Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καίγεται όλη η περιοχή που ανεβαίνει πάνω από την άσφαλτο. Αν περάσει λίγο πιο ανατολικά, εκεί δεν υπάρχει καμία σωτηρία, γιατί εκεί δεν έχει κανέναν δρόμο. Τίποτα. Μεταξύ καζίνο και τελεφερίκ. Εκεί είναι η διαδρομή- μονοπάτι "Σκαλάκια".

Αρκετά πιθανό πλέον να περάσει εκεί και να κάψει το 100% πλέον του πευκοδάσους. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέρες 2007 για την Πάρνηθα...

Δυστυχώς. Πίστευα οτι δε θα το ξαναζούσαμε αυτό στην Παρνηθα μετά το 2007...Πραγματικά το είχα πιστέψει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονη σε καμια ωρα θα ξεκινησουν οι ριψεις απο τα εναερια..Το θεμα ειναι να τη σβησουν με το φως της μερας..Αλλιως το βραδυ εαν υπαρχει ενεργο μετωπο παλι θα φουντωσει..Α ρε Παρνηθαρα...Σα το γεφυρι της Αρτας σε καταντησαν...Ολημερις το χτιζανε το βραδυ γκρεμιζοταν...

Οτι και να λεμε..Ανεπιτρεπτο!!!Καιγεται για τριτη μερα το βουνο 20χλμ απο την πρωτεουσα της Ελλαδας..Και ο Εβρος ο πιο σημαντικος ακριτικος νομος λογω της γεωγραφικης του θεσης για εβδομη μερα...Οτι και να γραψεις θα ναι λιγο!!!!Απλα ας διατηρουμε ολη την ψυχραιμια μας..Και να μην ξεχασουμε!!!!!!!!

Νεος Μυλοτοπος Πελλας λιγο μετα τα μεσανυχτα!!!Μια βροχη θα μας σωσει!!!

370484225_6552991784776443_4319302817051956514_n.jpg

370548355_6552991951443093_6821557991790369012_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Υπομονη σε καμια ωρα θα ξεκινησουν οι ριψεις απο τα εναερια..Το θεμα ειναι να τη σβησουν με το φως της μερας..Αλλιως το βραδυ εαν υπαρχει ενεργο μετωπο παλι θα φουντωσει..Α ρε Παρνηθαρα...Σα το γεφυρι της Αρτας σε καταντησαν...Ολημερις το χτιζανε το βραδυ γκρεμιζοταν...

Οτι και να λεμε..Ανεπιτρεπτο!!!Καιγεται για τριτη μερα το βουνο 20χλμ απο την πρωτεουσα της Ελλαδας..Και ο Εβρος ο πιο σημαντικος ακριτικος νομος λογω της γεωγραφικης του θεσης για εβδομη μερα...Οτι και να γραψεις θα ναι λιγο!!!!Απλα ας διατηρουμε ολη την ψυχραιμια μας..Και να μην ξεχασουμε!!!!!!!!

Δεν υπάρχει υπομονή. Πάει. Τελείωσαν όλα Σάκη. Άστο

Θες να στείλω φωτογραφία τώρα από το μπαλκόνι μου; Θέλεις;;;; Ίσως να μη θέλεις. Δες.....

Όλα τελείωσαν. Πέφτω για ύπνο μετά από 2 μέρες. Δεν έχει νόημα. Και αν φτάσει η φωτιά εδώ, ας μου χτυπήσουν το κουδούνι μπας και ξυπνήσω. Αντίο Πάρνηθα. 

 

16928483146565330571193116294906.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι και να πω είναι λίγο ......αν έφτασε η φωτιά στα "Σκαλάκια " τότε αντίο και περαστικά μας....και μην πέφτετε από τα σύννεφα για ότι συμβαίνει .....κάθε λαός παίρνει ότι αξίζει στη νοοτροπία του και τις επιλογές του 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες το μεσημέρι οταν η φωτιά πέρασε απέναντι εγραψα το πιο πιθανό σενάριο.Δηλαδη να ξεγράψουμε τα ψηλα του βουνού και οτι στην συνέχεια ο καταβάτης ΒΔ θα σπρωξει την φωτιά πάλι στους πρόποδες. Έγιναν προσπάθειες απο την πυροσβεστική κι απο οτι έγραψε κι ο Θανάσης είχαν γινει και καθαρισμοί αλλά ...

