Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, Zisis said:

Μιας και μιλάτε για βόρειους ανέμους.

Σήμερα, το ΕΕΑ στον Ασπρόπυργο έγραψε μέγιστη 41,7. (http://penteli.meteo.gr/stations/aspropirgos/NOAAMO.TXT)

Εμείς στο πιο κοντινό μας στον ΕΑΑ σταθμό (δεν πρέπει η αποσταση να ειναι πάνω από 1000μ) γράψαμε 41.5 (https://temperature.gr/details/Aσπροπύργος (Αμαξοστάσιο))

Δείτε όμως τι έγινε σε σταθμό που έχουμε δίπλα στα διυλιστήρια (https://temperature.gr/details/Aσπροπύργος (Διυλιστήρια))

Με το που γύρισε ο άνεμος από N/NΔ, σε Β/ΒΑ η θερμοκρασία ανέβηκε από 39,7 σε 43.3 σε μισή ώρα (!!! - Η εικόνα στο τέλος του post)

Για αντιπαραβολή, την Παρασκευή οι σταθμοί είχαν την παρακάτω μέγιστη: (που δεν έκανε Β άνεμο)

ΕΑΑ: 40,9

Αμαξοστάσιο: 41,1

Διυλιστήρια: 40,1

image.png.2e8cfa41e640db2fd730f0f69585ad10.png

 

 

Καλά το Θριάσιο είναι εντελώς ανεξερεύνητο. Με τέτοια ορογραφία το έχω πει πολλές φορές οτι χρειαζόμαστε πολύ πυκνό δίκτυο σταθμών στο Θριάσιο για να αποτυπώνεται επαρκώς ο σκληρός καταβάτης που πιάνει αυτές τις περιοχές. 

Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τον σταθμό που έδωσε το 43.6 χθες στον Ασπρόπυργο? Από πότε άρχισε να λειτουργεί. Ποιά είναι η συντήρηση του, τοποθέτηση του, το όνομα του μοντέλου του σταθμού κτλ

Επίσης μπορείς να μας δώσεις ακριβώς την τοποθεσία του?

Λογικά εδώ που δίνω παρακάτω στον χάρτη είναι σωστά?

677664246_Screenshot2023-07-16at10_36_19AM.png.c4003b9b8e911cffc3c0f3333e101297.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελτεμαρος σημερα...επιτελους...

Υψηλοτατες ελαχιστες μεν αλλα ωραια αισθηση τωρα εξω...

Προσοχη μονο στις πυρκαγιες παραμονευουν οι εγκληματιες

28.8 !!!! η ελαχιστη στο μπαλκονι 28.0-29.0αρια η γειτονια αλλα τωρα μολις 31.7 με.33% υγρασια κ.ριπες.στα 40-45.χλμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ..ελάχιστες και τρέχουσες θερμοκρασίες 

Καλάβρυτα 14.4 και τώρα 29.6

Ποταμός Κέρκυρας 21.1 και τώρα 29.2 με αίσθηση 36

Ζωγράφου 29.0 και τώρα 32.5 με ριπές βοριά στα 40χλμ/ωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, South καυσωνάκιας said:

Καλά το Θριάσιο είναι εντελώς ανεξερεύνητο. Με τέτοια ορογραφία το έχω πει πολλές φορές οτι χρειαζόμαστε πολύ πυκνό δίκτυο σταθμών στο Θριάσιο για να αποτυπώνεται επαρκώς ο σκληρός καταβάτης που πιάνει αυτές τις περιοχές. 

Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τον σταθμό που έδωσε το 43.6 χθες στον Ασπρόπυργο? Από πότε άρχισε να λειτουργεί. Ποιά είναι η συντήρηση του, τοποθέτηση του, το όνομα του μοντέλου του σταθμού κτλ

Επίσης μπορείς να μας δώσεις ακριβώς την τοποθεσία του?

Λογικά εδώ που δίνω παρακάτω στον χάρτη είναι σωστά?

677664246_Screenshot2023-07-16at10_36_19AM.png.c4003b9b8e911cffc3c0f3333e101297.png

 

Καλημέρα. Ο σταθμός τοποθετήθηκε στη κυριολεξία προχθές (Παρασκευή πρωί). Η θέση του είναι με απόκλιση περίπου 100m για λόγους ασφαλείας.

