Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα από την πλάκα το τρέξιμο είναι αρκετά κακό... φοβερή πτώση στο σύνολο υετού ειδικά για την περιοχή της κεντρικής Ελλάδας

Έγιναν ##@τα

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες ο τζίφος το κάνει επίτηδες για να κάνει επική τουμπα στις 72h και να μην χαλάσει την παράδοση. Κρίμα είναι να σπάσει το σερί του. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν είχα δει μόνο τον τζίφο θα έλεγα σκ@τ@. Αλλά από την στιγμή που όλα τα υπόλοιπα βελτιώθηκαν και είμαστε σε κοντινές ώρες, τότε πάλι υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως από ότι βλέπω τα πολλά φαινόμενα μετακινήθηκαν πιο νότια προς στερεά Ελλάδα 

Πριν και μετα

 

168-777GR.gif

162-777GR.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη ψαρωνετε ρε παιδια...Ο τζιφος απο τις 84 μεχρι τις 130 ωρες εχει ακριβως την ιδια διαταξη με το 06αρι αλλα τελειως διαφορετικη κατανομη υετου...Αυτο δειχνει ποσο προβληματικο μοντελο ειναι..Γι αυτο ειναι στην τεταρτη θεση...Αυτο που θελαμε να κανει το εκανε και μαγκια του...Ειδε πρωτος την ταση και τον ακουλουθησαν τα υπολοιπα μοντελα...

Στις κρισιμες ωρες πλεον μονο ουκμο και παιος...Το ουκμο εξαιρετικο οπως και το τζεμ και περιμενουμε παιο ο οποιος στο εξαρι βελτιωθηκε κι αλλο...Ευχαριστουμε τζιφακο αλλα μεχρι εδω...Απο δω και περα θα ασχοληθουμε με τα σοβαρα μοντελα...

Δεν χανεται η λιμνη....Αντε τα λεμε αργοτερα..Καλη επιτυχια στις ελληνικες ομαδες σημερα!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απ'ότι φαίνεται, θα έχουμε καταιγίδες, όχι τύπου Ντάνιελ, αλλά λίγο πιο ήπιες.

Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να μην τις δούμε σοβαρά ή ότι δεν θα δημιουργήσουν προβλήματα.

Ζιακόπουλοι και λοιποί πέφτουν συχνά έξω σε αυτά που λένε, ειδικά τελευταία.

Και με τον Ντάνιελ τα ίδια έκαναν.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

Oykmo δαγκωτοοοοο

...ο μπαμπάς όλων❗❗❗❤️

 

Σάκηηηη ΜΕΤαΝΟΕΙΤΕ αιχεταιιιιιι βγάλε έκτακτο στο κωριοοο☢️⛈️🚨

UW96-6.GIF

Γεια σου φιλαρακι..Ξερω οτι κανεις πλακιτσα..Αλλα προσεχε βρε λιγο πως γραφεις κατι γιατι ευκολα παρερμηνευεται...Ειδικα οταν αναφερεσαι σε δημοσια προσωπα και μαλιστα επιστημονες..Και επειδη καποιοι σαν του λογου μου,μεγαλωσαμε με Ζιακοπουλο ειμαστε λιγο πιο συναισθηματικοι...Ολοι κανουν λαθοι με τον καιρο.Και αυτο ειναι το μεγαλειο του...Ακομα και ο δασκαλος Ζιακοπουλος εχει πεσει εξω...Τον καιρο δεν τον κερδιζει κανεις...Αλλα πρεπει ακομα και στην πλακιτσα να προσεχουμε λιγο...Ελπιζω να με πιανεις...Τελειως φιλικα ετσι!!😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

500αρι τζιφου, μόλις κουκίδα -18.

19-49-22-gfs-13-72.png.d3b046ba31690535ed375f8c7d12c8e9.png

Και το τέρας του ούκμο με -18 στην έκταση που ο τζιφος έχει -14, ενώ φτάνει έως -20!

 

19-49-10-ukmo-13-72.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

500αρι τζιφου, μόλις κουκίδα -18.

19-49-22-gfs-13-72.png.d3b046ba31690535ed375f8c7d12c8e9.png

Και το τέρας του ούκμο με -18 στην έκταση που ο τζιφος έχει -14, ενώ φτάνει έως -20!

 

19-49-10-ukmo-13-72.png

Μπορείς να μου εξηγήσεις στα γρήγορα τι βλέπουμε εδώ Μιχαήλ;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Μπορείς να μου εξηγήσεις στα γρήγορα τι βλέπουμε εδώ Μιχαήλ;;

Η θερμοκρασία στο ύψος των 500 hpa, περίπου στα 5.500 μέτρα. Φαίνεται καλύτερα η ψυχρή λίμνη. Γενικά με χαμηλά 500αρια που σχετίζονται και με την εποχή αυξάνεται η αστάθεια. Γενικά όσο πιο χαμηλά τόσο μεγαλύτερη αστάθεια, αλλά θα σου εξηγήσω αναλυτικότερα όταν γυρίσω, για να γράψω από pc, γιατί έχει πολύ πράμα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Η θερμοκρασία στο ύψος των 500 hpa, περίπου στα 5.500 μέτρα. Φαίνεται καλύτερα η ψυχρή λίμνη. Γενικά με χαμηλά 500αρια που σχετίζονται και με την εποχή αυξάνεται η αστάθεια. Γενικά όσο πιο χαμηλά τόσο μεγαλύτερη αστάθεια, αλλά θα σου εξηγήσω αναλυτικότερα όταν γυρίσω, γιατί έχει πολύ πράμα!