Το παιχνίδι χάθηκε χθες το πρωί που δεν έγιναν ρίψεις στα ψηλά οταν η φωτιά ηταν πεθαμένη.

Ας υποθέσουμε οτι σημερα θα ρίχνουν και ψηλά.

Εχει μείνει μια πράσινη  πλαγιά (του τελεφερίκ) και η Β-ΒΔ πλευρά της Πάρνηθας . Αν κάποιος δεν είναι ρομαντικός πρεπει απλως να γράψει οτι έχει καεί πλέον ολο το βουνό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους όσο καλη μπορει να ναι......τραγωδία καθε χρόνο  ...τι να πω ..πάντως τα πράγματα φαινονται αρκετα καλυτερα στη Πάρνηθα μαλλον ρίχνουν εναέρια,  οι υπόλοιποι καλη δύναμη ..έχουν βάλει χέρι σε όλα τα δάση μονο η Πίνδος εμεινε ακομα αλλα πιστευω στα επόμενα χρόνια δε θα γλιτώσει ουτε αυτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιλώντας για το χαλασμένο κρουνό στο καζίνο, κάτι αντίστοιχο είχε γίνει στην Ιπποκράτειο το 2021. Στη φωτιά είχε πέσει το ρεύμα και αποδείχθηκε ότι η γεννήτρια για μια παροχή στο Κατσιμίδι (δε θυμάμαι αν ήταν στην πηγή του Κατσιμιδίου) δεν μπορούσε να βγάλει νερό γιατί δεν είχε πετρέλαιο!

Επεξεργάστηκε από majunior
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να έχουμε μια εικόνα από την καταστροφή του Έβρου...η αντίστοιχη λήψη από την Παρνηθα δεν ήταν καλή λόγω νέφωσης γι'αυτό δεν την ανέβασα.

Sentinel-2 L2A image on 2023-08-23.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σ ευχαριστουμε Παρνηθα για ολα!!!!Για ολες τις στιγμες..Ειχα την τυχη και την ατυχια να γεννηθω σε μια απο τις πιο ωραιες συνοικιες της Αθηνας.Τα Πετραλωνα αλλα το χιονι σπανιο..Καθε φορα που χιονιζε στα ορεινοτερα,εχωνα τον πατερα μου να με παει στην Παρνηθα..Και μου λεγε στον δρομο.

-Ρε Σακη εχει ηλιο και 10 βαθμους σιγα μη χιονιζει πανω..

-Ρε Τασουλη το βλεπεις αυτο το ασπρο συννεφο που κρυβει το καζινο??Χιονοκουρτινα ειναι..

-Τι ειναι???🤣

Μεχρι τις ταβερνες χιονονερο..Απο τελεφερικ το γυριζε και λιγο πριν τις τελευταιες στροφες πριν το Σανατοριο,στρωμενο..Οχι μια,αλλα πολλες φορες εζησα αυτο το σκηνικο..

Μεγαλωσα και πια μονος μου η με φιλους η με τις εκαστοτε κοπελες μου,εκει πηγαινα..Ακομα και με τη γυναικα μου..Τα φτιαξαμε Σεπτεμβρη του 2007..Την πηγα στα καμενα..Και οταν με ειδε να κλαιω για το ελατοδασος..Καταλαβε..

Παρνηθα σ ευχαριστω...Για μενα,για τον πατερα μου τον συγχωρεμενο που αν και δεν ηξερε τι σημαινει χιονοκουρτινα σ αγαπησε...Για την γυναικα μου..Για τους φιλους μου..Για τις στιγμες μου...!!!43 εφτασα κι ακομα ανεβαινω...Και θ ανεβαινω...Κι ας μην σε ξαναδω οπως σε εζησα...Ειπαμε..Η ζωη ειναι στιγμες...Και αυτες τις στιγμες δεν μπορει να μου τις παρει κανενας ψυχακιας πυρομανης και κανενα αναρχο κρατος!!

20221203_104809.jpg

20221203_105821.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκούντως βοηθητική η βροχή που έριξε τα ξημερώματα στην Βέροια και την γύρω περιοχή καθώς καθάρισε αρκετα η ατμοσφαιρα μετά από το τελευταίο αρρωστημένο 3ημερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειχαν προσπαθήσει πριν καμια ωρα να βαλουν στον Αυλώνα 3 εστιες. 

