Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, Zisis said:

Καλημέρα. Ο σταθμός τοποθετήθηκε στη κυριολεξία προχθές (Παρασκευή πρωί). Η θέση του είναι με απόκλιση περίπου 100m για λόγους ασφαλείας.

Δεν έχω δει πως έγινε η τοποθέτηση αφού ακόμη δεν έχω φωτογραφίες, αλλά λόγω της εμπειρίας του ανθρώπου που τον εγκατέστησε πιστεύω ότι θα είναι σωστή. Πάντως είναι εγκατεστημένος στο έδαφος και όχι σε κάποια ταράτσα κτλ. 

Το μοντέλο είναι δικό μας (εταιρία AGENSO), όπως και κάθε άλλος σταθμός που φαίνεται στο temperature.gr. Το συγκεκριμένο μοντέλο το ονομάζουμε meteoIoT 2100S. Αν κάνετε αναζήτηση στο Google θα τον βρείτε. Είναι στην ουσία ένας ΟΕΜ σταθμός ο οποίος είναι τροποποιημένος από εμάς για να γράφει ίδιες τιμές με Davis Fan aspirated.

100% κατασκευής μας είναι το 4G/2G καταγραφικό του. 

Σε περίπτωση που είναι λάθος η εγκατάσταση η εμπειρία μας λέει ότι μπορεί να τσιμπάει ως 1 βαθμό max, αλλά λόγω εμπειρίας του ανθρώπου που τον έβαλε δεν νομίζω να υπάρχουν λάθη.

Και γενικά για να διευκρινίσω κάποια πράγματα, επειδή πολλές φορές κάποιοι δεν εμπιστεύονται σταθμούς πέρα από Davis. Στη φωτογραφία στο τέλος του post βλέπετε σύγκριση που γίνεται μεταξύ Davis του ΕΑΑ και δικού μας στην Αμφίκλεια. Ο σταθμός του ΕΑΑ φρεσκοσυντηριμενος. Την Παρασκευή έγραψαν και οι 2 max 41.8 ενώ χθες του ΕΑΑ έγραψε 38.3 και εμάς 38.0

Όλοι οι σταθμοί του temperature.gr γράφουν ανάλογα των Davis fan aspirated, εκτός 6 σταθμών που είναι παλαιότερο μοντέλο και τσιμπάνε max 1 βαθμό. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να συγκρίνετε οποιοδήποτε σταθμό του temperature.gr με κοντινούς του ΕΑΑ για να δείτε ότι δεν υπάρχουν διάφορες 😉

Παρακάτω, η εγκατάσταση (προσωρινή) στην Αμφίκλεια για λόγους σύγκρισης (φώτο)

Και τα λινκ των σταθμών:

https://penteli.meteo.gr/stations/amfiklia/

https://temperature.gr/details/Αμφίκλεια

 

IMG_20230716_110757.jpg

Αρχικα υπαρχει μια σειρα 30-60-90 ημερων για μεσες μεγιστες της εικονας; Αν μπορειτε να μου στειλετε σε πμ. Οχι τιποτα αλλο ειναι τοποθετημενοι σε καλα σημεια.Κατα δευτερον θα μπορουσα να εχω αν υπαρχει το ιστορικο μετρησεων των 2 σταθμων του Ασπροπυργου; Ευχαριστω!
Κανω μια σχετικη στατιστικη ερευνα και ΑΝ ειναι τοσο αξιοπιστοι οσο λετε ισως τους προσθεσω σε αυτην.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Zisis said:

Όχι δεν είναι αεριζόμενοι. Δες φωτό 😉

Επειδή μιλάμε κατευθείαν με τον κατασκευαστή τον στέλνει με κάποιες τροποποιήσεις σε σχέση με τα μοντέλα που αναφέρεις (ο ίδιος κατασκευαστής είναι)  και από πάνω κάνουμε και εμείς κάποιες αλλαγές. Τέλος τρέχουμε και ένα μοντέλο διόρθωσης τιμών με ΑΙ που έχουμε αναπτύξει ως εταιρία για να φέρνει σωστές τιμές. 

Όπως καταλαβαίνεις είναι μια αρκετά τροποποιημένη διαδικασία από το να βάζαμε ένα ανεμιστήρα. Ο λόγος είναι ότι θέλαμε να έχουμε τεράστιες αυτονομίες και μέγιστη δυνατή ακρίβεια.

Σκέψου ότι ο σταθμός δεν έχει μπαταρίες ούτε φωτοβολταϊκό (όπως συνηθίζεται) και φορτίζει από το καταγραφικό μας Το καταγραφικό που είναι 4G μπορεί να στέλνει δεδομένα και να δινει ρεύμα στο σταθμό για πάνω από 2 μήνες σε περίπτωση μη φόρτισης του καταγραφικου από το φωτοβολταϊκό του. Η τεράστια αυτονομία του, είναι και ο λόγος που μπήκε στη κορυφή του Παρνασσού (Λιάκουρα 2457μ) καθώς αναμένουμε πολύ χιόνι το οποίο για κάποιο διάστημα είναι πιθανό να εμποδίζει τη φόρτιση της μπαταρίας του καταγραφικου.

