Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 γ'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Blacktan said:

Οντως υπερβολικο πλην ομως υπαρκτο σεναριο μιας και 72cm χιονιου μπορουν να προκυψουν ακομα και απο 25mm υετου ...

Οχι ακριβώς, για να συμβεί αυτό πρέπει η θερμοκρασία στα 2μ να είναι -10 με -12 βαθμοί... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μα δεν λέω κάτι για χιόνια σε εμάς.....άλλωστε αν εξαιρέσεις το 1968 τον Δεκέμβρη...ποτέ δεν χιόνισε εδώ σε εμάς με τόσο χαμηλά γεωδυναμικά και τόσο χαμηλές πιέσεις...εγώ το βάζω σαν ένδειξη πιθανής τάσης......εννοείται ότι οι πιθανότητες για χιόνι σε εμάς είναι απειροελάχιστες εως μηδαμινές...... 

το μόνο εντυπωσιακό σαν πολύ πρόωρο στοιχείο είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να συνδυαστούν με χαμηλές θερμοκρασίες...αν δει κανείς τον χάρτη του γιαπωνέζου στις ώρες που έβαλα και παρόλο που ο αντικυκλώνας είναι στην Πορτογαλία οι θερμοκρασίες στα 850 είναι χαμηλές...κουβαλάει μαζί του χαμηλές θερμοκρασίες πράγμα σπάνιο για τα ήπια δεδομένα της ευρώπης....

Παίδες το ξέρω ότι θα ακουστώ χαζός, αλλά.....ΜΗΝ τα παρατάμε γενικότερα....έχουμε 2 μήνες για να ρεφάρουμε...ήδη στον υετό του Ευρωπαϊου φαίνεται ότι έρχεται ένα πολύ οργανωμένο χαμηλό για το διάστημα 31/1-2/2/22....είναι εξαιρετικά νωρίς το γνωρίζω αλλά ότι βλέπω λέω...τώρα αν θα έχουμε κρύο εκείνο το διάστημα θα δείξει....όπως θα δείξει κ αν πάρει κατάλληλη τροχιά το βαθύ βαρομετρικό που αποτυπώνεται στους χάρτες...ψυχραιμία κ υπομονή....ΔΕΝ τα παρατάμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πω πω κοιτάξτε απρόβλεπτη που είναι η πορεία μιας λίμνης στα 500..... 

120 ώρες ευρωπαίος για Δευτέρα

ECM1-120.GIF?12

96 ώρες ....

ECM1-96.GIF?12

72 ώρες  (χτες)

ECM1-72.GIF?12

48 ώρες σήμερα

ECM1-48.GIF?22-0

αν είχε περιθώρια άλλες δυο μέρες θα βγαινε Ιόνιο η λίμνη η οποία επίσης  μίκρυνε σε σχέση με το πως φαινόταν στην αρχή ότι θα ήταν....

Μακάρι να προλάβουμε ένα γρήγορο περασματακι και τα βόρεια🙏🙏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, dpress είπε:

Μόλις το ανέβασε... υπονοεί κάτι; 😝

kolidas.JPG

Ισως ειναι κατι σαν σημερα...δεν νομιζω οτι εχει σχεση καθως δεν εχουμε τετοιο φαινομενο στην παρουσα εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Οχι ακριβώς, για να συμβεί αυτό πρέπει η θερμοκρασία στα 2μ να είναι -10 με -12 βαθμοί... 

Ναι θελει εξαιρετικα χαμηλη Τ επιφανειας για να μεγαλωσει η πυκνοτητα της νιφαδας.

Δεν εννοουσα για το συνταγμα , απλα σε καποιες περιοχες για 75cm χιονι ειναι αρκετα μολις 25mm υετου .. 

Συνηθως ειναι 1/1 με 0δενικη Τ ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως πάντα σε κάθε χιονιά είμαι σε μια από τις δυσκολότερες περιοχές της Αττικής για στρώσιμο, ίσως και στην δυσκολότερη. Εμένα λοιπόν με απασχολούν πάντα οι θερμοκρασίες γιατί το  κέντρο της Γλυφάδας θέλει πολύ προσοχή η φάση πάντα με τις Τ. Έχω μπερδευτεί κάπως με τις Τ τις επίμαχες ώρες για εδώ. Κάπως ανεβασμένες μου τις βγάζει ο Ευρωπαίος. Γενικά για να δέσει το γλυκό θέλω όλα τα μοντέλα και ούτε μισή παράμετρο με αμφισβήτηση γιατί διαχρονικά εδώ κάτω οι θερμοκρασίες μας γ@μάνε πάντα. Για πείτε κάποιος άλλος πως τα βλέπει τα πράγματα σε εμάς στους κάργα παραλιακούς?

