Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

-Eμαθα γιε μου οτι διαλαλεις στο βασιλειο μου οτι σ αρεσουν οι φετινες καιρικες συνθηκες...😜

BQ4ZnG.gif

Good GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Κ το 2003 το ψυχος ηταν του Φλεβαρη.. ο Γεναρης ηταν ακραια θερμος...

Τουλαχιστον τον Γεναρη του 2003 ολη η οροσειρα της πινδου ηταν χιονισμενη και φορτωνε χιονι ανα διαστηματα.

Ο ιστορικος αχιονιας που διανυουν οι κορυφες των βουνων τοσες πολλες μερες φετος μεσα στον χειμωνα δεν εχει προηγουμενο.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Τουλαχιστον τον Γεναρη του 2003 ολη η οροσειρα της πινδου ηταν χιονισμενη και φορτωνε χιονι ανα διαστηματα.

Ο ιστορικος αχιονιας που διανυουν οι κορυφες των βουνων τοσες πολλες μερες μεσα στον χειμωνα δεν εχει προηγουμενο.

 

Στα βορειοδυτικά ορεινά έχει.. το 19-20. Απλά τότε υπήρχαν μεγάλα χιόνια σε άλλα βουνά όπως Πάρνηθα Πήλιο κτλ.

Ο καθηγητής μου είχε ανέβει Σμόλικα στα 2200 και είχε ένα δάκτυλο χιονιού Φλεβάρη μήνα.. μια χιονοκαιρια ΒΔ ρεύματος στα τέλη του Φλεβάρη ήταν όλος ο χειμώνας τότε για Ήπειρο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 2019-20 για ορισμενα βουνα ηταν ακραιος χειμωνας...κυριως για τον Κιθαιρωνα που ειχε παρα πολλα χιονια απο τα 350μ για σχεδον ενα μηνα...κ μαλιστα απο 2 μολις κακοκαιριες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στα βορειοδυτικά ορεινά έχει.. το 19-20. Απλά τότε υπήρχαν μεγάλα χιόνια σε άλλα βουνά όπως Πάρνηθα Πήλιο κτλ

Ακομα και τοτε Μιχαηλ οι κορυφες της πινδου ηταν τουλαχιστον χιονισμενες 

Εδω ηταν απο τις χειροτερες στιγμες εκεινη την περιοδο οπως πχ στις 4 γεναρη του 2020

snapshot-2020-01-04T00_00_00Z.thumb.jpg.e2eaaf3d1937cc8954454126202e8b52.jpg

Και η εικονα που εχουμε σημερα

snapshot-2023-01-02T00_00_00Z.thumb.jpg.a70522aadce180571b7ca2e811dc696d.jpg

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 2019-20 για ορισμενα βουνα ηταν ακραιος χειμωνας...κυριως για τον Κιθαιρωνα που ειχε παρα πολλα χιονια απο τα 350μ για σχεδον ενα μηνα...κ μαλιστα απο 2 μολις κακοκαιριες

16 μερες μετα την πρωτη χιονοπτωση,κατα σειρα Σκούρτα,Ιπποκρατειος,Δροσοπηγη.

IMG_20230102_171437.jpg

IMG_20230102_171457.jpg

IMG_20230102_171526.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θελω τοσο πολυ να βγαλει ενα ραν εναν εικονικο χιονια. Το οτι δεν βγαζει τιποτα τοσο καιρο (εστω και στα μακρινα) με ανησυχει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

AΠΟΤΙΜΗΣΗ ΣΤΙΣ 31.3.2023.

Αφού ο Χάρτης του AccuWeather είναι  Δεκέμβρης με Φεβρουάριο ρε Κώστα. Πήγε άπατο !🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

16 μερες μετα την πρωτη χιονοπτωση,κατα σειρα Σκούρτα,Ιπποκρατειος,Δροσοπηγη.

IMG_20230102_171437.jpg

IMG_20230102_171457.jpg

IMG_20230102_171526.jpg

Στην Στενή είχε ρίξει μόνο στην Ζηνοβία 507mm σε 3 ημέρες . χαχαχαχαχαχαχ . Με πιάνουν αλήθεια τα γέλια . Νομίζω δεν τα την παλέψω άλλο.  Τι ζούμε φέτος θεέ μου ;;;;;;

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Νομίζω δεν τα την παλέψω άλλο.  Τι ζούμε φέτος θεέ μου ;;;;;;

Ουτε εγω την παλευω,μ'εχει βαρεσει στα νευρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, SNOW ADDICTION είπε:

Η όποια αλλαγή φαίνεται στους χάρτες σε μακρινές ώρες και σε κάποια ensembles διαρκώς και μετατοπίζεται χρονικά.

Υποθέτω πως αυτό συμβαίνει, καθώς οι αλλαγές που γίνονται σε κάποιες αρχικές παραμέτρους για να τρέξουν τα προγνωστικά μοντέλα τα διάφορα σενάρια ίσως εδράζονται σε κάποια στατιστικά στοιχεία των τελευταίων δεκαετιών ....

