Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για τη μεγαλύτερη καταστροφή στη χώρα μετά το Β Παγκόσμιο Πόλεμο 

Δεν θα ηταν υπερβολή..αν και ηταν και ο σεισμός της Σαλονίκης το 1978 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Δυστυχώς φίλε Δημήτρη υπάρχουν 2 κατηγορίες νεκρών. Αυτοί που χάνουν τη ζωή τους κατά τη διάρκεια της θεομηνίας και εκείνοι που τη χάνουν εξαιτίας των συνεπειών της. Και αυτοί θα είναι πολύ περισσότεροι. Τεράστια καταστροφή μέσα σε 20 ημέρες. Οι Εβρίτες και οι Θεσσαλοί. Αν το σκεφτούμε λιγάκι, έχουμε εκατομμύρια συμπατριώτες μας που έχουν πληγεί ανεπανόρθωτα. Απο τη μια ο νομός - ανάχωμα στη στρατιωτική απειλή απο την ανατολή, απο την άλλη ο σιτοβολώνας της χώρας μας, ο θεσσαλικός κάμπος. 

Αν ας πούμε γίνονταν μια μεγάλη καταστροφή στην Αθήνα (χτύπα ξύλο) οι συνέπειες δεν θα ήταν τόσο σημαντικές για τη χώρα μας, όσο είναι αυτό που έγινε τώρα σε Εβρο και Θεσσαλία. Αυτές οι 2 περιοχές είναι στρατηγικής σημασίας και δυστυχώς θα αργήσουν πάρα πολυ να κλείσουν τις πληγές τους (αν τις κλείσουν). Και η χώρα μας δεν έχει την πολυτέλεια για τέτοιες συνέπειες, ειδικά τώρα με όσα γίνονται στο παγκόσμιο γεωπολιτικό στερέωμα. 

Κρίμα πραγματικά για αυτές τις περιοχές. Μόνο τα βαμβάκια που καταστράφηκαν να σκεφτείς...αρκεί για να χαρακτηριστεί ώς όλεθρος για τους κατοίκους αλλα και για όλους εμάς. 

Όπως ακριβώς τα λες Θανάση. Οι προεκτάσεις των καταστροφών ειναι τεράστιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παιδιά μόλις είδα το νερο που επεφτε απο λίμνη Πλαστήρα μεχρι Ανήλιο είναι σαν αμεσως να εκανα εικόνα τι θα συμβεί.  Είναι απλά μαθηματικά.

Επίσης ,σκεφτηκα ότι η καταστροφή που έρχεται θα μετρηθεί σε μονάδες %ΑΕΠ της χώρας.

Αυτό όμως που δυσκολα κάνεις εικόνα ειναι το δράμα των κατοίκων. Δεν μπορούμε να το αντιληφθούμε πως ειναι να είσαι με τα παιδιά σου 2-3  μερες σε μια ταράτσα ,ούτε τι σημαινει όλο αυτό για την ζωη τους από εδω και πέρα.

Γ####τα ! Δεν υπάρχουν λογια οπως ξανά έγραψα. Όσο μπορεί ο καθενας ας βοηθήσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για τη μεγαλύτερη καταστροφή στη χώρα μετά το Β Παγκόσμιο Πόλεμο 

Αν συνυπολογίσεις και τον Έβρο.... μπορεί και να είναι. Μιλάμε πάντα για φυσικές καταστροφές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, billias7815 said:

Γιατί πνίγηκε η Μαγνησία και γιατί πνιγόμαστε γενικά!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει ,πολύ ενδιαφέρον άρθρο(και ιστότοπος).

https://geomythiki.blogspot.com/2023/09/blog-post.html

Ωραίο άρθρο. Τα ίδια και στην Κεφαλονιά. Κάθε χρόνο πλυμμηρίζει η Αγία Ευφημία η οποία είναι χτισμένη... μέσα στις εκβολές του ρέματος που κατεβαίνει από το βουνό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αργά η γρήγορα θα καταλάβουν ορισμενοι ότι η τραγωδία είναι Εθνική και όχι μόνο τοπική.

Πρωτίστως χάθηκαν ανθρώπινες ζωές  ζωάκια και καταστράφηκαν κόποι μιας ζωής.