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Μαριε εδω και 2-3 ρανακια υπαρχει μια εμμονη στη συγκλισιογραμμη που ευνοουμαστε και εμεις,.Δε σημαινει ομως κατι αυτο καθως μπορουν να αλλαξουν λιγο οι ανεμοι και να μεταφερθει η συγκλιση κατα λιγα χλμ, η να παμε στο ακραιο σεναριο να μη βγει καθολου συγκλιση καπου σε Αν Στερεα - Ευβοια (δυσκολο λογω οτι ειμαστε κατω απο τις 48h )

Στις βιαιες καταβασεις για Αττικη  (αυτη θα ειναι μια αντιστοιχη) το δυτικο τοξο στατιστικα μιλαει ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Όπως πάντα σε κάθε χιονιά είμαι σε μια από τις δυσκολότερες περιοχές της Αττικής για στρώσιμο, ίσως και στην δυσκολότερη. Εμένα λοιπόν με απασχολούν πάντα οι θερμοκρασίες γιατί το  κέντρο της Γλυφάδας. Έχω μπερδευτεί κάπως με τις Τ τις επίμαχες ώρες για εδώ. Κάπως ανεβασμένες μου τις βγάζει ο Ευρωπαίος. Γενικά για να δέσει το γλυκό θέλω όλα τα μοντέλα και ούτε μισή παράμετρο με αμφισβήτηση γιατί διαχρονικά εδώ κάτω οι θερμοκρασίες μας γ@μάνε πάντα. Για πείτε κάποιος άλλος πως τα βλέπει τα πράγματα σε εμάς στους κάργα παραλιακούς?

ο ευρωπαιος παντα δεν προβλεπει σωστα τις Τ. ο τζιφος συνηθως ειναι πιο κοντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά τα mm υετού τα πολλαπλασιάζεις με 1.5 για να πάρεις cm χιονιου. Έτσι έχω διαβάσει. 

Φυσικά αυτός είναι ένας γενικός κανόνας και δεν ξέρω σε τι πρότυπο υπακούει. Ίσως υπακούει σε ένα πρότυπο ξηρού αέρα χωρίς υγρασία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, fufutos είπε:

Θοδωρή αυτή τη στιγμή έχω στη Σκιάθο ...6 βαθμούς....δεν το βλέπω δυστυχώς ,με όλη την εκτίμηση που σου εχω

 

49 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ειναι για τη Δευτερα το βραδακι ο χαρτης αδερφε μου🙂

Για ξημερώματα Κυριακής πάντως, παίζει η Σκιάθος, για σκέτη καταιγίδα: 

image.thumb.png.9f7911eff3028c4e44f9285c7344473e.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Just now, nikolas 2365 said:

Από μια καιρική ομάδα το είδα. 

FB_IMG_1642883959059.jpg

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ούτε καν. Όλα αυτά x3.

Επεξεργάστηκε από Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Dusterakos said:

Γενικά τα mm υετού τα πολλαπλασιάζεις με 1.5 για να πάρεις cm χιονιου. Έτσι έχω διαβάσει. 

Φυσικά αυτός είναι ένας γενικός κανόνας και δεν ξέρω σε τι πρότυπο υπακούει. Ίσως υπακούει σε ένα πρότυπο ξηρού αέρα χωρίς υγρασία.

 

Ούτε αυτό ισχύει, βάζω εδώ τον υπολογισμό

https://www.omnicalculator.com/other/rain-to-snow#rain-to-snow-conversion

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

@teo_73 Μόνο θετικές σκέψεις πρέπει! 

Εαν με αυτα που φαινονται στους χαρτες κανουμε αρνητικες σκεψεις,μαλλον πρεπει να το κοιταξουμε 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snowstorm είπε:

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ούτε καν. Όλα αυτά x3.

Χαχα τι λέτε ρε παιδιά. 90 εκ. μέσα στη Χαλκίδα; Εντάξει είπαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Frostfang8 said:

ο ευρωπαιος παντα δεν προβλεπει σωστα τις Τ. ο τζιφος συνηθως ειναι πιο κοντα

Σε οτι αφορά τη Γλυφάδα από το yr που βλέπω τη μετάφραση του Ευρωπαίου διαχρονικά πέφτει πιο κοντά στις Τ. Αν λες οτι υπερεκτιμά τις Τ σε άλλες περιοχές της Αττικής τότε είναι πιο πιθανό για εμάς εδώ κάτω να πέφτει πιο κοντά καθώς είμαστε από τις πιο δύσκολες θερμοκρασιακά περιοχές του λεκανοπεδίου. Τέσπα ο Ευρωπαίος με φοβίζει θερμοκρασιακά τις επίμαχες ώρες. Κάτι με τσιγκλάει. Εκτός αν κάτσουν τρελές ραγδαιότητες στον υετό σε συνδυασμό με τα dew και η Τ να είναι δευτερεύουσα. Εκεί ποντάρω. Έτσι είχε γίνει κ περσι (ανέλπιστα για εμάς εδώ κάτω φυσικά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South Athens είπε:

Σε οτι αφορά τη Γλυφάδα από το yr που βλέπω τη μετάφραση του Ευρωπαίου διαχρονικά πέφτει πιο κοντά στις Τ. Αν λες οτι υπερεκτιμά τις Τ σε άλλες περιοχές της Αττικής τότε είναι πιο πιθανό για εμάς εδώ κάτω να πέφτει πιο κοντά καθώς είμαστε από τις πιο δύσκολες θερμοκρασιακά περιοχές του λεκανοπεδίου. Τέσπα ο Ευρωπαίος με φοβίζει θερμοκρασιακά τις επίμαχες ώρες. Κάτι με τσιγκλάει. Εκτός αν κάτσουν τρελές ραγδαιότητες στον υετό σε συνδυασμό με τα dew και η Τ να είναι δευτερεύουσα. Εκεί ποντάρω. Έτσι είχε γίνει κ περσι (ανέλπιστα για εμάς εδώ κάτω φυσικά).

Από την έναρξη φαινομένων τη Δευτέρα θα έχεις χιόνι κατευθείαν. Απλά πιστεύω πως δε θα το στρώνει στην αρχή. Όσο περνάει η ώρα κ απομακρύνεται το χαμηλό, θα αρχίσει να το στρώνει κιόλας κανονικά παντού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Blacktan είπε:

Ναι θελει εξαιρετικα χαμηλη Τ επιφανειας για να μεγαλωσει η πυκνοτητα της νιφαδας.

Δεν εννοουσα για το συνταγμα , απλα σε καποιες περιοχες για 75cm χιονι ειναι αρκετα μολις 25mm υετου .. 

Συνηθως ειναι 1/1 με 0δενικη Τ ...

Αν βοηθαει στον διομηδη στις βρυζες φωκιδας εβαλε 80 ποντους με 30-32 mm..χιονιζε με -5 -6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΠΕΡΠΑΤΑΩ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ ΚΙ ΑΚΟΥΩ ΣΙΩΠΕΣ

ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ, ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ ΠΝΟΕΣ, Animated gif about cute in Disney by Captain's Sword

ΘΕΡΙΟ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ

Ο ΚΟΓΚΑΣ ΒΡΥΧΑΤΑΙ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟ ΣΚΟΡΠΑ

 

ΜΠΟΜΠΑΤΟ ΤΟ ΟΥΚΜΟ, ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥ ΦΟΥ ΣΟΥ

ΤΟ ΤΖΕΜ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΟΣ, ΤΑ ΑΝΣΑΜΠΛΣ ΤΟΥ ΙΝΔΟΥ.

1.png

Ω ΚΟΓΚΑ ΑΡΧΑΙΕ, ΤΟΥ ΠΑΓΟΥ ΘΕΕ,

ΠΡΟΣΗΝΕΜΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΦΕΡΕ ΜΑΣ ΝΑΙ.

 

ΝΙΚΟΛΑ ΤΑ ΦΤΥΑΡΙ ΠΙΑΣΕ ΣΦΙΧΤΑ,

ΘΑΨΑΡ ΣΤΗ ΧΑΛΚΙΔΑ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΞΑΝΑ

Snow Shovel GIFs - Get the best GIF on GIPHY

ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ ΓΙΩΡΓΗ ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ

ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΝ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ

 

ΤΗ ΦΟΛΑ ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑ,

ΓΥΑΛΑΚΙ ΗΛΙΟΥ, ΚΑΣΚΟΛ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙΑ,

Sassy Dragons Den GIF by CBC

ΚΙ Η ΕΦΗ ΜΕ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΓΛΕΝΤΑ

ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ, ΠΕΥΚΗ, ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΜΕΡΙΑ.

 

ΔΑΣΚΑΛΕ ΜΕΝΩ ΣΕΦΕΡΗ 7

ΘΑ ΔΩ ΤΑ ΣΤΡΩΣΙΔΙΑ Ή ΦΟΛΑ ΞΑΝΑ?

ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΣΤΡΩΣΙΔΙΑ ΣΕΦΕΡΗ 7

ΔΥΤΙΚΙΣΜΑ ΟΜΩΣ ΜΗ ΘΕΛΕΙΣ ΣΦΟΔΡΑ.

 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, xeneize said:

πως δε θα το στρώνει στην αρχή

Ναι, κλασικά Γλυφαδιώτικο χούι το συγκεκριμένο. Χαμένο χιόνι λόγω Τ ο διαχρονικός πόνος μας. Άντε να δούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με ποιον τρόπο μετράμε τα πραγματικά μμ όταν πέφτουν σε χιόνι; Οι σταθμοί δεν νομίζω ότι τα μετράνε σωστά αφού είναι για βροχή…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...