Jump to content
south coast

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Κόλλημα  η δυτική Ευρώπη τι σημαίνει? Χειμώνας γιοκ στα δυτικά όπως και έγινε φέτος. Θα μου πεις πέρσι που είχε χειμώνα δυνατό η δυτική Ευρώπη η Ήπειρος είδε δυνατό χειμώνα???? 

Προφανώς αν ο αυλώνας φτάσει Ισπανία πορτογαλία σαφώς εδώ θα είμαστε στον θερμό τομέα. Όμως αν ο αυλώνας αγγίζει οριακά Ισπανία τότε παίζουν πολλά πράγματα. Λέμε για τον δυνατό περσινό χειμώνα στην δυτική Ευρώπη, όταν με το ζόρι κάποιος αυλώνας έφτανε το -8 στα 850. Οπότε αν εκεί το ελάχιστο στα 850 είναι μόνο -8, εε τι να φτάσει εδώ. Αν πχ, οι αρχικοί χάρτες της Μήδειας με μεγάλη ψυχρόμπαλα που έσκαγε πολύ δυτικότερα, ε θα γινόταν το έλα να δεις.. Αλλά είπαμε, ότι έχει καλές Τ στα 850, και 500, απλά δεν γουστάρει την Αδριατική  ούτε το Ιόνιο τα τελευταία χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Προφανώς αν ο αυλώνας φτάσει Ισπανία πορτογαλία σαφώς εδώ θα είμαστε στον θερμό τομέα. Όμως αν ο αυλώνας αγγίζει οριακά Ισπανία τότε παίζουν πολλά πράγματα. Λέμε για τον δυνατό περσινό χειμώνα στην δυτική Ευρώπη, όταν με το ζόρι κάποιος αυλώνας έφτανε το -8 στα 850. Οπότε αν εκεί το ελάχιστο στα 850 είναι μόνο -8, εε τι να φτάσει εδώ. Αν πχ, οι αρχικοί χάρτες της Μήδειας με μεγάλη ψυχρόμπαλα που έσκαγε πολύ δυτικότερα, ε θα γινόταν το έλα να δεις.. Αλλά είπαμε, ότι έχει καλές Τ στα 850, και 500, απλά δεν γουστάρει την Αδριατική  ούτε το Ιόνιο τα τελευταία χρόνια

φτανει κα η ωρα μας μιχαηλ,η ωρα να πεσει ο μυθος οτι τα βορεια θελουν αυλωνες στριγκ και λιμητσες και χιλιους παραγοντες για ν δουν χιονι και αλλα τετοια παραμυθια.Τα βορεια η κεντροβορεια χιονιζοντε πανευκολα με αυλωνες βαρβατους με μπλε σκουρο μπλε χρωμα αρκει ενα και μονο πραγμα να σκασουν αδριατικη και να κανουν ενα καλα οργανωμενο χαμηλο που αναγκαστικα θα κινηθει ανατολικα με σωστη πορεια και ακομη πιο σωστη καταληξη για εναν επιτελους καθολικο και μεγαλο κεντροβορειο και ετσι ευννοειτε και η ηπειρος και τα γιαννενα.Οποτε επειδη εχουμε να το δουμε καιρο αυρο η οποτε το ειδαμε δεν υπηρχε ποτε οργανωμενο χαμηλο στα δυτικα που να μην εφυγε αμεσως απ εκει νομιζουμε εδω πανω οτι θελουμε στριγκ σλιπ και αλλου ειδους εσωρουχα για να χιονιστουμε ενω δεν ειναι ετσι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και σε λαθε περιπτωση δεν θεωρω οτι ο χειμωνας εχει τελειωσει.τετοιος μαρτιος ειναι αδυνατον να δωσει την σκυταλή σε θερμο απριλιο ...οποτε αλλο ενα μεγαλο χειμερινο επεισοδιο το θεωρω πολυ πιθανο και τα μοντελα πανε να το ψησουν ,το γυρνανε απ εδω το γυρνανε απ εκει στο τελος θα το σβουριξουν τον κλασικο αυλωνα απο τα βορεια με τον αζορικο ψηλα στο θεο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