Δευτερευόντως θα "ματώσουν" πάρα πολλοί ανθρωποι σε όλη τη χώρα,απ' τις τιμές στο ράφι λίαν συντόμως.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλή δύναμη στους συνανθρώπους μας. Ξέρουμε μέχρι πότε αναμένεται η αύξηση της στάθμης του Πηνειού και των παραπηνειων ποταμων;;; Φαντάζομαι μετά από ένα 12ωρο θα πάρει κατηφόρα το πράγμα επιτέλους να κάνουν με την ησυχία τους απολογισμό οι άνθρωποι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, billias7815 είπε:

Γιατί πνίγηκε η Μαγνησία και γιατί πνιγόμαστε γενικά!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει ,πολύ ενδιαφέρον άρθρο(και ιστότοπος).

https://geomythiki.blogspot.com/2023/09/blog-post.html

Δεν θυμάμαι αν ήταν από τους ίδιους αλλά είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο άρθρο με φωτογραφίες από πλημμύρες στην Εύβοια. Ωαση αλήθειας και σοβαρής αποτύπωσης της πραγματικότητας. Έχουμε μπαζωσει τα πάντα και μετά φταίει ο κακος μας ο καιρός η κλιματική αλλαγή και οι εξωγήινοι. Καλή δύναμη σε όλους τους ανθρώπους που υποφέρουν και θα υποφέρουν για καιρό ακόμη από τις καταστροφές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και ακραίος λάτρης των ακραίων καιρικών φαινομένων κάθε μορφής είναι η πρώτη μου φορά που νιώθω να αμφιβάλλω για αυτή την λατρεία...βέβαια ξέρω ότι αν δω μια τεράστια επερχόμενη ακραία χιονοθύελλα δεν θα συγκρατηθω αλλά κάπου λίγο μέσα μου φοβήθηκα γιατί είμαι από αυτούς που αν υπήρχε δυνατότητα δημιουργίας τυφώνα στην Ελλάδα θα προσπαθούσα να μπω μάτι...οπότε δεν ξέρω ειδικά με τις ακραίες βροχές θα το ξανσκοιταξω όσον αφορά εμένα πάντα...για αυτά που έγιναν γίνονται και τις συνέπειες θα τις ζήσουν πρώτα απ' όλους οι φίλοι μας οι Θεσσαλοί αλλά και όλη η χώρα δεν έχω απλά λόγια να πω κάτι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω γεμίσει με νερό ότι βρήκα και δεν βρηκα στο σπίτι. Μπουκάλια, κουβάδες, λεκάνες ρούχων, τα συρτάρια της κατάψυξης και πάει λέγοντας. Λένε ότι κινδυνεύει η εσπασε ένας αγωγός στο σεφκο , αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Έχω γεμίσει με νερό ότι βρήκα και δεν βρηκα στο σπίτι. Μπουκάλια, κουβάδες, λεκάνες ρούχων, τα συρτάρια της κατάψυξης και πάει λέγοντας. Λένε ότι κινδυνεύει η εσπασε ένας αγωγός στο σεφκο , αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Πόσο κακό είναι ο σπασμένος αγωγός?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αν και ακραίος λάτρης των ακραίων καιρικών φαινομένων κάθε μορφής είναι η πρώτη μου φορά που νιώθω να αμφιβάλλω για αυτή την λατρεία...βέβαια ξέρω ότι αν δω μια τεράστια επερχόμενη ακραία χιονοθύελλα δεν θα συγκρατηθω αλλά κάπου λίγο μέσα μου φοβήθηκα γιατί είμαι από αυτούς που αν υπήρχε δυνατότητα δημιουργίας τυφώνα στην Ελλάδα θα προσπαθούσα να μπω μάτι...οπότε δεν ξέρω ειδικά με τις ακραίες βροχές θα το ξανσκοιταξω όσον αφορά εμένα πάντα...για αυτά που έγιναν γίνονται και τις συνέπειες θα τις ζήσουν πρώτα απ' όλους οι φίλοι μας οι Θεσσαλοί αλλά και όλη η χώρα δεν έχω απλά λόγια να πω κάτι...

Δυσκολα τα πραγματα παντου...εμεις την γλυτωσαμε με μικρες υλικες ζημιες...ο καμπος του χωριου μου με 10000 στρεμματα και 250.000 δεντρα φυστικιας πραγματικα εκανε δουλεια και ρουφηξαν αρκετο νερο...ως προεδρος ξενυχτησα και εκανα καποιες παρεμβασεις οπου χρειαστηκε....γυρω στα 350mm επεσαν ολες τις μερες....

