Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

"Ημέρα της Μαρμότας"νούμερο 436

Δεν λέω τίποτε άλλο....κουράστηκα 

Σωπα Γιωργο και ο τζιφος φερνει πνιγμους σε μια βδομαδα😉 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιστροφή σπίτι, εδώ δεν βλέπεις τίποτα.  Σε 2 φωτό, είναι σταματημένο το αυτοκίνητο, και φαίνεται τo φανάρι μόνο όταν φωτίζει. Άλλες φωτό από το μικροσκοπικό παρκάκι της γειτονιάς μου.

Σε μία από τις φώτο φαίνεται και το φεγγάρι, όποιος το βρεί μπράβο του🙃

 

IMG_20230104_000739.jpg

IMG_20230104_000741.jpgIMG_20230104_000845.jpgIMG_20230104_001113.jpg

 

IMG_20230104_001621.jpg

IMG_20230104_002057.jpg

IMG_20230104_002411.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ομίχλη πό ψηλά [larissanet]

202301031552064919.jpg202301031552159440.jpg202301031552289371.jpg202301031552400845.jpg202301031552482920.jpg202301021558571393.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς θεσσαλονίκη δεν έχει ομίχλες και τα μεσημέρια στον ήλιο είσαι άνετα με ένα φουτεράκι και 15-16-17 βαθμούς. όταν πέσει ο ήλιος έχει απλά μια νορμάλ ψύχρα σαν να είναι μέσα νοέμβρη, αλλά τίποτα φοβερό μπορείς να κάτσεις έξω άνετα και πάλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, teo_73 said:

Tης αναστροφης το καγκελο και σημερα λογω απνοιας και απουσια νεφωσεων, και ηδη οι μεγαλες δυναμεις δειχνουν τα δοντια τους.

Το Λιμικο στο Πορτο Ραφτη που επιασε αρνητικη σημερα το πρωι (-0.1c) ειναι ηδη κοντα στους 4c. O αναστροφικος της Ιπποκρατειου στο -2c, ο Αυλωνας στους 2c, και τα Παλαιοκουνδουρα στη Μανδρα κοντα στους 4.5c 

 

 

-0.3 έπιασε νωρίτερα Αυλώνας και -2.6 Ιπποκράτειος.

Στην αντίπερα όχθη η Τ δεν έπεσε κάτω από 10.5 στον Davis της Γλυφάδας στο Γκόλφ και κάτω από 10.4 στον Άνω Κορυδαλλό ΕΑΑ.

Προσέχω οτι εδώ στα χαμηλά της Γλυφάδας λογικά είμαστε η λιγότερο αναστροφική περιοχή το χειμώνα διαχρονικά. Έχουμε τις ηπιότερες χειμερινές ελάχιστες μαζί με τη Νέα Σμύρνη, Φάληρο και τα χαμηλά της ζώνης Πειραιά/Περάματος σε ολόκληρη την Αττική. Ακόμα και Σούνιο χτυπάμε στις χειμερινές μέσες ελάχιστες. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φλωρινα..Χαμενη και σημερα..

florina.png

Γιαννενα μια απο τα ιδια για 16η συνεχη μερα..

ligiades (1).png

Λαρισα...

1582215841.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ! Άλλη μια μέρα με λίγη πάχνη και η Θ κοντά στο 0 . Δεν εμφανίζεται σύννεφο στον ουρανό για κανέναν λόγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Ξυπνήσαμε με τι άλλο με ομίχλη φυσικά. Η ελάχιστη έπεσε έως -1,9°C ενώ τώρα έχουμε -1°C 

20230104_091529.jpg

20230104_091615.jpg

1835548959_ScreenHunter129.png.647c3025930e0a0a11f2b261be74b947.png

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα 

8.4 ελάχιστη στην ταράτσα μου με 90% υγρασία ....4.5 σε αναστροφικο σημείο της περιοχής και όλα μουσκεμα από την αηδιαστική κατάσταση 

