Jump to content
oldboy332

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε South καυσωνακια, οχι οτι δεν κανει ζεστη στην Αττικη, αλλα ειδικα οι 2 σταθμοι που αναφερεις συνεχεια, Davis Φιλοθεης και Davis Γκολφ Γλυφαδας δεν δειχνουν σωστα, λογω τοποθετησης, καλιμπραρισματος, λαθος σημειου, κλπ....με αποτελεσμα ειδικα η Φιλοθεη να δειχνει παντα μα παντα τρελα νουμερα σε σχεση με πολλους γειτονικους καρατσεκαρισμενους σταθμους....

Κανενας π.χ. δεν θα πει το ιδιο για την Ελευσινα, η τη Σαλαμινα η αλλες περιοχες, ειδικα με τις σημερινες συνθηκες....που ευνοουν φοεν και υψηλες θερμοκρασιες....αλλα 38,8 σημερα απλα ειναι "μαγικη εικονα" 34,8 μπορει καπου εκει, οποτε 4 βαθμοι ειναι παρα πολλοι και καθιστουν το σταθμο αναξιοπιστο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34αρι μεγιστη και ο Γιωργης, οποτε ολη η ευρυτερη γειτονια στο 34αρι για σημερα....κραταει ακομα λαυρα το ατιμο, 28,5 - 29αρια ακομα και δεν πεφτει, λογικο αφου ο Βρωμιαρης εχει καμια ωρα ακομα μεχρι να Δυσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Beach-snow NG said:

Θα παρακαλούσα πρώτον να εισαι πιο κόσμιος και να σέβεσαι τον συνομιλητή σου....εκφράσεις τύπου τσιμπα αυτό, δεν προωθεί την κουβέντα, προσεξέ το απλά.....απο κει και πέρα το έχω ξαναπεί κι όχι φυσικά εγώ ή μονον εγώ, ότι η πλειοψηφία των μετεοσταθμών στην Αττική (και όχι μόνο), είναι αναξιόπιστοι, ειδικά όταν ο ήλιος δυναμώνει τις ζέστες του καλοκαιριού....εδώ μου βάζεις καιρό τώρα την Φιλοθέη που ο σταθμός είναι για τα πανηγυρια  ότι και καλά ένα απο τα δροσερότερα κομματια του λεκανοπεδίου έγινε ξαφνικά το θερμότερο....έχω φίλους, συναθλητές και συγγενείς στην περιοχή και μολις τους λέω για κάτι 35άρια που έδειχνε ο σταθμός, γελούσαν....τώρα αν θέλεις προσωπικά εσύ να πιστεύεις το τι δείχνει ένας σταθμός, επειδή και καλά είναι ντειβις (σιγά τα ωα την μάρκα και την αξιοπιστία), μπορείς να πιστεύεις ότι η Γλυφάδα ή η Φιλοθέση είναι οι καυσωνικότερες περιοχές της Αθήνας....απλά μονο για ανέκδοτο θα το πάρουν όσοι ζουν εκει θαρρώ.....με 34οC στο κέντρο της Αθήνας σήμερα, που συνηθως ειναι καμινι σε τέτοιον καιρό, δεν χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια για να βρούμε γυρω γυρω πόσο θερμοκρασία έχει, με όποιες τέλος πάντων τοπικότητες.....για τα πολικά που είπες επίσης, δεν θα συναπαντησω, ο καιρός απλά μιλάει από μονος του και φέτος και πέρσι και προπερσι και τα επόμενα 10-15 χρόνια!!

Μελίσσια σήμερα 23,2-32,2οC μια κανονική καλοκαιρινή μέρα.....

Απεναντίας, ο ερειστικός ήσουν εσύ. Πήρες το χιούμορ μου και άρχισες επίθεση οτι δήθεν κοιτάω αναξιόπιστους σταθμούς.

