Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέφυγε η Αττική σήμερα. Τοπικά πάνω από 19 βαθμούς βλέπω ως τώρα σε Μοσχάτο ΕΑΑ με 19.7 και Σαλαμίνα ΕΑΑ 19.1

Εντωμεταξύ άλλη μια μέρα με 20άρι τον Ιανουάριο πιάσαμε ξανά στην Ελλάδα με 20.4 μέγιστη ως τώρα Παλαιόχωρα ΕΑΑ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ξέφυγε η Αττική σήμερα. Τοπικά πάνω από 19 βαθμούς βλέπω ως τώρα σε Μοσχάτο ΕΑΑ με 19.7 και Σαλαμίνα ΕΑΑ 19.1

Εντωμεταξύ άλλη μια μέρα με 20άρι τον Ιανουάριο πιάσαμε ξανά στην Ελλάδα με 20.4 μέγιστη ως τώρα Παλαιόχωρα ΕΑΑ.

Προβλεπω ψυχρο Μαιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, KapelosG said:

σε ένα σάιτ που λέγεται knmi climate explorer και με αναζήτηση βάση συντεταγμένων τα αλιευσα αλλά σε raw μορφή και τα κάνα αρχείο!

H KNMI πάντως είναι το Βασιλικό Ινστιτούτο Μετεωρολογίας της Ολλανδίας. Έχει μια από τις δυνατότερες μετεωρολογικές βάσεις στον κόσμο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Γνώριζα ότι οι σταθμοί της Λάρισας και της Θεσσαλονίκης έχουν το πιο παλιό αρχείο μετά το Θησείο, αλλά δεν μπορούσα να βρω τα δεδομένα...τυχαία όπως έψαχνα έπεσα πάνω σε ένα σάιτ που λέγεται knmi climate explorer και με αναζήτηση βάση συντεταγμένων τα αλιευσα αλλά σε raw μορφή και τα κάνα αρχείο!

Η Θεσσαλονικη εχει ρεκορ -11 τελικα απο το 1924?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν πάμε για τους 5 πιο κρύους μήνες στην Λάρισα από 1899 (το αρχείο που έβαλα χθες ήταν unadjusted οπότε σήμερα θα βάλω τα στοιχεία του adjusted που είναι πιο σωστά)

Ιανουάριος 1942 -0.3

Δεκέμβριος 1922 0.2

Δεκέμβριος 2001 0.4

Ιανουάριος 1968 0.6

Ιανουάριος 2017 0.7

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Η Θεσσαλονικη εχει ρεκορ -11 τελικα απο το 1924?

Δεν έχει ημερήσια στοιχεία μόνο μηνιαία δυστυχώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Λοιπόν πάμε για τους 5 πιο κρύους μήνες στην Λάρισα από 1899 (το αρχείο που έβαλα χθες ήταν unadjusted οπότε σήμερα θα βάλω τα στοιχεία του adjusted που είναι πιο σωστά)

Ιανουάριος 1942 -0.7

Δεκέμβριος 1922 0.2

Δεκέμβριος 2001 0.4

Ιανουάριος 1968 0.6

Ιανουάριος 2017 0.7

Κ νομιζα οτι ο χειμωνας 1922-23 ήταν μουφα.  Επος τελικα ο Δεκεμβρης φαινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης κάποιοι γνωστοί μήνες που αναφέρονται συχνά

Φεβρουάριος 1911 3.7

Ιανουάριος 1924 2.2

Φεβρουάριος 1929 2.1

Γενάρης 1940 2.2

Δεκέμβριος 1948 2.1

Ιανουάριος 1950 2.8

Ιανουάριος 1954 3.4

Φεβρουάριος 1956 4.1

Ιανουάριος 1964 2.5

Ιανουάριος 1981 2.1

Φεβρουάριος 1983 4.3

Φεβρουάριος 1985 3.9

Δεκέμβριος 1986 3.4

Μάρτιος 1987 4.6

Δεκέμβριος 1988 2.9

Δεκέμβριος 1991 2.5

Ιανουάριος 2000 2.3

Ιανουάριος 2002 3.6

Φεβρουάριος 2003 3.2

Ιανουάριος 2006 3.3

Ιανουάριος 2012 3.3

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, KapelosG είπε:

Επίσης κάποιοι γνωστοί μήνες που αναφέρονται συχνά

Φεβρουάριος 1911 3.7

Ιανουάριος 1924 2.2

Φεβρουάριος 1929 2.1

Γενάρης 1940 2.2

Δεκέμβριος 1948 2.1

Ιανουάριος 1950 2.8

Ιανουάριος 1954 3.4

Φεβρουάριος 1956 4.1

Ιανουάριος 1964 2.5

Ιανουάριος 1981 2.1

Φεβρουάριος 1983 4.3

Φεβρουάριος 1985 3.9

Δεκέμβριος 1986 3.4

Μάρτιος 1987 4.6

Δεκέμβριος 1988 2.9

Δεκέμβριος 1991 2.5

Ιανουάριος 2000 2.3

Ιανουάριος 2002 3.6

Φεβρουάριος 2003 3.2

Ιανουάριος 2006 3.3

Ιανουάριος 2012 3.3

Δηλαδή Λάρισα Δεκέμβριος Ιανουάριος παίζουν μπάλα στις Τ, από Φεβρουάριο και μετά χάνεται το παιχνίδι 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να μην επεκταθω άλλο βάζω και τους 5 πιο κρύους Θεσσαλονίκη από 1892

Ιανουάριος 1942 0.9

Ιανουάριος 2017 1.9

Φεβρουάριος 1929 1.9

Ιανουάριος 1905 2

Δεκέμβριος 2001 2.2

Ιανουάριος 1893 2.4

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλήρης διαύγεια με βοριά και κρύο στην πλατεία του Αη Γιώργη των Μελισσίων, αλλά και μ έναν ήλιο καταπληκτικό, που αν τον είχες πάνω σου καθόσουν έξω....

6,5-14,5οC η σημερινή κύμανση.....

IMG_20230106_150427.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θεοφάνεια σήμερα στα Γιάννενα και ο αγγιασμός των υδάτων στη λίμνη, με ομίχλη και 3-4οC θερμοκρασία!!!

IMG_20230106_151356.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18,5-19c σήμερα στη Λαμία!Πήρε την μεγάλη ανηφορα,το καλό είναι ότι δεν έχουμε τις χθεσινές θολουρες.Σαν ψέμα μου φαίνεται ότι θα έρθει κακοκαιρια την άλλη βδομάδα,είναι τόσο μακρυνή η ανάμνηση από την προηγούμενη που νιώθω λες και έρχεται κάτι εξαιρετικά σπάνιο χαχαχα,αλλάξανε τα δεδομένα φέτος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τσίμπησε σήμερα, 17 βαθμοί. Απ' τη μία γλιτώνουμε θέρμανση αλλά δεν είναι κατάσταση αυτή. Τουλάχιστον δεν το λες ζέστη με την κυριολεκτική έννοια, αλλά είμαστε σίγουρα 5-6 βαθμούς πάνω απ' τα κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, geornik said:

Η Θεσσαλονικη εχει ρεκορ -11 τελικα απο το 1924?

Έχω βρει αρχείο ελάχιστων θερμοκρασιών από κάποιους χειμώνες  αλλά δεν αναφέρει το 1924IMG_20230106_154820.thumb.jpg.f7169c9652c899a8d152e5bf553bec80.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ξέφυγε η Αττική σήμερα. Τοπικά πάνω από 19 βαθμούς βλέπω ως τώρα σε Μοσχάτο ΕΑΑ με 19.7 και Σαλαμίνα ΕΑΑ 19.1

Εντωμεταξύ άλλη μια μέρα με 20άρι τον Ιανουάριο πιάσαμε ξανά στην Ελλάδα με 20.4 μέγιστη ως τώρα Παλαιόχωρα ΕΑΑ.

 Δικο σου το forum φετος 😁 οπως παει με αυτα που βλεπουμε ανετα μπορει να βγαλει 12 μηνες καλοκαιρι στο μεγαλυτερο μερος της χωρας.Μην μας λειψει ουτε μια μερα 😁 Απιστευτο και ομως αληθινο το φετινο καιρικο χαλι.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Yata είπε:

Έχω βρει αρχείο ελάχιστων θερμοκρασιών από κάποιους χειμώνες  αλλά δεν αναφέρει το 1924IMG_20230106_154820.thumb.jpg.f7169c9652c899a8d152e5bf553bec80.jpg

-12,6c επομενως το 1968 η χαμηλοτερη ever

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

 Δικο σου το forum φετος 😁 οπως παει με αυτα που βλεπουμε ανετα μπορει να βγαλει 12 μηνες καλοκαιρι στο μεγαλυτερο μερος της χωρας.Μην μας λειψει ουτε μια μερα 😁 Απιστευτο και ομως αληθινο το φετινο καιρικο χαλι.

 

 

Συναγωνιζεται το Κάιρο φετος η Αθηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, geornik said:

-12,6c επομενως το 1968 η χαμηλοτερη ever

Είναι η χαμηλότερη τιμή του σταθμού του ΑΠΘ. Στο αεροδρόμιο η μικρότερη ήταν -14 το 26/1/1963 και πιθανότατα και στις 25/1/1942, 27/1/1954 σύμφωνα με αναφορες εφμεριδων

Νμζ βγήκαμε εκτός θέματος 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα φίλοι συνδαιτυμόνες!

