Jump to content
Χιών

Ανάλυση χαρτών Νοεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ που βλέπετε ωραία τρεξίματα όλα χάλια είναι, εκτός αν κάποιος ψάχνει βροχές ακόμα, τότε αλλάζει το πράγμα. 

Επεξεργάστηκε από thanossnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχουμε και λέμε: κύριο ικον, τζεμ και ευρωπαιου δεν πρεπει να βγουν σαν λογική γιατι μετα θα χασουμε πολυ μεγαλο διαστημα μετα απο ανυπαρκτο φθινοπωρο αυτο θα ειναι το κερασακι στην τουρτα, εχω ομως την ελπιδα (και το προαίσθημα) ότι θα βγει κατι κοντα στο κυριο του Αγγλου για τελος του μηνα, μπορει να μην ειναι χιονια πεδινων (για βορεια Ελλαδα παντα) αλλα θα εχει ενδιαφερον ο καιρος και θα εχουμε χειμωνιατικη εισοδο Δεκεμβρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Θανάση... Που την είδατε τη βελτίωση στο Ευρωπαϊκό? Σαν αποτέλεσμα δεν έχει ουσιαστική διαφορά με το πρωινό.. ΒΑζει όλη τη Μεσόγειο σε υψηλές πιέσεις και υποτροπικο... Μιλάμε για τραγωδία.. Όπως και το τζεμ... Κάτι ενδιάμεσο ο τζίφος... Μόνη ελπίδα για κακοκαιρία στην Ελλάδα... Όχι πεδινό χιόνι βέβαια, μόνο το ΟΥΚΜΟ... ΑΣ ΕΙΜΕΘΑ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ... ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

πες τα ρε Μιχάλη γιατί ψαχνω να βρω για πιο λογο μπορει να αρεσει περισσοτερο το κυριο του ευρωπαικου, δες εικονα στις 192 ώρες

ECE1-192.GIF?19-0

ανετα καιγεται μεγαλο μερος του Δεκεμβρη αν βγει τετοια κυκλοφορια

Μετά έχει κάπως καλύτερη συνέχεια από το 0αρι του. Ωστόσο με το ούκμο θα πηγαίναμε σε φοβερή συνέχεια καθώς η σφήνα θα εμπαινε στα βορεια στον Αυλώνα ενώ προς δυτικό Ατλαντικό θα είχαμε νέες αναδιπλώσεις του αζορικού, θα ήταν τελειο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για αλλη μια φορα βαδιζουμε με αρχηγο τον τζιφο...πιστευω ολοι να καταλαβαινετε οτι ειδη χαθηκε και το 5ημερο δεκεμβρη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως όπως και να έχει εδώ σπάμε την πλάκα μας.. Και μην μου πείτε επειδή είναι μακριά, οι μεταβλητές όλες είναι στις 24-72 ώρες, και είμαστε ήδη στο ναουκαστ όσο αφορά την διάταξη της αποκοπής.

ευρωπαίος εχθές:

ECM1-216.GIF?12

σήμερα:

ECM1-192.GIF?19-0

 

αποκοπή ευρωπαίου δυτικού ατλαντικού εχθές 12αρι:

ECM1-96.GIF?12

 

σήμερα:

ECM1-72.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερα να παλεύουμε με ισπανία παρά με τουρκία..Αν και δεν περιμένω κάτι πεδινό πριν τα Χριστούγεννα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Θα συμφωνήσω με τον Θανάση... Που την είδατε τη βελτίωση στο Ευρωπαϊκό? Σαν αποτέλεσμα δεν έχει ουσιαστική διαφορά με το πρωινό.. ΒΑζει όλη τη Μεσόγειο σε υψηλές πιέσεις και υποτροπικο... Μιλάμε για τραγωδία.. Όπως και το τζεμ... Κάτι ενδιάμεσο ο τζίφος... Μόνη ελπίδα για κακοκαιρία στην Ελλάδα... Όχι πεδινό χιόνι βέβαια, μόνο το ΟΥΚΜΟ... ΑΣ ΕΙΜΕΘΑ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ... ΤΕΛΟΣ

