Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τίποτα δεν θα κάνει

Καλησπέρα Μιχαήλ και συγγνώμη που το βαζω εδώ... Αν μου επιτρέπεις εσύ τι σπούδασες ή τι μεταπτυχιακα κτλ έκανες για αυτό το επάγγελμα; Γιατί με ενδιαφέρει το αντικείμενο... Σε ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνα με αποκλειστικες πηγες του φορουμ μας το gfs πραγματοποιησε νεα αναβαθμιση...Αλλα αυτη τη φορα δραστηριοποιειται στον χωρο του καφε και του burger και οχι του καιρου....Το πηρε αποφαση ο αμερικανος και αλλαξε επαγγελμα..

20220304_142737.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θα κανει καλο νερο φιλε...Απο τριτη εως πεμπτη...Αλλα η μερα φαβορι ειναι η τεταρτη...Και αξιολογες βροχες αλλα και καταιγιδες...Εχουμε πολυ καλα 500αρια και αφθονο cape στην ευρυτερη περιοχη!!!

Είμαστε πολύ τυχεροί που δεν μας έχει "κεντράρει" καμία από τις δύο καταιγίδες - τέρατα. Ακόμη και τα σχετικά "φτωχά" για δεδομένα Ντάνιελ 190 μμ της Λάρισας να έριχνε εδώ θα είχαμε δράματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τετάρτη άνετα βγαίνουν γενικευμένα 50-60αρια+ στο Λεκανοπέδιο με τέτοιο στριμ και τέτοια ποιοτικά χαρακτηριστικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Βρε συ Πάνο γράφει ημερομηνία πάνω, για τον Ντάνιελ είναι!.

Απλά τυχαίνει και τώρα να είναι Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη η κακοκαιρία 

Σόρυ έκανα πατάτα οπότε.....μπήκα στο λινγκ που έβαλε φίλος βρε Μιχάλη και μου έβγαλε αυτούς στους χάρτες. Στον Daniel όμως ήταν Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

Το τζεμ είναι όντως πολύ χειρότερο, έκοψε μαχαίρι τα χιλιοστά. Το ουκμο όμως συνεχίζει να μου αρέσει πολύ. Πιστεύεις χειροτέρευσε η θέση της λίμνης ;

Αν μιλούσαμε με θέμα αποτελέσματος, θεωρητικά δίνει πεερισσότερα χιλιοστά στην Θεσσαλία, αλλά αυτό επειδή το επίκεντρο πήγε από Χαλκδική στα παράλια μας. Εγώ το θεωρώ κακό σαν βήμα, τουλάχιστον μέχρι να τουμπιάσει [αν τουμπιάσει ο τζίφος)

βελτιωμένος πάντως ο ευρωπαίος, και το αικον είναι μυαλά στα κάγκελα αφού το 15ζ βελτιώθηκε. Βέβαια πάντα έτσι πάει, βλέπω αικον χαίρομαι, βλέπω τζίφο που ανανεώνει μετά, εκνευρίζομαι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Καλησπέρα Μιχαήλ και συγγνώμη που το βαζω εδώ... Αν μου επιτρέπεις εσύ τι σπούδασες ή τι μεταπτυχιακα κτλ έκανες για αυτό το επάγγελμα; Γιατί με ενδιαφέρει το αντικείμενο... Σε ευχαριστώ 

Κανονικά σπουδαγμένος είμαι, φυσικός-μετεωρολόγος, μόλις πέρσι το καλοκαίρι έδωσα την διπλωματική μ ου την οποία είχα ανεβάσει στο φόρουμ. Δυστυχώς το φυσικό στα Γιάννενα από ότι έχω μάθει ψιλοδιαλύεται αφού μπαίνουν ελάχιστοι πλέον και φοβάμαι μην κλείσουν τμήματα του φυσικού.. Πάντως με τους χάρτες ασωολούμαι 8-9 χρόνια πλέον, και πιστεψέ με, καλές οι γνώσεις που δίνονται σε μαθηματικό και φυσικό επίπεδο αλλά αν οι γνώσεις μου για τους χάρτες ήρθαν αποκλειστικά από δική μου ενασχόληση, και μάλιστα στην αρχή με βοήθησε το φόρουμ.. Τώρα παίρνω εγώ την σειρά για να βοηθάω😆

 

Και φυσικά είχα διαλέξει από τις 4 πόλεις τα Γιάννενα, μιας και ήξερα ότι θα βρέχει πολύ χεχεχε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Μαμούθ είπε:

Σόρυ έκανα πατάτα οπότε.....μπήκα στο λινγκ που έβαλε φίλος βρε Μιχάλη και μου έβγαλε αυτούς στους χάρτες. Στον Daniel όμως ήταν Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη!!!

Κανένα πρόβλημα πάνο, ναι Αυτές ήταν οι δύσκολες μέρες, αν και ξεκίνησε με την Δευτέρα τότε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος βελτιωθηκε ρεεεε...Βγαινει και σε πολτο σαρδελας!!!🤣Εναλλακτικες για να μην μεινει ανεργος!!

poltos-sardelas-gfs.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Τα ίδια χάλια θα έχουμε θα δείτε. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω, όλα είναι τέντα. Και με 100 χιλιοστά πλημμυρίζουν άνετα οι χείμαρροι..

