Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2022

Recommended Posts

Πάντως ο σταθμός στο Γκόλφ της Γλυφάδας επιβεβαιώνει οτι τελικά είναι η περιοχή που την πιάνει καλύτερα ο καταβάτης από Υμηττό αρκετές μέρες σε σχέση με τα περισσότερα Ν. Προάστια. 

Φυσικά έχω προσέξει μέρες που Φάληρο, ΣΕΦ, Πειραιάς κοκ μπορεί να καίγονται με καταβάτες και εμάς να μην μας πιάνει καλά και να είμαστε αρκετά πιο κάτω. Είναι ανάλογα πως θα κάτσει ο άνεμος αλλά φαίνεται οτι μας πιάνει αρκετά καλά. 

23 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Μεγάλο σχολείο η σημερινή μέρα για τους Αττικούς καύσωνες. Μέχρι πριν μια ώρα με Ν ρεύμα Φιλοθέη και περιοχές που φοενιάζουν με Ν έφτασαν τοπικά μέχρι 39.6 και με το που γύρισε μάχη Β με Ν καταποντίστηκε η Φιλοθέη και εκτοξεύτηκε η Σαλαμίνα. 

Παρακάτω το χθεσινό output του Davis της Φιλοθέης. Προσέξτε οτι η μέγιστη 39.6 σημειώνεται με ΔΝΔ γύρω στις 2.30 μμ και  γύρω στις 4 με 4.30 μμ όταν γυρνάει πλέον σε Α και Β ρεύμα καταποντίζεται κάτω από 37. 

Screenshot 2022-08-20 at 4.39.30 PM.png

36,3 μέγιστη και ισοφάριση του φετινού ρεκόρ από τις 24/7 . Ευτυχώς και σήμερα η υγρασία έπεσε περίπου στο 30% τις θερμές ώρες. Ψόφος  ρε σκατοκαλοκαιρο!!!

34.8 ο σταθμός μου στον Γέρακα, 34.8 και το ΕΑΑ δίπλα, ο Αύγουστος θα φύγει χωρίς 37αρι, εξαιρετικά πράγματα. Μύτικα Πρέβεζας μέγιστη μόλις 31.2, το ΕΑΑ 2.3 χιλιόμετρα σε ευθεία 33.3, ενώ την ώρα που σημειώνεται η μέγιστη ο διπλανός bresser 30.8 και ο δικός μου σταθμός 30.3 με άνεμο στα 3-4 μποφόρ δυτικό, τα συμπεράσματα δικά σας

3 ώρες πριν, airfathaaaaa είπε:

ψιλοασχετη ερωτηση 

αυτη η θαμπαδα στην ατμοσφαιρα απο τι ειναι?

Μεταφορά σκόνης στην ατμόσφαιρα 

συννεφια με ομιχλες-μαυριλες - ντουμανια στο βερμιο αλλα και εδω μετα το μεσημερι .19.8c η ελαχιστη.στους 28c τωρα.κατι ερχεται απο Δ-ΝΔ.🤔

τελος της καταιγίδας με 4 mm,A-BA μου ξεκίνησαν τα πάρτυ ,δυτικά μου(Σαμαρίνα-Σμόλικα) λιακάδες

Παιδες εχει ανοιχτει θεμα για τα επερχομενα.Παμε εκει οσο εχει ενδιαφερον ο καιρος και μακαρι να βρεξει πολυ και παντου αν γινεται.

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/448-αναφορές-πανελλαδικής-ασταθειοκαιρίας-20-2782022/#comment-313510

2 ώρες πριν, bardaris είπε:

ισχυρή καταιγίδα τώρα Ανω βόιο με μπολικα ηλεκτρικά

Χωριό;;

IMG_20220820_201906.thumb.jpg.bd42b7fd0249a82509544f807761655d.jpgΗλιοβασίλεμα στα φετινα χιλιοειπωμενα και λεκτικά δαρμενα δυτικά της Ηπείρου,στα Σύβοτα συγκεκριμένα,με δυνατό κατά διαστήματα αεράκι και ανεκτικοτατη καιρική ατμόσφαιρα,τελικά όπου και να βρίσκεσαι στην Ελλάδα οι ομορφιές της είναι ανεξαντλητες.....καλή διάθεση να υπάρχει.....

Παλι καλα που ειχε πτωση το heat index στον σταθμο του Ε.Α.Α στην Πρεβεζα σημερα και δεν ξεπερασε τους 45,8 βαθμους.Kλιμα κολασης στην περιοχη.Μονο η βροχης φωτιας λειπει εκει. 

Χαλια και σημερα λογο αποπνικτικης ζεστης στα Γιαννενα με 34,2 βαθμους και high heat index 34,1

Υπομονη μεχρι να φυγει η καταραμενη βρωμοεποχη.

3 ώρες πριν, ORESIVIOS είπε:

Χωριό;;

Xρυσαυγή Βοίου είμαι 30 χιλιόμετρα ανατολικά σου στα 850 μετρα....νομίζω οτι και οι δυο θα ζοριστούμε μεχρι την δευτερα για φαινόμενα....αλλά μην περιμένεις τις καταιγίδες των πεδινών,περισσότερο θα εντυπωσιαστείς..με τις αντάρες  και το κρύο..

Φρικωδης νύχτα στο κέντρο της Αθήνας, θερμοκρασία στους 28 και υψηλή υγρασία άνω του 60%...

19 ώρες πριν, ORESIVIOS είπε:

Tην καλησπέρα μου από την αρχόντισσα της Βάλια Κάλντα, το πιο δροσερό χωριό του καλοκαιριού... 

Καλά ρε συ ....άφησες τον καιρικό παράδεισο της Κέρκυρας για να πας Βάλια Κάλντα ?????

25.7 ελάχιστη στην ταράτσα μου με πολύ υγρασία .....

Ήδη στους 30 τώρα .....άντε να δούμε από αύριο τι ψάρια θα πιάσουμε στο λεκανοπέδιο 

Εδώ έπρεπε μα γράφω τελικά. Ήλιος αέρας και δροσιά στην Λάρισα. Τι κακοκαιρία? που?

Edited by [weathermaniac]

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ έπρεπε μα γράφω τελικά. Ήλιος αέρας και δροσιά στην Λάρισα. Τι κακοκαιρία? που?

Εντάξει ότι πεις τοπικιστή 🤣

H Λίνδος ΕΑΑ σήμερα έπεσε πρώτη φορά στην ιστορία της κάτω από τους 25 βαθμούς τον Αύγουστο σημειώνοντας το ρεκόρ χαμηλότερης ελάχιστης όλων των εποχών για Αύγουστο με 24.2C.

Edited by South καυσωνάκιας

Κλείνει ένας μαγικός Αύγουστος με ζεστούλα.

Μαρουσιωτικες μπαλκονάτες καλημέρες

59F428B6-CEE2-40E3-9B16-689149EC0856.jpeg

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...