Στο δια ταύτα όμως , αυτό το οτι η ''πλειοψηφία'' είναι αναξιόπιστοι από που συνάγεται ακριβώς? Ξέρεις η Αττική δεν είναι μια επίπεδη πεδιάδα με φτωχή ορογραφία ώστε να έχει από σημείο σε σημείο ομοιόμορφες καταγραφές. Μιλάμε για μια από τις πιο πολύπλοκες γεωμορφολογικά και ορογραφικά περιοχές στον πλανήτη για το μέγεθος της και δεν νομίζω οτι είμαι υπερβολικός όταν το λέω αυτό. Βρες μου περιοχή στον πλανήτη με έκταση μόλις 3.800km2 με 5 βουνά να την περικλύουν, αμέτρητους λόφους και τεράστιες εναλλαγές υψομέτρων συν το οτι αποτελεί μητροπολιτικό αστικό κέντρο. Όλα τα παραπάνω συνηγορούν χειμώνα καλοκαίρι να έχουμε εξαιρετικά πολύπλοκες και ανομοιόμορφες μετεωρολογικές καταγραφές. 

Αναφορικά με τη Φιλοθέη παρακάτω οι καταγραφές του Davis τον Ιούνιο. Όλες τις μέρες με μελτεμόκαιρο στην Αττική και ταυτόχρονα με Τ που ήταν από τις χαμηλότερες στο λεκανοπέδιο ενώ την ίδια ώρα ψήνονταν όλα τα πέριξ Υμηττού, Σαλαμίνα, Χαροκόπειο.

353495378_Screenshot2022-06-05at7_45_40PM.thumb.png.cbe392451fe87406be9f7ea7f78a2f5e.png

Τον Μάιο αντίθετα με τους νοτιάδες είχαμε ακριβώς το αντίστροφο φαινόμενο με τις περιοχές πέριξ Υμηττού να είναι δροσερότερες και το φοένιασμα από τα Τουρκοβούνια να οδηγεί την Φιλοθέη σε σημαντικά υψηλότερες Τ σε σχέση με την υπόλοιπη Αττική. Στο ίδιο τροπάριο παραδοσιακά και η Ανατολική Αττική και Μεσόγεια με νοτιάδες. Είναι πράγματα που ξέρουμε εμπειρικά πολλά χρόνια.

Παρακάτω σου παραθέτω και σχετικό άρθρο για την αδιάσειστη αξιοπιστία του σταθμού της Φιλοθέης 

https://www.meteoclub.gr/themata/egkyklopaideia/istorikos-kafsonas-2021

Α και κάτι τελευταίο, μπορεί τα φιλαράκια σου να γελάνε για τις καταγραφές της Φιλοθέης. Τα δικά μου εξίσου σκάνε στα γέλια με τους μονίμως 29 βαθμούς στα Μελίσσια το καλοκαίρι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, kouvanos said:

αλλα 38,8 σημερα απλα ειναι "μαγικη εικονα" 34,8 μπορει καπου εκει, οποτε 4 βαθμοι ειναι παρα πολλοι και καθιστουν το σταθμο αναξιοπιστο

Μαζί σου αν αυτό ήταν κάτι που παρατηρείται μονίμως. Πρόσεξε στη προηγούμενη σελίδα όμως τις καταγραφές του σταθμού της Γλυφάδας τις προηγούμενες ημέρες επίσης με μελτομοφοένιασμα. Θα διαπιστώσεις οτι επειδή ακριβώς δεν την έπιανε τόσο καλά το μελτέμι τις προηγούμενες ημέρες είχε πιο χαμηλές Τ από τους σταθμούς που σημείωσαν τις μέγιστες στην Αττική. Ενώ σήμερα που είχαμε τρομερή επικράτηση φόεν και μάχη ανέμων στην περιοχή είδαμε αυτή τη καταγραφή. 

Ήμουν πάνω από τον σταθμό επί ώρες και έβλεπα και τις παραμικρές αλλαγές. Μιλάμε με το που γύριζε ο άνεμος είχαμε καταπόντισμα των Τ ή απότομη άνοδο σε 1-2 λεπτά και αυτό ήταν συνεχές. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος οτι ο σταθμός είναι απόλυτα ακριβής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Απεναντίας, ο ερειστικός ήσουν εσύ. Πήρες το χιούμορ μου και άρχισες επίθεση οτι δήθεν κοιτάω αναξιόπιστους σταθμούς.