Δεν έχω δει πως έγινε η τοποθέτηση αφού ακόμη δεν έχω φωτογραφίες, αλλά λόγω της εμπειρίας του ανθρώπου που τον εγκατέστησε πιστεύω ότι θα είναι σωστή. Πάντως είναι εγκατεστημένος στο έδαφος και όχι σε κάποια ταράτσα κτλ. 

Το μοντέλο είναι δικό μας (εταιρία AGENSO), όπως και κάθε άλλος σταθμός που φαίνεται στο temperature.gr. Το συγκεκριμένο μοντέλο το ονομάζουμε meteoIoT 2100S. Αν κάνετε αναζήτηση στο Google θα τον βρείτε. Είναι στην ουσία ένας ΟΕΜ σταθμός ο οποίος είναι τροποποιημένος από εμάς για να γράφει ίδιες τιμές με Davis Fan aspirated.

100% κατασκευής μας είναι το 4G/2G καταγραφικό του. 

Σε περίπτωση που είναι λάθος η εγκατάσταση η εμπειρία μας λέει ότι μπορεί να τσιμπάει ως 1 βαθμό max, αλλά λόγω εμπειρίας του ανθρώπου που τον έβαλε δεν νομίζω να υπάρχουν λάθη.

Και γενικά για να διευκρινίσω κάποια πράγματα, επειδή πολλές φορές κάποιοι δεν εμπιστεύονται σταθμούς πέρα από Davis. Στη φωτογραφία στο τέλος του post βλέπετε σύγκριση που γίνεται μεταξύ Davis του ΕΑΑ και δικού μας στην Αμφίκλεια. Ο σταθμός του ΕΑΑ φρεσκοσυντηριμενος. Την Παρασκευή έγραψαν και οι 2 max 41.8 ενώ χθες του ΕΑΑ έγραψε 38.3 και εμάς 38.0

Όλοι οι σταθμοί του temperature.gr γράφουν ανάλογα των Davis fan aspirated, εκτός 6 σταθμών που είναι παλαιότερο μοντέλο και τσιμπάνε max 1 βαθμό. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να συγκρίνετε οποιοδήποτε σταθμό του temperature.gr με κοντινούς του ΕΑΑ για να δείτε ότι δεν υπάρχουν διάφορες 😉

Παρακάτω, η εγκατάσταση (προσωρινή) στην Αμφίκλεια για λόγους σύγκρισης (φώτο)

Και τα λινκ των σταθμών:

https://penteli.meteo.gr/stations/amfiklia/

https://temperature.gr/details/Αμφίκλεια

 

IMG_20230716_110757.jpg

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Καλημέρα ..ελάχιστες και τρέχουσες θερμοκρασίες 

Καλάβρυτα 14.4 και τώρα 29.6

Ποταμός Κέρκυρας 21.1 και τώρα 29.2 με αίσθηση 36

Ζωγράφου 29.0 και τώρα 32.5 με ριπές βοριά στα 40χλμ/ωρα

Πω πω.. Βγήκα στον ήλιο και πέθανα... Μπορεί το θερμόμετρο να δείχνει 33 με 34..αλλα η αίσθηση είναι 40!!!!ηρυε το τέλος μας Γιωργο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ύστερα από το παρακάτω post του @Zisis

Παρακάτω συγκεντρωτικά όλες οι Τ άνω των 42 βαθμών που σημειώθηκαν στην Αττική το προηγούμενο καυτό διήμερο:

Τελικές Μέγιστες Τ Αττικής 14 και 15/7/2023

43.6 Ασπρόπυργος Διυλιστήρια AGENSO 15/7

43.4 Φιλοθέη Davis WeatherLink 14/7

43.3 Αυλώνας Davis WeatherLink 14/7

42.9 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ 14/7

42.9 Γλυφάδα Davis WeatherLink 14/7

42.7 ΟΑΚΑ ΕΜΥ 14/7

42.0 Κορωπί Davis Πανεπιστήμιο Αιγαίου 14/7

Για λόγους αρχείου παρακάτω το σωσμένο link του σταθμού Ασπροπύργου  όπου από τα διαγράμματα φαίνεται η εκτόξευση της Τ την ώρα στροφής των ανέμων σε Β/ΒΑ με τις μέγιστες ριπές τη κρίσιμη ώρα επίσης να φαίνονται στα διαγράμματα.