Υγ..βαγγελη δεν νομιζω οτι θα ξαναδεις χιονι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγνώμη έχει αρχίζει και πλημμυρίζει η Λάρισα? Στον ΣΚΑΙ έδειχνε live από μια συνοικία μέσα στη Λάρισα πλυμμηρισμένη.

Τι συμβαίνει? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, larissa_mare said:

Δεν θα ηταν υπερβολή..αν και ηταν και ο σεισμός της Σαλονίκης το 1978 

Ο σεισμός της Αθήνας του 1999 ήταν ο πιο καταστροφικός για τη χώρα από το 1953. Ήταν δις η οικονομική ζημιά και ξεπέρασε και τις ζημιές του σεισμού του 1978 Θεσσαλονίκη και 1981 Αθήνα και σαφώς ο φονικότερος από το 1953 στο Ιόνιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Συγνώμη έχει αρχίζει και πλημμυρίζει η Λάρισα? Στον ΣΚΑΙ έδειχνε live από μια συνοικία μέσα στη Λάρισα πλυμμηρισμένη.

Τι συμβαίνει? 

Περιμετρικά οι συνοικίες που γειτνιάζουν με τον ποταμό.μλιγα μεττα απο το σπίτι μου ..και ολα γύρω γύρω χωριά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, larissa_mare said:

Περιμετρικά οι συνοικίες που γειτνιάζουν με τον ποταμό.μλιγα μεττα απο το σπίτι μου ..και ολα γύρω γύρω χωριά..

Ρε συ φρίκαρα...Καλό κουράγιο εύχομαι σε όλα τα παιδιά από Λάρισα και Καρδίτσα. 

Καλή δύναμη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, [weathermaniac] said:

Έχω γεμίσει με νερό ότι βρήκα και δεν βρηκα στο σπίτι. Μπουκάλια, κουβάδες, λεκάνες ρούχων, τα συρτάρια της κατάψυξης και πάει λέγοντας. Λένε ότι κινδυνεύει η εσπασε ένας αγωγός στο σεφκο , αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Εσείς εκεί στη περιοχή σου στη Λάρισα έχετε πλημμυρίσει?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Kostas. said:

O Πηνειος εχει κατεβασει αδιανοητες ποσοτητες.

Μήπως να εκκενωθεί προληπτικά η Λάρισα?

Λένε οτι συνεχώς ανεβαίνει η στάθμη του Πηνειού στον ΣΚΑΙ. Δε μου βγάζει νόημα να έχει ανέβει τόσο η στάθμη. Που οφείλεται τόσο μεγάλη αύξηση της στάθμης αφού έχουν τελειώσει οι βροχοπτώσεις...

Δε ξέρω φοβάμαι μήπως γίνει κανένα μπαμ και είναι τεράστια πόλη η Λάρισα. Αλλά από την άλλη πως να εκκενώσεις ολόκληρη Λάρισα. Δε ξέρω..πφφφ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εσείς εκεί στη περιοχή σου στη Λάρισα έχετε πλημμυρίσει?

Προς το παρόν όχι ευτυχώς, και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Ελπίζω δηλαδή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μήπως να εκκενωθεί προληπτικά η Λάρισα?

Λένε οτι συνεχώς ανεβαίνει η στάθμη του Πηνειού στον ΣΚΑΙ. Δε μου βγάζει νόημα να έχει ανέβει τόσο η στάθμη. Που οφείλεται τόσο μεγάλη αύξηση της στάθμης αφού έχουν τελειώσει οι βροχοπτώσεις...

Δε ξέρω φοβάμαι μήπως γίνει κανένα μπαμ και είναι τεράστια πόλη η Λάρισα. Αλλά από την άλλη πως να εκκενώσεις ολόκληρη Λάρισα. Δε ξέρω..πφφφ 

Ολοι οι παραποταμοιβαποβκαρδιτσα τρικαλα το νερο το στελνουν πηνειο δεν γινετε που θα παει το νερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι εικόνες από το ελικόπτερο στον Παλαμά είναι απόκοσμες. 

Δε το θυμάμαι αυτό ποτέ να έχει γίνει στην Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...