Στο δια ταύτα όμως , αυτό το οτι η ''πλειοψηφία'' είναι αναξιόπιστοι από που συνάγεται ακριβώς? Ξέρεις η Αττική δεν είναι μια επίπεδη πεδιάδα με φτωχή ορογραφία ώστε να έχει από σημείο σε σημείο ομοιόμορφες καταγραφές. Μιλάμε για μια από τις πιο πολύπλοκες γεωμορφολογικά και ορογραφικά περιοχές στον πλανήτη για το μέγεθος της και δεν νομίζω οτι είμαι υπερβολικός όταν το λέω αυτό. Βρες μου περιοχή στον πλανήτη με έκταση μόλις 3.800km2 με 5 βουνά να την περικλύουν, αμέτρητους λόφους και τεράστιες εναλλαγές υψομέτρων συν το οτι αποτελεί μητροπολιτικό αστικό κέντρο. Όλα τα παραπάνω συνηγορούν χειμώνα καλοκαίρι να έχουμε εξαιρετικά πολύπλοκες και ανομοιόμορφες μετεωρολογικές καταγραφές. 

Αναφορικά με τη Φιλοθέη παρακάτω οι καταγραφές του Davis τον Ιούνιο. Όλες τις μέρες με μελτεμόκαιρο στην Αττική και ταυτόχρονα με Τ που ήταν από τις χαμηλότερες στο λεκανοπέδιο ενώ την ίδια ώρα ψήνονταν όλα τα πέριξ Υμηττού, Σαλαμίνα, Χαροκόπειο.

353495378_Screenshot2022-06-05at7_45_40PM.thumb.png.cbe392451fe87406be9f7ea7f78a2f5e.png

Τον Μάιο αντίθετα με τους νοτιάδες είχαμε ακριβώς το αντίστροφο φαινόμενο με τις περιοχές πέριξ Υμηττού να είναι δροσερότερες και το φοένιασμα από τα Τουρκοβούνια να οδηγεί την Φιλοθέη σε σημαντικά υψηλότερες Τ σε σχέση με την υπόλοιπη Αττική. Στο ίδιο τροπάριο παραδοσιακά και η Ανατολική Αττική και Μεσόγεια με νοτιάδες. Είναι πράγματα που ξέρουμε εμπειρικά πολλά χρόνια.

Παρακάτω σου παραθέτω και σχετικό άρθρο για την αδιάσειστη αξιοπιστία του σταθμού της Φιλοθέης 

https://www.meteoclub.gr/themata/egkyklopaideia/istorikos-kafsonas-2021

Α και κάτι τελευταίο, μπορεί τα φιλαράκια σου να γελάνε για τις καταγραφές της Φιλοθέης. Τα δικά μου εξίσου σκάνε στα γέλια με τους μονίμως 29 βαθμούς στα Μελίσσια το καλοκαίρι. 

 Aπλά δεν θες να καταλάβεις οκ, καταλαβα....μετά πρώτην και δευτέραν νουθεσίαν παραιτού οκ....απλά πίστευε ότι η Γλυφάδα είχε 39β σήμερα με 34 στο κέντρο και 35 στη Βάρη οκ κι ότι είναι σωστός ο σταθμός της Φιλοθέης.....δεν χρειάζεται να πω ξανά πράγματα που εχουμε χιλιοπεί και τα προσθεσε και ο Κουβανός....Αν γελάς εσύ με τους 29 ή τους 32 σήμερα στα Μελίσσια, έλα μια βόλτα απο δω να δεις την περιοχή, δες κι έναν σωστό σταθμό στα Ανω Μελίσσια επίσης και θα γελάσουμε μαζί....και τους μηχανισμούς της Αττικής όλοι τους γνωρίζουμε καλά εδώ και 20 χρόνια που παρακολουθούμε από κοντά τις εξελίξεις, αλλά δεν είναι καλό να έχεις τέτοια ισχυρογνωμοσύνη, ειδικά για το θέμα που αναφερόμαστε!! Ομως καθείς εφ ω εταχθη, όπως έλεγαν οι αρχαίοι....έχεις δικαίωμα να πιστεύεις από κει και πέρα ό,τι θες φυσικά.....κι εμένα ο σταθμός (όχι υπό σκιαν) έγραψε 35,5οC....λες να είχα τόσο?

ΥΓ Μήπως είχε καμια φωτιά και σήμερα εκεί κοντά ξανά? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Beach-snow NG said:

 Aπλά δεν θες να καταλάβεις οκ, καταλαβα....