Κατοικοι τους ειδαν , 2 οχηματα που οδηγούσαν σε ευθεια και βαζαν. 

Δεν ειναι δικια μου η εικονα. 

Και απο το οτι ηταν σε ευθεία οντως οι εστιες , ειναι πασιφανές. Απορω τι κανει η ΕΥΠ κτλ...

FB_IMG_1692863505665.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

720.000 στρέμματα καμμένα Έβρο....

20230824_104456.jpg

Η βορεια Εύβοια με τις σχεδόν 500.000 χιλιαδες καμένα  στρέμματα ηταν η νουμερο ενα σε εκταση φωτια της Ελλαδας. Δυστυχώς μέσα σε 2 χρόνια έρχεται αυτη του Εβρου να την περασει κατα πολύ. Φοβαμαι τι αλλό θα δουμε τα εμόμενα χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα ενδιαφερον βιντεο που δειχνει τον τροπο που μια φωτια μπορεί να ταξιδεψει με τον αερα αλλά και την ανικανοτητα του κρατικου μηχανισμου να την σβησει εν τη γενέσει της. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, Frostfang8 said:

Ειχαν προσπαθήσει πριν καμια ωρα να βαλουν στον Αυλώνα 3 εστιες. 

Κατοικοι τους ειδαν , 2 οχηματα που οδηγούσαν σε ευθεια και βαζαν. 

Δεν ειναι δικια μου η εικονα. 

Και απο το οτι ηταν σε ευθεία οντως οι εστιες , ειναι πασιφανές. Απορω τι κανει η ΕΥΠ κτλ...

FB_IMG_1692863505665.jpg

το δίαβασα μόλις..δίκανο και περιπολίες θέλει ΤΕΛΟΣ. δεν μπορώ να καταλάβω τον απότερο σκοπό πραγματικά

Επεξεργάστηκε από Dim_pas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλήμερα. Το 95% τοις εκατό των κατοίκων αυτής της μεγαλούπολης ούτε ξέρει ούτε έχει τη παιδεία να καταλάβει το θησαυρό που είχε στο 10 15 χιλιόμετρα έξω από τη πόρτα του. Το επίπεδο έπιασε πάτο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να δω τι θα κάνω πλέον με τη ζωή μου στην καθημερινότητα. Ειδικά το κομμάτι που κάηκε απόψε τη νύχτα, ήταν το δεύτερο σπίτι μου. Ανέβαινα έστω για πολύ λίγο. Όταν τα παιδιά ήταν στο σχολείο, λίγο πριν τη δουλειά, λίγο πριν νυχτώσει, Κυριακές να το ανεβαίνω ολόκληρο μέχρι το Ξενία και να το κατεβαίνω, είτε από την άσφαλτο είτε από το κίτρινο μονοπάτι, είτε με διάφορους συνδυασμούς μέσα στο δάσος. 

Πάει.....

Είμαι 44. Εγώ θα συνεχίσω να ανεβαίνω, από τις επόμενες ημέρες κιόλας. Ελπίζω να έχω την υγεία μου να το βλέπω να πρασινίζει σιγά σιγά. Κοροϊδεύοντας και κάπως τον εαυτό μου, με παρηγορεί το γεγονός ότι αυτό το δάσος δεν είχε καεί ποτέ. Όσο κι αν φαίνεται ηλίθιο αυτό που θα πω, κάποια στιγμή θα καιγόταν λόγω της "ωριμότητας" του πευκοδάσους. 

Αυτό που με νοιάζει ακόμα περισσότερο είναι να μην φτάσει ποτέ ξανά η φωτιά στα έλατα (τώρα και στο μέλλον) και το ΚΥΡΙΌΤΕΡΟ είναι τα ελάφια και οι λύκοι που είναι ο θησαυρός του βουνού και της Αθήνας. Ελπίζω να ζουν οι αγέλες των λύκων και τα ελαφάκια μας. Αλλά και τα εκπληκτικά αγριοκάτσικα της Πάρνηθας, τα οποία, είχα την απίστευτη τύχη να τα δω από κοντά..

