Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Παρακάτω 2 εικόνες από τα ανσάμπλ του πρωϊνού ευρωπαίου:

image.png.dcb6f4133bea5446bea0d9e3940aae09.png

image.png.376f52f93b4f26bc973c81cd53f67c69.png

Δηλαδή για το επόμενο δεκαήμερο η ζέστη και η έλλειψη φαινομένων είναι δεδομένη για την περιοχή μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικη γνωμη...Θα βγει μεγαλη διαταραχη και με ενταση και με διαρκεια μετα τις 20...Οριακα ειναι ολα..Απο Κυριακη και μετα θα γινουμε σοφοτεροι....Αλλα αισιοδοξω...Και να μην κατσει ομως κανενα προβλημα..Το μεγαλο στοιχημα για μενα ηταν ο  Σεπτεμβρης και πηγε εξαιρετικα αν και οχι για ολους και μετα ο Νοεμβρης που ακομα πιστευω θα θυμισει κατι απο τα παλια..Γενικα πιστευω παρα πολυ το διμηνο Νοεμβρη-Δεκεμβρη φετος...Και στατιστικα να το δειτε...Ισως εφτασε η ωρα...Πολλα νερα αλλα και χιονια για τα κεντροβορεια...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτίωση στα ανσάμπλ του ευρωπαίου πιο νοτιοδυτικά από χτες βράδυ ο μέσος όρος...και έχει ακόμα πολλά περιθώρια.....

και υετικά συνεχίζουν σε καλό δρόμο

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=0&date=2023-10-12&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τα πρωινά το αγαπημένο μου σενάριο το λέχει το τζεμ. Υετικότατο. Ευρωπάιος στις 120 είναι ότι να ναι σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, billipiros12 είπε:

Φοβάμαι ότι η δυτική Ελλάδα θα πάθει ότι έπαθε η Ισπανία πέρυσι με την πολύμηνη ιστορική και ακραία ξηρασία. 

Aν καταφέρει η δυτική χώρα με τέτοια ανσάμπλ να μη δει τίποτα τότε τι να πω;;;

ens_image.php?geoid=52248&var=201&run=0&date=2023-10-12&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Aν καταφέρει η δυτική χώρα με τέτοια ανσάμπλ να μη δει τίποτα τότε τι να πω;;;

ens_image.php?geoid=52248&var=201&run=0&date=2023-10-12&model=ecm&member=ENS&bw=1

Να μη πεις... Να πηδηχτεις από το παραθυρο🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από τα πρωινά το αγαπημένο μου σενάριο το λέχει το τζεμ. Υετικότατο. Ευρωπάιος στις 120 είναι ότι να ναι σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Αγοραζω τζεμ όπως είναι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο αναλτοικά ο τζίφος στο 6αρι, παρόλα αυτά το ατλαντικό χαμηλό είναι δυτικότερα.. ια να δούμε.

 

Το οποίο στην συνέχεια προκλαέι όντως δυτίκιση στον αυλώνα. λολ!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΘΑ ΤΟ ΣΚΆΣΕΙ ΑΥΛΏΝΑΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΙΣΠΑΝΊΑΣ Προς ΑΝΑΤΟΛΙΚΆ σε ΧΑΜΗΛΟ ΣΥΡΤΉΣ Ή Κύκλωνας μετέπειτα Μεσογείου  μην κοιτάτε σκοθπιδιαριο τα πήγε 0/2 Ντάνιελ /Ελίας !!!  σενάριο Καναδού παίζει εκεί πάει ο τζιφος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Severe_Lover είπε:

ΘΑ ΤΟ ΣΚΆΣΕΙ ΑΥΛΏΝΑΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ ΙΣΠΑΝΊΑΣ Προς ΑΝΑΤΟΛΙΚΆ σε ΧΑΜΗΛΟ ΣΥΡΤΉΣ Ή Κύκλωνας μετέπειτα Μεσογείου  μην κοιτάτε σκοθπιδιαριο τα πήγε 0/2 Ντάνιελ /Ελίας !!!  σενάριο Καναδού παίζει εκεί πάει ο τζιφος

Και όμως πάλι δυτικά ο τζίφος... Ισπανια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο ο τζιφος το ξαναγύρισε δυτικα τόσο καλύτερο για εμάς...το πρωί βλήμα ήταν χτες όταν σ ένα ραν το πήγε τέρμα ανατολικά...τώρα είμαστε οκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όσο ο τζιφος το ξαναγύρισε δυτικα τόσο καλύτερο για εμάς...το πρωί βλήμα ήταν χτες όταν σ ένα ραν το πήγε τέρμα ανατολικά...τώρα είμαστε οκ

Βλήμα ήταν???? 🤔🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι 36 [!!!!] βαθμούς βλέπει στο υποθετικό σενάριο ο τζίφος για την Θράκη, τέλη Οκτώβρη!!!!

246-778GR.GIF?12-6

 

 

 

Με την θερμοβαθμίδα αυτή εντωμεταξύ θα είχαμε καταιγιδάρες το καλοκαίρι, καθώς η επιφανείας θα ήταν 38, τώρα με 30-31 απλά θα είχαμε ήλιο με υψισυννεφιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σιγή ιχθύος από κάποια μοντέλα... Το Τζεμ πολύ καλό υετό για δυτική Ελλάδα με 200αρες και πάνω. Ο τζίφος κουλούρι προς το παρόν. Μόνο το πρωί είχε κάτι αξιόλογο από υετό αν και λιγουλακι ακραίο χαχαχα. 