Συγνώμη. Νομίζω εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις. Η Αττική δεν είναι Μύκονος το καλοκαίρι να έχει 28 βαθμούς μόνιμα ούτε είναι μια αχανή πεδιάδα να σου πιάνει την ίδια τιμή από σημείο σε σημείο. 

Και please άσε σε παρακαλώ τις νουθεσίες σε εμένα αναφορικά με ισχυρογνωμοσύνη κοκ. 20 χρόνια επίσης ασχολούμαι με την ασύλληπτη μετεωρολογική πολυπλοκότητα της Αττικής. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Συγνώμη. Νομίζω εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις. Η Αττική δεν είναι Μύκονος το καλοκαίρι να έχει 28 βαθμούς μόνιμα ούτε είναι μια αχανή πεδιάδα να σου πιάνει την ίδια τιμή από σημείο σε σημείο. 

Και please άσε σε παρακαλώ τις νουθεσίες σε εμένα αναφορικά με ισχυρογνωμοσύνη κοκ. 20 χρόνια ασχολούμαι με την ασύλληπτη μετεωρολογική πολυπλοκότητα της Αττικής. 

Ναι οκ εγώ φταίω....συγγνώμην. μάλλον κακώς καταλαβα και ασχολήθηκα....πάμε παρακάτω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπράβο ρε παιδιά!!!!!καιρός ήταν να ξαναβρεθειτε...και άντε να βρεθούμε και όλοι μαζί επιτέλους...😁..ούτε συννενοημενοι να ειμασταν σήμερα...έχουμε μια μίνι συνάντηση έκτακτη τελευταίας στιγμής...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτήν την ώρα που γράφω ο Ποταμός Κέρκυρας καταγράφει 31.8 βαθμούς και 55 % υγρασία ....ώρα 20:45

Αρχισες?...χαχαχαχαχα....ακόμη δεν πήγες.....αλλά θα παααααας......χεχεχε.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας παιδιά! Σας Χάρηκα που ανταμώσατε πάλι μετά από τόσο καιρό . Πάντα τέτοια! Φαντάζομαι τι γέλιο έπεσε και τι ειπώθηκε... Την επόμενη συνάντηση δεν την χάνω , καλά να είμαστε.

Στα του καιρού, ζέστη σήμερα αλλά μόνο και μόνο που υπάρχει η ελπίδα την εβδομάδα που έρχεται να δούμε ισχυρές καταιγίδες είναι σαν να βρέχει ήδη . 

Καλο βράδυ! 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Αρχισες?...χαχαχαχαχα....ακόμη δεν πήγες.....αλλά θα παααααας......χεχεχε.....

Κάνω προπόνηση ρε....χαχαχαχχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Γεια σας παιδιά! Σας Χάρηκα που ανταμώσατε πάλι μετά από τόσο καιρό . Πάντα τέτοια! Φαντάζομαι τι γέλιο έπεσε και τι ειπώθηκε... Την επόμενη συνάντηση δεν την χάνω , καλά να είμαστε.

Στα του καιρού, ζέστη σήμερα αλλά μόνο και μόνο που υπάρχει η ελπίδα την εβδομάδα που έρχεται να δούμε ισχυρές καταιγίδες είναι σαν να βρέχει ήδη . 

Καλο βράδυ! 

 

Άστο Μήτσο....δεν πάει το μυαλό σου....δακρυσαμε από τα γέλια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι συμβαίνει στην Κέρκυρα και η θερμοκρασία ανεβαίνει αντι να πέφτει...

Αυτήν την ώρα σημειώνεται η μέγιστη σημερινή θερμοκρασία ...33 βαθμοί και 48% υγρασία 

Στους 23 στα Καλάβρυτα τώρα και 25.8 εδώ 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επεσε ο αερας εντελως, επεσε μεν η θερμοκρασια αλλα ΕΚΤΟΞΕΥΤΗΚΕ υγρασια και δυσφορια....

Χιλιες φορες 30αρι τα μεσανυχτα αλλα με 60αρες ριπες παρα αυτο το σιχαμα...

25,5 ηδη αλλα με απνοια δεν κουνιεται φυλλο μιλαμε και υγρασια 66%.....αισθηση 28 και κολλανε και τα τσιμεντα απο ιδρωτα....

