Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, snowjohn είπε:

αποφαση μου που θα μεινω και που θα μεινουν και οι υπολοιποι...πλεον ειμαστε πολιτες του κοσμου πανω απο ελληνες καθως ζουμε στον 21ο αιωνα... Το που γεννηθηκα δεν εχει σημασια για το που θελω να κανω οικογενεια πχ

Μπορείς να μείνεις για παράδειγμα στον Καναδά ή στις ΗΠΑ ή στην Αυστραλία ,με απόφασή σου; Όχι! Επομένως άσχετα το πως νιώθεις εσύ, μπορείς να  μεινεις με "απόφασή" σου μόνο σε κράτος μέλος της Ε.Ε. ( και βάζω τα εισαγωγικά γιατί τίποτα δεν είναι εντελώς ελεύθερο - σε όλα υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις ) και αυτό μπορείς να το κάνεις επειδή είσαι πολίτης της Ε.Ε,  διότι  το κράτος που γεννήθηκες και έχεις την υπηκοότητα υπέγραψε κάποιες συμφωνίες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι να πεις τώρα για αυτό:  Βέβαια , εχουν υπάρξει και στο παρελθόν, παρόμοια περιστατικά.

Φωτιές: Σύλληψη εποχικού πυροσβέστη για πέντε εμπρησμούς στην Κεφαλονιά

Ο πυροσβέστης θα οδηγηθεί αύριο στην Εισαγγελία 

https://www.protothema.gr/greece/article/1404638/foties-sullipsi-epohikou-purosvesti-gia-pede-ebrismous-stin-kefalonia/

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ατμόσφαιρα είναι πλέον αποπνικτική στους Αγίους. Η φωτιά είναι πάνω από το Μενίδι και ο καπνός λόγω αρκετά ισχυρού ανέμου, πλέον έρχεται πάνω μας. Πολύ δύσκολα τα πράγματα για την Πάρνηθα...

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νεότερη πυρομετεωρολογική ενημέρωση για τη δασική πυρκαγιά στην Πάρνηθα - Οπισθοδρομούσα πυρκαγιά

Σύνταξη ανακοίνωσης: Θ.Μ. Γιάνναρος, Γ. Παπαβασιλείου, Κ. Λαγουβάρδος
ΕΑΑ - Πεντέλη, Τρίτη 22 Αυγούστου, 23:00

Σχετικά με τη δασική πυρκαγιά που εκδηλώθηκε νωρίτερα στην περιοχή της Πάρνηθας (Χασιά, Αττική), η πυρομετεωρολογική ομάδα FLAME της μονάδας METEO του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΕΑΑ) ενημερώνει: 

🔥Η πυρκαγιά συμπεριφέρεται ως οπισθοδρομούσα πυρκαγιά (backing fire), εξαπλούμενη βόρεια-βορειοανατολικά, αντίθετα στην επικρατούσα διεύθυνση του ανέμου. Σημαντικό ρόλο σε αυτή τη συμπεριφορά της φωτιάς παίζει η αλληλεπίδραση της με την πολύπλοκη τοπογραφία και ειδικότερα τις απότομες κλίσεις της περιοχής, οπότε και αυτή μπορεί να κινείται με σχετική ταχύτητα ενάντια στους εξασθενημένους αυτή την ώρα βορειοανατολικούς ανέμους...

η συνέχεια του άρθου εδώ: https://www.meteo.gr/article_view.cfm?entryID=2889             

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ερώτηση, στην κάμερα πέρα από την πυρκαγιά, φαίνονται καπνοί ψηλότερα. Είναι από την ίδια πυρκαγιά, ή από αυτά του Έβρου? Πάντως τώρα που ανανέωσα την κάμερα φαίνεται πόσο έχει προχωρήσει...

image.png.e1c9d8affcc77f18f0e1f0fe92762fa7.pngimage.png.8cc97127299f1b297564b87568f4f81c.pngimage.png.5004f8b5dae09f4a44eb66937f053643.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και μπορεί να ζήσει όπου επιθυμεί σε αυτόν τον πλανήτη μόνος ή με την οικογένεια του. Δεν είναι δουλειά οποιουδήποτε να κρίνει αυτές τις επιλογές. Και εγώ αποφεύγω να επισκεφθώ την Ελλάδα και δεν έχω καμία διάθεση να την επισκεφθώ στα επόμενα 10 έτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 βαθμοί εδώ τωρα, και λιφότερος καπνός.