φτανει κα η ωρα μας μιχαηλ,η ωρα να πεσει ο μυθος οτι τα βορεια θελουν αυλωνες στριγκ και λιμητσες και χιλιους παραγοντες για ν δουν χιονι και αλλα τετοια παραμυθια.Τα βορεια η κεντροβορεια χιονιζοντε πανευκολα με αυλωνες βαρβατους με μπλε σκουρο μπλε χρωμα αρκει ενα και μονο πραγμα να σκασουν αδριατικη και να κανουν ενα καλα οργανωμενο χαμηλο που αναγκαστικα θα κινηθει ανατολικα με σωστη πορεια και ακομη πιο σωστη καταληξη για εναν επιτελους καθολικο και μεγαλο κεντροβορειο και ετσι ευννοειτε και η ηπειρος και τα γιαννενα.Οποτε επειδη εχουμε να το δουμε καιρο αυρο η οποτε το ειδαμε δεν υπηρχε ποτε οργανωμενο χαμηλο στα δυτικα που να μην εφυγε αμεσως απ εκει νομιζουμε εδω πανω οτι θελουμε στριγκ σλιπ και αλλου ειδους εσωρουχα για να χιονιστουμε ενω δεν ειναι ετσι...

Έτσι ακριβώς Βαγγέλη τα είπες όλα. Έχουμε αυτή την ψευδαίσθηση, μόνο και μόνο επειδή τα χιόνια των τελευταίων ετών έπεφταν με τέτοιους αυλωνες. Ενώ αν ένας μεγάλος Αυλώνας κινηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να χτυπήσει με μικρή κλίση την κεντρική μεσογειο, εκεί θα βγει η χαμηλαρα χιονιού. Από το 2010 έχει α κάνει σωστό χαμηλό στα κεντροβορεια εδώ στην Λάρισα, μέσα σε μια νύχτα μπήκε 40 ποντο. Είχα την ατυχία όμως να κοιμάμαι, γιατί περίμενα μέχρι αργά, και δεν είχε ρίξει νιφάδα, και όταν σηκώθηκα, ένα παχύ λευκό πέπλο τα είχε καλύψει όλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

φτανει κα η ωρα μας μιχαηλ,η ωρα να πεσει ο μυθος οτι τα βορεια θελουν αυλωνες στριγκ και λιμητσες και χιλιους παραγοντες για ν δουν χιονι και αλλα τετοια παραμυθια.Τα βορεια η κεντροβορεια χιονιζοντε πανευκολα με αυλωνες βαρβατους με μπλε σκουρο μπλε χρωμα αρκει ενα και μονο πραγμα να σκασουν αδριατικη και να κανουν ενα καλα οργανωμενο χαμηλο που αναγκαστικα θα κινηθει ανατολικα με σωστη πορεια και ακομη πιο σωστη καταληξη για εναν επιτελους καθολικο και μεγαλο κεντροβορειο και ετσι ευννοειτε και η ηπειρος και τα γιαννενα.Οποτε επειδη εχουμε να το δουμε καιρο αυρο η οποτε το ειδαμε δεν υπηρχε ποτε οργανωμενο χαμηλο στα δυτικα που να μην εφυγε αμεσως απ εκει νομιζουμε εδω πανω οτι θελουμε στριγκ σλιπ και αλλου ειδους εσωρουχα για να χιονιστουμε ενω δεν ειναι ετσι...

Πρόσθεσε και τα νησιά του Κεντρικού Αιγαίου στην εξίσωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Πρόσθεσε και τα νησιά του Κεντρικού Αιγαίου στην εξίσωση 

εσυ εισαι μεσα στην εννοια κεντροβορεια αφου...αυτο που περιεγραψα δεν συμβαινει φυσικα συχνα ουτε καν καθε χρονο αλλα συμβαινει μια στο τοσο...το οτι εχουμε να το δουμε τοσο καιρο δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκε φυσικα.απλα οταν θα ερθει λογικα θα ειναι πολυ εντονο πολυ εμμονικο και ισως και να κανει μαζεμενα μεσα σ 1 η 2 χρονια οσα δεν εχει κανει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ φετος λεω να μην πεσω σε αγραναπαυση και να την δω λιγο λιμνοκυνηγος και καταιγιδομαχος για πρωτη φορα στην καιρικη ζωη μου μπας και βρω καποιο ενδιαφερον για να την παλεψω μετα τα μεσα απριλιου μεχρι την λυτρωση του οκτωβριου...Οποτε θα θελω να μαθω τι χρειαζεται για να βγει μια μεγαλη καταιγιδα μια τρελλη ραγδαια βροχοπτωση κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