Το καιρικό μοτίβο, όμως, εδώ και αρκετά μεγάλο διάστημα απέχει παρασάγγας από τα στατιστικά δεδομένα ,,, εξού και η "προσγείωση στην αδυσώπητη πραγματικότητα" των όποιων αισιόδοξων σεναρίων ,,,,

Ένα μέλος του φόρουμ, νομίζω λέγεται Θόδωρος από το Πέραμα, είχε ποστάρει σχετικά πρόσφατα κάποιες πληροφορίες για την λογική των ensembles και θα μπορούσε να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει την άνωθεν υπόθεσή μου .

Kαλησπερα @SNOW ADDICTION και σε ολα τα παιδια.

Απο οτι λενε δεν βαζουνε καποια στατιστικα στοιχεια των τελευταιων δεκαετιων και νομιζω οτι σωστα δε τα βαζουν. Αλλωστε οι μετεωρολογικες συνθηκες ειτε τοπικα ειτε σε παγκοσμια κλιμακα μεταβαλλονται απο λιγο εως πολυ και δημιουργουνται νεα στατιστικα δεδομενα. 

Αυτο που κανουν ειναι οτι τροποποιουν πολυ λιγο ''χειροκινητα'' καποιες αρχικες παραμετρους του βασικου στα σεναρια. Εαν σε αυτες τις τροποποιησεις που κανουν εχουν ενα  ισχυρο σημα απο τα περισσοτερα σεναρια για μετα απο 10-15μερες για κατι ακραιο τοτε θα ληφθουν σοβαρα υπ'οψην και θα προειδοποιηθουν οι αρμοδιοι φορεις. Κατι τετοιο φανηκε να εγινε το 2003 στον καυσωνα της Δυτικης Ευρωπης. 

 image.thumb.png.559a16a7839ebadac0e526400652351f.png

Απο κει και περα για μενα το σκεπτικο σου και το αποτελεσμα αυτου ειναι σωστο οπως αποδεικνυεται.Πραγματι η οποια πτωση που φαινεται κατα καιρους στα ensebles,η ακομα και στα κυρια εχουμε δει οτι μετατοπιζεται  χρονικα,η εκφυλιζεται αλλα...

Πως να δεσεις κατι σχοινι κορδονι, απο αυτην την εικονα των ensebles για μετα απο 10-15 μερες? Υπαρχει μεγαλη αβεβαιοτητα.Οποιαδηποτε υποθεση και να κανεις μπορεις να πεσεις μεσα. Ακομα και το να πεις οτι παιδια μετα τις 13-15/2 δεν περιμενουμε κατι πολυ ψυχρο η πολυ θερμο η κατι πολυ βροχερο μπορει να πεσεις μεσα. Δεν βασιζεται καπου. Οπως φτερο στον ανεμο ειναι μια οποιαδηποτε προβλεψη που μπορει να φανταστει ο καθενας μας μετα πο τοσες πολλες μερες. Ακομα και για ενα πολυ γενικο πατερν του καιρου μετα απο 15 μερες θα ειναι πολυ παρακυνδινευμενο να πει καποιος κατι αυτη την εποχη. Αλλα βλεπουμε οτι αυτο συμβαινει. Μπορει να γινεται για ψυχολογικους λογους η και για να ΄΄προλαβουμε τη προγνωση'',ακομα και για λογους προσοχης.  Σιγουρα ομως δε γινεται επειδη ο Θοδωρης ξερει κατι παραπανω απο τους υπολοιπους. Το οτι φανταζεται κατι μπορει, το οτι ξερει οχι.   

 

  image.png.9dc34d9fceaf3a00076bb645a8b6c59a.png

Το βιντεακι σπο το ecmwf εχει κυκλοφορησει πανω απο 5 χρονια αλλα εμενα επεσε στην αντιληψη μου τυχαια πριν 2-3. Οποιος θελει ας το δει.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ουτε εγω την παλευω,μ'εχει βαρεσει στα νευρα.

Ούτε η ΝΑΣΑ δεν μπορεί να μας χιονίσει εικονικά φέτος ! Σκέψου .... Βασικά ούτε να μας βρέξει δεν μπορεί . 

Άντε ,πάμε να δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Kαλησπερα @SNOW ADDICTION και σε ολα τα παιδια.

Απο οτι λενε δεν βαζουνε καποια στατιστικα στοιχεια των τελευταιων δεκαετιων και νομιζω οτι σωστα δε τα βαζουν. Αλλωστε οι μετεωρολογικες συνθηκες ειτε τοπικα ειτε σε παγκοσμια κλιμακα μεταβαλλονται απο λιγο εως πολυ και δημιουργουνται νεα στατιστικα δεδομενα. 

