Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Πως την παλεύετε με την οδήγηση στη Λάρισα βρε παιδιά; Δεν βλέπεις μπροστά σου πραγματικά. Εγώ προχθές τα χρειάστηκα πάντως.

όπως βλέπεις δεν την παλεύουν και όλοι οι οδηγοί...

https://www.newsit.gr/ellada/athinon-lamias-dyo-oi-karampoles-logo-omixlis-apisteytes-eikones/3674425/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερουδια!

Ειχα μεινει απο λιγα πραγματα και επρεπε να παω σουπερ...Ειπα δε βαριεσαι τι σημερα τι αυριο...

Στα 2 λεπτα δρομο με σταματαει κοντογειτονας (που δε ξερει το χουι μου) και μου λεει..

Εππ Θοδωρη καλημερα ακομα αδεια εχεις?

- Ναι Γιαννη την αλλη βδομαδα παω.

Καλα εισαι πολυ τυχερος τις καλυτερες μερες σου κανε. Ουτε συννενοημενοι να σαστε με τον καιρο,και απο τι λενε θα συνεχιστει η καλοκαιρια... 

-Ναι ναι κατι ακουσα (ψυχρα και νομιζω με μια αηδια στη μουρη μου) αλλα ο σκοπος ειναι να βρεξει και λιγο ξεχασαμε τις εποχες Γιαννο...

Και δε χαιρεσαι? Ειμαστε τωρα για βροχες και κρυα? Δε βλεπεις τι γινεται? (η μουρη μου πρεπει να ειχε οψη ξερατου πλεον) 

-Σωστο κι αυτο,(πικροχαμογελωντας) Αντε σ αφηνω παω για ψωνια,χαιρετισματα στη κυρα.

Ειπα μεσα μου ας δωσω τοπο στην οργη και ας μη το σκεφτομαι γιατι οδηγουσα και ενα ποδηλατο.

Στον διαδρομο του σουπερ η Χρυσουλα ελεγε με χαρα στη γνωστη της να κανονισουνε να πανε Λουτρακι το ΣΚ μιας και ο καιρος θα ειναι σουπερ. Δε καθησα να ακουσω αλλο...πηγα πηρα αλλα πραγματα και επεστρεψα εκει μετα απο 10' περιπου.

Στο ταμειο μπροστα μου ζευγαρι με τιγκα καροτσι και η ταμιας γνωστη τους (απ οτι καταλαβα μετα) Επειτα απο τα τυπικα με το τι κανουν τα παιδια η κουβεντα μεταξυ των κυριων (ο κυριος φορτωνε καροτσι) ερχεται στον καλο καιρο... Και μενει εκει περιπου μισο με 1 λεπτο περιπου ακουγωντας και θεωρια συνομωσιας οτι το κανουν επιτηδες για να μη πεθανει κοσμος απο το κρυο στον πολεμο αλλα και των τιμων του πετρελαιου. Ειπα μεσα μου ενα Θοδωρη κρατησου,δεν αξιζει και δεν σου πεφτει και κανας λογος να πεταχτεις σα τη τσουτσου...

Και σαν απο μηχανης Θεος ανοιγει το στομα του ο κυριος που φορτωνε το καροτσι και λεει..Ασε μας ρε Νικη δλδ στην Αμερικη που πεθανε ενα σωρο κοσμος και ειχανε -30 τι παει να πει? Βουβαμαρα και ενα ''τελος παντων κανεις δε ξερει τι γινεται'' της Νικης.

Εστω και στο 90 που λενε,γελασε λιγο το χειλακι μου απο τη ταπα στη Νικη. Ηθελα να με κοιταξει ο κυριος να του κλεισω το ματι αλλα δεν εγινε αυτο. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Καλησπερουδια!

Ειχα μεινει απο λιγα πραγματα και επρεπε να παω σουπερ...Ειπα δε βαριεσαι τι σημερα τι αυριο...

Στα 2 λεπτα δρομο με σταματαει κοντογειτονας (που δε ξερει το χουι μου) και μου λεει..

Εππ Θοδωρη καλημερα ακομα αδεια εχεις?

- Ναι Γιαννη την αλλη βδομαδα παω.

Καλα εισαι πολυ τυχερος τις καλυτερες μερες σου κανε. Ουτε συννενοημενοι να σαστε με τον καιρο,και απο τι λενε θα συνεχιστει η καλοκαιρια... 

-Ναι ναι κατι ακουσα (ψυχρα και νομιζω με μια αηδια στη μουρη μου) αλλα ο σκοπος ειναι να βρεξει και λιγο ξεχασαμε τις εποχες Γιαννο...

Και δε χαιρεσαι? Ειμαστε τωρα για βροχες και κρυα? Δε βλεπεις τι γινεται? (η μουρη μου πρεπει να ειχε οψη ξερατου πλεον) 

-Σωστο κι αυτο,(πικροχαμογελωντας) Αντε σ αφηνω παω για ψωνια,χαιρετισματα στη κυρα.

