Jump to content
[weathermaniac]

Αναφορές πανελλαδικής ασταθειοκαιρίας 20-27/8/2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο αμόνια σήμερα εδώ.. Εν τέλη στην ανατολική Θεσσαλία είχαμε μεγάλη ήττα...  Εν τέλη μας άφησε με 21 χιλιοστά, τα περισσότερα εκ των οποίων με ποτιστικούρες, όταν κοιμόμασταν. Πιο ενδιαφέρουσες μέρες η Δευτέρα με την τεράστια καταιγίδα στην κεντρική Θεσσαλία που άφησε εκτός όλες τις πόλεις της περιφέρειας δυστυχώς, με άπειρα ηλεκτρικά και wall cloud στην βάση 20 χλμ από εδώ. Και μετά το βράδυ της Πέμπτης που ήταν η μόνη θετική έκπληξη, με το πανέμορφο shelf cloud που κατάπιε όλη την ανατολική Θεσσαλία, και το μόνο κρίμα ότι ήρθε νύχτα.

Δηλαδή είχαμε η κακοκαιρία ολόκληρη μας άφησε μόλις 2 επιπλέον χιλιοστά σε σχέση με μια τυχαία πρωινή καταιγίδα εδώ σε μέγεθος κουτσουλιάς. Όταν η τύχη σου παίζει παιχνίδια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσσηνία σήμερα το πολύ νερό το πήγε Ταΰγετο. Όμως πριν καμιά ώρα έβγαλε αναπτύξεις Κυπαρισσιακά Όρη που σε χρόνο μηδέν επεκτάθηκαν Όρος Λυκόδημο και όπου πέρασε ο πυρήνας αυτός άφησε πολύ νερό, κεραυνούς και χαλάζι! Στο χωριό μου Μάνεση μας έπιασε ξώφαλτσα, αλλά η όλη φάση είχε τεράστια δυναμική!!

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό νότια Μεσσηνία προς Όρος Λυκόδημο!

IMG-20220827-183734.jpg

IMG-20220827-184003.jpg

IMG-20220827-184610.jpg

IMG-20220827-184416.jpg

IMG-20220827-183746.jpg

IMG-20220827-184409.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυει σιγα σιγα ο ηλιος και μαζι ουσιαστικα τελειωνει μια πολυ δυνατη κακοκαιρια για τις περισσοτερες περιοχες της χωρας......

Το πιο βασικο οτι παρα τα εντονα φαινομενα δεν ειχαμε αναφορες για ανθρωπινες απωλειες εξαιτιας της κακοκαιριας πραγμα πολυ βασικο.....

Η Αττικη στο μεγαλυτερο μερος του νομου βγηκε υετικα κερδισμενη πραγμα οχι τοσο συχνο για το μηνα που διανυουμε.....

Το καλοκαιρι ειναι φυσικα ακομα εδω αλλα τουλαχιστον εσπασε η ανομβρια που ειδικα περσι ηταν πραγματικος εφιαλτης.....

Μακαρι συντομα να εχουμε αναλογες κακοκαιριες που θα δωσουν οχι μονο νερο αλλα και ομορφες καιρικες εικονες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και κλεινει το θέμα να ανεβάσω μια πανοραμική φώτο που βρήκα στα fb από την καταιγίδα της Τρίτης, όπως αυτή ερχόταν συστημένη από τα Ανατολικά καταπίνοντας την Πεντέλη. 

FB_IMG_1661603415926.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά μου έκανε τη χάρη σήμερα ο καιρός στο Κυριακι Βοιωτίας και δεν έβρεξε !!!!

Υπέροχη δροσιά που με ώθησε να κάνω στα βουνά της περιοχής  έναν πολύ καλό χρόνο και να πάρω 7η θέση στη γενική κατάταξη μόλις 1.5 λεπτά μακριά από το βάθρο....

 

IMG_20220827_190607.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απόψε μαζευτήκαμε ταρατσούλα, μιας και είχα γενέθλια σήμερα (δηλ. χθές😁).. το καλύτερο δωρο μου το κάνε ο καιρος αυτή την εβδομάδα.. με τίποτα δε περίμενα να τη νιώθω εγώ μια ψύχρα απόψε!.. ή είναι επειδή όντως δρόσισε ή χρειάζομαι γιατρό χαχαχα... με 24.2℃ αυτή την ώρα εδώ, στη περιοχή της Χρυσούπολης, μάλλον το δεύτερο ισχύει περισσότερο... δεν τη λες και ψύχρα... 83% η υγρασία....

