Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Χιονοδρομικο κεντρο πηλιου χθες το πρωι ......Δεν ξερω ποιος εβγαλε την φωτογραφια!

Παντως το πηλιο οπως φαινεται κραταει ακομα το 5ποντο του δεκεμβρη....αμφιβαλλω αν αλλο βουνο εχει "χιονοστρωση" στα 1350 μετρα υψομετρο στην ελλαδα τουλαχιστον, γιατι φετος μπορει να συγκριθει και με ευρωπαικα χιονοδορμικα αχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, geornik said:

Το ψυχροτερο αναστροφικο σημειο της Αττικης ειναι η Οινόη(Μάζι) στην παλαια εθνικη Ελευσινας-Θηβας πριν τα Βιλια... σε αναστροφικες νυχτες μπορει να εχει κ 6-8c χαμηλοτερη απο τα Βιλια που ειναι ψηλοτερα...

Εκεί μετά από χιονιαδες παίζει να φτάνει και -20

Κρίμα που δεν εχει δεδομένα ειδικά από 1983 και 2008

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζούμε την ίδια μέρα εδώ και πόσες εβδομάδες. Κάθε μέρα έχει κρύο το πρωί και τρομερή υγρασία, το μεσημέρι ζέστη ανοιξιάτικη και με το που δύει ο ήλιος πάλι ξεκινά ο ίδιος κύκλος. Η διακύμανση αυτές τις μέρες είναι από 0 έως 3 ελάχιστες και 14 έως 17 μέγιστες.  Εννοείται δεν έχουμε δει συννεφάκι στον ορίζοντα από τις 20 Δεκέμβρη περίπου. Τέτοια περίοδο καλοκαιρίας δεν θα έβρισκε κάποιος ούτε το καλοκαίρι… 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι κάποιες πλαγιές της Όθρυς ακόμη κρατάνε χιόνι από εκείνη την μίνι ψυχρή εισβολή που είχε κάνει στα μέσα του προηγούμενου μήνα, πράγμα που δείχνει την δυναμική αυτού του διαστήματος στην διατήρηση της χιονοκάλυψης…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ζούμε την ίδια μέρα εδώ και πόσες εβδομάδες. Κάθε μέρα έχει κρύο το πρωί και τρομερή υγρασία, το μεσημέρι ζέστη ανοιξιάτικη και με το που δύει ο ήλιος πάλι ξεκινά ο ίδιος κύκλος. Η διακύμανση αυτές τις μέρες είναι από 0 έως 3 ελάχιστες και 14 έως 17 μέγιστες.  Εννοείται δεν έχουμε δει συννεφάκι στον ορίζοντα από τις 20 Δεκέμβρη περίπου. Τέτοια περίοδο καλοκαιρίας δεν θα έβρισκε κάποιος ούτε το καλοκαίρι… 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι κάποιες πλαγιές της Όθρυς ακόμη κρατάνε χιόνι από εκείνη την μίνι ψυχρή εισβολή που είχε κάνει στα μέσα του προηγούμενου μήνα, πράγμα που δείχνει την δυναμική αυτού του διαστήματος στην διατήρηση της χιονοκάλυψης…

καλα βεβαια και το πηλιο και η οθρυς κρατανε χιονι γιατι δεν εχει βρεξει ...γιατι σε κανενα απο τα δυο βουνα δεν πρεπει να ειχε πανω απο 10 εκ αχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα .... 

Στους 13,4 C μέγιστη σταμάτησε το κοντέρ του σταθμού μου που (εδώ γελάνε) είναι και η χαμηλότερη μέγιστη για τον Ιανουάριο μέχρι στιγμής !!! Στους 2,4 η ελάχιστη με πάχνη στον κάμπο της Θέρμης που εκεί ισως έπεσε και κάτω από το 0 .

Μέγιστες στην πόλη και πέριξ

Σίνδος 14,9

Κορδελιό 14,1 

Νοεσις και κέντρο 13,4

Και μερικές από Northmeteo 

https://northmeteo.gr/meteorologikoi-stathmoi/

IMG_20230108_155944.thumb.jpg.fc1f239c5828e5c2ead2f5b07a5a34c8.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συζητούσα τώρα πριν λίγο με κάτι γνωστούς μου που πήγαν Ζαγοροχώρια- Βίκο και τους λέω: Δεν είχε καθόλου χιόνι ε;

Και μου λένε "Ναι δεν είχε καθόλου χιόνι στα βουνά, τέλειος καιρός δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου!" 

Κλάμα 🤣

Τι να πεις και να εξηγήσεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Συζητούσα τώρα πριν λίγο με κάτι γνωστούς μου που πήγαν Ζαγοροχώρια- Βίκο και τους λέω: Δεν είχε καθόλου χιόνι ε;

Και μου λένε "Ναι δεν είχε καθόλου χιόνι στα βουνά, τέλειος καιρός δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου!" 

Κλάμα 🤣

Τι να πεις και να εξηγήσεις

Βουλιάξανε και δουλέψανε απίστευτα όλα στα Ζαγοροχώρια, όπως ενημερώθηκα από αδελφικό φίλο που έχει ξενώνα εκεί.....Ο καιρός βοήθησε σε όλη αυτή την εικόνα.....Ο κόσμος στο 90-95% χαίρεται πραγματικά με τον καιρό που έχει μες το χειμώνα και εξέδραμε.....εμείς είμαστε σε άλλη συνομοταξία!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Γιάννης μασ είπε:

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

 

Χιονοδρομικο κεντρο πηλιου χθες το πρωι ......Δεν ξερω ποιος εβγαλε την φωτογραφια!

