Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Pupazzo di Sole είπε:

Τα πρώτα 3% της σεζόν εμφανίστηκαν από προχθές!! Καλή χιονοχρονια να έχουμε 👌

Κακη ζεστή και ανάποδη  χιονοχρονια να έχει όλο το νησί και όλη η Δυτική Ευρώπη...😋...πολύ καλή σε όλα τα υπόλοιπα😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο τη στιγμη που οι μακακες αρχισαν να κοιτουν μοντελα και χαρτες,ολα καλα....Εχουμε εμπιστοσυνη στα πρωτοξαδερφα..!!Με προβληματιζει μονο οπως κρατα το κινητο..Ελπιζω να μην αποτελει σημαδι για το τι θα παρουμε τον χειμωνα..🤣

Macaque-768x512.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω την αισθηση οτι για οσους δεν περιμενουν μονο ενα χιονι,αλλα γουσταρουν και τις βροχες και τα χιονια στα βουνα και τις συχνες κακοκαιριες γενικοτερα,θα ειναι μια γεματη σεζον.Δεν ξερω ποσα χρονια εχουν περασει απο μια σεζον με παρελαση χαμηλων.Πιστευω οτι τα βουνα θα ζησουν μεγαλες στιγμες στα ψηλα τους με μετρα χιονιου απο Πελοποννησο ως Μακεδονια.

Οσον αφορα τα πεδινα χιονια νομιζω οτι ηρθε η ωρα των κεντροβορειων που θα πρωταγωνιστησουν στις 2-3 πολικες κατεβασιες,με εκτεταμενους εμποδιστες στη βορεια ευρωπη και πλαγιαστους αυλωνες. 

Με λιγα χιονια πολυ υετοφορος χειμωνας,λιγο θερμοτερος απο τα κανονικα αλλα και με 2-3 γερες χιονοκαταβασεις.

Αυτα πιστευω σε εναν συνδυασμο στατιστικης και ελ νινιο χρονιας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχω την αισθηση οτι για οσους δεν περιμενουν μονο ενα χιονι,αλλα γουσταρουν και τις βροχες και τα χιονια στα βουνα και τις συχνες κακοκαιριες γενικοτερα,θα ειναι μια γεματη σεζον.Δεν ξερω ποσα χρονια εχουν περασει απο μια σεζον με παρελαση χαμηλων.Πιστευω οτι τα βουνα θα ζησουν μεγαλες στιγμες στα ψηλα τους με μετρα χιονιου απο Πελοποννησο ως Μακεδονια.

Οσον αφορα τα πεδινα χιονια νομιζω οτι ηρθε η ωρα των κεντροβορειων που θα πρωταγωνιστησουν στις 2-3 πολικες κατεβασιες,με εκτεταμενους εμποδιστες στη βορεια ευρωπη και πλαγιαστους αυλωνες. 

Με λιγα χιονια πολυ υετοφορος χειμωνας,λιγο θερμοτερος απο τα κανονικα αλλα και με 2-3 γερες χιονοκαταβασεις.

Αυτα πιστευω σε εναν συνδυασμο στατιστικης και ελ νινιο χρονιας.

Μάλιστα... Βλέπεις κυριαρχία νοτιαδων με μεγάλο ενδιαφέρον στα ΔΚΒορεια.. Αυτό λένε και πολλά μακροπροθεσμα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Μάλιστα... Βλέπεις κυριαρχία νοτιαδων με μεγάλο ενδιαφέρον στα ΔΚΒορεια.. Αυτό λένε και πολλά μακροπροθεσμα.. 

Καπως ετσι.Δεν εχω κοιταξει μακρο.Απλα η λογικη μου αυτα λεει.Αναμενω να δω μπογιατζη accuweather.Ετσι ξεκιναει η σεζον για μενα.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Berdon είπε:

Ξέρεις κάτι; εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να έρθει η αστάθεια αυτή μόνο και μόνο για να αποφύγω την ξενέρα... Δεν θα το άντεχα μετά από αυτά που έχουν συμβεί στην περιοχή της Λάρισας... Μα πιο πολύ στεναχωρήθηκα για τον Ντάνιελ. Περίμενα αναφορές τύπου ώρε π@@στη μου για αυτά ζω και αναπνέω🤣

καλά εγώ ξέρω πολύ καλά ότι αυτό θα έγραφα αν ήμουν Βόλο χαχαχα. 