 

IMG-8169f5e0a3ab66e956e2cc4ab65cc9e0-V.jpg

Επισης θα μπορουσα να εχω το ιστορικο μετρησεων και της Ακροπολης;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, ChristosPapasoulis said:

Αρχικα υπαρχει μια σειρα 30-60-90 ημερων για μεσες μεγιστες της εικονας; Αν μπορειτε να μου στειλετε σε πμ. Οχι τιποτα αλλο ειναι τοποθετημενοι σε καλα σημεια.Κατα δευτερον θα μπορουσα να εχω αν υπαρχει το ιστορικο μετρησεων των 2 σταθμων του Ασπροπυργου; Ευχαριστω!
Κανω μια σχετικη στατιστικη ερευνα και ΑΝ ειναι τοσο αξιοπιστοι οσο λετε ισως τους προσθεσω σε αυτην.

Απάντησε ήδη οτι μόλις Παρασκευή μπήκε ο σταθμός στα Διυλιστήρια. Για τους άλλους σταθμούς στείλε πμ και θα σου στείλουν το ιστορικό. Μου έχει στείλει και εμένα το ιστορικό των Τ του άλλου σταθμού στον Ασπρόπυργο στο Αμαξοστάσιο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Απάντησε ήδη οτι μόλις Παρασκευή μπήκε ο σταθμός στα Διυλιστήρια. Για τους άλλους σταθμούς στείλε πμ και θα σου στείλουν το ιστορικό. Μου έχει στείλει και εμένα το ιστορικό των Τ του άλλου σταθμού στον Ασπρόπυργο στο Αμαξοστάσιο!

Απάντησε για όλα ο south για εμένα 😉

Στείλε μου pm ποιους σταθμούς θέλεις και ποια περίοδο και θα σου στείλω 😉

Επίσης μπορείς να δεις και σε πραγματικό χρόνο τι γίνεται Αμφίκλεια που τώρα είναι δίπλα δίπλα για να βγάλεις και τα συμπεράσματα σου

Max τιμές ημέρας μέχρι στιγμης

ΕΑΑ 35.8

Εμείς: 35.5

 

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Ηπειρο στην παραθαλασσια Παργα σημερα εφτασε μεγιστη 30,4 και σε πτωση τωρα με 29,8

Σε εμενα εξαιρετικη δροσια το βραδυ μεσα στο σπιτι με ανοιχτα παραθυρα και με την αισθηση του κρυου εξω με 15  βαθμους λογικα ελαχιστη αλλα κολλησε ο σταθμος Ε.Α.Α προς τις πρωινες ωρες

Καμινι τωρα  εξω που εχει γινει μπαστακας εδω και πολλες τις μερες αλλα..Το μονο καλο εδω ειναι οτι οι υγρασιες ως συνηθως με την πολυ ζεστη πεφτουν σε χαμηλα επιπεδα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38.8 ο Ασπρόπυργος στα Διυλιστήρια νωρίτερα για πολύ λίγο με το που το γύρισε σκληρός Β/ΒΑ

38.3 η Βλυχάδα ΕΑΑ επίσης. 

38 και τα Μέγαρα από ΕΜΥ

Φλέγεται το Θριάσιο

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.7 ως τώρα μέγιστη χώρας Σίβα ΕΑΑ.

Κάθε μέρα 40 τουλάχιστον σε κάποιο σταθμό στη χώρα. Να δούμε αν θα σπάσει το σερι του 2021 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, Guru είπε:

Εχουμε και σταθμο μεσα σε φωτοβολταικο οπου με ΑΒΑ ερχεται ολη η καψα πανω του... Ετσι κανω και εγω ρεκορ καθε μερα....

Παμε στα σοβαρα με 37 στη Λαρισα και τους περιξ σταθμους θα δωσει λιγο ακομα να ακουμπησει το 38αρι το χθεσινο...

Μεγαλη βδομαδα μπροστα μας...

Οτιδηποτε μετρα θερμοκρασια θα μπει στην μαχη εναντια στην Death Valley της χωρας Λαρισα...