https://web.archive.org/web/20230716071837/https://temperature.gr/details/Aσπροπύργος (Διυλιστήρια)

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Ύστερα από το παρακάτω post του @Zisis

Παρακάτω συγκεντρωτικά όλες οι Τ άνω των 42 βαθμών που σημειώθηκαν στην Αττική το προηγούμενο καυτό διήμερο:

Τελικές Μέγιστες Τ Αττικής 14 και 15/7/2023

43.6 Ασπρόπυργος Διυλιστήρια Temperature.gr 15/7

43.4 Φιλοθέη Davis WeatherLink 14/7

43.3 Αυλώνας Davis WeatherLink 14/7

42.9 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ 14/7

42.9 Γλυφάδα Davis WeatherLink 14/7

42.7 ΟΑΚΑ ΕΜΥ 14/7

42.0 Κορωπί Davis Πανεπιστήμιο Αιγαίου 14/7

Για λόγους αρχείου παρακάτω το σωσμένο link του σταθμού Ασπροπύργου  όπου από τα διαγράμματα φαίνεται η εκτόξευση της Τ την ώρα στροφής των ανέμων σε Β/ΒΑ με τις μέγιστες ριπές τη κρίσιμη ώρα επίσης να φαίνονται στα διαγράμματα.

https://web.archive.org/web/20230716071837/https://temperature.gr/details/Aσπροπύργος (Διυλιστήρια)

Ο άλλος σταθμός της Γλυφάδας είναι λέει στο 2ο λύκειο, στο γκοογκλ μαπ είναι στη Λ. Βουλιαγμένης κοντά στα σύνορα με τη Βούλα αυτό, έχουμε μέγιστη τιμή από Παρασκευή? 

Λίγο ακραίο το 42.9 ακόμα και δίπλα στο Ελληνικό να είναι, εκτός αν έχει θέμα με την τοποθεσία και κόβει ο αέρας τελείως για αρκετά λεπτά λόγω κτηρίων!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Ο άλλος σταθμός της Γλυφάδας είναι λέει στο 2ο λύκειο, στο γκοογκλ μαπ είναι στη Λ. Βουλιαγμένης κοντά στα σύνορα με τη Βούλα αυτό, έχουμε μέγιστη τιμή από Παρασκευή? 

Λίγο ακραίο το 42.9 ακόμα και δίπλα στο Ελληνικό να είναι, εκτός αν έχει θέμα με την τοποθεσία και κόβει ο αέρας τελείως για αρκετά λεπτά λόγω κτηρίων!

Δεν το βλέπω ρε συ αυτόν επειδή είναι πολύ μακριά μου. Ούτε μια φορά είχα μπει να προσέξω την Παρασκευή τι είχε γράψει αυτός. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Δεν το βλέπω ρε συ αυτόν επειδή είναι πολύ μακριά μου. Ούτε μια φορά είχα μπει να προσέξω την Παρασκευή τι είχε γράψει αυτός. 

Θα τους βλέπουνμε όλους έναν έναν από βδομάδα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, alkis91_2.0 said:

Θα τους βλέπουνμε όλους έναν έναν από βδομάδα!

Τις ημέρες που τα 47άρια φαίνονται στα μοντέλα για την Αττική θέλω να φοράς τα καλά σου ρούχα. 

Θα έρθουν στο κέντρο της Γλυφάδας κανάλια. Άστο πάνω μου θα σε ρίξω πρώτον στις κάμερες να μιλήσεις για τη ζέστη στη Γλυφάδα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Καλημέρα. Ο σταθμός τοποθετήθηκε στη κυριολεξία προχθές (Παρασκευή πρωί). Η θέση του είναι με απόκλιση περίπου 100m για λόγους ασφαλείας.