Λετε αυριο τετοια ωρα να εχουμε κεραυνους καταρρακτωδη βροχη και 19αρι με μυρωδιες ???? ποιος ξερει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι σαπίλα είναι αυτη. Τι αίσχος καιρικό, τι ταλαιπωρία αφάνταστη. 10 το βράδυ και το κέντρο της Βέροιας είναι στους 30 βαθμούς, ενώ η εσωτερική στους 28,5. Απορώ πώς αρέσει σε ορισμένους η βρωμοεποχή. Αντε να δούμε τι θα φέρουν οι αστάθειες αν και με τα αεροπλάνα που σηκώνονται κάθε φορά που συννεφιάζει, κρατώ μικρό καλάθι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 34 έφτασε η μέγιστη εδώ, πολλή ζέστη και έντονη δυσφορία σήμερα. Όλη μέρα ηλιοφάνεια με μικρές αναπτύξεις δυτικά μας. Εν τέλει μας επηρέασε μια μπορούλα κατά τις 9, η οποία ίσα ίσα έβρεξε τους δρόμους και ανέβασε την υγρασία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είδαμε τι μπορεί να φέρει η 5η Ιουνίου! Είχε πράγματι χρόνια να βγάλει η συγκεκριμένη ημ/νία κάτι τόσο δυνατό από πλευράς θερμοκρασίας και το έβγαλε φέτος! Πέρσι είχαμε 27-28 με ήλιο (ευχάριστες θερμοκρασίες για την εποχή), πρόπερσι 26-27 (ακόμη πιο άνετα) με καλό καιρό, πρόπερσι 23-24 με καταιγίδες αλλά από 6-7/6 πήγε στα 30+. Το 2018 είχαμε 33-34 αλλά όχι 36-37. Σε κάποιες περιοχές της νότιας Ελλάδας είχε μίνι καύσωνα. Τα χρόνια πριν είχαν ζέστη αλλά όχι τρελή ζέστη. Ναι είναι μη θελήσει άμα θελήσει όλα μπορεί να τα φέρει ο καιρός. Και φέτος θέλησε και το είδαμε όλοι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, chrys92 είπε:

Τι σαπίλα είναι αυτη. Τι αίσχος καιρικό, τι ταλαιπωρία αφάνταστη. 10 το βράδυ και το κέντρο της Βέροιας είναι στους 30 βαθμούς, ενώ η εσωτερική στους 28,5. Απορώ πώς αρέσει σε ορισμένους η βρωμοεποχή. Αντε να δούμε τι θα φέρουν οι αστάθειες αν και με τα αεροπλάνα που σηκώνονται κάθε φορά που συννεφιάζει, κρατώ μικρό καλάθι.

Κι εμένα δε μου αρέσει καθόλου το καλοκαίρι (βασικά το καμίνι σιχαίνομαι όχι το καλοκαίρι) αλλά από τις δυνατές, έντονες και πολύωρες βροχές/καταιγίδες, τον παγερό βοριά και το ψωφόκρυο είναι απείρως καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Mπραβο παιδες για τα ανταμωματα σε Αθηνα και Σαλονικα. Μια υποχρεωση με κρατησε μακρυα αυτή τη φορα. Την επομενη μαζι σας. Χαιρομαι που περασατε ομορφα,παντα τετοια😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, chrys92 είπε:

Τι σαπίλα είναι αυτη. Τι αίσχος καιρικό, τι ταλαιπωρία αφάνταστη. 10 το βράδυ και το κέντρο της Βέροιας είναι στους 30 βαθμούς, ενώ η εσωτερική στους 28,5. Απορώ πώς αρέσει σε ορισμένους η βρωμοεποχή. Αντε να δούμε τι θα φέρουν οι αστάθειες αν και με τα αεροπλάνα που σηκώνονται κάθε φορά που συννεφιάζει, κρατώ μικρό καλάθι.

Δεν φτάνουν τα αεροπλάνα για να χαλάσουν οι καταιγίδες. Αν ήταν έτσι η Αμερική πυ είναι υπερσύγχρονο κράτος θα σταματούσε τις καταιγίδες και τους ανεμοστροβίλους που συμβαίνουν εκεί κάθε άνοιξη. Τα αεροπλάνα απλά μικραίνουν το χαλάζι. Αν η καταιγίδα διαλύεται, απλά είναι επειδή τελείωσε η ζωή της με φυσικό τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...