Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχταρμάς χωρίς καμία συνοχή από κανένα μοντέλο, βγάζουν αυλώνες και χαμηλά σε διαφορετικές θέσεις, μέρες, περιοχές κλπ.

Δεν έχουμε ιδέα τι πρόκειται να γίνει προς το παρόν. 

Τώρα για τις 200+ ώρες, κλασσικά εικονογραφημένα, όπως ξεκίνησε και η επερχόμενη εκφυλιζόμενη κακοκαιρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, Thanos92 said:

ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ:

Το ερχόμενο ΣΚ (4-5), με αυτα που βλέπω, θέλω να πάρω την οικογένεια και να πάμε στο χωρίο μας στην Ορεινή Αρκαδία - Άγιος Πέτρος στα 965υψ από Παρασκευή (3) βράδυ. 

ΑΝ λέμε ΑΝ βγουν τα μοντέλα όπως τα βλέπουμε τόσες μέρες, θεωρείτε ότι μπορεί να έχουμε σοβαρά προβλήματα μετακινήσης για την επιστροφή; Στο χωρίο μου γενικά, πάντα θαβομαστε, ΑΛΛΑ δεν μου έχει τύχει να είμαι εκεί με τέτοιες καιρικές συνθήκες μιας και φέτος έγινε ανακαίνιση στο σπίτι. 

Παρακαλώ θερμά για την βοήθεια σας, διότι όσο και να το αγαπώ το γ@μημενο, δεν θέλω να έχουμε τίποτα περίεργες καταστάσεις. Μιλάμε για δρόμο σαλιγκαρο από Τρίπολη και μετά. 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΘΕΡΜΆ. 

Φίλε μου για την ασφάλεια της οικογένειας μας εμπιστευόμαστε μόνο τους επίσημους φορείς, στην περίπτωση σου ΕΜΥ. Για κανένα λόγο δεν πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ'όψιν σου οποιαδήποτε απάντηση πάρεις από ενα φόρουμ του ιντερνετ. 

Φιλικά πάντα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, yiannis_volos said:

Δεν υπάρχει 2η φάση για κανέναν στο κύριο 12αρι. Πρώτη φάση υπάρχει για κεντρικά ημιορεινά και σχεδόν πεδινά (Θήβα παίζει να φάει καλά). Μετά όσα δείχνει στις 200+ ώρες θα αλλάξουν 200+ φορές.

Ναι, γιατί ό,τι δείχνει για μετά τις 200 ώρες, δεν προορίζεται καν για πρόγνωση, απλά τροφοδοτεί με σενάρια τα κλιματικά μοντέλα που χρειάζονται κι αυτά δεδομένα για να τρέξουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για τα ensembles. Δεν έχει νόημα να ειπωθεί κάτι περισσότερο για τόσο μακριά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω επειδη βλέπω τα δυσκολα πάντως και βλεπω οτι το πράγμα πάει ολο και πιο πίσω ,πηγα σήμερα και προσκύνησα στην Παναγιά των προσήνεμων για να δουμε άσπρη μέρα.

Υ.Γ 1 Όποιος προσήνεμος δεν αναγνωρίσει την Εκκλησία παρακαλώ να αυτοεξοριστεί ησύχως απο Θεσσαλία ( πλην Μαγνησίας )και βορειότερα. 

Υ.Γ 2 Ακόμη και σήμερα έπεφτε χιονάκι στα Άγια χώματα.