Α μπράβο.Οπως και να έχει ένα αξιολογο κέντροβόρειο πεδινο χιόνι 10+ εκατοστα είναι σπάνιο φαινόμενο και δεν είναι σίγουρο κάθε χρόνο οπότε και οι βροχές θα δώσουν μια αλλαγή. Από τον ήλιο είναι καλύτερα και δίνουν μια πιο χειμωνιάτικη αίσθηση.Ένας ρεαλιστικος στόχος για αξιόλογο χιόνι μέσα στον Δεκέμβριο είναι στην Φλώρινα κλπ ημιορεινα Υψομετρα της δυτικής μακεδονιας από τα 500 - 700 μέτρα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για το συμπλήρωσω,μονο με το ΟΥΚΜΟ... μπορεί να χιονισει στη Δυτική Μακεδονία και οι υπόλοιποι βροχές, είναι ένας ρεαλιστικός στόχος για τέλη Νοέμβρη και πρέπει όλοι να το ευχόμαστε. Να χιονισει Φλώρινα κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν σκουπιδαιος και αγγλος δεν δειξουν τα ιδια δεν νομιζω να βγει κατι...

Ωστοσο η γνωμη μου φετος θα ειναι η χρονια των βορειων βαλκανιων και εμεις στο θερμο τομεα...

Εμεις για λιγο δεν θα πινουμε νερο..θα κοιταμε την βρυση🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν υπαρχει ιερο μεσο  προγνωσης υπαρχει βαθμος αξιοπιστιας και τι πρεπει να δινεις σημασια παραπανω ..απλα τωρα κυνηγατε κατι που δεν εχει και κατι να προσφερει ουσιαστικο

To θεμα της αξιοπιστίας των μοντελων ως συζήτηση συνήθως και δυστηχώς αποκτά οπαδικά χαρακτηριστικά..(οπως και ο γροιλανδικός) και  εγώ τουλάχιστον το αποφεύγω,το αγγλικό μοντέλο προέρχεται από μία μεγάλη σχολή...(είναι αυτοί που πρόβλεψαν την ημέρα D στην Νορμανδία),ο Ευρωπαίος βλέπει την είσοδο χαμηλόύ στο Βόρειο Αντλαντικό..αν δεν το βγαζε για δεύτερη φορά σήμερα θα έλεγα ότι θα τουμπιάσει όμως επιμένει,ο τζίφος και ο Αγγλος δεν το βλέπουν...αυτό είναι όλο.Πάντως την προηγούμενη Κυριακή ο Ευρωπαίος εβλεπε ζωνική σε εμάς...και οι άλλοι δύο βλέπαν το χαμηλό που μας επηρέασε...άρα περιμένουμε.Το χιόνι σε οποιαδήποτε πεδινά κλπ είναι μακριά γενικώς καθώς στην αρχή(αν ερθουν) θα έχουμε πολικές ωκεάνιες μάζες..και οχι ηπειρωτικές...

υ.γ. Εγώ πάντως βλέπω τζίφο..με βροχές στα δυτικά..και σε δεύτερο χρόνο  κρύο απλά στα βόρεια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Κριμα..Μολις τωρα το ειδα στις ειδησεις...Ενας τρελος στη Λαρισα,ενα δικο μας παιδι,ανοιξε πυρ εναντιον μιας ομαδας επιστημονων που εργαζονται για λογαριασμο του τζεμ...

rambo-shoot.gif

Μόνο τα μπράτσα μου λείπουν. χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, bardaris είπε:

To θεμα της αξιοπιστίας των μοντελων ως συζήτηση συνήθως και δυστηχώς αποκτά οπαδικά χαρακτηριστικά..(οπως και ο γροιλανδικός) και  εγώ τουλάχιστον το αποφεύγω,το αγγλικό μοντέλο προέρχεται από μία μεγάλη σχολή...(είναι αυτοί που πρόβλεψαν την ημέρα D στην Νορμανδία),ο Ευρωπαίος βλέπει την είσοδο χαμηλόύ στο Βόρειο Αντλαντικό..αν δεν το βγαζε για δεύτερη φορά σήμερα θα έλεγα ότι θα τουμπιάσει όμως επιμένει,ο τζίφος και ο Αγγλος δεν το βλέπουν...αυτό είναι όλο.Πάντως την προηγούμενη Κυριακή ο Ευρωπαίος εβλεπε ζωνική σε εμάς...και οι άλλοι δύο βλέπαν το χαμηλό που μας επηρέασε...άρα περιμένουμε.Το χιόνι σε οποιαδήποτε πεδινά κλπ είναι μακριά γενικώς καθώς στην αρχή(αν ερθουν) θα έχουμε πολικές ωκεάνιες μάζες..και οχι ηπειρωτικές...

υ.γ. Εγώ πάντως βλέπω τζίφο..με βροχές στα δυτικά..και σε δεύτερο χρόνο  κρύο απλά στα βόρεια..

Δεν υπαρχει λογος οπαδισμου τα μοντελα βαθμολογουντε επισημα και γνωριζουμε οτι το χειμωνα που μας ενδιαφερεις η σειρα ειναι ευρωπαικο ουκμο πολυ κοντα και μετα τα υπολοιπα οποτε τουλαχιστον εγω ετσι ξεκιναω να κοιταω και δινω βαση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε ραν πάει ολο και πιο πισω η αλλαγη. στο τελος θα εξαφανισουν και τις βροχες.

δεν υπαρχει φως στο τουνελ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν υπαρχει λογος οπαδισμου τα μοντελα βαθμολογουντε επισημα και γνωριζουμε οτι το χειμωνα που μας ενδιαφερεις η σειρα ειναι ευρωπαικο ουκμο πολυ κοντα και μετα τα υπολοιπα οποτε τουλαχιστον εγω ετσι ξεκιναω να κοιταω και δινω βαση

H βαθμολογία που αναφέρεις ανανεώνεται και επικαιροποιείται...αν π.χ. ενα μοντέλο αναβαθμίζεται τότε μπορεί να κάνει μία κοιλιά...αλλα θα επανέλθει ακριβέστερο........σε κάθε περίπτωση δεν αναφέρομαι...στην βαθμολογία των μοντέλων αλλά στην συζήτηση γυρω από αυτά,τέλος ο Ευρωπαίος βλέπει ενα χαμηλό στο Β Αντλαντικό για τον χειμώνα....το οποίο όμως αρχίζει και εξαφανίζεται....εδώ θα είμαστε και θα το βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και πάμε για τα κοντινά.

Μέσος όρος 12ζ εχθές:

EDM1-168.GIF?12

 

σήμερα το πρωί:

gens-51-1-156.png

τώρα:

EDM1-144.GIF?19-0

 

 

σήμερα και εχθές 168 ώρες

EDM1-192.GIF?12EDM1-144.GIF?19-0

 

και στα μακρινά, ΄όπου ειδικά εχθές το πρωί, είχαμε τον αντικυκλώνα πάνω μας

EDM1-240.GIF?12EDM1-216.GIF?19-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να κάνω μια αφελή ερώτηση ορμώμενος από αυτά που διαβάζω εδώ.

Σε ποια ελληνική πόλη χιονίζει τέτοια εποχή; Δεν μιλάω για ορεινές ή ημιορεινές περιοχές, υποθέτω πως λίγοι χρήστες του φόρουμ κατοικούν σε τέτοια μέρη, μιλάω για πόλη.

Χιονίζει Νοέμβρη μήνα στην Αθήνα; Στη Λαμία; Στα Γιάννενα; Στη Λάρισα;

Πως δημιουργήθηκαν αυτές οι θεωρίες περί χιονιού τέτοια εποχή;

Από τα λίγα που ξέρω ο Νοέμβριος είναι μήνας που κυριαρχείται από νοτιαδες με βροχή και περιστασιακά κανένα ξωφαλτσο 2ημερο ή 3ημερο κρύου.

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...