-1 Καλάβρυτα 

2.8 Ποταμός Κέρκυρας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1.8 η ελάχιστη στον σταθμό του σας, βέβαια εδώ συνήθως είμαστε χαμηλότερα. Ομίχλη και πάχνη σήμερα. Παρόλα αυτά κάθε μέρα η ομίχλη γίνεται όλο και πιο τοπική και σπάσει όλο και πιο γρήγορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το "Γαλατικο χωριο" η Φλωρινα,αρνειται να ζησει οπως η υπολοιπη χωρα.Εχει μπει στο ψυγειο και συνεχιζει.Το ερωτημα ειναι,θα θελατε να ζειτε εκει αυτες τις μερες ή στην περιοχη σας;;Εκει αποδεικνυεται ποσο χειμωνακιας ειναι καποιος.Εγω θα ηθελα να ζω εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το "Γαλατικο χωριο" η Φλωρινα,αρνειται να ζησει οπως η υπολοιπη χωρα.Εχει μπει στο ψυγειο και συνεχιζει.Το ερωτημα ειναι,θα θελατε να ζειτε εκει αυτες τις μερες ή στην περιοχη σας;;Εκει αποδυκνειεται ποσο χειμωνακιας ειναι καποιος.Εγω θα ηθελα να ζω εκει.

Εκεί φυσικά , πολύ ωραίο σκηνικό αυτές τις μέρες, ομίχλη καθόλου ήλιος και θερμοκρασία συνέχεια στο μηδέν, πραγματικός χειμώνας δηλαδή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το "Γαλατικο χωριο" η Φλωρινα,αρνειται να ζησει οπως η υπολοιπη χωρα.Εχει μπει στο ψυγειο και συνεχιζει.Το ερωτημα ειναι,θα θελατε να ζειτε εκει αυτες τις μερες ή στην περιοχη σας;;Εκει αποδεικνυεται ποσο χειμωνακιας ειναι καποιος.Εγω θα ηθελα να ζω εκει.

Εγώ θέλω να ζω μόνο κάπου που έχει 6-7 μήνες χιόνια ....όλα τα άλλα είναι ερμαφρόδιτα .....τι να το κάνω το κρύο όταν τα βουνά τριγύρω θυμίζουν Αύγουστο????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εγώ θέλω να ζω μόνο κάπου που έχει 6-7 μήνες χιόνια ....όλα τα άλλα είναι ερμαφρόδιτα .....τι να το κάνω το κρύο όταν τα βουνά τριγύρω θυμίζουν Αύγουστο????

Ναι οκ,απλα απαντας σε κατι που δεν ρωτησα...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το 4ημερο η Λάρισα και η Φλώρινα κινούνται στους 2 βαθμούς κάτω από τα κλιματικά του μήνα, ενώ η υπόλοιπη χώρα είναι έως και 3-4 βαθμούς θερμότερη των μέσων όρων κατά τόπους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επεσε το κάστρο της Λάρισας, η ομίχλη έσπασε σε κλασσική ώρα, οπότε ίσως φτάσουμε διψήφια μέγιστη μετά από καιρό...

Θεωρώ ότι το ελαφρύ ανατολικά ρεύμα που είχαμε, έφερνε υδρατμούς από τον Θερμαϊκό, και έτσι όταν φτάσανε στην ψυχρή πεδιάδα, είχαμε αυτό το ομιχλώδες  το αποτέλεσμα κυρίως στον νομό Λάρισας.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

επεσε το κάστρο της Λάρισας, η ομίχλη έσπασε σε κλασσική ώρα, οπότε ίσως φτάσουμε διψήφια μέγιστη μετά από καιρό...

Θεωρώ ότι το ελαφρύ ανατολικά ρεύμα που είχαμε, έφερνε υδρατμούς από τον Θερμαϊκό, και έτσι όταν φτάσανε στην ψυχρή πεδιάδα, είχαμε αυτό το ομιχλώδες  το αποτέλεσμα κυρίως στον νομό Λάρισας.

Γιάννενα επιμένει... Σας νικησαμε😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Γιάννενα επιμένει... Σας νικησαμε😆

Ε δεν πειράζει, σαν νικήσαμε τις προηγούμενες μέρες εμείς με ολοημερη🤗

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

55 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το "Γαλατικο χωριο" η Φλωρινα,αρνειται να ζησει οπως η υπολοιπη χωρα.Εχει μπει στο ψυγειο και συνεχιζει.Το ερωτημα ειναι,θα θελατε να ζειτε εκει αυτες τις μερες ή στην περιοχη σας;;Εκει αποδεικνυεται ποσο χειμωνακιας ειναι καποιος.Εγω θα ηθελα να ζω εκει.