20230129_132729.jpg

20230129_124859.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρα από τον βοριά που θα μας σηκώσει το επόμενο ΣΚ δεν βλέπω κάτι αξιόλογο την επόμενη εβδομάδα... δεν έχει νόημα για εμένα να σχολιάσω 10 μέρες μπροστά χάρτες που θα αλλάξουν 100 φορές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολλά ασαμπλς του τζίφου,είναι φωτιά για Βόρεια... όσο υπάρχουν αυτά τα τρεξίματα,οι ελπίδες παραμένουν έστω και για ένα καλό πέρασμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ελπιδοφόρα θα έλεγα τα σημερινά απογευματινά, εκτός του γερμανου... βέβαια από τη πιθανή 2η αναδίπλωση του αζορ, ειμαστε ακόμη 144 - 168h μακριά... τουλάχιστον δε βλέπουμε αυτές τις αναδιπλώσεις στις 300+.....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Συνήθως, όταν εμφανίζεται τέτοια κυκλοφορία  και εμφανιστούν 2-3 ευκαιρίες, τα προσήνεμα σκοράρουν. Οχι πάντοτε με τον ιδανικό τρόπο, αλλά μια χιονόπτωση ή κανα ψιλοστρώσιμο ,υπάρχει στάνταρ. Ετσι πάει και τώρα. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Πολλά ασαμπλς του τζίφου,είναι φωτιά για Βόρεια... όσο υπάρχουν αυτά τα τρεξίματα,οι ελπίδες παραμένουν έστω και για ένα καλό πέρασμα...

Ισχύει... Σεναριακα ήμασταν καλά εδώ και ένα 2ημερο ... Απλά πλησιάζοντας οι ώρες στο σημείο ενδιαφέροντος θα περίμενε κανείς ανάλογη εικόνα και από τα κύρια ... 

Ας περιμένουμε το θαύμα ...και φτιάχνω ελληνικό καφέ και θα περιμένω τον Βαγγέλη να ανακοινώσει το plan b αν είναι ζωντανό να το μελετήσουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ το κύριο μας έχει σε αρνητικές θερμοκρασίες στα 850 από 3-4 Φλεβάρη έως τις 10 που έχει τρέξει και δεν θα καταφέρουμε να βρούμε διάταξη. 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην ασχολείστε με ρεταλια ρηχά...

μόνο με τον παππού προπάππου ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΏΝ 🙏❤️🥶❄️⏳

gemeu-13-240(1).png

Επεξεργάστηκε από Severe_Lover
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι κεντροβορειοι ονειροπολοι κοιτάνε τις 210 ωρες ρου τζιφου ....τι εννοείς δεν είναι κεντροβορειοι ....

Εύχομαι ολόψυχα να βγει το τζεμ μονο αυτο εχω να πω ....Και όχι δεν έιμαι ονειροπόλος αλλα θα προσπαθήσω να φέρω και Τον αυλωνα στο Ιόνιο αδριατικη με ανοιχτό γαλαζάκι και χαμηλο πανω στην  ελλαδα 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 12 αρια ελαβαν τελος...Πεδινο χιονι δεν υφισταται για καμια περιοχη της Ελλαδας μεχρι τις 5 Φλεβαρη...Για προσηνεμα θα παιξουμε μπαλα οπως πρεπει οταν πρεπει!!!Ευκαιριες θα εχουμε για σοβαρες καταβασεις ψυχους...

Ο Αζορικος αντιστεκεται ο φουκαρας παρα το γεγονος οτι δεχεται μεγαλη πιεση...Υπομονη θελει...Το κρισιμο διαστημα ειναι 6-9Φλεβαρη...Εκει μεσα θα κριθει εαν θα κατεβει ο Κογκας στο δευτερο δεκαημερο...

Στα θετικα οτι ο καιρος θερμοκρασιακα θα εναρμονιστει με τις ημερομηνιες....Θα κρυωσει αρκετα...Τη μια και μεγαλη καταβαση ψαχνουμε..

Να θυμισω τελος οτι και το 2008 ο χειμωνας μεχρι 22 Γεναρη ηταν αφαντος..Οχι φυσικα σαν το φετινο εκτρωμα που ζησαμε αλλα και τοτε δεν ειχε κανει σχεδον τιποτα..Μετα τις 25 του Γεναρη ξεκινησαν light εισβολες με χιονια σε ορεινα και ημιορεινα..Μεχρι που φτασαμε στις 16 του Φλεβαρη με τα γνωστα αποτελεσματα..

