Jump to content
snowjohn

Ανάλυση χαρτών Σεπτέμβριος 2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εάν βγει το σενάριο με +26 στα 850 στα ηπειρωτικά, μπορεί να δούμε και κανένα τελευταίο 40αρακι στους "ζεστούς" σταθμούς. Δεν αποκλείεται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα σας!!Ολα δειχνουν οτι και επισημα θα μπουμε σε πιο φθινοπωρινο μοτιβο απο τις 20 του μηνα και μετα με αρκετες πιθανοτητες να σημειωθουν και τα λεγομενα πρωτοβροχια..

Για την ωρα το μονο που εχει κλειδωσει ειναι η προσκαιρη θερμη εισβολη που ομως αναμενεται να κανει ιδιαιτερα αισθητη την παρουσια της..Δε βαριεστε..Τον γαιδαρο τον φαγαμε..Στην ουρα θα κολλησουμε??

Ανσαμπλ τζεμ και τζιφου δειχνουν τον δρομο..Καλο σκ σε ολους..Σταματη,να τα χιλιασεις φιλε..Πολυχρονος για χθες...Υγεια..Ολα τ αλλα γινονται..Να σαι παντα γερος φιλε..

ens_image (2).png

ens_image (1).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα.

Διάγραμμα κεντρικής Εύβοιας.

Diagramme GEFS

Δεδομένη η ζέστη για το άλλο Σ/Κ. Το θέμα είναι τι θα γίνει μετά της 20/9. Υπάρχουν πολλά σενάρια που φέρνουν προχωρημένο φθινόπωρο στα μέρη μας. Λίγο υπομονή για να δούμε εάν μπορούν να επαληθευτούν τέτοια σενάρια.

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ βαρετά τρεξίματα, και πολύ ανησυχητική η επιμονή τους σε ψυχρή εισβολή από τα βόρεια.. Την λίμνη της Ισπανίας θέλουμε για να έχουμε ένα ακόμα καταιγιδοδιάστημα... Κρίμα να πάει χαμένη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ψυχρή εισβολή και το βαθύ φθινόπωρο που αναφέρετε είναι ακόμα αρκετά μακριά και μπορεί κάτι να αλλάξει. Στα πιο κοντινά εγώ δυστυχώς βλέπω να έρχεται την επόμενη εβδομάδα απο Πέμπτη μέχρι Δευτέρα βαθύ καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακά ψυχρά για την εποχή τα ανσάμπλ δεν έχω ξαναδεί τέτοια ανσάμπλ για τόσο νωρίς όσο ασχολούμαι.... πολύ πρόωρη επίσης η ψυχρή εισβολή ΑΝ επαληθευτεί φυσικά και γενικά για την ευρώπη....

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Εντυπωσιακά ψυχρά για την εποχή τα ανσάμπλ δεν έχω ξαναδεί τέτοια ανσάμπλ για τόσο νωρίς όσο ασχολούμαι.... πολύ πρόωρη επίσης η ψυχρή εισβολή ΑΝ επαληθευτεί φυσικά και γενικά για την ευρώπη....

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Μετα απο ένα τόσο καυτό καλοκαίρι στην Ευρώπη μην απορησεις αν δεις ακρότητες το χειμώνα προς την άλλη κατευθυνση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

240 ώρες από 06ζ αμερικάνου.

gfseu-0-240.png?6

gfseu-1-240.png?6

gfseu-13-240.png?6

Εάν επαληθευτούν σενάρια παρόμοια σαν αυτό θα είναι σαν να μπαίνει ο χειμώνας από τέλη Σεπτέμβρη... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Πολύ βαρετά τρεξίματα, και πολύ ανησυχητική η επιμονή τους σε ψυχρή εισβολή από τα βόρεια.. Την λίμνη της Ισπανίας θέλουμε για να έχουμε ένα ακόμα καταιγιδοδιάστημα... Κρίμα να πάει χαμένη

Έχεις δίκιο... Δε θέλουμε απο τώρα βορισιες ποτιστικες βροχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανάλογα τους ανέμους πολύ τοπικά κανά 40άρι να δούμε. Αλλά πολύ οριακά. Το 42άρι της Ελευσίνας που είναι το εθνικό ρεκόρ Σεπτεμβρίου δε νομίζω κινδυνεύει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/9/2022 at 8:39 ΠΜ, Kalahari desert είπε:

Προς τα κει φαίνεται να πηγαίνει η δουλειά δυστυχώς.δεν λέει να πεθάνει το καλοκαίρι με τίποτα 😡

Άλλωστε και τα μερομήνια δίνανε πολύ ζεστό Σεπτέμβρη ειδικά 20-25 με σφοδρή αιθρία 7-11 και 15-25. Βέβαια 26-27/9 και μέχρι 2/10 πάει για βροχές και δροσιές/ψύχρες για την εποχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Έχεις δίκιο... Δε θέλουμε απο τώρα βορισιες ποτιστικες βροχες

Αυτό.. τουλάχιστον αν έρθει χαμηλό, να έχει γραμμή λαίλαπας από Ιόνιο αρρχικά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διαταξαρες από νωρίς νωρίς φέτος...μεγάλος και εφικτός στόχος αν συνεχιστει αυτή η κυκλοφορία το σπάσιμο πρωιμοτερης  χιονοστρωσης για Νοέμβριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, PAGETONAS είπε:

Διαταξαρες από νωρίς νωρίς φέτος...μεγάλος και εφικτός στόχος αν συνεχιστει αυτή η κυκλοφορία το σπάσιμο πρωιμοτερης  χιονοστρωσης για Νοέμβριο...

Α χιονίσει μια φορά καλά, αλλά πραγματικά καλά, και βλέπουμε για άλλα Βαγγέλη.. Εγώ πλέον είμαι άπιστος Θωμάς, για τα πάντα.. Μακάρι να ξαναδώ την Λάρισα σύντομα έτσι...

larissacam (86).jpg

larissacam (89).jpg

 

και φυσικά τα Γιάννενα με την παπλαμούδα τους...

50330812_10219114951723982_5761526669978370048_n.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ήταν χειμώνας θα βλέπαμε εικονικό σενάριο με -45 στα 500 να κατεβαίνει Αδριατική...

gfs-13-222.png?12

 

cape με μέτωπο, αυτά είναι τα ωραία.

 

Modele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από την στιγμή που δεν φαίνεται να αποφεύγεται η ψυχρή εισβολή, τα 12 Άρια ήταν καλά που την δυτικισαν πλην του Ευρωπαίου. Αφού δεν κάνει αστάθεια ας κάνει εκρηκτικό χαμηλό και θα βρεθώ και εγώ στα Γιάννενα για να μην το χασω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα, σάπια τα πρωινά τρεξίματα.

Πεστα. Που μου πανυγηριζουν όλοι με την ξεροεισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...