Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς οι αντικυκλώνες έχουν τέτοιο σχήμα που στην χειρότερη να έχουμε ένα -4 στα 850 εδώ.. Ακόμα και με το κακό σενάριο του τζεμ . Το κακό είναι ότι οι σεισμόπληκτοι θα υποφέρουν μιας και κάπου εκεί θα πέσει το επίκεντρο του αυλώνα....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ραν με ραν όλα φέρνουν την ψυχρόμπαλα δυτικότερα

gfs-0-150.png?18

 

Μετά από αυτά που είδαμε και με τον Αρχίδαμο, άνετα τη στέλνει Ιταλία μέχρι την άλλη Τετάρτη

Πήγαινε ρε μια φορα Ιταλία οπως  @λλοτε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

o κανονικός κεντροβόρειος είναι ο φλεβάρης 2005 που είχε τα μέτρα χιονιού στη σαμοθράκη και τον έβρο στις 2-3 φλεβάρη. εκεί τι έβαλε ο βόλος; το 2001 δεν είναι κεντροβόρειος χιονιάς, είναι ο ορισμός του πανελλαδικού, ό,τι πιο πανελλαδικό έχει υπάρξει τις τελευταίες 10ετίες. πολλοί λένε για την αριάδνη, το οποίο δεν ισχύει μιας και ήταν απλά μια περίοδος 1 βδομάδας με 2-3 διαφορετικές κακοκαιρίες που η κάθε μία αφορούσε άλλες περιοχές, σε αντίθεση με το 2001 που από την ίδια κακοκαιρία χιόνισε σε όλη την ελλάδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, larissa_mare είπε:

Το 88 το έζησες;

όχι ρε χαχα ούτε καν είχα γεννηθεί, απλά και το 88 πήγαινε τότε καρφί για τα ανατολικά και τελευταία στιγμή έστριψε και γράφτηκε ιστορία ως ο μεγαλύτερος χιονιάς ever

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MeteoTirnavos είπε:

όχι ρε χαχα ούτε καν είχα γεννηθεί, απλά και το 88 πήγαινε τότε καρφί για τα ανατολικά και τελευταία στιγμή έστριψε και γράφτηκε ιστορία ως ο μεγαλύτερος χιονιάς ever

Ουτε εγώ. Χαχα κλασικά, Λαρισα πόσο να είχε; Θεσσαλονίκη ευκολα 70-80π. Τεσπα σχολιασμός χαρτών 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ουτε εγώ. Χαχα κλασικά, Λαρισα πόσο να είχε; Θεσσαλονίκη ευκολα 70-80π. Τεσπα σχολιασμός χαρτών 

Κάπου εκεί είχε και η Λάρισα, ο σταθμός του Τυρνάβου κατέγραψε τότε 70 χιλιοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Ουτε εγώ. Χαχα κλασικά, Λαρισα πόσο να είχε; Θεσσαλονίκη ευκολα 70-80π. Τεσπα σχολιασμός χαρτών 

80 στην περιοχή του σταθμού στο πάρκο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

80 στην περιοχή του σταθμού στο πάρκο...

Φαντασου άνω Πόλη μετρο οωπω το τέλειο έγκλημα . Δεν μπορεί εστω μια φορα θατο ξαναζήσουμε , καλο και το 2001 αλλα πιο λάιτ 

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

όχι ρε χαχα ούτε καν είχα γεννηθεί, απλά και το 88 πήγαινε τότε καρφί για τα ανατολικά και τελευταία στιγμή έστριψε και γράφτηκε ιστορία ως ο μεγαλύτερος χιονιάς ever

Ακριβώς!!!...αν σου έβαζαν αυτή την εικόνα και έκρυβαν ημερομηνία και σου έλεγαν μετά από 1.5 μέρα που θα πάει?οι 9 στους 10 θα έβλεπαν κογκες και Αρχίδαμους ταιναρα και την ευστοχία του Γκάλη στις βολες...🤣🤣😋😋 image.png.2fdff39c42809bd83f1e6ad540ec3388.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Κάπου εκεί είχε και η Λάρισα, ο σταθμός του Τυρνάβου κατέγραψε τότε 70 χιλιοστά 

Αυτό ναι.. ξέρω ότι δεν θα ξαναγίνει ποτέ δυστυχώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, athper είπε:

Είχα μπει για αγώνα μπάσκετ με χιονόνερο και βγήκα με 20 πόντους στρωμένο στον δρόμο (ενώ πριν ήταν όλα βρεγμένα) και τα αυτοκίνητα είτε σταματημενα δεξιά αριστερά στον δρόμο, είτε με αλυσίδες. Απίστευτα πράγματα. Και σταμάτησε να χιονίζει Τετάρτη πρωί να πούμε. Μέχρι τότε δεν σταμάτησε λεπτό. Με εξάρσεις και υφεσεις προφανώς. 