27 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καπως ετσι.Δεν εχω κοιταξει μακρο.Απλα η λογικη μου αυτα λεει.Αναμενω να δω μπογιατζη accuweather.Ετσι ξεκιναει η σεζον για μενα.😉

Ο μπογιατζής πάντως μας έχει γραμμένους, ούτε για το φθινόπωρο δεν έχουν βγάλει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Κακη ζεστή και ανάποδη  χιονοχρονια να έχει όλο το νησί και όλη η Δυτική Ευρώπη...😋...πολύ καλή σε όλα τα υπόλοιπα😋

Έναν τέτοιο αντικυκλώνα θέλουμε

cfs-0-2748.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εχω την αισθηση οτι για οσους δεν περιμενουν μονο ενα χιονι,αλλα γουσταρουν και τις βροχες και τα χιονια στα βουνα και τις συχνες κακοκαιριες γενικοτερα,θα ειναι μια γεματη σεζον.Δεν ξερω ποσα χρονια εχουν περασει απο μια σεζον με παρελαση χαμηλων.Πιστευω οτι τα βουνα θα ζησουν μεγαλες στιγμες στα ψηλα τους με μετρα χιονιου απο Πελοποννησο ως Μακεδονια.

Οσον αφορα τα πεδινα χιονια νομιζω οτι ηρθε η ωρα των κεντροβορειων που θα πρωταγωνιστησουν στις 2-3 πολικες κατεβασιες,με εκτεταμενους εμποδιστες στη βορεια ευρωπη και πλαγιαστους αυλωνες. 

Με λιγα χιονια πολυ υετοφορος χειμωνας,λιγο θερμοτερος απο τα κανονικα αλλα και με 2-3 γερες χιονοκαταβασεις.

Αυτα πιστευω σε εναν συνδυασμο στατιστικης και ελ νινιο χρονιας.

Πόσο γλυκούλης είσαι όταν θες...❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Νομίζω πως ναι, είναι φυσιολογικά με βάση τουλάχιστον την πραγματικότητα που έχει διαμορφωθεί τελευταία. Παλαιότερα ίσως και να φαίνονταν πολύ θερμά.

Ποια πραγματικότητα έχει διαμορφωθεί;

Αρχές Οκτωβρίου του 1991 είχε πιάσει τους 38 βαθμούς.

Και σε άλλες περιπτώσεις επίσης, απλά αναφέρω ένα παράδειγμα που θυμήθηκα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Ποια πραγματικότητα έχει διαμορφωθεί;

Αρχές Οκτωβρίου του 1991 είχε πιάσει τους 38 βαθμούς.

Και σε άλλες περιπτώσεις επίσης, απλά αναφέρω ένα παράδειγμα που θυμήθηκα.

Με βάση τα δεδομένα των τελευταίων χρόνων δεν είναι φυσιολογικές οι θερμοκρασιακές διακυμάνσεις που έχουμε αυτές τις μέρες και φαίνεται ότι θα έχουμε μέχρι τα μέσα του μήνα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Ποια πραγματικότητα έχει διαμορφωθεί;

Αρχές Οκτωβρίου του 1991 είχε πιάσει τους 38 βαθμούς.

Και σε άλλες περιπτώσεις επίσης, απλά αναφέρω ένα παράδειγμα που θυμήθηκα.

35,9c βλέπω απόλυτα μέγιστη Θησείου τον Οκτώβριο του 1991..πολύ εντυπωσιακό πάντως αφού ο Ιούνιος και ο Ιούλιος εiχαν και οι 2 απόλυτα μέγιστη 35,8c ενώ απλά μια μέρα τον Αύγουστο φαίνεται πως έπιασε 36,6c την απόλυτα μέγιστη ολόκληρου του έτους...το θυμάμαι εκείνο το καλοκαίρι ειδικά το β μισό Αυγούστου που ήμουν διακοπές ειχε τρομερα ενισχυμένα μελτέμια με απαγορευτικά πλοίων κτλ...βέβαια τότε το θεωρούσα απολύτως φυσιολογικό και δεν σκεφτόμουν ότι ειναι τόσο"δροσερό" καλοκαίρι

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην παρούσα φάση θέλω,( ή μάλλον είναι φυσιολογικό ) κλασικά βροχοχαμηλά θερμοκρασίες ανάλογες με την εποχή, χιόνια σε βουνά  κτλ. Μια ψυχρή εισβολή δεν ξέρω ακριβώς στο που θα βοηθήσει. Ευπρόσδεκτη είναι και αυτή αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι Οκτώβρης. Ναι Οκτώβρης... Το ότι στα προηγούμενα χρόνια έκανε ψυχρές εισβολές ή καύσωνες δεν μου λέει κάτι. Αυτά συνέβαιναν και χωρίς την κλιματική αλλαγή χωρίς φυσικά να την αγνοώ και χωρίς να μην πιστεύω πως βρίσκεται εδώ.