Τελευταία φορά που τα είδα ήταν πέρυσι στο Μετόχι. Εκεί που κάηκε τώρα. Λίγο μετά το τελεφερίκ. Ελπίζω αυτός ο αρχidaras φίλος να βρίσκεται σε μια βραχώδη κορυφή στη Χούνη και να "γελάει" με τα χάλια των ανθρώπων.....

IMG_20221003_124319.jpg

IMG_20221003_124313.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτε δεν θα καταλαβουν την αξια αυτου του βουνου..Για τα 1413 μετρα του ηταν απο τα πιο ενδιαφεροντα καιρικα βουνα της χωρας..Αναλογικα παντα με το υψομετρο του...Πολλες φορες η Παρνηθαρα θαμενη σε 3 και 4 μετρα για μηνες οπως πριν 3 ετη...Τρομερα κλεισιματα και ραγδαιες μπουκες που μονο οσοι ειχαν ανεβει πανω σε επερχομενες κακοκαιριες καταλαβαινουν αυτα που γραφω...

Η κλιματικη αλλαγη δηλωνει παρουσα αλλα εμεις πρωτιστως βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας..Η σχεδον καθολικη καταστροφη του βουνου θα επηρεασει περεταιρω το μικροκλιμα της Αττικης.. Μιλαμε για ενα βουνο προστατη που χαθηκε..Το ελατοδασος του 2007 εμεις δεν θα το προλαβουμε εαν και εφοσον ξαναγινει ποτε...Οσο για το πευκοδασος που καηκε αυτες τις μερες και να ξαναγινει δεν θα εχει ποτε την ιδια εικονα..

Οι παλιοτεροι θα θυμαστε την φωτια στη δεκαετια του 90 που εκαψε σχεδον 500.000 στρεμματα στην Αττικη..Απο τον Αυλωνα εφτασε στη θαλασσα κι εσβησε..Το πευκοδασος ξαναεγινε αλλα πολλα τμηματα σημερα παραμενουν γυμνα.Η φωτια ειναι καταστροφη...Και οσους μηχανισμους κι αν διαθετει η φυση ενα δασος δεν ξαναγινεται ευκολα..Ποσο μαλλον σε περιοχες σαν την Αττικη..Ολα τ αλλα ειναι ευχολογια και αερολογιες...

Δυστυχως πρεπει να χασεις κατι για να το εκτιμησεις...Οταν ενας ανθρωπος δεν ξερει να σεβεται το περιβαλλον μεσα στο οποιο ζει,απλα δεν αξιζει να λεγεται ανθρωπος!!!

46151636852_fecf534667_b.jpg

5486623.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, gakhun είπε:

Οαι αντιπυρικές ζώνες βοηθούν, αλλά υπό προυποθέσεις.  Θυμίζω ότι το 2021 η φωτιά περασε "αντιπυρική" ζώνη ασφάλτου 8 λωρίδων. 

Πάντως χρήματα δόθηκαν στος Δήμους  για καθαρισμό οικοπέδων κλπ. Τώρα αν έφτασαν τα χρήματα ή αν δεν χρησιμοποπιήθηκαν, είναι άγνωστο.

Αν υπήρχαν εξαρχής αντιπυρικές ζώνες η φωτιά της Βαρυμπόμπης δεν θα είχε γιγαντωθεί τόσο ώστε να φτάσει μέχρι την εθνική και να την καβαλήσει.

Επίσης, άλλο μια φωτιά να περνάει με ταχύτητα φωτός κατακαίγοντας δάσος, και άλλο να περνάει πάνω από μια αντιπυρική ζώνη, με πολύ χαμηλότερη ταχύτητα και εξασθενημένη δυναμική. Η φωτιά του 2021 μπορεί να πέρασε σε ορισμένα σημεία την Εθνική Οδό από πάνω, αλλά ουσιαστικά οριοθετήθηκε στα πλαίσια αυτά και δεν έκαψε ιδιαίτερα μεγάλη έκταση από την άλλη πλευρά της Ε/Ο.

Μια αντιπυρική ζώνη είναι παράλληλα και ένα σημείο από όπου μπορούν να διέλθουν πυροσβεστικά και άνθρωποι πολύ πιο έυκολα σε σχέση με ένα πυκνό δάσος.