Ευρωπαίος μέτριος... Δημιουργεί εμποδισμό και μετακινεί τα φαινόμενα για πιο μετά... Αν και δεν ξέρω τι θα πάρουμε με αυτά που δείχνει χεχε

78794087_gem-21-240(3).png.08578cd320366dfaea3137387e2d41fb.png

707410235_ecmwf-0-240(2).png.ca1dbb7086157c798b75e2c98cc0f5e2.png

Και εσύ τέκνον Βρούτε;😢

Ο Οκτώβρης και κάτι να κάνει πιο μετά ......  πάλι έχει καεί. Τα 2/3 περίπου. Κρίμα. Φυσιολογικό καλοκαιράκι μέχρι τότε...

geos-0-225.png.c63d86d58645231bb44753c47e276016.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ένα βλέπω πάντως, όσο πλησιάζουμε τόσο πιο πολύ θερμαινονται τα σενάρια ανεξαρτήτως του τι δίνει για 200+ ωρες (που πλέον έχω σταματήσει εντελώς να σχολιάζω). Πλέον μόνο κάτω από 5 μέρες ασχολούμαι. Με τα δεδομένα αυτά μέχρι 20 θα χουμε σίγουρα έναν απ' τους θερμοτερους και ξηροτερους Οκτώβριους εβερ, ενώ ότι και να κάνει στο τέλος στα κλιματικά θερμοκρασιακά δεν προλαβαίνει να φτάσει ενώ υετικα ίσως να μπορεί να σωθεί. Αυτή είναι η πραγματικότητα, ας ελπίσουμε για αλλαγή στο διάστημα 20-25+ Οκτωβρίου 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σιχαμενο καλοκαιρακι στην Αττικη ως τουλαχιστον τις 23-24 Οκτωβρη.Απο κει και περα βλεπουμε.

00, 06 και 12αρια Τζιφου, αυτο λενε, εδω και πολλες ημερες.....αλλα ερχεται το 18αρι καθε βραδυ, που κοιταζει προς GEM, UKMO, κλπ και ειναι στα ορια της ψυχρης εισβολης, με νυφουλες Παρνηθα - Πεντελη και 10ημερο υετο....

Για να δουμε τι θα γινει τελικα....νταξει, προφανως και το 18αρι ειναι εκτος, αλλα το κραταει και το δειχνει καθε βραδυ, ετσι για να κανουμε ονειρα γλυκα χειμωνιατικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Εγώ ένα βλέπω πάντως, όσο πλησιάζουμε τόσο πιο πολύ θερμαινονται τα σενάρια ανεξαρτήτως του τι δίνει για 200+ ωρες (που πλέον έχω σταματήσει εντελώς να σχολιάζω). Πλέον μόνο κάτω από 5 μέρες ασχολούμαι. Με τα δεδομένα αυτά μέχρι 20 θα χουμε σίγουρα έναν απ' τους θερμοτερους και ξηροτερους Οκτώβριους εβερ, ενώ ότι και να κάνει στο τέλος στα κλιματικά θερμοκρασιακά δεν προλαβαίνει να φτάσει ενώ υετικα ίσως να μπορεί να σωθεί. Αυτή είναι η πραγματικότητα, ας ελπίσουμε για αλλαγή στο διάστημα 20-25+ Οκτωβρίου 

Επειδη εισαι τρομερος με τα στατιστικα, κλπ, και σε ευχαριστουμε, ριξε μια ματια στον ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΟ πινακα που εβαλε καποιος αλλος φιλος.....Μικρα, Λαρισα, Αττικη, Κρητη 1960 με 2020.....ο φετινος Οκτωβριος στο 1/3 ειναι στο +3,5 με +6 !!!!! απτα κλιματικα.....ετσι οπως παει, μεχρι τις 20.10 θα ξεφυγει στο +10, το θεμα ειναι μετα ποσο μπορει να ψυχρανει

Αλλα μετα απο τετοιο Σεπτεμβριο, υετικα και θερμοκρασιακα, καπου επρεπε να ξεσπασει.....καλυτερα τωρα παρα Γεναρη - Φλεβαρη, λεω εγω, κατα την ταπεινη μου γνωμη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι βλέπει ο κλεαρχος τελευταίο δεκαήμερο κτλπ δεν ξέρω προς το παρόν όσο κοντεύουν οι μέρες ποιο πολύ ανεβαίνει η ζέστη!καλυτερα να μην ερχόταν η Ντανιελ και ο ελιάς πως λεγόταν καλύτερα να έβρεχε ανα 4 μέρες και θερμοκρασίες φυσιολογικές για την εποχή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να μην ξεχνιόμαστε... Αποκλίσεις του καλοκαιριού 2023. Μόνο ο Ιούνιος κάπως μας έσωσε...

Από το μετέο... Αν και όλοι το καταλάβαμε αυτό που συνέβη φέτος.

 

Εύχομαι το υπόλοιπο φθινόπωρο να μην κινηθεί σε αυτά τα επίπεδα. Κούρασες φίλε κούρασες... Ουστ από εδώ!

era5_ΝΗ_t850anom_JJA2023_f.png

HotHours_1979_2023_refp19812010_GR_f.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...