 

Πολωνία τρομακτικό supercell που από μόνο του τις τελευταίες 2 ώρες έκανε περίπου 15.000 κεραυνούς, χωρίς καν να βάλουμε τις αστραπές που δεν χτυπάνε το έδαφος.

image.png.b3c5759e4e664e1da199989e3183517b.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Με 31 βαθμούς 3 η ώρα τη νύχτα και τέτοιον αέρα, τι να περιμένεις?? Αντε να ξημερώσει μπας και τα αεροπλάνα κάνουν τίποτα. 

Δεν καταλαβαινω εντωμεταξυ πως φτανει τοση καπνα εδω πανω.

Τελοσπαντων,ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.Καλο ξημερωμα σε ολους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν καταλαβαινω εντωμεταξυ πως φτανει τοση καπνα εδω πανω.

Τελοσπαντων,ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.Καλο ξημερωμα σε ολους

Θα σου πω εγώ που το είδα με τα μάτια μου. Παρά το γεγονός οτι ο άνεμος είναι ΒΑ, υπάρχουν τεράστιοι καπνοί που "τρέχουν" προς τα βόρεια και όχι προς τα νότια. Μάλλον λόγω στροβιλισμών μέσα στο μετωπο της φωτιάς. 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση !! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελευταία ενημέρωση από εμένα πριν προσπαθήσω να κλείσω λίγο τα μάτια μου (δε νομίζω αλλά τέλος πάντων)

Η φωτιά έχει κατέβει λίγο προς Μενίδι (δλδ ανατολικά) αλλά ευτυχώς μοιάζει να μην έχει δυναμική. 

Καίει ψηλά μεχρι την κορυφή με μια μικρή τάση να κινηθεί προς τα ΒΑ δλδ προς τον πυρήνα του Δρυμού αλλά πιστεύω ότι με το πρώτο φως της ημέρας θα σταματήσουν αυτή την πορεία τα αεροπλάνα. Πάντως η τάση είναι αργά προς βορειοανατολικά. Φαίνεται και από την πορεία που έχουν οι καπνοί. Επίσης ακούγονται τεράστιες εκρήξεις συνοδευόμενες απο λάμψεις . Δεν ξέρω τι είναι. 

Παρά το γεγονός ότι έχει γίνει ήδη μεγάλη ζημιά και παρά το ότι κάποια στιγμή θα έχουν καεί όλα στην Αττική (έστω με .... rotation) πιστεύω ότι θα τεθεί υπό έλεγχο η φωτιά το πρωί. Δλδ θα κοπεί η βορειοανατολική της πορεία. Μακάρι να βγω αληθινός. 

Επίσης υπάρχει μια μικρή (?) αναζωπύρωση πάνω από τα Λιόσια. Τη βλέπω από εδώ και φαίνεται στην άκρη της φωτογραφίας, τέρμα αριστερά. Πάντως οι εκρήξεις είναι τεράστιες!!!

03.00

 

 

 

16927488619395248297554213650601.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η φωτιά είναι σε σχετική ύφεση. Ο άνεμος έχει κοπάσει αρκετά αλλά έχει γυρίσει σε πιο Β-ΒΔ συνιστώσα όπως βλέπω. 

Ελπίζω σε 2 ωρίτσες να την περιλάβουν τα αεροπλάνα και να τελειώσει εδώ το κακό.

Καλημέρα σε όλες και όλους. 

Μαύρες ημέρες αυτές οι 4-5. Όχι μόνο για εδώ αλλά για πολλές περιοχές, όπως ο Έβρος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαιρετώ . Από τις 21:00 περίπου μέχρι πριν λίγο , βρισκόμουν στην Πάρνηθα … για την πυρκαγιά … 

Ήμουν με μόλις ομάδα εθελοντών και από την αρχή μέχρι και που έφυγα βρισκόμασταν στην ταβέρνα Ζωή ( κοντά στον Άγιο Γιάννη Ρώσο )στο δήμο Αχαρνων  … 

Καταρχην , κάτι που μου έκανε εντύπωση … ενώ έφυγα από τον Διονυσο(πλεον εδώ μένω στα490μ.) έχοντας μεγάλη μείωση της έντασης των ανέμων … 2-3 μποφόρ πρέπει να ήταν … Όταν πήγα Πάρνηθα φύσαγε πολύ … σίγουρα όλη την ωρα είχε 5-6 μποφόρ με κάποιες ριπές ξαφνικές τρελές..