Ειδα  καποιες  φωτογραφιες  απο Κραυσιδωνα εκει σε εσας με   πολλα μπαζα. Ειναι οντως ετσι ακομη;  Δεν προλαβαν  να τα καθαρισουν;

Εμεις εδω στη Λάρισα  φοβαμαι οτι θα πλημμυρισουμε παλι απο τα φρεατια, καθώς ο Δημος  ψελλισε κατι απιθανες δικαιολογιες  για δυσεξηγητους τεχνικους λογους που, ενω  οι θυρες των αγωγων ομβριων ηταν κλειστες, το νερο περασε απο πανω. Βεβαια , τα πεταξα ολα, δεν εμεινε τιποτα αλλο απο το υπογειο. Το μονο  που μενει πια ειναι  μηπως πεσει η πολυκατοικια, καθως επι 12 μερες αναβλυζει νερο απο το υπογειο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κανονικά σπουδαγμένος είμαι, φυσικός-μετεωρολόγος, μόλις πέρσι το καλοκαίρι έδωσα την διπλωματική μ ου την οποία είχα ανεβάσει στο φόρουμ. Δυστυχώς το φυσικό στα Γιάννενα από ότι έχω μάθει ψιλοδιαλύεται αφού μπαίνουν ελάχιστοι πλέον και φοβάμαι μην κλείσουν τμήματα του φυσικού.. Πάντως με τους χάρτες ασωολούμαι 8-9 χρόνια πλέον, και πιστεψέ με, καλές οι γνώσεις που δίνονται σε μαθηματικό και φυσικό επίπεδο αλλά αν οι γνώσεις μου για τους χάρτες ήρθαν αποκλειστικά από δική μου ενασχόληση, και μάλιστα στην αρχή με βοήθησε το φόρουμ.. Τώρα παίρνω εγώ την σειρά για να βοηθάω😆

 

Και φυσικά είχα διαλέξει από τις 4 πόλεις τα Γιάννενα, μιας και ήξερα ότι θα βρέχει πολύ χεχεχε.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Ναι φέτος τον χειμώνα διάβασα τη διπλωματική σου... πολύ καλή δουλειά και ενδιαφέρον θέμα, μπράβο σου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snow Junky είπε:

Οκ με συγχωρείτε.παντος είχε αρκετή ζέστη το μεσημέρι 

Αυριο θα είναι  η χειρότερη ημέρα. Μιας και θα πιάσουμε το πικ αυτής της πολύ θερμής εισβολής από ότι φαίνεται. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιστροφή ο μέσος όρος του ευρωπαίου στα πρωινά με μία βορειοανατολική επέκταση της μύτης.

θέλω να δω τι θα κάνει το αικον 18αρι. Κανονικά ότι κάνουν τα ενδιάμεσα 3ζ 9ζ 15ζ 21ζ είναι ο προπομπός των επόμενων. Αλλά το 15 ζ είναι καλύτερο από το ήδη καλύτερο σενάριο από τα 12αρια, οπότε έχω απορία, θα γίνει και τώρα, ή θα πάει κάτι στραβά?

 

 

Ανανεώνει το αικον.. δυστυχώς χειρότερο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άμα συνδυάσεις και τα δύο μοντέλα ( καμία σχέση το ένα με το άλλο) μπορείς να φανταστείς ένα νοητο τόξο των έντονων φαινομένων 

IMG_20230922_230518.jpg

240-777GR (1).gif

ecmwfgr-25-240 (1).png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιμένουν τα ανσάμπλ του ευρωπαίου για πολύ νερό και με διάρκεια στα Τρίκαλα και στην Καρδίτσα(δυτική Θεσσαλία) αλλά και στον Βόλο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Σαρακατσανος είπε:

Ειδα  καποιες  φωτογραφιες  απο Κραυσιδωνα εκει σε εσας με   πολλα μπαζα. Ειναι οντως ετσι ακομη;  Δεν προλαβαν  να τα καθαρισουν;

Εμεις εδω στη Λάρισα  φοβαμαι οτι θα πλημμυρισουμε παλι απο τα φρεατια, καθώς ο Δημος  ψελλισε κατι απιθανες δικαιολογιες  για δυσεξηγητους τεχνικους λογους που, ενω  οι θυρες των αγωγων ομβριων ηταν κλειστες, το νερο περασε απο πανω. Βεβαια , τα πεταξα ολα, δεν εμεινε τιποτα αλλο απο το υπογειο. Το μονο  που μενει πια ειναι  μηπως πεσει η πολυκατοικια, καθως επι 12 μερες αναβλυζει νερο απο το υπογειο.

Έχει φορτηγά και μπουλντόζες αλλά είναι άπειρα τα μπάζα, δεν έχουν προλάβει να τα μαζέψουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Ανσάμπλ Ευρωπαίου: Τρικάλων:

ens_image.php?geoid=52167&var=201&run=12&date=2023-09-22&model=ecm&member=ENS&bw=1

Καρδίτσας

ens_image.php?geoid=52545&var=201&run=12&date=2023-09-22&model=ecm&member=ENS&bw=1

Βόλου

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=12&date=2023-09-22&model=ecm&member=ENS&bw=1

Εμείς στην Λάρισα τι κάναμε λάθος και δεν μας βάλατε κ. Σωτήρη😝?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εμείς στην Λάρισα τι κάναμε λάθος και δεν μας βάλατε κ. Σωτήρη😝?

Ειναι λίγο λιγότερα σε σχέση με τις προαναφερόμενες πόλεις αλλά έχει το πιο δυνατό σενάριο με 88χιλιοστά κορυφή!!!!

ens_image.php?geoid=52453&var=201&run=12&date=2023-09-22&model=ecm&member=ENS&bw=1

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ορισμός της ανωμαλίας για Λάρισα και Βόλο που έχουν παρόμοια κλιματικά υετού με το Θησείο. Να έριχνε 500 και 1000 μμ σε ένα μήνα στην Κέρκυρα ή στα Γιάννενα πάει στον διάολο, αλλά στην Λάρισα και στον Βόλο ρε μάγκες;

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...