Ειπα μεσα μου ας δωσω τοπο στην οργη και ας μη το σκεφτομαι γιατι οδηγουσα και ενα ποδηλατο.

Στον διαδρομο του σουπερ η Χρυσουλα ελεγε με χαρα στη γνωστη της να κανονισουνε να πανε Λουτρακι το ΣΚ μιας και ο καιρος θα ειναι σουπερ. Δε καθησα να ακουσω αλλο...πηγα πηρα αλλα πραγματα και επεστρεψα εκει μετα απο 10' περιπου.

Στο ταμειο μπροστα μου ζευγαρι με τιγκα καροτσι και η ταμιας γνωστη τους (απ οτι καταλαβα μετα) Επειτα απο τα τυπικα με το τι κανουν τα παιδια η κουβεντα μεταξυ των κυριων (ο κυριος φορτωνε καροτσι) ερχεται στον καλο καιρο... Και μενει εκει περιπου μισο με 1 λεπτο περιπου ακουγωντας και θεωρια συνομωσιας οτι το κανουν επιτηδες για να μη πεθανει κοσμος απο το κρυο στον πολεμο αλλα και των τιμων του πετρελαιου. Ειπα μεσα μου ενα Θοδωρη κρατησου,δεν αξιζει και δεν σου πεφτει και κανας λογος να πεταχτεις σα τη τσουτσου...

Και σαν απο μηχανης Θεος ανοιγει το στομα του ο κυριος που φορτωνε το καροτσι και λεει..Ασε μας ρε Νικη δλδ στην Αμερικη που πεθανε ενα σωρο κοσμος και ειχανε -30 τι παει να πει? Βουβαμαρα και ενα ''τελος παντων κανεις δε ξερει τι γινεται'' της Νικης.

Εστω και στο 90 που λενε,γελασε λιγο το χειλακι μου απο τη ταπα στη Νικη. Ηθελα να με κοιταξει ο κυριος να του κλεισω το ματι αλλα δεν εγινε αυτο. 

 

ΑΨΟΓΟΣ!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

ΑΨΟΓΟΣ!!!!!!!

Αψογος ο Κυριος οντως😉

Χαχα Αγγελε δε φτανει τα οσα μας κανει ο κολοκαιρος, κινδυνευει και η ψυχικη μας ηρεμια με οσα ακουμε απο διαφορους μη...φυσιολογικους.😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Αψογος ο Κυριος οντως😉

Χαχα Αγγελε δε φτανει τα οσα μας κανει ο κολοκαιρος, κινδυνευει και η ψυχικη μας ηρεμια με οσα ακουμε απο διαφορους μη...φυσιολογικους.😇

Δεν μπορείς να φανταστείς φίλε! Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με την κοπέλα μου… πρισιαθω να την πείσω πως αυτό έξω δεν είναι το φυσιολογικό… πλέον το πετυχαίνω σιγά σιγά!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η χθεσινη εικονα της τυμφης με τα 2.497 μ. υψομετρο απο την δυτικη πλευρα.

Αυτο το σκηνικο συνηθως το βλεπαμε απο τα μεσα ιουλιου.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για πρώτη φορά μες το που σκοτείνιασε δεν είχα ομίχλη έξω από το σπίτι μου. Μόνο αχλύς.. Αλλά βλέπω την κάμερα της χαραυγής, που είναι κοντά... 

$hit..... here we go again

image.thumb.png.c998d16f4514927ea736ad0ad3a238dc.png

Έφτασε!!!

 

IMG_20230103_175639.jpg

20 λεπτά πριν, από το τίποτα ξαφνικά! Μεταφέρθηκε λόγω ανατολικου

17-33-20-Webcam2.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ομιχλη σκεπασε τα παντα και στην Αλεξανδρουπολη..Για λιγες ωρες επαψαν να εκτελουνται πτησεις στο τοπικο αεροδρομιο..Εικονα πανοραμικα..

Καταγραφή-10-750x499.jpg

Χλοη Ροδοπης..Τα πεδινα χαμενα στο πεπλο ομιχλης..

322739541_1304131376824179_6012724389597447059_n.jpg

322583037_488324913331148_1454771617037335810_n (1).jpg

Πρωτοχρονιατικο ηλιοβασιλεμα στον Πατραικο Κολπο..

322373742_1216599499065654_6044235007992396829_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Λαρισα απο ψηλα...

202301021559095657-600x450.jpg

202301021558571393-600x450.jpg

202301021559020711-600x450.jpg

202301021559188210-600x445.jpg

202301021559246828-600x450.jpg

202301021559548768-600x450.jpg

Αυτό που σου έλεγα φίλε, πυκνή ομίχλη, αλλά πολύ επιφανειακή.. Μπορώ να δω το φεγγάρι. Βέβαια μέχρι το πρωί αποκτάει πάχος, οπότε δεν είναι ορατός ο ήλιος

 

γράφει ακριβώς την περιοχή της πόλης?