Δεν έχω δει πως έγινε η τοποθέτηση αφού ακόμη δεν έχω φωτογραφίες, αλλά λόγω της εμπειρίας του ανθρώπου που τον εγκατέστησε πιστεύω ότι θα είναι σωστή. Πάντως είναι εγκατεστημένος στο έδαφος και όχι σε κάποια ταράτσα κτλ. 

Το μοντέλο είναι δικό μας (εταιρία AGENSO), όπως και κάθε άλλος σταθμός που φαίνεται στο temperature.gr. Το συγκεκριμένο μοντέλο το ονομάζουμε meteoIoT 2100S. Αν κάνετε αναζήτηση στο Google θα τον βρείτε. Είναι στην ουσία ένας ΟΕΜ σταθμός ο οποίος είναι τροποποιημένος από εμάς για να γράφει ίδιες τιμές με Davis Fan aspirated.

100% κατασκευής μας είναι το 4G/2G καταγραφικό του. 

Σε περίπτωση που είναι λάθος η εγκατάσταση η εμπειρία μας λέει ότι μπορεί να τσιμπάει ως 1 βαθμό max, αλλά λόγω εμπειρίας του ανθρώπου που τον έβαλε δεν νομίζω να υπάρχουν λάθη.

Και γενικά για να διευκρινίσω κάποια πράγματα, επειδή πολλές φορές κάποιοι δεν εμπιστεύονται σταθμούς πέρα από Davis. Στη φωτογραφία στο τέλος του post βλέπετε σύγκριση που γίνεται μεταξύ Davis του ΕΑΑ και δικού μας στην Αμφίκλεια. Ο σταθμός του ΕΑΑ φρεσκοσυντηριμενος. Την Παρασκευή έγραψαν και οι 2 max 41.8 ενώ χθες του ΕΑΑ έγραψε 38.3 και εμάς 38.0

Όλοι οι σταθμοί του temperature.gr γράφουν ανάλογα των Davis fan aspirated, εκτός 6 σταθμών που είναι παλαιότερο μοντέλο και τσιμπάνε max 1 βαθμό. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να συγκρίνετε οποιοδήποτε σταθμό του temperature.gr με κοντινούς του ΕΑΑ για να δείτε ότι δεν υπάρχουν διάφορες 😉

Παρακάτω, η εγκατάσταση (προσωρινή) στην Αμφίκλεια για λόγους σύγκρισης (φώτο)

Και τα λινκ των σταθμών:

https://penteli.meteo.gr/stations/amfiklia/

https://temperature.gr/details/Αμφίκλεια

 

IMG_20230716_110757.jpg

Καλησπέρα, οι σταθμοί είναι αεριζόμενοι με κάποιο τρόπο? Τι διαφορά έχουν χοντρικά με ένα απλό μοντέλο sainlogic ws3500 ή froggit wh3000;

Έχω και γω παρόμοιο (sainlogic ws3500) αλλά του χω κάνει δική μου πατέντα για να ναι αεριζόμενος 

IMG_20230716_122710.jpg.153d83ad0395d56bb579906bc5fc73a1.jpg

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Τις ημέρες που τα 47άρια φαίνονται στα μοντέλα για την Αττική θέλω να φοράς τα καλά σου ρούχα. 

Θα έρθουν στο κέντρο της Γλυφάδας κανάλια. Άστο πάνω μου θα σε ρίξω πρώτον στις κάμερες να μιλήσεις για τη ζέστη στη Γλυφάδα 😂

Καλά με 30/850 η αύρα παίζει να περάσει και πάνω από τον Υμηττό 😄 δεν έχει κα.ια ελπίδα η Γλυφάδα, εκτός αν βγει κάνα καυτό μελτέμι στα τελειώματα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Καλά με 30/850 η αύρα παίζει να περάσει και πάνω από τον Υμηττό 😄 δεν έχει κα.ια ελπίδα η Γλυφάδα, εκτός αν βγει κάνα καυτό μελτέμι στα τελειώματα 

Σε παρακαλώ μη μου χαλάς το Τσι μου αυτή τη στιγμή 😂

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τις ημέρες που τα 47άρια φαίνονται στα μοντέλα για την Αττική θέλω να φοράς τα καλά σου ρούχα. 

