Jump to content
sakis13

Αναφορές Ιουλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δείτε τώρα διαφορές στο Πόρτο Ράφτη από τους 2 στο ΕΑΑ λόγω του Ν φοενιάσματος. 

33.4 ο ένας 35.6 ο άλλος.

Προφανώς ο ένας πιάνει καλύτερα το φοένιασμα από τον άλλο. 

Δε ξέρω πόσο μακριά είναι αλλά στην ευρύτερη περιοχή του Πόρτο Ράφτη είναι και οι 2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, KapelosG said:

Εκτόξευση της Τ στον Γέρακα στους 33 τώρα μάλλον από τοπικό φοεν λόγω ΝΔ που έρχεται από Υμηττό, ζεστη σήμερα το πρώτο 33αρι της χρονιάς 

Και εδώ σήμερα νοιώθω ότι είναι η πιο ζέστη μέρα φέτος....32.6 φθάσαμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ τελικά η σπαστική νέφωση επιμένει, αν και άλλου είδους.. Λίγες αναπτύξεις στα ορεινά, αλλά αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ χαλαρότερα του αναμενομένου η σημερινή μέρα τελικά και κάτι θερμοκρασιακές τιμές που έβλεπα ως πρόβλεψη πήγαν για μια ακόμη φορά στα σκουπίδια.....

Κέντρο Αθήνας Γκάζι 31,5οC από 34-35οC που είχα δει σε επίσημες προβλέψεις.....Εδώ Μελίσσια 31οC με το ζόρι.....Αγρίνιο 30,5οC που ειχα δει κι εκει για 33οC σήμερα.....Ακλαυτες πήγαν ξανά.....ετσι σε μας παραμένει ως μέγιστη του 2023 το 32,2οC στις 24/6....Αυτά τα ολίγα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εδώ τελικά η σπαστική νέφωση επιμένει, αν και άλλου είδους.. Λίγες αναπτύξεις στα ορεινά, αλλά αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια...

Ήπειρο μουφοσυννεφια από το πρωί που μας, χάλασε το μπάνιο... Τίποτα απολύτως.. Παρόλο που υπήρχε ωραίο μέτωπο μέσ στο Ιόνιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτόξευση τώρα με τον ΝΔ να ανεβάζει την θερμοκρασία στους 34.5c… τα κλιματιστικά πήραν φωτιά σήμερα! 
Να δούμε ποσό θα φθάσει ως τις 18:00+++

Οσο για την Αθήνα ας είναι καλά η αύρα του Σαρωνικου! 

9DDA25C8-0A18-4758-80A6-2D30E9503027.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Πολύ χαλαρότερα του αναμενομένου η σημερινή μέρα τελικά και κάτι θερμοκρασιακές τιμές που έβλεπα ως πρόβλεψη πήγαν για μια ακόμη φορά στα σκουπίδια.....

Κέντρο Αθήνας Γκάζι 31,5οC από 34-35οC που είχα δει σε επίσημες προβλέψεις.....Εδώ Μελίσσια 31οC με το ζόρι.....Αγρίνιο 30,5οC που ειχα δει κι εκει για 33οC σήμερα.....Ακλαυτες πήγαν ξανά.....ετσι σε μας παραμένει ως μέγιστη του 2023 το 32,2οC στις 24/6....Αυτά τα ολίγα.....

Με αύρα από τα νότια, ποιο καλόπαιδο έδινε υψηλές τιμές σήμερα στην Αθήνα; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

South επειδη πολλα δεν ειμαστε σε θεση να εξηγησουμε στον καιρο οσο και να το θελουμε καμια φορα (για ολους μας μιλαω) δες και αυτο.

Στα βορεια των Χανιων υπαρχαν σταθμοι που με ΝΝΔ ανεμο και με προβλεπομενη t 23c περιπου στα 850 επιασαν το ταπεινο 36.3- 36.5 Εαν δεν επικρατουσε καποια συννεφια κανονικα η θερμοκρασια εκει επρεπε να φτασει το λιγοτερο τους 37.5-38c. Βεβαια δε ξερουμε εαν τα 850 επιασαν αυτη την t.