Πάμε πρώτα σε βροχές και βλέπουμε εστω και ποτιστικές... Ας γίνει όμως κάτι οτιδήποτε...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Στην παρούσα φάση θέλω,( ή μάλλον είναι φυσιολογικό ) κλασικά βροχοχαμηλά θερμοκρασίες ανάλογες με την εποχή, χιόνια σε βουνά  κτλ. Μια ψυχρή εισβολή δεν ξέρω ακριβώς στο που θα βοηθήσει. Ευπρόσδεκτη είναι και αυτή αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι Οκτώβρης. Ναι Οκτώβρης... Το ότι στα προηγούμενα χρόνια έκανε ψυχρές εισβολές ή καύσωνες δεν μου λέει κάτι. Αυτά συνέβαιναν και χωρίς την κλιματική αλλαγή χωρίς φυσικά να την αγνοώ και χωρίς να μην πιστεύω πως βρίσκεται εδώ.

Πάμε πρώτα σε βροχές και βλέπουμε εστω και ποτιστικές... Ας γίνει όμως κάτι οτιδήποτε...

Για να κάνει χιόνια στα βουνά Οκτώβριο αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε ψυχρή εισβολή....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Για να κάνει χιόνια στα βουνά Οκτώβριο αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε ψυχρή εισβολή....

Εννοώ βουνά σε περιοχές της βόρειας, άντε βορειανατολικής Ελλάδας... Και πασπαλες όχι ολόκληρα θαψιματα. Οκ δεν θα δούμε και στην Πελοπόννησο ή την στερεά παρόλο που θα το θέλαμε. Π.χ. ο Μπάλλος προπερσι συνδυάστηκε και με θερμοκρασίες και είδαμε χιόνια σε κάποια βουνά ακόμα και χωριά... Αυτό εντάξει δεν είναι σε καμία περίπτωση άσχημο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζίφος στις 75 ώρες φέρνει το 8αρι στα 850 μέχρι και στην Αθήνα... Παράλληλα θα υπάρξουν σύμφωνα με αυτόν και κάποιες βροχές στην κεντρική Ελλάδα ίσως τη στερεά και την Πελοπόννησο...

75-7GR.gif.8bf8e226839a4bce340eb6be6e103c6a.gif

Κοντά στις 190 ωρες δείχνει να μπαίνει στον ελλαδικό χώρο οριακά και το 6αρι στην Μακεδονία... Φαίνεται πως υπάρχει ακόμα και 3αρι περίπου 200+ χιλιόμετρα ανατολικά της Θράκης... Φυσικά σε αυτές τις ώρες κάνουμε υποθέσεις... Και πάλι δίνει για αυτή την περίοδο βροχές στη κεντρική Μακεδονία και Θράκη...

192-7GR.gif.001119d1e2379bf6f045e29201275cf4.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ώπα!!! Δώσε μάνα μου!

Στο προηγούμενο ραν έδειχνε 6αρι οριακά μέσα στη χώρα ... Τώρα φλερτάρουμε με το 2αρι 

138-7GR.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εως και 18 στα 850 από τζίφο για μέσα Οκκτώβρη, κιαι γενικά η κυκλοφορία που διαμορφώνεται είναι πολύ θερμή για μεγάλο τμήμα της ευρώπης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

εως και 18 στα 850 από τζίφο για μέσα Οκκτώβρη, κιαι γενικά η κυκλοφορία που διαμορφώνεται είναι πολύ θερμή για μεγάλο τμήμα της ευρώπης.

Ερχετε φιλαρακι..φουλαρε πετρελαιο γτ θα φτασει την τιμη του λαδιου..