μιχαηλ φετος λεω να μην πεσω σε αγραναπαυση και να την δω λιγο λιμνοκυνηγος και καταιγιδομαχος για πρωτη φορα στην καιρικη ζωη μου μπας και βρω καποιο ενδιαφερον για να την παλεψω μετα τα μεσα απριλιου μεχρι την λυτρωση του οκτωβριου...Οποτε θα θελω να μαθω τι χρειαζεται για να βγει μια μεγαλη καταιγιδα μια τρελλη ραγδαια βροχοπτωση κτλ κτλ

Ότι θες Βαγγέλη μου! 

 

Υ.γ πρώτο εικονικό κάψιμο

 

01-55-26-gfs-1-348.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Ότι θες Βαγγέλη μου! 

 

Υ.γ πρώτο εικονικό κάψιμο

 

01-55-26-gfs-1-348.png

Αυτό όμως μπορεί να φέρει την εκπληρώσει ενός ονειρου...δες από πάνω το γίνεται ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Έτσι ακριβώς Βαγγέλη τα είπες όλα. Έχουμε αυτή την ψευδαίσθηση, μόνο και μόνο επειδή τα χιόνια των τελευταίων ετών έπεφταν με τέτοιους αυλωνες. Ενώ αν ένας μεγάλος Αυλώνας κινηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να χτυπήσει με μικρή κλίση την κεντρική μεσογειο, εκεί θα βγει η χαμηλαρα χιονιού. Από το 2010 έχει α κάνει σωστό χαμηλό στα κεντροβορεια εδώ στην Λάρισα, μέσα σε μια νύχτα μπήκε 40 ποντο. Είχα την ατυχία όμως να κοιμάμαι, γιατί περίμενα μέχρι αργά, και δεν είχε ρίξει νιφάδα, και όταν σηκώθηκα, ένα παχύ λευκό πέπλο τα είχε καλύψει όλα.

Και το 2019 η σοφια τετοιο ηταν. Χοντροκομμενος αυλωνας ηταν που απλα εσκασε οριακα δυτικα απο την ελλαδα και ακολουθησε σωστη πορεια,αν και αρκετα συντομο.

 

Αυτο που εχει καιρο να γινει ειναι να κατσει στασιμη λιμνη στην ιταλια ππυ θα εχει ως αποτελεσμα μεγαλυτερη διαρκεια,το 2012 ειναι η τελευταια φορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτη η εικονα εινα επικινδυνη για να ξανακανει ξεροκρυο,εφοσον κινηθει δυτικοτερα και βρει χωρο να περασει προς την ευρωπη η ψυχρη λιμνη απο τη μαυρη θαλασσα. Οποτε με το καλο να κινηθει οπως ολα φετος ανατολικοτερα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο

632378274_gfs-0-150(1).png.fb5177e056d7dfaf518cd2240221adfa.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Αυτη η εικονα εινα επικινδυνη για να ξανακανει ξεροκρυο,εφοσον κινηθει δυτικοτερα και βρει χωρο να περασει προς την ευρωπη η ψυχρη λιμνη απο τη μαυρη θαλασσα. Οποτε με το καλο να κινηθει οπως ολα φετος ανατολικοτερα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο

 

Μη χαίρεσαι πολύ χεχε.. Για ρίξε μια ματιά στα μακρινά του τζίφου να δεις τι αυλωναρο κατεβάζει στη δυτική Ευρώπη με κίνηση προς τα εμάς. Δεν έχει άνοιξη πάλι φετος😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μη χαίρεσαι πολύ χεχε.. Για ρίξε μια ματιά στα μακρινά του τζίφου να δεις τι αυλωναρο κατεβάζει στη δυτική Ευρώπη με κίνηση προς τα εμάς. Δεν έχει άνοιξη πάλι φετος😄

