνει αυτος ο αποκομενος αυλωνας την υποτιμάτε πάρα πολύ  μερικοί 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Barney-sal είπε:

Θα συνδυαστεί όμως με θερμοκρασίες;

Αυτό δεν το ξέρει κανείς.... και μάλιστα και θερμοκρασίες να έχει δεν μας λέει τίποτα ότι θα έχει υετό.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Μα δεν λέω κάτι για χιόνια σε εμάς.....άλλωστε αν εξαιρέσεις το 1968 τον Δεκέμβρη...ποτέ δεν χιόνισε εδώ σε εμάς με τόσο χαμηλά γεωδυναμικά και τόσο χαμηλές πιέσεις...εγώ το βάζω σαν ένδειξη πιθανής τάσης......εννοείται ότι οι πιθανότητες για χιόνι σε εμάς είναι απειροελάχιστες εως μηδαμινές...... 

το μόνο εντυπωσιακό σαν πολύ πρόωρο στοιχείο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να συνδυαστούν με χαμηλές θερμοκρασίες...αν δει κανείς τον χάρτη του γιαπωνέζου στις ώρες που έβαλα και παρόλο που ο αντικυκλώνας είναι στην Πορτογαλία οι θερμοκρασίες στα 850 είναι χαμηλές...κουβαλάει μαζί του χαμηλές θερμοκρασίες πράγμα σπάνιο για τα ήπια δεδομένα της ευρώπης....

Έρχεται λεμε 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, teo_73 said:

Ecmwf: Xιονοκαταιγιδες στις ακτες της Ευβοιας και τις Σποραδες.Λιγο αργοτερα και εως το ξημερωμα σε Ν.Ευβοια,ΝΑ Αττικη και δυτικες Κυκλαδες. Ορατες και οι συγκλισιογραμμες.

image.png.aaacd86273efc198924f7ff52ce49b6b.png

  

Θοδωρή αυτή τη στιγμή έχω στη Σκιάθο ...6 βαθμούς....δεν το βλέπω δυστυχώς ,με όλη την εκτίμηση που σου εχω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, bardaris said:

¨και εγώ τωρα το διαβαζω και προσπαθω να το αποκωδοκοποιησω...τραφακι δυτικα και χαμηλο? και ποσο επιρεάζει...τον προσήνεμο χιονια?

Παιδιά, αναφέρει το τραφάκι που χιονίζει Κέρκυρα και ίσως δώσει κάποια χιόνια σε περιοχές και νησιά της δυτικής Ελλάδας. Δεν έχει καμία σχέση με τον προσήνεμο χιονιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

Παιδιά, αναφέρει το τραφάκι που χιονίζει Κέρκυρα και ίσως δώσει κάποια χιόνια σε περιοχές και νησιά της δυτικής Ελλάδας. Δεν έχει καμία σχέση με τον προσήνεμο χιονιά. 

ακριβως. και καθονται απο κατω του γραφουν για δυτικισματα κτλ... τι να πεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά ωραία για μεθαύριο, όμως αύριο ανατολική Εύβοια που είμαι τώρα ή και Αττική ενδέχεται να έχουμε φαινόμενα ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snowstorm είπε:

Παιδιά, αναφέρει το τραφάκι που χιονίζει Κέρκυρα και ίσως δώσει κάποια χιόνια σε περιοχές και νησιά της δυτικής Ελλάδας. Δεν έχει καμία σχέση με τον προσήνεμο χιονιά. 

να σαι καλα...και λαχτάρησα...!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Θοδωρή αυτή τη στιγμή έχω στη Σκιάθο ...6 βαθμούς....δεν το βλέπω δυστυχώς ,με όλη την εκτίμηση που σου εχω

Ειναι για τη Δευτερα το βραδακι ο χαρτης αδερφε μου🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, bardaris said:

να σαι καλα...και λαχτάρησα...!

Του έγραψε και ο Αχιλλέας από την Κέρκυρα που τον αναφέρει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν το αποσαφηνισε ο ανθρωπος για απόψε αναφέρεται για το Τραφακι. Και επίσης, σε έναν Χαλκιδεο του έγραψε να ψάξει για φτυάρια. 

ΠΑΜΕΓΕΡΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, bardaris said:

να σαι καλα...και λαχτάρησα...!

Αναφέρεται και σε σχόλιο για πιθανές χιονοεκπλήξεις σε τοπικό πάντα επίπεδο για δυτική και βόρεια χώρα αλλά όταν έρθει η ώρα λέει, πιθανόν να βλέπει αντίστοιχα φαινόμενα με τον Σάκη. Αυτά όμως δεν επηρεάζουν τα προσήνεμα. 

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, nikolas 2365 said:

Λοιπόν το αποσαφηνισε ο ανθρωπος για απόψε αναφέρεται για το Τραφακι. Και επίσης, σε έναν Χαλκιδεο του έγραψε να ψάξει για φτυάρια. 

ΠΑΜΕΓΕΡΑΑΑΑΑ!!!!