Και Γιάννενα έτσι είναι αυτές τις μέρες.. Το μεσημέρι σπάει η ομιχλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το "Γαλατικο χωριο" η Φλωρινα,αρνειται να ζησει οπως η υπολοιπη χωρα.Εχει μπει στο ψυγειο και συνεχιζει.Το ερωτημα ειναι,θα θελατε να ζειτε εκει αυτες τις μερες ή στην περιοχη σας;;Εκει αποδεικνυεται ποσο χειμωνακιας ειναι καποιος.Εγω θα ηθελα να ζω εκει.

Σιγουρα !!!!! Εγω το εχω ξαναγραψει παλαιοτερα, μακαρι να με αξιωνε ο Θεος να μπορουσα να ζησω 1) Φλωρινα, 2) Καρπενησι....αλλη ποιοτητα ζωης, αλλος αερας, βουνο, κρυο, κλιμα Κεντρικης Ευρωπης και οχι Μεσογειακο, κλπ, κλπ....χιονια για πλακα ακομα και στον πιο μουφο χειμωνα, κουβερτες Ιουλιο Αυγουστο με μονοψηφιες ελαχιστες και οταν ανεβαινει πανω απο 27-28 να λες πωπωπω πολλη ζεστη σημερα !!!!!!!

Αλλα προς το παρον, ονειρα θερινης νυκτος, σε μια αλλη ζωη ισως τα καταφερω...

Φαε στη κεφαλα την Κουλα μας την τσιμεντινη τωρα, με ΝΤΑΛΑ λιακαδα για 102038545η σερι ημερα και ενα ατελειωτο καλοκαιρι στην καρδια του χειμωνα....

8 η ελαχιστη και για κανα 2ωρο τα ξημερωματα αισθανεσαι αρχες Γεναρη....,μετα σκαει ο φιλος μας ο Λιακος και βγαινουν τα κοντομανικα....

Δεν ελπιζουμε πλεον σε κρυα και χιονια, δεν θα κανει, ουτε στα βουνα, το καταλαβαμε....δεν μπορει το παλικαρι.....ΜΙΑ ΒΡΟΧΗ ΡΕ ΚΑΙΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ημαρτον τι ζηταμε, θα φυγει Γεναρης με 1 mm αθροισμα πολλων ημερων με υγρασια και 0,2 μμ στο βροχομετρο !!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και Γιάννενα έτσι είναι αυτές τις μέρες.. Το μεσημέρι σπάει η ομιχλη

Ναι,αλλα φτανει στους 13 το μςσημερι.Το Γαλατικο χωριο με δυσκολια ξεπερναει το 0 η μεγιστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φούλ με 17άρια άλλη μια μέρα η Αττική τοπικά βλέπω. Θησείο επίσης έπιασε 17άρι. Ήδη η μέση μέγιστη αν και πολύ νωρίς είναι πάνω από 17 στο κέντρο της Αθήνας και όπως φαίνεται θα πάει πολλές ακόμα μέρες έτσι. Για να δούμε αν θα μιλάμε για μήνα ζεστού ρεκόρ και για τον Ιανουάριο. Πολύ νωρίς ακόμα να το πούμε αλλά η τάση να βγει σίγουρα ζεστότερος φαίνεται πλέον ξεκάθαρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκμεταλλεύτηκαμε σήμερα την μέρα και ανεβήκαμε στη βόρεια Οίτη.Η πάχνη επέμενε μέχρι νωρίς το μεσημέρι μιας και και έντονη κλίση δεν επιτρέπει το ήλιο να κάνει την εμφάνιση του καθόλη την διάρκεια της ημέρας.

Λαμία 16c!Ανέβηκε κι άλλο σήμερα 

IMG_20230104_093918.jpg

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανάσταση! 12.2 στην Λάρισα τώρα, και για πρώτη φορά τα χωριά ανατολικά της Λάρισας είδαν ήλιο μέρα από 10 μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...