Ο Αυλωνας με  (θεωρητικους) 20c επιασε 37.1c 

image.png.a9132456763fe26d14cd365ce74bf6c3.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Κρύα Βρύση Μαντουδιου

27.5c τώρα με βοριά & 74% υγρασία! 
 

Παππαδες…

25.8c με ΒΑ ανέμους 

Έχει καταιγίδα στην ανατολική Εύβοια 

IMG_20230702_155652.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, teo_73 said:

South επειδη πολλα δεν ειμαστε σε θεση να εξηγησουμε στον καιρο οσο και να το θελουμε καμια φορα (για ολους μας μιλαω) δες και αυτο.

Στα βορεια των Χανιων υπαρχαν σταθμοι που με ΝΝΔ ανεμο και με προβλεπομενη t 23c περιπου στα 850 επιασαν το ταπεινο 36.3- 36.5 Εαν δεν επικρατουσε καποια συννεφια κανονικα η θερμοκρασια εκει επρεπε να φτασει το λιγοτερο τους 37.5-38c. Βεβαια δε ξερουμε εαν τα 850 επιασαν αυτη την t.

Ο Αυλωνας με  (θεωρητικους) 20c επιασε 37.1c 

image.png.a9132456763fe26d14cd365ce74bf6c3.png

37.2 έπιασαν τα γειτονικά Ψαχνά ΕΑΑ.

Πρέπει να δούμε ακριβώς τι Τ στα 850 πιάσαμε σήμερα Α Αττική. Κρίμα γμτ που δεν κάνουν ραδιοβολίσεις σε όλες αυτές τις περιοχές και κάνουν μόνο Ελληνικό. Αλλά φαντάζομαι αυτό θέλει πολλά χρήματα από την ΕΜΥ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Έχει καταιγίδα στην ανατολική Εύβοια 

IMG_20230702_155652.jpg

Τα σύννεφα αυτά φίλε είναι πάνω στην ορεινή ζώνη της κεντρικής Εύβοιας! 
Η Ανατολική βόρεια Εύβοια είναι πεντακάθαρη! 

Αγια Άννα… παραλία Αγκάλη! 

D61A7B2A-91BA-4C56-AD75-2CFFB83E903C.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 33.5β η μέγιστη αλλά ήδη έχει πέσει ένα βαθμό λόγω και κάποιων σύννεφων αστάθειας.Πολυ δυνατός ανατολικός άνεμος πνέει την τελευταία ώρα φέρνοντας θαλασσινή αύρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Στους 33.5β η μέγιστη αλλά ήδη έχει πέσει ένα βαθμό λόγω και κάποιων σύννεφων αστάθειας.Πολυ δυνατός ανατολικός άνεμος πνέει την τελευταία ώρα φέρνοντας θαλασσινή αύρα 

Και εδώ φυσάει νοτιας… αλλά έρχεται σαν λιβας! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εγώ θα πω αυτό και θα σταματήσω ....υπήρχε πριν λίγα χρόνια ο σταθμός στο Λαγονήσι κοντά στην παραλία όπου πήγαινα κάθε μέρα για μπάνιο ....έβλεπα λοιπόν εγώ και πολλοί άλλοι ότι ο σταθμός επίσημος υποτίθεται έγραφε ότι να ναι .....παίρνω λοιπόν κάποια στιγμή έναν καλό αισθητήρα θερμοκρασίας από το σπίτι και στήνομαι μερικες δεκάδες μέτρα μακριά .....ο αισθητήρας μου έγραφε 2-3 βαθμούς κάτω από τον άλλο.....οπότε καταλαβαίνετε 