Δεν ξέρουμε που θα κινηθεί ο αυλώνας, είναι τεράστιος για να κινηθεί τόσο δυτικά, νομίζω πιο πιθανό να καταρρευσει ο αντικυκλωνας και ο αυλώνας να ακολουθήσει κίνηση Ευρωπαίου.  Πάντως εγώ πρώτη φορά θα χαρώ που θα μπει η άνοιξη, θέλω να ξεχάσω το βασανιστήριο που περάσαμε φέτος. Πάλι καλά χιόνισε τουλάχιστον στα βουνά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H Κρήτη σύμφωνα με τον τζίφο στο 00αρι του μακροπρόθεσμα στις αρχές Απρίλη μπορεί να φλερτάρει με τα πρώτα +20 και +25 στα 850  αγκαλιά με τον υποτροπικό ....

 GFSOPEU00_312_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεδομένα δεν θα κάνει ρεκόρ κρύου πλέον με το τελείωμα του Μάρτη....και ίσως πάμε και σε απευθείας 25αρια...σιχαμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαφορετική άποψη από τον ευρωπαίο που 27-30 του μήνα βλέπει πιθανή εκ νέου πτώση της θερμοκρασίας στη βόρεια χώρα....

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλλά για Κρήτη ο ευρωπαίος συμφωνεί για πιθανή σημαντική άνοδο του υδραργύρου στις αρχές Απρίλη σε επίπεδα προχωρημένης άνοιξης....

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα πω την αμαρτία μου, μια γερή θερμή εισβολή την θέλω. Γύρω στο 25άρι να πιάσουμε να βγούμε καμιά βόλτα/εκδρομή. Και μετά ας επιστρέψει στα κανονικά για την εποχή. Κουράστηκα πάρα πολύ φέτος. Πολύ κρύο και ελάχιστη ουσία εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ θα πω την αμαρτία μου, μια γερή θερμή εισβολή την θέλω. Γύρω στο 25άρι να πιάσουμε να βγούμε καμιά βόλτα/εκδρομή. Και μετά ας επιστρέψει στα κανονικά για την εποχή. Κουράστηκα πάρα πολύ φέτος. Πολύ κρύο και ελάχιστη ουσία εδώ.

Δεν είναι καθόλου αμαρτία.... δεν είσαι ο μόνος.. η μεγαλύτερη πλειοψηφία του κόσμου αυτό θέλει ειδικά φέτος ..και δεν μιλάω μόνο για τον περισσότερο κόσμο εκτός καιρικών αλλά και για πολλούς καιρόφιλους...... όπως κι εγώ.... καλά εγώ από τις 15-20 Φλεβάρη δεν το θέλω άλλο το πολύ κρύο και τα χιόνια και το εχω ξαναπεί  δεν με κάνει αίσθηση όσο τον Δεκέμβρη ειδικά λόγο εορτών και τον Γενάρη και τον μισό Φλεβάρη που όντως είναι χειμώνας...τώρα πλέον είναι άνοιξη ..κοντεύει Απρίλης.... καλό ήταν το φετινό για ιστορικούς λόγους λόγο έντασης κρύου περισσότερο και όχι τόσο χιονοπτώσεων στην συντριπτική πλειοψηφία της χώρας..... αλλά φτάνει ..... και λόγο συγκυριών φέτος  οικονομικών πολέμου κορονοιού κτλ..... 

φυσικά σε καμία περίπτωση δεν θέλω 30άρια από τώρα ..αλλά λογικές ανοιξιάτικες συνθήκες  φυσιολογικές για ην εποχή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε ενα ξερόκρυο δυο τρείς μέρες ακόμα και μετά άνοδος υποτροπικού...... Να ζεσταθούμε επιτέλους , να πιάσουμε 15 αρια και 20 αρια.. Να φύγει το σίχαμα να μπορούμε βρε αδερφέ να βγούμε  εξω να πάμε για καφε, να  κάνουμε βόλτες, ποδήλατο...

ΑΙΡΧΟΤΑΝΕ.....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...