... εντος σπιτιού πάντως και ειδικά απόψε, η κατάσταση είναι διαφορετική... αιτία φυσικά.. η υγρασία!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Απόψε μαζευτήκαμε ταρατσούλα, μιας και είχα γενέθλια σήμερα (δηλ. χθές😁).. το καλύτερο δωρο μου το κάνε ο καιρος αυτή την εβδομάδα.. με τίποτα δε περίμενα να τη νιώθω εγώ μια ψύχρα απόψε!.. ή είναι επειδή όντως δρόσισε ή χρειάζομαι γιατρό χαχαχα... με 24.2℃ αυτή την ώρα εδώ, στη περιοχή της Χρυσούπολης, μάλλον το δεύτερο ισχύει περισσότερο... δεν τη λες και ψύχρα... 83% η υγρασία....

... εντος σπιτιού πάντως και ειδικά απόψε, η κατάσταση είναι διαφορετική... αιτία φυσικά.. η υγρασία!

Πολύχρονος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Winterlove είπε:

Απόψε μαζευτήκαμε ταρατσούλα, μιας και είχα γενέθλια σήμερα (δηλ. χθές😁).. το καλύτερο δωρο μου το κάνε ο καιρος αυτή την εβδομάδα.. με τίποτα δε περίμενα να τη νιώθω εγώ μια ψύχρα απόψε!.. ή είναι επειδή όντως δρόσισε ή χρειάζομαι γιατρό χαχαχα... με 24.2℃ αυτή την ώρα εδώ, στη περιοχή της Χρυσούπολης, μάλλον το δεύτερο ισχύει περισσότερο... δεν τη λες και ψύχρα... 83% η υγρασία....

... εντος σπιτιού πάντως και ειδικά απόψε, η κατάσταση είναι διαφορετική... αιτία φυσικά.. η υγρασία!

Χρόνια σου πολλά φιλαρακο μου.Οτι καλύτερο σου ευχομαι,γερός και δυνατος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Δροσουλα στο χωριο..Δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα..Αυλη,δροσια,φραπεδια και συζητησεις με την γιαγια...Σημερα μου λεει ιστοριες απο την κατοχη..Βλεπετε 93 χρονων ειναι..Το λεει η καρδια της..

Ηρακλη  μου...Χιλιοχρονος...Να σ εχει ο θεος καλα!!!

Θερμαικος προχθες..Με την ελευση του shelf cloud απο τα ανατολικα που εφτασε μεχρι τη Θεσσαλια..

301749341_3146309608955321_135973304977398047_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!

@Winterlove Hρακλη χρονια σου πολλα και παντα με υγεια.🙂

Μια ανασκοπηση της κακοκαιριας που μας επηρεασε.

Κακοκαιρία: 47 χρόνια είχαν να πέσουν τόσο σφοδρές καταιγίδες τον Αύγουστο
Στην Αττική έβρεχε για έξι συνεχόμενες ημέρες - Πέντε απαντήσεις από το meteo για την κακοκαιρία 

 

Από το 1975, εδώ και 47 χρόνια, είχε να σημειωθεί αυτής της έντασης και έκτασης κακοκαιρία, τον μήνα Αύγουστο, στην Ελλάδα. 

Η αστάθεια με κύριο χαρακτηριστικό τις σφοδρές καταιγίδες, που έπληξε το μεγαλύτερο μέρος της χώρας, διήρκεσε για σχεδόν μία εβδομάδα αρχής γενομένης από την Κυριακή 21 Αυγούστου. 

Την ίδια στιγμή, καταγράφηκαν συνολικά πάνω από 115.000 κεραυνοί, ενώ στην Αττική έβρεξε για έξι συνεχόμενες ημέρες.

Ακολουθούν, απαντήσεις σε πέντε ερωτήματα σχετικά με την κακοκαιρία και τις επιπτώσεις της, σύμφωνα με το meteo.gr.