 

 

Πάντως στο καύσωνα που πέρασε η Θήβα τη πάτησε τη death valley 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Στην Ηπειρο στην παραθαλασσια Παργα σημερα εφτασε μεγιστη 30,4 και σε πτωση τωρα με 29,8

Σε εμενα εξαιρετικη δροσια το βραδυ μεσα στο σπιτι με ανοιχτα παραθυρα και με την αισθηση του κρυου εξω με 15  βαθμους λογικα ελαχιστη αλλα κολλησε ο σταθμος Ε.Α.Α προς τις πρωινες ωρες

Καμινι τωρα  εξω που εχει γινει μπαστακας εδω και πολλες τις μερες αλλα..Το μονο καλο εδω ειναι οτι οι υγρασιες ως συνηθως με την πολυ ζεστη πεφτουν σε χαμηλα επιπεδα.

Η Παργα είναι η εξαίρεση στον κανόνα αυτές τις μέρες... Μη δίνεις βάση.. Έτυχε... 36εχει Η Ηγουμενίτσα αυτές τις μέρες που είναι παραθαλάσσια.... 39 έχει η Αρτα σήμερα... Και 36αρι οι περισσότεροι σταθμοί των Ιωαννίνων... Η αίσθηση όμως λόγω βακου είναι για παραπάνω... Οπότε δεν είμαστε καλά.. Θα έχουμε δύσκολες μέρες και αύριο και μεθαύριο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, 35 βαθμούς ο σταθμός μου στη Χαλκίδα. Εγω ειμαι βορεια Ευβοια δε γνωρίζω θερμοκρασία αλλά κάνει αρκετή ζέστη, η θάλασσα τέλεια πάντως για βουτίες.

image.png.cf943f55323d00a004d54a1dbf6f5349.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονούρες στα βουνά της Ελλάδας στα μέσα Ιουλίου 2023 από το δορυφόρο Sentinel2


Εντυπωσιακές εικόνες κατέγραψε ο δορυφόρος Sentinel2 του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Copernicus από τα βουνά της Ελλάδας, τον Όλυμπο, την Τύμφη και το Σμόλικα στο πέρασμά του πάνω από την Ελλάδα στις 12 Ιουλίου 2023.
Ο δορυφόρος Sentinel2 αποτυπώνει την κατάσταση στη γη δίνοντας εικόνα σε πολύ υψηλή ανάλυση 10 μέτρων.
Η επιστημονική ομάδα του climatebook έλαβε και επεξεργάστηκε τα δεδομένα του Sentinel2 με σκοπό την αποτύπωση του χιονιού που έχει απομείνει (χιονούρες) στα ψηλά βουνά της Ελλάδας τον Όλυμπο, την Τύμφη και τον Σμόλικα. 
Σύμφωνα με τα δεδομένα του Sentinel2 στις 12 Ιουλίου 2023, ο Όλυμπος διατηρεί την μεγαλύτερη ποσότητα χιονιού από όλα τα βουνά της Ελλάδας αυτή την εποχή, με συνολική έκταση περίπου στα 145.000 m² (145 στρέμματα). Η Τύμφη διατηρεί ακόμη περίπου 95.000 m² (95 στρέμματα) χιονιού και ο Σμόλικας κοντά στα 45.000 m² (45 στρέμματα) χιονιού.
Οι παραπάνω ποσότητες αναμένεται να μειώθηκαν σημαντικά και με το πέρασμα του καύσωνα «Κλέων» που επηρέασε την Ελλάδα με πολύ υψηλές θερμοκρασίες ακόμη και σε μεγάλα υψόμετρα. Ανανεωμένη αποτύπωση της κατάστασης θα ακολουθήσει τις επόμενες ημέρες από το climatebook με τα νεότερα δεδομένα.

361308171_295645479649655_3799720777105109590_n.jpg.bd69031b4cc8b20aa2ad6f9823e9f586.jpg

361377259_295645502982986_8695803652951389265_n.jpg.ce33621f82b49a906fb6004a7d51bd7e.jpg

361258336_295645492982987_6987857603986567842_n.jpg.6d432d349c3b0a7016068c49290faa4b.jpg

Δείτε το άρθρο:
https://climatebook.gr/chionoures-sta-vouna-tis-elladas.../

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φόρτσαρε και η Ελευσίνα ΕΑΑ στους 37.9

Αυτή τη στιγμή στο Θριάσιο οι ισχυρότεροι καταβάτες λογικά σημειώνονται στα χαμηλά στη ζώνη από τα Διυλιστήρια μέχρι το λιμάνι της Ελευσίνας. 

Ούτε η ΕΜΥ ούτε ο Ασπρόπυργος ΕΑΑ πολύ βορειότερα μπορούν να πιάσουν το φοένιασμα αυτή τη στιγμή στα χαμηλά του Θριασίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Φόρτσαρε και η Ελευσίνα ΕΑΑ στους 37.9

Αυτή τη στιγμή στο Θριάσιο οι ισχυρότεροι καταβάτες λογικά σημειώνονται στα χαμηλά στη ζώνη από τα Διυλιστήρια μέχρι το λιμάνι της Ελευσίνας. 