Tο ίδιο έκανε και ο Βασίλης από Λαμία με τον σταθμό στη Στυλίδα και τους αποκάλυψε την μαλαγανιά τους!!! Και δεν είναι οι μοναδικές, μπορώ να κάνω ολόκληρο ρεπορτάζ με τους μακράν αναξιόπιστους σταθμούς του ΕΑΑ και γενικά τους Ντειβις φυσικά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Έχω εξηγήσει ότι αμφισβητώ κάθε τι που δεν είναι νορμάλ είτε ψυχρό είτε θερμό από οποιονδήποτε φορέα και έχω εξηγήσει έναν έναν τους λόγους από τοποθέτηση μέχρι λανθασμένες τιμές (πχ Θησείο 27αρια τον Απρίλιο). Όπως θα πω για το Γκάζι που έχει αρνητικό bias στις ελάχιστες και ιδίως τον χειμώνα, ή ο σταθμός στην Βωβούσα Ιωαννίνων που είναι 1 μέτρο πάνω απ' το έδαφος και γράφει εξωπραγματικές ελάχιστες έτσι θα πω και για σταθμούς με κακή τοποθέτηση σε συγκεκριμένης συνιστώσας ανέμους (πχ στον βοριά τα Πατήσια λόγω κτηρίου, με τα ίδια μου τα μάτια έχω δει τον σταθμό ΕΑΑ της Πεντέλης που έχει εμπόδιο ψηλότερο απ' τον ίδιο στα ΒΑ του) και άλλα παραδείγματα. Οπότε πάντα προσπαθώ να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα, εσύ μπορείς να κάνεις το ανάποδο, κανένα θέμα απλά μας διαβάζει και κόσμος που δεν ξέρει τόσο καλά τα πάντα για τους σταθμούς και δημιουργεί ψευδή εικόνα στο μυαλό του

Πάντως επειδή έχω πάει στη βωβουσα δεν είναι καθόλου εξωπραγματικές οι ελάχιστες...πάντα είναι 4,5 βαθμοί χαμηλότερες από τα Γρεβενά όπως είναι ακόμα και στο αμάξι  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιτέλους κυριαρχεί ο ήλιος και η θερμοκρασία ανέβηκε στους 34.. Λογικά θα πυροδοτηθεί σύντομα η αστάθεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.3 Αυλώνας.

Ανατολική Αττική-Εύβοια ψήνονται φουλ σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πριν λίγο βγήκε η ραδιοβόληση.....19,6οC έδειξε.....

https://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2023&MONTH=07&FROM=0212&TO=0212&STNM=16716

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31,5oC τελικά εδώ στα Μελίσσια.....32οC κέντρο μια χαρά.....Την αύρα Αγγελε ουτε για δείγμα δεν την προβλέπουν στις προβλέψεις, χρόνια ολόκληρα το παρακολουθώ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Delsnow είπε:

Απιστευτο δεν υπαρχει καλοκαιρι φετος στην ελλαδα...

Νομιζω οτι ζω στο ροβανιεμι...

Μια χαρα ειναι ουτε καλοκαίρι ουτε χειμωνας εχουμε επιτελους φυσιολογικες συνθήκες χαχαχαχα...παντως στο Ξυλόκαστρο που είναι εχει πολυ υγρασία και   ανυπόφορη η ζεστη,,...συνεχίζω επίσης να απορώ πως κοιμάστε τα βράδια δε μπορώ εδώ και 4 μέρες να κοιμηθώ...μάλλον συνηθίσατε ..εγω υποφέρω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πάντως επειδή έχω πάει στη βωβουσα δεν είναι καθόλου εξωπραγματικές οι ελάχιστες...πάντα είναι 4,5 βαθμοί χαμηλότερες από τα Γρεβενά όπως είναι ακόμα και στο αμάξι  

Δεν έχεις άδικο στο γεγονός ότι είναι μια πολύ δυνατή αναστροφικη περιοχή, απλά με την συγκεκριμένη τοποθέτηση μεγιστοποιεις την αναστροφή και δεν είναι η σωστή ένδειξη απ' την στιγμή που έχουν θεσπιστεί τα 2 μέτρα ως ύψος καταγραφης, γράφεις εύκολα 1-2 βαθμούς κάτω λόγω έντονης ψύξης κοντά στο έδαφος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μια χαρα ειναι ουτε καλοκαίρι ουτε χειμωνας εχουμε επιτελους φυσιολογικες συνθήκες χαχαχαχα...παντως στο Ξυλόκαστρο που είναι εχει πολυ υγρασία και   ανυπόφορη η ζεστη,,...συνεχίζω επίσης να απορώ πως κοιμάστε τα βράδια δε μπορώ εδώ και 4 μέρες να κοιμηθώ...μάλλον συνηθίσατε ..εγω υποφέρω 

O οκτωβρης και νοεμβρης θα ειναι πιο καλοκαιρινοι..δεν ξερετε τι μας περιμενει....το περσινο δεν ητςν τπτ...μετανοειτεεεε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...