1) Γιατί έβρεχε τόσες ημέρες στη χώρα μας;
Βασική αιτία για τις πολυήμερες, έντονες και εκτεταμένες βροχοπτώσεις αποτελεί μια ατμοσφαιρική διαταραχή στην ανώτερη τροπόσφαιρα η οποία προερχόμενη από το Β. Ατλαντικό κινήθηκε αρχικά προς την ευρύτερη περιοχή της Αδριατικής και των ΒΔ Βαλκανίων στην πρώτη φάση της κακοκαιρίας επιδεινώνοντας έτσι σταδιακά τον καιρό στην χώρα μας κατά την διάρκεια του Σαββατοκύριακου 20-21/08 στα κεντρικά και βόρεια.

Στην συνέχεια και κατά το χρονικό διάστημα 22-23/08 (δεύτερη φάση της κακοκαιρίας) η ατμοσφαιρική διαταραχή κινήθηκε αργά προς την περιοχή μας επιδεινώνοντας περαιτέρω τον καιρό στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας μας.

Κατά το χρονικό διάστημα 24-26/08 (τρίτη φάση της κακοκαιρίας) η ατμοσφαιρική διαταραχή είχε πλέον αποκοπεί από την γενική κυκλοφορία και ως αποκομμένο χαμηλό ή “ψυχρή λίμνη” διατηρήθηκε σχεδόν στάσιμη πάνω από την χώρα μας για 3 ημέρες. Κατά την διάρκεια της τρίτης φάσης της κακοκαιρίας και καθώς η “ψυχρή λίμνη” στροβιλιζόταν σχεδόν στάσιμη πάνω από την χώρα μας συνδυαζόμενη με τις υπάρχουσες υγρές και ασταθείς αέριες μάζες προκάλεσε τοπικά ισχυρές βροχές και καταιγίδες σε μεγάλο μέρος της χώρας προκαλώντας εκτεταμένα προβλήματα.

1-1-1-1-597x600

2) Πού έβρεξε περισσότερο;


Ο χάρτης που ακολουθεί δίνει την κατανομή των βροχοπτώσεων, όπως καταγράφηκε από το σύνολο των αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του ΕΑΑ/Meteo.gr. Στο σύνολο των ημερών της κακοκαιρίας έβρεξε σημαντικά σε όλη σχεδόν την επικράτεια, με εξαίρεση τα πολύ χαμηλά ύψη βροχής στη Δυτική Πελοπόννησο και στα νησιά του Ιονίου. Οι 10 περιοχές με το μεγαλύτερο συνολικό ύψος βροχής δίνονται στο χάρτη. Σημειώνουμε επίσης ότι στην Αττική έβρεξε για 6 συνεχόμενες ημέρες.

2-14-1-600x395

3) Πόσοι κεραυνοί έπεσαν συνολικά;


Η κακοκαιρία συνοδεύτηκε από έντονη κεραυνική δραστηριότητα. Συνολικά πάνω από 115.000 κεραυνοί κατεγράφησαν από το δίκτυο ανίχνευσης κεραυνών ΖΕΥΣ του ΕΑΑ/Meteo.gr. Η ημέρα με την εντονότερη κεραυνική δραστηριότητα ήταν η Τετάρτη 24 Αυγούστου με 52.000 κεραυνούς να καταγράφονται σε όλη τη χώρα.

4) Πόσες ζημιές προκάλεσε η κακοκαιρία;
Η πολυήμερη κακοκαιρία προκάλεσε πολύ μεγάλο αριθμό προβλημάτων σε πολλές περιοχές της χώρας, ενώ ένα θύμα καταγράφηκε από κεραυνό στην περιοχή της Δράμας την πρώτη ημέρα της κακοκαιρίας. Ο χάρτης που ακολουθεί δίνει τη γεωγραφική κατανομή των σημαντικότερων προβλημάτων, ενώ σημειώθηκαν πολύ περισσότερα προβλήματα μικρής κλίμακας.

3-9-1-600x385

5) Από πότε έχει να συμβεί κάτι παρόμοιο μήνα Αύγουστο;


Η τελευταία φορά που είχαμε στη χώρα μας πολυήμερη κακοκαιρία μέσα στο καλοκαίρι η οποία να επηρεάζει το μεγαλύτερο μέρος της χώρας ήταν πριν από 47 χρόνια και συγκεκριμένα τη χρονική περίοδο από 30 Ιουλίου έως 5 Αυγούστου του 1975.

https://meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2388

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 χρονια μετα....τα λεγαμε οτι ειναι ΠΑΛΙΑΚΟ το φετινο καλοκαιρι κ ηρθε ο Αυγουστος να επιβεβαιωσει....

