Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

00, 06 και 12αρια Τζιφου, αυτο λενε, εδω και πολλες ημερες.....αλλα ερχεται το 18αρι καθε βραδυ, που κοιταζει προς GEM, UKMO, κλπ και ειναι στα ορια της ψυχρης εισβολης, με νυφουλες Παρνηθα - Πεντελη και 10ημερο υετο....

Για να δουμε τι θα γινει τελικα....νταξει, προφανως και το 18αρι ειναι εκτος, αλλα το κραταει και το δειχνει καθε βραδυ, ετσι για να κανουμε ονειρα γλυκα χειμωνιατικα

Μα και τα λιγα σεναρια με υετο ή κρυο ειναι για μετα τις 23.Εγω δεν ψαχνω για νυφουλες φιλε,βροχοχαμηλα ψαχνω και επιτελους να ψοφησει η βρωμοεποχη.Απο δεκεμβριο κυνηγαμε τις νυφουλες και κυριως για τα κεντροβορεια τα οποια θα πρεπει να πρωταγωνιστησουν συμφωνα με τη λογική,την στατιστική,την ιστορια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαλλον βαδιζουμε για το μεγαλο καλοκαιρι του αγιου δημητριου...

Ετοιμαστοιτε για mini καυσωνα...

Δωστε τα ξυλα πισω και παρτε ανεμηστηρες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Εγώ ένα βλέπω πάντως, όσο πλησιάζουμε τόσο πιο πολύ θερμαινονται τα σενάρια ανεξαρτήτως του τι δίνει για 200+ ωρες (που πλέον έχω σταματήσει εντελώς να σχολιάζω). Πλέον μόνο κάτω από 5 μέρες ασχολούμαι. Με τα δεδομένα αυτά μέχρι 20 θα χουμε σίγουρα έναν απ' τους θερμοτερους και ξηροτερους Οκτώβριους εβερ, ενώ ότι και να κάνει στο τέλος στα κλιματικά θερμοκρασιακά δεν προλαβαίνει να φτάσει ενώ υετικα ίσως να μπορεί να σωθεί. Αυτή είναι η πραγματικότητα, ας ελπίσουμε για αλλαγή στο διάστημα 20-25+ Οκτωβρίου 

Αν βγουν αυτά τα εφιαλτικά σενάρια για 30+ βαθμούς το τελευταίο δεκαήμερο, κατά πάσα πιθανότητα θα απειληθούν ρεκόρ μέσης μηνιαίας/μέγιστης στην βόρεια Ελλάδα, ίσως και σε άλλες περιοχές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα πάντως δεν με χαλάει που πάει έτσι ο τζίφος.καλυτερα που δείχνει αυτά που δείχνει τώρα γιατί στις πιο κοντινές ώρες σίγουρα θα αλλάξει.ειδαμε και άλλες φορές που έδινε 80% πιθανότητες στις 120 ώρες και τελικά πήραμε να μην πω.Τωρα πιο πολλές πιθανότητες έχουμε κατά την άποψη μου σε σχέση με το να έδειχνε τέρατα από τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μαλλον βαδιζουμε για το μεγαλο καλοκαιρι του αγιου δημητριου...

Ετοιμαστοιτε για mini καυσωνα...

Δωστε τα ξυλα πισω και παρτε ανεμηστηρες.....

Όπως ακριβώς τα περιμέναμε από τον Αύγουστο.Καμία έκπληξη.Εγώ ούτε καν μπήκα στον κόπο να δω χαρτες μιας και έχουμε Οκτώβριο.Μόνο απο χειμώνα αν πλησιάζει τίποτα που να αξίζει ο κόπος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Αν βγουν αυτά τα εφιαλτικά σενάρια για 30+ βαθμούς το τελευταίο δεκαήμερο, κατά πάσα πιθανότητα θα απειληθούν ρεκόρ μέσης μηνιαίας/μέγιστης στην βόρεια Ελλάδα, ίσως και σε άλλες περιοχές

Δεν πιάνεται ούτε με αίτηση ο Οκτώβριος 1932, αλλά γενικά θα δούμε ψηλά νούμερα σε επίπεδο τοπ 3 σε μέσες μέγιστες αν έχουμε συνέχεια στην ζέστη 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σιγά σιγά μπαίνουμε στην εποχή του "σε λίγες μέρες θα βλέπουμε άλλους χάρτες".

🤣🤣

Γιωργαρα μη φτασουμε Μαρτη μονο και το λεμε ακομα...Γιατι ζητω που καηκαμε..Εγω καλου κακου προμηθευτηκα...Εχω ταξει και πολλα...Και βλεπω να κοκκινιζει ο σβερκος απ τις φαπες...