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ντεζαβου οι δύο τελευταίες μέρες στην Σαλόνικα και πέριξ... Λίγο θολούρα αχλυς το πρωί που διαλυεται γρήγορα και θερμοκρασίες από 13-15 κατά μέσο όρο ... 

3,4 - 14,2 στον σταθμό μου ...βέβαια το πρωί στον κάμπο (ύψος waterland για να καταλάβετε) ήταν όλα άσπρα από την πάχνη και το αμάξι έδειχνε 0 C .... 

Μέγιστες στην πόλη και τριγύρω 

Σίνδος 15,9 

Koρδελιο 14,9

Κέντρο έκθεση  13,8

Νοεσις 13,7 

Λαγκαδάς ελάχιστη -2,4 (μετά ο σταθμός βγήκε οφφ) αλλά κανένα 13 θα είχε ... 

Τώρα είμαστε κάπως έτσι με την θολούρα να αρχίζει να σχηματίζεται στους πρόποδες του Χορτιάτη 

image.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 βαθμους  με 85% υγρασια αυτην την ωρα στην περιοχη μου αλλη μια νυχτα που θα κανει παγωνια..καθε πρωι ολα ειναι ασπρα απο την παχνη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tης αναστροφης το καγκελο και σημερα λογω απνοιας και απουσια νεφωσεων, και ηδη οι μεγαλες δυναμεις δειχνουν τα δοντια τους.

Το Λιμικο στο Πορτο Ραφτη που επιασε αρνητικη σημερα το πρωι (-0.1c) ειναι ηδη κοντα στους 4c. O αναστροφικος της Ιπποκρατειου στο -2c, ο Αυλωνας στους 2c, και τα Παλαιοκουνδουρα στη Μανδρα κοντα στους 4.5c 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άραγε η λίμνη Κάρλα να έχει ένα μερίδιο ευθύνης για τις στάσιμες ομίχλες της λάρισας? Γτ βάσει δορυφορικής αυτές τις μέρες το πέπλο ομίχλης εντοπίζεται σε αυτόν τον άξονα από βορειοδυτική πεδινή Μαγνησία έως Λάρισα.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερα στη κορυφη του Μιτσικελιου στα 1800μ περιπου. Με κοντομανικα και με...πετροχωματινη θεα οπου και αν κοιταξεις.😕

Φωτο: Mantzios Dimitris απο τον Φυσιολατρικό_Ορειβατικό Σύλλογο Πωγωνίου

Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο, φύση και βουνό

Μπορεί να είναι εικόνα βουνό και φύση

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, teo_73 said:

Σημερα στη κορυφη του Μιτσικελιου στα 1800μ περιπου. Με κοντομανικα και με...πετροχωματινη θεα οπου και αν κοιταξεις.😕

Φωτο: Mantzios Dimitris απο τον Φυσιολατρικό_Ορειβατικό Σύλλογο Πωγωνίου

Aπιστευτο!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Με κοντομανικα 

 

 

 

Κοίτα στην ορειβασία επειδή άσκησε είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεσαι και να είσαι με το φανελάκι,εγώ εχω πάει ορειβασία σε τοπικά βουνά με κρύο, μετά από κάνα μισάωρο έβγαζες μπουφάν και ας έκανε κρυο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Άραγε η λίμνη Κάρλα να έχει ένα μερίδιο ευθύνης για τις στάσιμες ομίχλες της λάρισας? Γτ βάσει δορυφορικής αυτές τις μέρες το πέπλο ομίχλης εντοπίζεται σε αυτόν τον άξονα από βορειοδυτική πεδινή Μαγνησία έως Λάρισα.

Βοηθάει ναι αλλά και χωρίς την λίμνη πάλι θα έβγαζε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, snow_evia είπε:

Κοίτα στην ορειβασία επειδή άσκησε είναι φυσιολογικό να ζεσταίνεσαι και να είσαι με το φανελάκι,εγώ εχω πάει ορειβασία σε τοπικά βουνά με κρύο, μετά από κάνα μισάωρο έβγαζες μπουφάν και ας έκανε κρυο

Ναι  εχεις δικιο. Ολοι μας που εχουμε ανεβει βουνο εστω και μια φορα στη ζωη μας το εχουμε ζησει. Δεν αποκλειεται να ειχε ζεστουλα ομως σημερα εκει πανω (αναλογικα του υψομετρου) .Να πουμε κανα 12-14 χοντρικα? 

Το φανελακι ειναι το λιγοτερο ουσιωδες αν θες στις φωτο.Η ψυχη σου σε πιανει με την εικονα οπου και αν κοιταξεις.Ακομα και σε βουνοκορφες των 2500μ βλεπεις πετρες.Αυτο ειναι το μεγαλο γαμwto του εως τωρα ''χειμωνα'' Ας ελπισουμε 10-12/1 να φορτωσουν χιονακι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...