Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, bill24 είπε:

@ICELARISSAπες μια αποψη για ensembles ευρωπαικου...δεν ειναι ασχημα αλλά ακομα δεν με πειθουν

Εχει πολυ δρομο ακομα παρασκευη σαββατο θα ξερουμε τι θα γινει οποτε απλα χαζευουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εχει πολυ δρομο ακομα παρασκευη σαββατο θα ξερουμε τι θα γινει οποτε απλα χαζευουμε

για να γινει το 60-40     80-20 σιγουρα εχει πολυ δρομο ακομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Για να παιρνουμε φωτια σιγα σιγα...Καλο βραδυ σε ολους!!!

DecisiveIckyHound-size_restricted.gif

Αυτο θα κάνουν όποιοι χάσουν τον Αυλώνα χαχαχαχ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Galanto said:

Αυτο ειναι αδριατικη ον φαιρ

Αυτό είναι διαδρομή μυτούλα Μαυροβούνιο-Ταιναρο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis.mar είπε:

Χθες ήταν 26%,έχουμε πολύ δρόμο ακομα αλλά δεν μου αρέσουν οι ζωνικοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε κάνει ένα βήμα ως προς τον εμποδισμό σήμερα. Από εκεί και πέρα όλα ανοιχτά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

τα 3 πιο ^ παγωμενα^ σεναρια απο το 12αρι διαγραμμα του καναδου κατι βλεπει μετα τις 26/1..

gens-1-1-276.png

gens-16-1-252.png

gens-0-1-240.png

Αυτές οι τύπου ψυχρές εισβολές(μπακντοορ) για μένα είναι οι χειρότερες, εκφυλίζεται σχετικά εύκολα το κρύο πάνω από την ζέστη μαύρη θάλασσα και δεν έχει διάρκεια(2 το πολύ 3 μέρες)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Χθες ήταν 26%,έχουμε πολύ δρόμο ακομα αλλά δεν μου αρέσουν οι ζωνικοι

Εντάξει όπως είπαν και πιο πριν δε θες ντε και καλά να χεις αρνητικους ανεμους διότι ενέχει ο κίνδυνος να πάνε όλα προς Αγγλία (αντιζωνικη) κι εδώ να σηκωθεί ο υποτροπικος.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Γιάννης μασ said:

Ναι 31 γυρνάω ελλαδα

Μα πώς θα φύγεις βρε αφού θα είναι κλειστά τα αεροδρόμια εδώ λόγω χιονοθύελλας?😇

ΥΓ, Καλά να περάσεις φιλε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis.mar είπε:

Εντάξει όπως είπαν και πιο πριν δε θες ντε και καλά να χεις αρνητικους ανεμους διότι ενέχει ο κίνδυνος να πάνε όλα προς Αγγλία (αντιζωνικη) κι εδώ να σηκωθεί ο υποτροπικος.. 

Ναι σίγουρα αυτό άλλα διακρίνω μια άνοδο κατά 10m/s στα ενσεμπλες,ίσως είναι η ιδέα μου δεν ξερω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Ναι σίγουρα αυτό άλλα διακρίνω μια άνοδο κατά 10m/s στα ενσεμπλες,ίσως είναι η ιδέα μου δεν ξερω

Ε μέχρι τέλους θα παίζει συν πλην 10.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ο @salonikatasos πού βρίσκεται;

ψάχνω τις πέτσες εδώ πέρα στη γερμανία. 2 εκατοστά μου το πήγε ο σκουπιδαίος και από όλα τα ανσάμπλ του είναι το χειρότερο σενάριο, και τα 50 δίνουν πάνω από 2. θα φανεί τη δευτέρα στη σούμα. εκεί που πάω για δουλειά (νδ από φρανκφούρτη, ο τζίφος δίνει 15 εκατοστά και ο σκουπιδαίος δίνει λιγότερα κι από φρανκφούρτη).

 

για τη συνέχεια μου αρέσει αυτή η εικόνα

gens-31-1-276.png

Από σκουπιδαίο μ αρέσει το κύριο προφανώς, αλλά όχι ο μέσος όρος (δεν έχω δει όμως τα σενάρια για να δω πως βγαίνει αυτός). Σαν μεμονωμένη εικόνα του μέσου όρου σκουπιδαίου θα ήθελα το κέντρο του αζορικού είτε πιο βόρεια, είτε πιο δυτικά) και τα πάντα πράσινα εκτός από την ισπανία και την αγγλία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, giannis.mar είπε:

Σωστό κι αυτό απλώς στις 240 φαίνεται ένα σχετικό αποτέλεσμα στο πού καταλήγει κάθε αυλωνας από κάθε μοντέλο.. Ειδικά τώρα που προκύπτει μια πολύ καλή ταύτιση στον αζορικο.. 

Αν ειναι αυτη η θεση του αντικυκλωνα,βλεπουμε και την κινηση του αυλωνα. Αυτο που θα επρεπε να μας καει και τους δυο ειναι ποια ειναι η 'συμπεριφορα' του Α!!! Για να 'κατεβει' ενας αυλωνας δεν αρκει μονο η θεση και η κινηση αλλα και τι μαζες κουβαλαει.(ποιοτικα χαρακτηριστικα αεροχειμμαρου)..κι αυτο εχει αμεση σχεση με το αντιστοιχο του Α! Να στο πω πιο απλα,ο αυλωνας για να κατεβασει πολυ νοτια τις πολυ ψυχρες αεριες μαζες,ικανες για να χιονιστουμε αμφοτεροι,πρεπει να ισχυροποιηθει κι αλλο! Στην παρακατω εικονα θα δεις τι 'ικανοτητες' εχουν αντικυκλωνας και αυλωνας!! ecmwf-13-216.png?12ecmwfnh-0-216.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δυνατό σενάριο πρέπει να έχει το κοντρόλ του ευρωπαίου για κεντροβόρεια και ίσως και την υπόλοιπη χώρα μετά για 28-29 του μήνα αφού δίνει  πολύ καλό υετό με θερμοκρασίες κάτω από το -5 στα 850... έχουμε μάλιστα έντονο υετό όταν πέφτει η θερμοκρασία και στους -10 στα 850!!!

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-01-17&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αυτά είναι ακόμα μακριά. Μακάρι να βρέξει φουλ σε όλη τη χώρα και μετά βλέπουμε. Να σταματήσει η ξεραιλα 

Βλέπετε όλοι σας ΤΙ ΤΕΡΑΣ ωριμότητας είμαι!!!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H κανονική αριάδνη που την πήρε πίσω. Ιδανικά θα έμενε και λίγο πιο βόρεια η λίμνη αν ψάχνουμε να βρούμε κάτι αρνητικό

gens-20-1-324.png

gens-20-1-336.png

gens-20-1-348.png

Και με τη σωστή θερμοκρασιακή κατανομή

gens-20-0-324.png

gens-20-0-336.png

gens-20-0-348.png

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...