Ο άνεμος όλη την ωρα ήταν κύριος βορειοδυτικός …

Η φωτιά έχει κατεύθυνση ουσιαστικά αντιθετη από αυτή του ανέμου … και ουσιαστικά έχει κάνει κάτι σαν ημικύκλιο και επεκτείνεται αργά και σταθερά … ( τουλάχιστον από αυτά που έβλεπα από εκεί που ήμουν)

Η κατάσταση επάνω σχετικά πανικόβλητη …Μαζί με εμάς … πολλά πυροσβεστικά … υδροφόρες αστυνομία κλπ . Σε κάποια εργοστάσια εκεί γύρω όπως και στο στρατόπεδο που έχει .. μπουλτοζες που αποψιλώναν ότι φυτό και δεντρακι υπήρχε στον προαύλιο χώρο … αλλά και έξω από αυτά..

Αυτο που μου έκανε τρελή εντύπωση ειναι οι εκρήξεις που ακούγαμε … μιλάμε για πολλές … καμία 20αρια κυριολεκτικά .. ακουσα εγώ …  σε κάποιες απο αυτές ήταν ευδιάκριτη και η πύρινη μπάλα που έκαναν .. 

Ευχομαι να πάνε όλα καλά αύριο … όλα εξαρτώνται από τους ανέμους … και δυστυχώς έχει φτάσει σε δυσπρόσιτα σημεία …

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο σκαι βρηκαν ηδη ποιος εκανε την ζημια...

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ

ειναι παγκοσμιο φαινομενο συμφωνα με το σκαι αφου παντου εχουν φωτιες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μυριζει και Καλλιθεα το καμενο..Αλλα απο Νικαια μεχρι Ασπροπυργο..Τραγωδια..Με το ζορι αναπνεω και βρεχει σταχτη..Ασυλληπτα πραγματα..Μαλλον δεν θ ανοιξουμε σημερα...Εστω κι αν ηρθαμε..Δε μπορεις να εργαστεις..Θα φυγουμε για Παρνηθα 5-6 ατομα..Να σωσουμε οτι σωζεται!!!!Το χρωσταμε στο βουνο που μας μεγαλωσε...Που μας αγκαλιαζε σε καθε κακοκαιρια..Η Παρνηθαρα μας κρατα με τις αναμνησεις και τις στιγμες της!!!Εχουμε χρεος απεναντι της!!!

Στις χαρες και στις λυπες μαζι!!

20221203_105509.jpg

20221203_110937.jpg

20221203_110817.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..πριν λιγο απ τα ψηλα του μενιδιου..υπο αλλες συνθηκες η φωτια θα χε φτασει ιπποκρατειο και αυλωνα..η παρνηθα μαλλον θα τα καταφερει..απο τυχη..οπως και μεις που ζουμε σ αυτη τη χωρα..ΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΥΧΗ..😓

FB_IMG_1692763352056.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεύτερη μέρα σερί με ελάχιστη άνω των 30 βαθμών και πέμπτη (!) συνολικά για το φετινό ΣΙΧΑΜΑ στα Πατήσια, πραγματικά σπάνιο ακόμη και για την τρομερή δυναμική της περιοχής. Η αφόρητη ζέστη και η μπόχα της φωτιάς δεν παλεύονται, ο κόσμος κλεισμένος σπίτι σαν τα ποντίκια. Ας ελπίσουμε σήμερα να τεθεί υπό έλεγχο τουλάχιστον το μέτωπο της Πάρνηθας με την συνδρομή των εναερίων μέσων.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα.Εχει κανεις εικονα απο παρνηθα ή καμια φωτο να ανεβασει?Το livecameras δεν ανοιγει

Καλημέρα Γιώργο. Όπως αναμενόταν νομίζω ειναι η κατάσταση . Λογικά θα περιοριστεί άμεσα και στους πρόποδες αμα γίνουν ρίψεις. 

SmartSelect_20230823_073453_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα Γιώργο. Όπως αναμενόταν νομίζω ειναι η κατάσταση . Λογικά θα περιοριστεί άμεσα και στους πρόποδες αμα γίνουν ρίψεις. 

SmartSelect_20230823_073453_Chrome.jpg

Πω ρε φιλε.Προχωρησε αρκετα δεξια.Ουτε το 20% του ευρυτερου δασους της παρνηθας και περιξ δεν εχει μεινει σε σχεση με πριν το 07.Θλιψη και απογνωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Κρυμμένος ο ήλιος πίσω από τα ντουμάνια του Έβρου.  Αντε να βρεις διάθεση να πας στη δουλειά σήμερα...

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...