Νικολή να πάμε γερά ,αλλά από θερμοκρασία πάσχουμε, τουλάχιστον προς ώρας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowstorm είπε:

Παιδιά, μόλις διάβασα ότι πριν μια εβδομάδα έγινε έκρηξη στο ηφαίστειο Τόνγκα που θεωρείται η μεγαλύτερη έκρηξη ηφαιστείου των τελευταίων 30 χρόνων. Ποια ήταν η προηγούμενη; Μα φυσικά του Πινατούμπο που προκάλεσε τον τελευταίο ηφαιστειακό χειμώνα και το τελευταίο back to back ιστορικών χιονιάδων στο λεκανοπέδιο. Δεν είναι ακόμα βέβαιο αν η έκρηξη του ηφαιστείου Τόνγκα θα επηρεάσει με τον ίδιο τρόπο το κλίμα καθώς ήταν πιο σύντομη αλλά ίσως δούμε την αποτύπωση του φαινομένου στους χάρτες του χειμώνα που υπολείπεται.

.... ο ιστορικότατος χειμώνας 91-92 για Λεκανοπέδιο Αττικής με 2 ισχυρότατες εισβολές .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, teo_73 said:

Ecmwf: Xιονοκαταιγιδες στις ακτες της Ευβοιας και τις Σποραδες.Λιγο αργοτερα και εως το ξημερωμα σε Ν.Ευβοια,ΝΑ Αττικη και δυτικες Κυκλαδες. Ορατες και οι συγκλισιογραμμες.

image.png.aaacd86273efc198924f7ff52ce49b6b.png

  

Θοδωρή βλέπεις δυτικό τόξο αλά 2008; Εμένα κάτι με τρώει …

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 minutes ago, Spartan said:

Πραγματικά το τι έχω διαβάσει για τα απογευματινά από μερικούς εδώ μεσα, με ξεπερναει 

Ουκμο τζεμ τζιφος παίος είναι ολα  υπέρ μας 

Τι να πω ρε μάγκες 

Μου φαίνεται την υποστήριξη που δίνει αυτος ο αποκομενος αυλωνας την υποτιμάτε πάρα πολύ  μερικοί 

Γενικώς έχει χαθεί η μπάλλα από τον ενθουσιασμό... 1 μέτρο στο σύνταγμα προβλέπει ο φίλος πιό πάνω... για να ρίξει ένα μέτρο θέλει πάνω από 50μμ υετού... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κύριο εξακολουθεί να είναι το πιο θερμό σενάριο του Ευρωπαϊκού, τα υετικά σενάρια αυξήθηκαν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω πω κοιτάξτε απρόβλεπτη που είναι η πορεία μιας λίμνης στα 500..... 

120 ώρες ευρωπαίος για Δευτέρα

ECM1-120.GIF?12

96 ώρες ....

ECM1-96.GIF?12

72 ώρες  (χτες)

ECM1-72.GIF?12

48 ώρες σήμερα

ECM1-48.GIF?22-0

αν είχε περιθώρια άλλες δυο μέρες θα βγαινε Ιόνιο η λίμνη η οποία επίσης  μίκρυνε σε σχέση με το πως φαινόταν στην αρχή ότι θα ήταν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Γενικώς έχει χαθεί η μπάλλα από τον ενθουσιασμό... 1 μέτρο στο σύνταγμα προβλέπει ο φίλος πιό πάνω... για να ρίξει ένα μέτρο θέλει πάνω από 50μμ υετού... 

Οντως υπερβολικο πλην ομως υπαρκτο σεναριο μιας και 72cm χιονιου μπορουν να προκυψουν ακομα και απο 25mm υετου ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Marios είπε:

Θοδωρή βλέπεις δυτικό τόξο αλά 2008; Εμένα κάτι με τρώει …

Μαριε εδω και 2-3 ρανακια υπαρχει μια εμμονη στη συγκλισιογραμμη που ευνοουμαστε και εμεις,.Δε σημαινει ομως κατι αυτο καθως μπορουν να αλλαξουν λιγο οι ανεμοι και να μεταφερθει η συγκλιση κατα λιγα χλμ, η να παμε στο ακραιο σεναριο να μη βγει καθολου συγκλιση καπου σε Αν Στερεα - Ευβοια (δυσκολο λογω οτι ειμαστε κατω απο τις 48h )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πω πω κοιτάξτε απρόβλεπτη που είναι η πορεία μιας λίμνης στα 500..... 

120 ώρες ευρωπαίος για Δευτέρα

ECM1-120.GIF?12

96 ώρες ....

ECM1-96.GIF?12

72 ώρες  (χτες)

ECM1-72.GIF?12

48 ώρες σήμερα

ECM1-48.GIF?22-0

αν είχε περιθώρια άλλες δυο μέρες θα βγαινε Ιόνιο η λίμνη η οποία επίσης  μίκρυνε σε σχέση με το πως φαινόταν στην αρχή ότι θα ήταν....

Τελικα μπαινουν και αλλες περιοχές απο αυτην την αλλαγή;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Ευρωπαϊκό είναι γνωστό ότι υπερεκτιμά λίγο τα πράγματα αλλά φαινόταν και από το generic σχήμα. Πάντως ναι μεν τα προσήνεμα ήθελαν και θέλουν ενισχυμένο αυλώνα αλλά όχι τόσο πολύ από άποψη πάχους διότι στο τέλος το χαμηλό θα είχε πολύ πιο νότια πορεία. Γι' αυτό και διόρθωσαν τη θέση του χαμηλού σε ευνοϊκό σημείο σταδιακά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...