Απιθανα πραγματα

Δυτικη Φθιωτιδα επιστροφη στη λιακαδα αν και ποτε δεν ξερεις με τοσα ψηλα βουνα γυρω γυρω τι ασταθεια τοπικη μπορει να σηκωσει...

16.9 η ελαχιστη αναστροφικη και 29.1 τωρα ζεστανε σημερα....

Αααααααχ εχω καρα-κακομαθει κ το 33-35αρι με την επιστροφη Ζωγραφου θα μου φαινεται κολαση κ Γολγοθας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Απόψε μαζευτήκαμε ταρατσούλα, μιας και είχα γενέθλια σήμερα (δηλ. χθές😁).. το καλύτερο δωρο μου το κάνε ο καιρος αυτή την εβδομάδα.. με τίποτα δε περίμενα να τη νιώθω εγώ μια ψύχρα απόψε!.. ή είναι επειδή όντως δρόσισε ή χρειάζομαι γιατρό χαχαχα... με 24.2℃ αυτή την ώρα εδώ, στη περιοχή της Χρυσούπολης, μάλλον το δεύτερο ισχύει περισσότερο... δεν τη λες και ψύχρα... 83% η υγρασία....

... εντος σπιτιού πάντως και ειδικά απόψε, η κατάσταση είναι διαφορετική... αιτία φυσικά.. η υγρασία!

Πολύχρονος φίλε και πολύχιονος παρακάτω ξανά και ξανά.....Υγεία και αγάπη νάχουμε.....

20,5οC ελάχιστη στα Μελίσσια.....

 

ΥΓ1. Κάποιοι "άκυκλοι" κύκλοι δεν βολεύονται ούτε με τις βροχές, παράνοια!!

ΥΓ2. Πως κατάντησε έτσι το GFS??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Να είστε όλοι καλά!

Σήμερα παρ' ότι η μέρα πιο θερμή, η αίσθηση είναι πολύ καλύτερή! 32.6℃ αυτή την ώρα η θερμοκρασία στη περιοχή Χρυσούπολης, με την υγρασία μετά τις 10:00 να έχει κάνει βουτιά! Στο 40% βρίσκεται τώρα...

Το καλοκαίρι επέστρεψε αλλά για πόσο ακόμη;; ..ένα 20μερακι και κάτι έμεινε.. το φάγαμεε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 ώρες πριν, Winterlove είπε:

Απόψε μαζευτήκαμε ταρατσούλα, μιας και είχα γενέθλια σήμερα (δηλ. χθές😁).. το καλύτερο δωρο μου το κάνε ο καιρος αυτή την εβδομάδα.. με τίποτα δε περίμενα να τη νιώθω εγώ μια ψύχρα απόψε!.. ή είναι επειδή όντως δρόσισε ή χρειάζομαι γιατρό χαχαχα... με 24.2℃ αυτή την ώρα εδώ, στη περιοχή της Χρυσούπολης, μάλλον το δεύτερο ισχύει περισσότερο... δεν τη λες και ψύχρα... 83% η υγρασία....

... εντος σπιτιού πάντως και ειδικά απόψε, η κατάσταση είναι διαφορετική... αιτία φυσικά.. η υγρασία!

Πολύχρονος αδερφέ!!

Ότι καλύτερο σου εύχομαι !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, kouvanos είπε:

47 χρονια μετα....τα λεγαμε οτι ειναι ΠΑΛΙΑΚΟ το φετινο καλοκαιρι κ ηρθε ο Αυγουστος να επιβεβαιωσει....

Απιθανα πραγματα

Δυτικη Φθιωτιδα επιστροφη στη λιακαδα αν και ποτε δεν ξερεις με τοσα ψηλα βουνα γυρω γυρω τι ασταθεια τοπικη μπορει να σηκωσει...

16.9 η ελαχιστη αναστροφικη και 29.1 τωρα ζεστανε σημερα....

Αααααααχ εχω καρα-κακομαθει κ το 33-35αρι με την επιστροφη Ζωγραφου θα μου φαινεται κολαση κ Γολγοθας....

Έχασες καταιγιδαρες Γιώργη...και 6/6 βροχή μέσα στον Αυγουστο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eντονη βροχη σε μενα β.α της λιμνης ιωαννινων  με ισχυρους κεραυνους και την καταιγιδα να πλησιαζει

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...