Κρατηστε οτι τις ευκαιριες μας θα τις εχουμε...Ολοι...Ο φετινος χειμωνας ειναι πισω ακομα...Ο καιρος δε μπαινει σε καλουπια...Σε θαβει οποτε θελει και οπου θελει....Οποιος πιστευει κατι διαφορετικο και οχι επειδη το γραφω εγω η δεν ξερει απο καιρο η εθελοτυφλει...Καλη συνεχεια...

Η μοιρολατρεια και ο πεσιμισμος ειναι μακρυα απο τη ζωη μου και τη φιλοσοφια μου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Κάτι κεντροβορειοι ονειροπολοι κοιτάνε τις 210 ωρες ρου τζιφου ....τι εννοείς δεν είναι κεντροβορειοι ....

Εύχομαι ολόψυχα να βγει το τζεμ μονο αυτο εχω να πω ....Και όχι δεν έιμαι ονειροπόλος αλλα θα προσπαθήσω να φέρω και Τον αυλωνα στο Ιόνιο αδριατικη με ανοιχτό γαλαζάκι και χαμηλο πανω στην  ελλαδα 🤣🤣🤣

Εισαι απο τους τελευταίους επιζώντες στα καιρικά οχυρά Ρουπελ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, larissa_mare είπε:

2 γάιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρώνα ηταν αυτες οι μέρες 

Το χουμε τελος τα ανατολικα ...ηβταση ξεκινησε να δυτικιζει παμε δυνατα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Τα 12 αρια ελαβαν τελος...Πεδινο χιονι δεν υφισταται για καμια περιοχη της Ελλαδας μεχρι τις 5 Φλεβαρη...Για προσηνεμα θα παιξουμε μπαλα οπως πρεπει οταν πρεπει!!!Ευκαιριες θα εχουμε για σοβαρες καταβασεις ψυχους...

Ο Αζορικος αντιστεκεται ο φουκαρας παρα το γεγονος οτι δεχεται μεγαλη πιεση...Υπομονη θελει...Το κρισιμο διαστημα ειναι 6-9Φλεβαρη...Εκει μεσα θα κριθει εαν θα κατεβει ο Κογκας στο δευτερο δεκαημερο...

Στα θετικα οτι ο καιρος θερμοκρασιακα θα εναρμονιστει με τις ημερομηνιες....Θα κρυωσει αρκετα...Τη μια και μεγαλη καταβαση ψαχνουμε..

Να θυμισω τελος οτι και το 2008 ο χειμωνας μεχρι 22 Γεναρη ηταν αφαντος..Οχι φυσικα σαν το φετινο εκτρωμα που ζησαμε αλλα και τοτε δεν ειχε κανει σχεδον τιποτα..Μετα τις 25 του Γεναρη ξεκινησαν light εισβολες με χιονια σε ορεινα και ημιορεινα..Μεχρι που φτασαμε στις 16 του Φλεβαρη με τα γνωστα αποτελεσματα..

Κρατηστε οτι τις ευκαιριες μας θα τις εχουμε...Ολοι...Ο φετινος χειμωνας ειναι πισω ακομα...Ο καιρος δε μπαινει σε καλουπια...Σε θαβει οποτε θελει και οπου θελει....Οποιος πιστευει κατι διαφορετικο και οχι επειδη το γραφω εγω η δεν ξερει απο καιρο η εθελοτυφλει...Καλη συνεχεια...

Η μοιρολατρεια και ο πεσιμισμος ειναι μακρυα απο τη ζωη μου και τη φιλοσοφια μου..

Εισαι ρε φιλε πάντως απο τους λιγους και μοναδικούς εδω. Είσαι πάσης Ελλάδος θα έλεγα 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...