Οκ σε ευχαριστώ πολύ, γιατί δεν το γνώριζα... μην αγχώνεσαι κάνε τη δουλειά σου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Γεια σου φιλαρακι..Ξερω οτι κανεις πλακιτσα..Αλλα προσεχε βρε λιγο πως γραφεις κατι γιατι ευκολα παρερμηνευεται...Ειδικα οταν αναφερεσαι σε δημοσια προσωπα και μαλιστα επιστημονες..Και επειδη καποιοι σαν του λογου μου,μεγαλωσαμε με Ζιακοπουλο ειμαστε λιγο πιο συναισθηματικοι...Ολοι κανουν λαθοι με τον καιρο.Και αυτο ειναι το μεγαλειο του...Ακομα και ο δασκαλος Ζιακοπουλος εχει πεσει εξω...Τον καιρο δεν τον κερδιζει κανεις...Αλλα πρεπει ακομα και στην πλακιτσα να προσεχουμε λιγο...Ελπιζω να με πιανεις...Τελειως φιλικα ετσι!!😉

Εμενα λεει σακη θεοδωση μου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

animfob4.gif

 Τρομερός το καλύτερο σενάριο βελτίωσε σήμερα περνάει μέσα από ενδοχώρα..!!  568 σταθερό μέχρι τρίτη!!

Σε υετο πως μεταφραζεται αυτο???? Δεσποτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει Κυριακή ξημερώματα τι καιρό θα βρω από Μαραθώνα μέχρι Αγία Παρασκευή που θα τρέξω προπονητικα τη διαδρομή ?

Θέλω να ξέρω για να προετοιμάσω την υδροδοσια μου .....

Ευχαριστω

Χελμε θα εχει απνοια με ταση να γυρισει νοτια, χαζουψισυνεφια και ζεστη (για δρομικα δεδομενα). Για να βγαλεις τα 30+ χιλιομετρα που σκοπευεις, θα χρειαστεις πολυ νερο και σιγουεα τζελακια, ηλεκτρολυτες ή οτι εχεις προγραμματισει. Υποθετοντας πως ειναι long run προετοιμασιας μαραθωνιου, θα σου προτεινα να χργσιμοποιησεις τις ζωνες και τα παγουρια που θα εχεις και στον αγωνα για να τα συνηθισεις αλλα να σταματησεις και σε 1-2 περιπτερα για μπουκαλακι νερο. Δεν πας για χρονο, για αντοχη πας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαπα το ευρωπαϊκό. Χειρότερο από το 6αρι του. Ερε γλέντια.. θα μας διαλύσει την ψυχή... Και για να μην ξεχνιόμαστε το απόλυτο τίποτα σήμερα εδώ. Βαριέμαι!.

Ενδιάμεσα από 00 και 6αρι το 12αρι από το βλέπω με βάση συγκρίσεις από το κινητό.

 

Ούκμο βγήκε ο υετός, πανέμορφο και δίνει υετό εκεί που δεν έδωσε ο Ντάνιελ 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μπολαμ τοπικά βγάζει και 150 με 200 χιλιοστά αν και δεν του δίνω πολύ βαση

Ο τζίφος τελικά μετατόπισε τα φαινόμενα πιο νότια και στην υπόλοιπη Ελλάδα δίνει λιγότερα πράγματα 

Ουκμο τούρμπο 

το πριν και το μετά από τον τζίφο για Αθήνα... κάτι γίνεται 

 

ens_image (4).png

ens_image (5).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρέπει να γίνει η αποκοπή λίγο πιο αργα. Μιλάμε για λεπτομέρειες που κάνουν όμως την διαφορά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επέστρεψα σπίτι.. Η άμεση σύγκριση στις αρχικες ώρες, δείχνει ότι ο ευρωπαίος πήγε πιο δυτικά από το 00αρι του.... Πισωγύρισμα .

ecmwf-0-78.png?0ecmwf-0-66.png?12

 

 

Ο μόνος λόγος που στις 96 και μετά φαίνεται καλύτερος είναι επειδή βόηθησε η μεγαλύτερη λίμνη....

 

ούκμο συνολικός υετός.

UKMHDOPIT12_150_18.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Delsnow είπε:

Θα σου απαντουσα εγω αλλα με εχεις μαλωσει.....

Δε σε μάλωσα μια παρατήρηση απλή σου έκανα. Φιλικά. Για πες τώρα θα έχω βροχουλες? Και αν πότε?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Επέστρεψα σπίτι.. Η άμεση σύγκριση στις αρχικες ώρες, δείχνει ότι ο ευρωπαίος πήγε πιο δυτικά από το 00αρι του.... Πισωγύρισμα ΣΟΒΑΡΟ.

ecmwf-0-78.png?0ecmwf-0-66.png?12

 

 

Ο μόνος λόγος που στις 96 και μετά φαίνεται καλύτερος είναι επειδή βόηθησε η μεγαλύτερη λίμνη....

Δηλαδη μιχαηλ????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...