Επιτρέψτε μου ένα κείμενο για τον καιρό! Άλλωστε είναι ένα είδος καιρικης αναφοράς!

Θυμάμαι τον παππού να παίρνει τηλέφωνο αμέσως μετά το δελτίο καιρού για τους αγρότες! Η φωνή του αν και βραχνή, άφηνε μια μελωδική χροιά στα παιδικά μου αυτιά. Μόλις είχε ακούσει για επικείμενη κακοκαιρία με χιόνια που θα έπεφταν όχι μόνο στα ορεινά αλλά και στα πεδινά της Κεντρικής Ελλάδας. Είχε κερδίσει. Εκείνη τη φορά είχε κινηθεί πιο γρήγορα από εμένα στο καντράν του τηλεφώνου!
Ένα άτυπο παιχνίδι που άτυπα είχαμε καθιερώσει αναμεταξύ μας κάθε φορά που ο χιονιάς κατέβαινε σε χαμηλότερα υψόμετρα. Το συνήθιζε άλλωστε τόσες φορές εκείνα τα χρόνια. Ωραία χρόνια. Η αθωότητα ανάβλυζε από ένα απλό δελτίο καιρου και άφηνε την καρδιά μας να λιώσει αφού πρώτα χτύπησει γρήγορα σαν ταμπούρλο!
" Ναι παππου! Θα έχουμε πάλι χιόνια" αναφώνησα και κοίταζα το ημερολόγιο που ήταν κρεμασμένο στον απέναντι τοίχο. Ανυπομονούσα! Αχ πόσο ανυπομονούσα! Μας χώριζαν μονάχα πέντε ημέρες από τον λευκό επισκέπτη και ενημέρωνα τον παππού για το σκούφο. Τον μπλε εκείνο μάλλινο σκούφο και τις γκρι γαλοτσες. Τις είχα φορέσει άπειρες φορές! Με είχε αντικρίσει να τις φορώ ατέρμονες στιγμές. Όλα όμως ήταν σαν να γινόταν για πρώτη φορά.
Η χαρά άλλωστε μοιάζει να είναι ίδια, το χτύπημα της καρδιάς μοιάζει να είναι ίδιο όμως η προσμονή για αυτό το ίδιο και οικείο ήταν πάντα διαφορετικό! Αυτό αξίζει. Αυτό ανανεώνει. Αυτό σε ξεγυμνώνει από την ρουτίνα της καθημερινότητας. Η προσμονή για αυτό που εσύ έχεις πλάσει στο μυαλό ως κάτι ονειρικό. Ως κάτι που ξανά και ξανά θα σου ανανεώνει την αθωότητα. Αυτήν που όλοι ψάχνουμε σήμερα να τη βρούμε στις νέες τάσεις της μόδας. Στα κινητά, στον καταναλωτισμο στις φωτογραφίες που αναρτούμε δημόσια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Τώρα πια ο παππούς μου βρίσκεται μπροστά σε ένα τραπέζι από ξύλο φορμαικας που είναι στρωμένο με ένα λευκό τραπεζομάντηλο! Γεροντική άνοια το ονόμασαν στο νοσοκομείο!Με βλέπει να εισέρχομαι και ακόμα ψελλίζει στο αυτι μου, όταν πάω να τον φιλήσω,για τα χιόνια που μπορεί να μην έρχονται πια σχεδόν καθόλου, αλλά η προσμονή που υπήρξε ρίζωσε και ακόμα νικάει τις θολές και άναρχες εικόνες στο μυαλό του.
Για αυτό στεναχωριέμαι. Στεναχωριέμαι που ο καιρός ταυτίστηκε με την άνοια του παππού μου! Άλλαξε και αυτός! Ξέχασε τα χιόνια! Λησμόνησε τον χειμωνα. Γέρασε και οι αυτός μαζί του αφήνοντας μονάχα τις παλιές ξεθωριασμένες φωτογραφίες να μας θυμιζουν την αθωότητα που πιστέψαμε και βιώσαμε.
Αυτό αναζητώ στο βλέμμα του παππού! Την αθωότητα της προσμονής που δημιουργεί ο στροβιλισμός μιας νιφαδας. Εκεί είναι η ευτυχία.

Κουκκονης Βάιος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χρονια πολλα κ καλη φωτιση!

Καλο μας καλοκαιρι...

Διψηφιες απο σημερα οι ελαχιστες 10.2.αφου δεν κραταει καν τα προσχηματα...

17.2 η μεγιστη κ παλι καλα να λεμε κεντρο κ Πειραιας 18.5-19.0αρια φουλ....

Η μερα ηδη μεγαλωνει κ το πρωι στο ξημερωμα κ τωρα στο σουρουπο απο 17.07 πλεον 17.33.η Δυση και θα αυξανει.οσο παει...