Αυτο που κανουν ειναι οτι τροποποιουν πολυ λιγο ''χειροκινητα'' καποιες αρχικες παραμετρους του βασικου στα σεναρια. Εαν σε αυτες τις τροποποιησεις που κανουν εχουν ενα  ισχυρο σημα απο τα περισσοτερα σεναρια για μετα απο 10-15μερες για κατι ακραιο τοτε θα ληφθουν σοβαρα υπ'οψην και θα προειδοποιηθουν οι αρμοδιοι φορεις. Κατι τετοιο φανηκε να εγινε το 2003 στον καυσωνα της Δυτικης Ευρωπης. 

 image.thumb.png.559a16a7839ebadac0e526400652351f.png

Απο κει και περα για μενα το σκεπτικο σου και το αποτελεσμα αυτου ειναι σωστο οπως αποδεικνυεται.Πραγματι η οποια πτωση που φαινεται κατα καιρους στα ensebles,η ακομα και στα κυρια εχουμε δει οτι μετατοπιζεται  χρονικα,η εκφυλιζεται αλλα...

Πως να δεσεις κατι σχοινι κορδονι, απο αυτην την εικονα των ensebles για μετα απο 10-15 μερες? Υπαρχει μεγαλη αβεβαιοτητα.Οποιαδηποτε υποθεση και να κανεις μπορεις να πεσεις μεσα. Ακομα και το να πεις οτι παιδια μετα τις 13-15/2 δεν περιμενουμε κατι πολυ ψυχρο η πολυ θερμο η κατι πολυ βροχερο μπορει να πεσεις μεσα. Δεν βασιζεται καπου. Οπως φτερο στον ανεμο ειναι μια οποιαδηποτε προβλεψη που μπορει να φανταστει ο καθενας μας μετα πο τοσες πολλες μερες. Ακομα και για ενα πολυ γενικο πατερν του καιρου μετα απο 15 μερες θα ειναι πολυ παρακυνδινευμενο να πει καποιος κατι αυτη την εποχη. Αλλα βλεπουμε οτι αυτο συμβαινει. Μπορει να γινεται για ψυχολογικους λογους η και για να ΄΄προλαβουμε τη προγνωση'',ακομα και για λογους προσοχης.  Σιγουρα ομως δε γινεται επειδη ο Θοδωρης ξερει κατι παραπανω απο τους υπολοιπους. Το οτι φανταζεται κατι μπορει, το οτι ξερει οχι.   

 

  image.png.9dc34d9fceaf3a00076bb645a8b6c59a.png

Το βιντεακι σπο το ecmwf εχει κυκλοφορησει πανω απο 5 χρονια αλλα εμενα επεσε στην αντιληψη μου τυχαια πριν 2-3. Οποιος θελει ας το δει.

 

Πάντα μετά το 10 ήμερο ο μέσος όρος πάει προς την κλιματική τιμή . Λογικό είναι να μην αφήσεις ένα μοντέλο να τρέχει τρελά σενάρια αλλά να βάλεις κάποιες σταθερές ρεαλισμού. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τρια πραγματα εχω στο μυαλο μου..Εσενα τη Σκωτια και ποτε θα χιονισει...😍

tCrxQK.gif

Δεν τον βλέπω να γ***ει .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η πιο θερμη Πρωτοχρονια στην ιστορια..

321815095_5763194493757012_4712884415985359402_n.jpg

 

321504526_548225310317134_4371626510663775682_n.jpg

Το προβλημα δεν ειναι μονο πανελλαδικο..Ειναι πανευρωπαικο...

R.i.p χειμωνα..Θα σε θυμομαστε!!

1.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά από 12 συνεχόμενα τρεξίματα θυμήθηκε ότι πρέπει να αλλάξει και το cfs στις 100 ώρες παρακαλώ,, τόσο λαθος ξεκιναει φαντασου μετα πως τρεχει χαχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Πάντα μετά το 10 ήμερο ο μέσος όρος πάει προς την κλιματική τιμή . Λογικό είναι να μην αφήσεις ένα μοντέλο να τρέχει τρελά σενάρια αλλά να βάλεις κάποιες σταθερές ρεαλισμού. 

Μητσακο λες για τη κοκκινη γραμμουλα που ειναι ο μ.ο των σεναριων? Εδω εξηγουν τι γινεται με τα σεναρια και το οτι αυτα πειραζονται διαφορετικα το καθενα ελαφρως σε σχεση με τις αρχικες συνθηκες.🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αληθεια ειναι οτι το ακιου εχει παει απατο φετος...με βαση κυριως το τι προεβλεπε για χιονοδρομικα.. κ δεν ξερω αν προλαβαινει να ανατραπει αυτη η εικονα ο,τι κ να κανει το Φλεβαρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Μητσακο λες για τη κοκκινη γραμμουλα που ειναι ο μ.ο των σεναριων? Εδω εξηγουν τι γινεται με τα σεναρια και το οτι αυτα πειραζονται διαφορετικα το καθενα ελαφρως σε σχεση με τις αρχικες συνθηκες.🙂

Ναι Θοδωρή .Tο είδα και χθες .Σίγουρα ισχύει ο πειραματισμός με την αλλαγή των αρχικών συνθηκών αλλά έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν σταθερές στο σύστημα των μοντέλων που παίζουν σημαντικό ρόλο ώστε τα σενάρια να μην βγαίνουν "τρελά" αλλά να τείνουν προς το "φυσιολογικό". 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...