Ούτε η ΕΜΥ ούτε ο Ασπρόπυργος ΕΑΑ πολύ βορειότερα μπορούν να πιάσουν το φοένιασμα αυτή τη στιγμή στα χαμηλά του Θριασίου. 

Σημερα ειναι κλασικοτατο μελτέμι...αν εχει ΒΔ ή Δ φοενιάζουν άλλα σημεία περισσότερο πιθανότατα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

Σημερα ειναι κλασικοτατο μελτέμι...αν εχει ΒΔ ή Δ φοενιάζουν άλλα σημεία περισσότερο πιθανότατα..

Το Λιμάνι της Ελευσίνας από ΕΑΑ πάντως αυτή τη στιγμή έχει σκληρό ενισχυμένο ΒΔ. Η ίδια εικόνα που είχαμε δει και το 2017 όπου η Ελευσίνα ΕΑΑ είχε ξεπεράσει με το 45.3 και την ΕΜΥ και τον Ασπρόπυργο ΕΑΑ. Αν είχαμε τότε τον σταθμό στα Διυλιστήρια ενδεχομένως να είχαμε δει 46+

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ ισχυρος ΒΑ (μελτεμι) στο λιμανι του Πειραια...δειτε τη σημαια πανω απο το Υπουργειο...αυτη κοιταζω παντα τις καλοκαιρινες μερες με μια ματια για να δω αν εχει αυρα ή βορια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

Κριμα που η Σαλαμινα σημερα ειναι off...κατα 99% σημειωνεται σημερα η υψηλοτερη Αττικης εκει

Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Αν και πιστεύω η μάχη θα ήταν μεταξύ Σαλαμίνας ΕΑΑ και τον νέο σταθμό στον Ασπρόπυργο Διυλιστήρια. Θα δούμε τις επόμενες μέρες που θα επιστρέψει ονλαιν τι έδωσε η Σαλαμίνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Guru said:

Εχουμε και σταθμο μεσα σε φωτοβολταικο οπου με ΑΒΑ ερχεται ολη η καψα πανω του... Ετσι κανω και εγω ρεκορ καθε μερα....

Παμε στα σοβαρα με 37 στη Λαρισα και τους περιξ σταθμους θα δωσει λιγο ακομα να ακουμπησει το 38αρι το χθεσινο...

Μεγαλη βδομαδα μπροστα μας...

Οτιδηποτε μετρα θερμοκρασια θα μπει στην μαχη εναντια στην Death Valley της χωρας Λαρισα...

 

 

Είμαι Λαρισαίος... εντάξει όμως έχουν και άλλες περιοχές ζεστή.

Πάμε όμως να ξεκαθαρίσουμε κάποια θεματα...

Υπάρχουν τοπικά φαινόμενα που αν δεν βάλεις σταθμό δεν τα παρατηρείς πότε...

Χωριό Πρίνος Τρικάλων. Αν δεις σήμερα έχει ένα τρελό πικ 2,5 βαθμών στις 9:15. (Εικόνα στο τέλος)

Αν το δεις χωρίς να ξέρεις θα νομίζεις ότι είναι λάθος μέτρηση...και όμως δεν είναι....είναι 100% σωστή η μέτρηση...και αν ξέρεις την εκεί γεωγραφία περιμένεις τα Τρίκαλα να είναι πιο ζεστά..γιατί το χωριό είναι δίπλα στην Πίνδο και σε μεγαλύτερο υψόμετρο. Το οποίο γίνεται τις περισσότερες ημέρες (να είναι τα Τρίκαλα πιο ζεστά) αλλά όχι όλες. 

Το φαινόμενο θα σας το δείξω άλλη μέρα.με πολλά γραφηματα να το δείτε 😉

Σκεφτείτε απλά ότι το φαινόμενο είχε τη μορφή αστικού μύθου (εδώ τα καλαμπόκια γίνονται πιο γρήγορα) μέχρι που άρχισαν να το ψάχνουν μετά τις μετεωρολογικες παρατηρήσεις και βρήκαν τον λόγο (και δεν είναι ανθρωπογενής λόγος).

Link σταθμού:

https://temperature.gr/details/Πρίνος Τρικάλων

 

Screenshot_2023-07-16-15-58-20-533_com.mi.globalbrowser.jpg

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.9 Μοίρες ΕΑΑ μέγιστη Ελλάδας ως τώρα σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

@KapelosG Γνωρίζεις ποιο είναι το ρεκόρ υψηλότερης ελάχιστης στο Γκάζι; Υπάρχει περίπτωση να καταρρίφθηκε σήμερα;

Νομίζω οριακά όχι, αλλά έσπασε σίγουρα η επίδοση του καύσωνα 2021 που τότε όλες τις μέρες κατάφερε κατω από 30!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...