Μεγαλο κριμα για αυτο που χασαμε κ μεγααααλη υπομονη 11.5 μηνες μεχρι τελη Νοεμβρη για τον επομενο χειμωνα...μακαρι να ερθει κ να μην προσπερασει οπως ο φετινος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Antipathitikos είπε:

Καλησπέρα φίλοι συνδαιτυμόνες!

Επιτρέψτε μου ένα κείμενο για τον καιρό! Άλλωστε είναι ένα είδος καιρικης αναφοράς!

Θυμάμαι τον παππού να παίρνει τηλέφωνο αμέσως μετά το δελτίο καιρού για τους αγρότες! Η φωνή του αν και βραχνή, άφηνε μια μελωδική χροιά στα παιδικά μου αυτιά. Μόλις είχε ακούσει για επικείμενη κακοκαιρία με χιόνια που θα έπεφταν όχι μόνο στα ορεινά αλλά και στα πεδινά της Κεντρικής Ελλάδας. Είχε κερδίσει. Εκείνη τη φορά είχε κινηθεί πιο γρήγορα από εμένα στο καντράν του τηλεφώνου!
Ένα άτυπο παιχνίδι που άτυπα είχαμε καθιερώσει αναμεταξύ μας κάθε φορά που ο χιονιάς κατέβαινε σε χαμηλότερα υψόμετρα. Το συνήθιζε άλλωστε τόσες φορές εκείνα τα χρόνια. Ωραία χρόνια. Η αθωότητα ανάβλυζε από ένα απλό δελτίο καιρου και άφηνε την καρδιά μας να λιώσει αφού πρώτα χτύπησει γρήγορα σαν ταμπούρλο!
" Ναι παππου! Θα έχουμε πάλι χιόνια" αναφώνησα και κοίταζα το ημερολόγιο που ήταν κρεμασμένο στον απέναντι τοίχο. Ανυπομονούσα! Αχ πόσο ανυπομονούσα! Μας χώριζαν μονάχα πέντε ημέρες από τον λευκό επισκέπτη και ενημέρωνα τον παππού για το σκούφο. Τον μπλε εκείνο μάλλινο σκούφο και τις γκρι γαλοτσες. Τις είχα φορέσει άπειρες φορές! Με είχε αντικρίσει να τις φορώ ατέρμονες στιγμές. Όλα όμως ήταν σαν να γινόταν για πρώτη φορά.
Η χαρά άλλωστε μοιάζει να είναι ίδια, το χτύπημα της καρδιάς μοιάζει να είναι ίδιο όμως η προσμονή για αυτό το ίδιο και οικείο ήταν πάντα διαφορετικό! Αυτό αξίζει. Αυτό ανανεώνει. Αυτό σε ξεγυμνώνει από την ρουτίνα της καθημερινότητας. Η προσμονή για αυτό που εσύ έχεις πλάσει στο μυαλό ως κάτι ονειρικό. Ως κάτι που ξανά και ξανά θα σου ανανεώνει την αθωότητα. Αυτήν που όλοι ψάχνουμε σήμερα να τη βρούμε στις νέες τάσεις της μόδας. Στα κινητά, στον καταναλωτισμο στις φωτογραφίες που αναρτούμε δημόσια στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Τώρα πια ο παππούς μου βρίσκεται μπροστά σε ένα τραπέζι από ξύλο φορμαικας που είναι στρωμένο με ένα λευκό τραπεζομάντηλο! Γεροντική άνοια το ονόμασαν στο νοσοκομείο!Με βλέπει να εισέρχομαι και ακόμα ψελλίζει στο αυτι μου, όταν πάω να τον φιλήσω,για τα χιόνια που μπορεί να μην έρχονται πια σχεδόν καθόλου, αλλά η προσμονή που υπήρξε ρίζωσε και ακόμα νικάει τις θολές και άναρχες εικόνες στο μυαλό του.
Για αυτό στεναχωριέμαι. Στεναχωριέμαι που ο καιρός ταυτίστηκε με την άνοια του παππού μου! Άλλαξε και αυτός! Ξέχασε τα χιόνια! Λησμόνησε τον χειμωνα. Γέρασε και οι αυτός μαζί του αφήνοντας μονάχα τις παλιές ξεθωριασμένες φωτογραφίες να μας θυμιζουν την αθωότητα που πιστέψαμε και βιώσαμε.
Αυτό αναζητώ στο βλέμμα του παππού! Την αθωότητα της προσμονής που δημιουργεί ο στροβιλισμός μιας νιφαδας. Εκεί είναι η ευτυχία.

Κουκκονης Βάιος 

Υπέροχο φίλε αν και λιγο στεναχωρο.Τα πιο όμορφα,δυνατά και "αθώα" συναισθήματα στη ζωή μου,μου τα πρόσφερε το χιόνι.Ωσπού να έρθει στον κόσμο η κόρη μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...