Θα έρθουν στο κέντρο της Γλυφάδας κανάλια. Άστο πάνω μου θα σε ρίξω πρώτον στις κάμερες να μιλήσεις για τη ζέστη στη Γλυφάδα 😂

Καλά τα καναλια θα λενε για 80 κ 90c.. οι 47c ακουγονται πολυ basic για αυτους. .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Καλησπέρα, οι σταθμοί είναι αεριζόμενοι με κάποιο τρόπο? Τι διαφορά έχουν χοντρικά με ένα απλό μοντέλο sainlogic ws3500 ή froggit wh3000;

Έχω και γω παρόμοιο αλλά του χω κάνει δική μου πατέντα για να ναι αεριζόμενος 

IMG_20230716_122710.jpg.153d83ad0395d56bb579906bc5fc73a1.jpg

Όχι δεν είναι αεριζόμενοι. Δες φωτό 😉

Επειδή μιλάμε κατευθείαν με τον κατασκευαστή τον στέλνει με κάποιες τροποποιήσεις σε σχέση με τα μοντέλα που αναφέρεις (ο ίδιος κατασκευαστής είναι)  και από πάνω κάνουμε και εμείς κάποιες αλλαγές. Τέλος τρέχουμε και ένα μοντέλο διόρθωσης τιμών με ΑΙ που έχουμε αναπτύξει ως εταιρία για να φέρνει σωστές τιμές. 

Όπως καταλαβαίνεις είναι μια αρκετά τροποποιημένη διαδικασία από το να βάζαμε ένα ανεμιστήρα. Ο λόγος είναι ότι θέλαμε να έχουμε τεράστιες αυτονομίες και μέγιστη δυνατή ακρίβεια.

Σκέψου ότι ο σταθμός δεν έχει μπαταρίες ούτε φωτοβολταϊκό (όπως συνηθίζεται) και φορτίζει από το καταγραφικό μας Το καταγραφικό που είναι 4G μπορεί να στέλνει δεδομένα και να δινει ρεύμα στο σταθμό για πάνω από 2 μήνες σε περίπτωση μη φόρτισης του καταγραφικου από το φωτοβολταϊκό του. Η τεράστια αυτονομία του, είναι και ο λόγος που μπήκε στη κορυφή του Παρνασσού (Λιάκουρα 2457μ) καθώς αναμένουμε πολύ χιόνι το οποίο για κάποιο διάστημα είναι πιθανό να εμποδίζει τη φόρτιση της μπαταρίας του καταγραφικου.

 

IMG-8169f5e0a3ab66e956e2cc4ab65cc9e0-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία  μέρα με 33 βαθμούς τώρα και ισχυρό μελτεμι.....στην καρδιά του καλοκαιριού είμαστε οπότε αυτές οι θερμοκρασίες είναι οι αναμενόμενες 

34 στον Ποταμό Κέρκυρας με αίσθηση 39 

32.5 στα Καλάβρυτα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής ως τώρα

37.6 Βλυχάδα ΕΑΑ

37.4 Χαροκόπειο ΕΑΑ

37.2 Ασπρόπυργος Διυλιστήρια 

36.9 Ελευσίνα ΕΑΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες στην Αττική ως τώρα

38.3 Χαροκόπειο ΕΑΑ

37.7 Βλυχάδα ΕΑΑ

37.6 Ασπρόπυργος Διυλιστήρια AGENSO

37.0 Ελευσίνα ΕΑΑ

37 Ελευσίνα και Μέγαρα ΕΜΥ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γκαζώνει το Θριάσιο

38.3 Βλυχάδα ΕΑΑ

37.8 Ασπρόπυργος Διυλιστήρια AGENSO

37.4 Ελευσίνα ΕΑΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Γεια σου μωρη Καλλιθεαρα..Αφου δεν εισαι ικανη να παρεις στις βροχες και στα χιονια πρωτιες ας παιρνεις στις μεγιστες..🤣

αρχείο λήψης.jpeg

Οι πιο καυτές περιοχές κάνουν και τους πιο καυτούς άνδρες οπότε μη μασάς φίλε. Να σαι περήφανος για την Καλλιθεάρα όπως εγώ είμαι για το ΠατησιοΚύψελο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...