Αν και πήγαινα δημοτικό, θυμάμαι ότι το 2001 πριν τα μεγάλα χιόνια του Δεκεμβρίου και τα -20 είχε χιονίσει και τέλη Νοεμβρίου με μικρή χιονόστρωση και μέσα στην Λάρισα, κάτι πολύ σπάνιο για την πόλη. Κρατούσα και σημειώσεις σε κάτι τετράδια τότε, αλλά δυστυχώς, μετά από 20τοσα χρόνια, τα έχω χάσει. Επειδή είναι πολύ αμυδρά στο μυαλό μου λόγω ηλικίας, αν μπορεί κάποιος Λαρισαίος, να το επιβεβαιώσει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Αν και πήγαινα δημοτικό, θυμάμαι ότι το 2001 πριν τα μεγάλα χιόνια του Δεκεμβρίου και τα -20 είχε χιονίσει και τέλη Νοεμβρίου με μικρή χιονόστρωση και μέσα στην Λάρισα, κάτι πολύ σπάνιο για την πόλη. Κρατούσα και σημειώσεις σε κάτι τετράδια τότε, αλλά δυστυχώς, μετά από 20τοσα χρόνια, τα έχω χάσει. Επειδή είναι πολύ αμυδρά στο μυαλό μου λόγω ηλικίας, αν μπορεί κάποιος Λαρισαίος, να το επιβεβαιώσει. 

Ναι χιονισε τελη νοεμβρη..πασπαλο και 12 η 13 με πασπαλο και 21 μετα παλι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Ναι χιονισε τελη νοεμβρη..πασπαλο και 12 η 13 με πασπαλο και 21 μετα παλι 

Μπράβο ρε φίλε! Τελικά δεν το φαντάστηκα χαχαχα. Δεν θυμάμαι να έχει ξαναχιονίσει ποτέ Νοέμβριο τουλάχιστον ως το 2013 που έφυγα. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει αξιόλογος χιονιάς Λάρισας τον συγκεκριμένο μήνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ναι χιονισε τελη νοεμβρη..πασπαλο και 12 η 13 με πασπαλο και 21 μετα παλι 

Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου Τρίκαλα είχε πασπάλα σε χόρτα,αυτοκίνητα και στέγες που μέχρι το μεσημέρι είχε φύγει σχεδόν όλο..Την επόμενη Παρασκευή 14 στις οκτώ που πηγαίναμε σχολείο είχε στρωμένους πάνω από 10 πόντους παντού..Τα σχολεία έκλεισαν αλλά εγώ θυμάμαι περπάτησα επίτηδες μέχρι το σχολείο γτ άργησαν και καλά να βγάλουν την ανακοίνωση.. Και φυσικά μετά 16 18 πολύ χιόνι και όλη την επόμενη εβδομάδα κλειστά τα σχολεία και σερί μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων..Το χιόνι στα Τρίκαλα μέσα έφτασε χοντρικά τους 60 με 70 πόντους..Καρδίτσα θυμάμαι τον θείο μου πού μένει εκεί να λέει ότι είχε περισσότερο.. Κόντεψε μέτρο..!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ολα ανατολικότερα σήμερα πλην του ευρωπαίου, το καλό είναι ότι μάλλον δεν πάμε σε [νεο] ξερόκρυο... ανασύνταξη δυνάμεων τελευταία φορά, και βλέπουμε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

  • Χιονίζει στο μεγαλύτερο κομμάτι της Θεσσαλίας και για πρώτη φορά φέτος στα πεδινά του νομού Καρδίτσας, όπου το νότιο τμήμα του νομού υπάρχει ήδη χιονόστρωση, όμως για το έκτακτο της Ε,Μ,Υ, αυτό μάλλον δεν ισχύει και είναι φαντασίωσή μας. Αντίθετα ο τζίφουλας το έχει εντοπίσει....

 

5552364.gif

Επεξεργάστηκε από Μαμούθ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ολα ανατολικότερα σήμερα πλην του ευρωπαίου, το καλό είναι ότι μάλλον δεν πάμε σε [νεο] ξερόκρυο... ανασύνταξη δυνάμεων τελευταία φορά, και βλέπουμε.

Κοίτα να δεις επέστρεψες από Αθήνα. Άρα εσύ πρέπει να μας το φέρει στα κβ... 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Μπράβο ρε φίλε! Τελικά δεν το φαντάστηκα χαχαχα. Δεν θυμάμαι να έχει ξαναχιονίσει ποτέ Νοέμβριο τουλάχιστον ως το 2013 που έφυγα. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει αξιόλογος χιονιάς Λάρισας τον συγκεκριμένο μήνα. 

Νομίζω ένας είναι και αυτός όχι τόσο αξιόλογος

archives-1976-11-25-18-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...