BPL Κρέμα 100g Κουτί 2020_product page_desktop.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο δυτικά ο μέσος όρος του 6αριου ευρωπαίου. Το κύριο βέβαια αν είχε συνέχεια πάλι μάπα θα ήταν.

animbnf4.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Ωππ τι βλέπουμε εδώ;; η επιστροφή του γροιλανδικου;;

gfseu-0-384.png

Το θετικο ειναι οτι ειναι στις 384 ωρες

Το αρνητικο ειναι οτι ο συγκεκριμενος εμποδιστης  μας εκαψε περυσι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Το θετικο ειναι οτι ειναι στις 384 ωρες

Το αρνητικο ειναι οτι ο συγκεκριμενος εμποδιστης  μας εκαψε περυσι 

Φέτος πάλι θα μας έρθει ο μέγας προσηνεμος χιονιάς, πιστός στο καθήκον του. Προς το παρόν υπομονή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι μου λέει πως αυτά τα σενάρια με ζέστες, υποτροπικούς και καλοκαίρια θα έχουν έρθει τούμπα στις επόμενες 3-4 μέρες.

Μέχρι στιγμής μια χαρά φθινοπωρινό καιρό έχει στο κέντρο της Αθήνας. Αρκετά δροσερός, αν είχε και λίγα σύννεφα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αικον οριακό σενάριο, λογικά θα έχει πολύ νερό η συνέχεια του. Λογικά ο τζίφος θα αρχίσει να ψυχραίνει σιγά σιγά, ωστόσο θεωρώ ότι από πελοπόννησο και κάτω δύσκολα να νώσουν κρύο.

 

σαφής υποχώρηση του τζίφου. Βέβαια δεν ξέρω αν την θέλω, καθώς το να καθυστερήσει να ανοίξει η θέρμανση για 15 μέρες μου ήταν πολύ δελεαστικό.

 

 

προς ευρωπαίο τα περισσότερα... πφφ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αικον οριακό σενάριο, λογικά θα έχει πολύ νερό η συνέχεια του. Λογικά ο τζίφος θα αρχίσει να ψυχραίνει σιγά σιγά, ωστόσο θεωρώ ότι από πελοπόννησο και κάτω δύσκολα να νώσουν κρύο.

 

σαφής υποχώρηση του τζίφου. Βέβαια δεν ξέρω αν την θέλω, καθώς το να καθυστερήσει να ανοίξει η θέρμανση για 15 μέρες μου ήταν πολύ δελεαστικό.

 

 

προς ευρωπαίο τα περισσότερα... πφφ

Τσωπα διαολε μας εφαγες🤣χειμώνας και κρύο άμεσα.. Να τελειώνουμε με το καλοκαιρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thesprotos είπε:

Τσωπα διαολε μας εφαγες🤣χειμώνας και κρύο άμεσα.. Να τελειώνουμε με το καλοκαιρι

Ποιο καλοκαίρι? Φέτος αυτό τελείωσε στις 5 Σεπτεμβρίου εδώ. Από τότε ποτέ δεν ξαναήρθαν καλοκαιρινές συνθήκες. Νορμάλ θερμοκρασίες έχουμε εδώ τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Κάτι μου λέει πως αυτά τα σενάρια με ζέστες, υποτροπικούς και καλοκαίρια θα έχουν έρθει τούμπα στις επόμενες 3-4 μέρες.

Μέχρι στιγμής μια χαρά φθινοπωρινό καιρό έχει στο κέντρο της Αθήνας. Αρκετά δροσερός, αν είχε και λίγα σύννεφα θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

2,5 βαθμούς πάνω ο Οκτώβρης για δυτική και βόρεια Ελλάδα... Καλύτερα πήγε σε εσάς.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ποιο καλοκαίρι? Φέτος αυτό τελείωσε στις 5 Σεπτεμβρίου εδώ. Από τότε ποτέ δεν ξαναήρθαν καλοκαιρινές συνθήκες. Νορμάλ θερμοκρασίες έχουμε εδώ τουλάχιστον.

Ρε δεν είστε μόνο εσείς Ελλάδα.. Ελεος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ρε δεν είστε μόνο εσείς Ελλάδα.. Ελεος

Εσείς καταρχάς είχατε φανταστικό καλοκαίρι με πάρα πολλές αστάθειες.. Για εμάς εδώ ήταν μαπέ ολέ με μόνιμο ανατολικό ρεύμα.. Οπότε λογικό είναι να γυρίσει ο καιρός σε δυτικό, απλά πολύ θερμό χεχε.  Πάντως και πάλι μετά τον Ιούλιο σιγά την ζέστη που είχε το Κλιματιστικό είναι 1.5-2 μήνες κλειστό 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εσείς καταρχάς είχατε φανταστικό καλοκαίρι με πάρα πολλές αστάθειες.. Για εμάς εδώ ήταν μαπέ ολέ με μόνιμο ανατολικό ρεύμα.. Οπότε λογικό είναι να γυρίσει ο καιρός σε δυτικό, απλά πολύ θερμό χεχε.  Πάντως και πάλι μετά τον Ιούλιο σιγά την ζέστη που είχε το Κλιματιστικό είναι 1.5-2 μήνες κλειστό 

Θα, σε σκοτώσω μα την παναγια🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Θα, σε σκοτώσω μα την παναγια🤣🤣

Πω ήδη το έκανες! Πήγα να κάνω αντίδραση με γέλιο και βγήκε γκρι!

 

image.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένα βήμα μπροστά από τον τζίφο προς ανατολας για να δούμε... 

 

gfs-1-192.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...