Επομένως οι αντιπυρικές ζώνες είναι απαραίτητες και δεν θα βλέπαμε ούτε τα φετινά αίσχη, ούτε τα αίσχη του 2021 εάν υπήρχαν. Έχω δει ιδίοις όμμασι φωτιά στην Αμφιλοχία να ξεκινάει στο δάσος πάνω από την πόλη και να σταματάει πρακτικά πριν φτάσουν τα πυροσβεστικά, αφού "έπεσε" σε αντιπυρική ζώνη και δεν είχε τι να κάψει. Το ίδιο θα μπορούσε να είχε συμβεί πρόπερσι στη Βαρυμπόμπη ή φέτος στη Φυλή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@menidi Έτσι ακριβώς ένιωσα όταν κάηκε το 2015 (για 2η φορά μετά το 1998) το κομμάτι του Υμηττού που είναι ακριβώς πάνω από το παλιό σπίτι μου, όπου πρακτικά μεγάλωσα παίζοντας και επισκέπτομαι ακόμη τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα. Ξέρω κάθε πέτρα, λαγκάδι και μονοπάτι με κλειστά μάτια. Και φυσικά μιλάμε για ασύγκριτα μικρότερη οικολογική καταστροφή σε σχέση με αυτή της Πάρνηθας.

Ε, δεν είναι ποτέ το ίδιο. Και τώρα ακόμη 8 χρόνια μετά, παρότι υπάρχει κάποια δειλή αποσπασματική αναγέννηση, βλέπω απλά μια θαμνώδη στέπα εκεί που έβλεπα δάσος. Τα μονοπάτια άλλαξαν τελείως όψη, δεν βλέπω πια όσα ζώα έβλεπα τότε. Και ακόμη βέβαια βλέπω κορμοδέματα και πεσμένους καμένους κορμούς από δέντρα ηλικίας δεκαετιών. 

Όμως πάντα έχω μια κρυφή ελπίδα ότι κάποια στιγμή το δάσος θα ξαναγίνει και θα μεγαλώσει, έστω για να το χαρούν τα ανήψια μου ή τα μελλοντικά υποθετικά παιδιά μου. Απλώς κάθε χρόνο η ελπίδα σιγοσβήνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

@menidi Έτσι ακριβώς ένιωσα όταν κάηκε το 2015 (για 2η φορά μετά το 1998) το κομμάτι του Υμηττού που είναι ακριβώς πάνω από το παλιό σπίτι μου, όπου πρακτικά μεγάλωσα παίζοντας και επισκέπτομαι ακόμη τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα. Ξέρω κάθε πέτρα, λαγκάδι και μονοπάτι με κλειστά μάτια. Και φυσικά μιλάμε για ασύγκριτα μικρότερη οικολογική καταστροφή σε σχέση με αυτή της Πάρνηθας.

Ε, δεν είναι ποτέ το ίδιο. Και τώρα ακόμη 8 χρόνια μετά, παρότι υπάρχει κάποια δειλή αποσπασματική αναγέννηση, βλέπω απλά μια θαμνώδη στέπα εκεί που έβλεπα δάσος. Τα μονοπάτια άλλαξαν τελείως όψη, δεν βλέπω πια όσα ζώα έβλεπα τότε. Και ακόμη βέβαια βλέπω κορμοδέματα και πεσμένους καμένους κορμούς από δέντρα ηλικίας δεκαετιών. 

Όμως πάντα έχω μια κρυφή ελπίδα ότι κάποια στιγμή το δάσος θα ξαναγίνει και θα μεγαλώσει, έστω για να το χαρούν τα ανήψια μου ή τα μελλοντικά υποθετικά παιδιά μου. Απλώς κάθε χρόνο η ελπίδα σιγοσβήνει...

Ακριβως το ιδιο αισθανομαι κ βλεπω στη διαδρομη Ντραφι-Παλαια Πεντελη κ Παλαια Πεντελη-Νεα Μακρη....το παλαι ποτε πευκοφυτο βουνο των παιδικων μας χρονων ειναι μια στεπα με καμμενα κορμοδεματα κ κατι θαμνακια...μονο στην πλευρα της Νεας Μακρης λιγο μετα τη διασταυρωση με Διονυσο κ μες.στη χαραδρα.εχει ελαχιστα μικρα πευκακια αναδασωσης...

Κριμα κριμα κριμα για την Παρνηθα κ τοσα αλλα υπεροχα μερη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...