Παντως το πηλιο οπως φαινεται κραταει ακομα το 5ποντο του δεκεμβρη....αμφιβαλλω αν αλλο βουνο εχει "χιονοστρωση" στα 1350 μετρα υψομετρο στην ελλαδα τουλαχιστον, γιατι φετος μπορει να συγκριθει και με ευρωπαικα χιονοδορμικα αχαχαχ

Εχει η γκιωνα και στα 900μ..μονο στα σκιερα ομως..οπως και το πηλιο να φανταστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Εχει η γκιωνα και στα 900μ..μονο στα σκιερα ομως..οπως και το πηλιο να φανταστω

ναι ναι και το πηλιο στα σκιερα εχει λογικα μονο, αν και μου ειπαν εχει ακομα και μεσα στο χωριο στα χανια...αλλα δεν μπορω να ξερω σιγουρα γιατι δεν εχω παει εγω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υδροσιφωνας σημερα το πρωι στην παραλια Ψαροπουλα της Ροδου.Του Σταυρου Κασεδακη.

324742574_919150582457017_746854836268640182_n.jpg

Και αυτος ειναι απο το Κρητικο πελαγος στ ανοιχτα του Ρεθυμνου στις 03/01!!

Ρέθυμνο-Ένας-εντυπωσιακός-υδροστρόβιλος-έκανε-ποδαρικό-για-το-2023-βίντεο.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Beach-snow NG είπε:

Βουλιάξανε και δουλέψανε απίστευτα όλα στα Ζαγοροχώρια, όπως ενημερώθηκα από αδελφικό φίλο που έχει ξενώνα εκεί.....Ο καιρός βοήθησε σε όλη αυτή την εικόνα.....Ο κόσμος στο 90-95% χαίρεται πραγματικά με τον καιρό που έχει μες το χειμώνα και εξέδραμε.....εμείς είμαστε σε άλλη συνομοταξία!!

γιορτες τριημερα σκ για τον κοσμο αλλα και τα χωρια ο καλος καιρος ειναι αυτος.. να πας 2-3  μερες να ευχαριστηθεις  και να βαλεις βγαλεις 10 φορες αλυσιδες η να φας του κοσμου τη βροχη οχι ουτε εγω το θελω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18.2 μέγιστη Αττικής σήμερα στο Μοσχάτο ΕΑΑ και 19.2 η μέγιστη Ελλάδας Παλαιόχωρα ΕΑΑ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, Χιών είπε:

Συζητούσα τώρα πριν λίγο με κάτι γνωστούς μου που πήγαν Ζαγοροχώρια- Βίκο και τους λέω: Δεν είχε καθόλου χιόνι ε;

Και μου λένε "Ναι δεν είχε καθόλου χιόνι στα βουνά, τέλειος καιρός δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου!" 

Κλάμα 🤣

Τι να πεις και να εξηγήσεις

Μα για τον τζερτζελε πανε οι περισσοτεροι,οχι για να απολαυσουν τη φυση.Αν χιονιζει σιχτιριζουν,"που να περπατας με τη γοβα στο χιονι;"Αν δε,οδηγουν τοτε "βγηκε ο χαρος παγανια"...τους μαζευαμε απο τα χαντακια.Δράμα,παρασιτισμος στο βουνο με τονους σκουπιδιων πεταμενα μεσα στο δασος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σκίζω την πρωτη σελιδα ενος ημερολόγιου τοίχου και τι βγαινει απο κάτω ; 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

20230109_090434.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη φωτιά ξέσπασε το απόγευμα της Δευτέρας στην περιοχή του Κολοβρέχτη, στα Ψαχνά Ευβοίας. 

 
 

Σύμφωνα με το eviathema.gr η φωτιά ξέσπασε κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες και καίει ανεξέλεγκτη καλάμια.

 

Θαυμάστε χειμώνα!!

F3236EEC-CAC7-4105-A940-F504FF351CDA.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Ψαχνά!!!! 

89DB7B48-13EC-4480-9D2B-59CA8415EB95.jpeg

Ευτυχώς σε λίγες ώρες θα βρέξει...Ελπίζω τουλάχιστον, γιατί αυτές οι εικόνες είναι εξοργιστικές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικο Αγγελε.Εχουμε τελειωσει το καλοκαιρι αν δεν γυρισει ο καιρος εστω Φλεβαρη και Μαρτη.Το ιδιο φοβομουν και το 21 αφου μετα τη Μηδεια μπηκαμε σε ξηρο μοτιβο.Δυστυχως επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι και καηκε ο παραδεισος μας και πλεον ζουμε στα καρβουνα.Ακομα χειροτερα,κανεις δεν μπορει να καταλαβει την πικρα μας και διαβαζω εδω "3 στα 3 και ας μην βρεξει ολον τον χειμωνα" και αλλα τραγικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, Άγγελος said:

Μεγάλη φωτιά ξέσπασε το απόγευμα της Δευτέρας στην περιοχή του Κολοβρέχτη, στα Ψαχνά Ευβοίας. 

 
 

Σύμφωνα με το eviathema.gr η φωτιά ξέσπασε κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες και καίει ανεξέλεγκτη καλάμια.

 

Θαυμάστε χειμώνα!!

F3236EEC-CAC7-4105-A940-F504FF351CDA.jpeg

Τι φάση πρώτη φορά βλέπω χειμώνα κάτι τέτοιο! Εμπρησμός 99%, αν όχι τότε καποιο ατύχημα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...