FB_IMG_1696440005571.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ " ΜΟΝΤΕΛΟΥ "

Υ.γ. την μαμησαμε 🤣

Ο τζίφος μας γλεντάει και δεν το μαρτυράει, όνειρα καταστρέφει κανένας δεν τον θέλει 

μα που και που για μάτι θα μπω να δω αυλώνα, ευθύς να πάρω φόρα να πέσω σε κολώνα

μα όμως το 2αρι στην Ελλάδα δεν πατάει, ήλιος βγαίνει στα δυτικά και ένα π@π@ρ# ανατολικά 

Και ο κλόουν νευριάζει μας τα έχει μαζεμένα, κατεβάζει μια καρτέλα μες την μπιχλα ολο τρέλα

Κοκκινιαρης όπου βλέπεις,  της καμήλας να της γνέφεις

με παράπονο να κλαίει μας φωνάζει και μας λέει:

"ευκαιρίες πολλές σας έδωσα, συγγνώμη που σας κρέμασα,

δεν ακούγατε εμένα μα του παίου τα καμώματα, καλά να πάθετε λοιπόν πέστε στα πατώματα 

του χρόνου τα θαψιματα, αν ίσως και ύστερα

μου αρέσουν αυτές οι λέξεις, τόσα χρόνια θα το ξέρεις....🤣

 

 

gfs-0-366.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πρωτη αποπειρα μας παιρνει ξωφαλτσα, και καλα κανει ..,..δεν θελουμε "αγριαδες" ακομη

...καπου παρακατω η δευτερη?  .η τριτη?  ειναι δικια μας και  ανετα παμε σερι   2 μηνακια!!!!😇

καλησπερα !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

πσσσσ πέρα από πτώση 24ωρου ο ευρωπαίος είναι για μπάνιο. ΘΕΣΠΡΩΤΕΕΕΕΕΕΕΕ

Το ξερω καμάρι.. 

Ούτως ή άλλως η πτώση δεν αφορούσε την ηπειρο.. Εγώ για μπάνιο θα είμαι ως τις 15 του μήνα... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Με βάση τα δεδομένα των τελευταίων χρόνων δεν είναι φυσιολογικές οι θερμοκρασιακές διακυμάνσεις που έχουμε αυτές τις μέρες και φαίνεται ότι θα έχουμε μέχρι τα μέσα του μήνα;

Δηλαδή άλλες χρονιές στις αρχές Οκτωβρίου τι θερμοκρασίες είχε;

Ψυχρές εισβολές και κρύο;

Για τι είδους δεδομένα και τι είδους νέες πραγματικότητες μιλάτε;

Φυσιολογικότατες φθινοπωρινές συνθήκες έχει έξω παιδιά όπως και ο Σεπτέμβριος στο μεγαλύτερο μέρος του. Αν έχει 25 ή 26 βαθμούς ενώ θα έπρεπε να έχει 24 δεν μου λέει και πολλά. Αφήστε τις γκρίνιες και τη μίρλα.

Τέτοιες μέρες σημαντική πτώση θερμοκρασίας και ψυχρές μίνι ψυχρές εισβολές έχουν μόνο οι σκανδιναβικές χώρες και η Ρωσία.

Η υπόλοιπη Ευρώπη λίγο πολύ στα ίδια είναι.

Προφανώς και αυτές οι συνθήκες θα συνεχιστούν καμιά 10αρια μέρες ακόμα ίσως και λίγο παραπάνω όπως φυσιολογικά γίνεται.

Κοντά στην 28η ίσως και λίγο νωρίτερα θα αλλάξει εμφανώς η θερμοκρασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Δηλαδή άλλες χρονιές στις αρχές Οκτωβρίου τι θερμοκρασίες είχε;

Ψυχρές εισβολές και κρύο;

Για τι είδους δεδομένα και τι είδους νέες πραγματικότητες μιλάτε;

Φυσιολογικότατες φθινοπωρινές συνθήκες έχει έξω παιδιά όπως και ο Σεπτέμβριος στο μεγαλύτερο μέρος του. Αν έχει 25 ή 26 βαθμούς ενώ θα έπρεπε να έχει 24 δεν μου λέει και πολλά. Αφήστε τις γκρίνιες και τη μίρλα.

Τέτοιες μέρες σημαντική πτώση θερμοκρασίας και ψυχρές μίνι ψυχρές εισβολές έχουν μόνο οι σκανδιναβικές χώρες και η Ρωσία.

Η υπόλοιπη Ευρώπη λίγο πολύ στα ίδια είναι.

Προφανώς και αυτές οι συνθήκες θα συνεχιστούν καμιά 10αρια μέρες ακόμα ίσως και λίγο παραπάνω όπως φυσιολογικά γίνεται.

Κοντά στην 28η ίσως και λίγο νωρίτερα θα αλλάξει εμφανώς η θερμοκρασία.

Το ίδιο λέμε. Κι εγώ για φυσιολογικότητα μίλησα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...