Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Δυστυχώς διάβαζα πριν λίγο μακροπρόθεσμες προβλέψεις για δεύτερο 15ημερο Δεκεμβρίου από τον Μαρουσακη και κάποιους άλλους που λένε για ζωνικες πάλι με αύξηση θερμοκρασίας μέσα στις γιορτές και αγιοβασιληδες στη θάλασσα.....

Αδερφε με ολο το σεβασμο..Δεν θελω να θιξω τις μακροπροθεσμες προσπαθειες καποιων μοντελων η ανθρωπων...Αλλα δε μου λενε τιποτα...Ειναι σαν τα μερομηνια..Οταν τα προγνωστικα μοντελα αδυνατουν πλεον να πετυχουν ακομα και το nowcast,πως να τα εμπιστευθω 10 μερες μετα???

Τζαμπα τα λεφτα που εδωσαν για αναβαθμισεις...Καποτε κλειδωναμε διαταραχες στις 120 ωρες και τωρα φτανουμε στις 48 ωρες και δεν ξερουμε τι θα γινει..Στα 43 ειμαι φιλε και κατι ξερω παραπανω..Η μαλλον κατι θυμαμαι παραπανω.

Σεβομαι ομως την προσπαθεια καθε φιλου να προσεγγισει την ταση..Με η χωρις επιτυχια..Αρκει να μην χαιδευει ματια και αυτια για την επισκεψιμοτητα και τα κλικ!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Βροχές και χιονια στα βουνά. Μια χαρά 

Νοτιαδες μεν, αλλά για τα χιονια έχουμε καιρό ακόμα 

Ετσι και έτσι τα καλά  τα κρύα μετά τις 20 Δεκεμβρίου ερχόντουσαν πάντα. Με κάποιες κακές καιρικές εξαιρέσεις (πέρυσι) 

Για εμάς εδώ κάτω όμως ο Δεκεμβρίος ήταν αδιαφορος για χιόνια στα πεδινά 

Την σκυτάλη πάντα θα την έχουν ο γεναρης και ο Φλεβάρης

 

Λιτά και περιεκτικα περιέγραψες ως έχουν τα καιρικά Σπύρο,απλά η προσμονή μας για χιόνια όσο το δυνατόν συντομότερα μας παρασύρει σε απογοητεύσεις αν και φετος πιστεύω με βάση ότι μας δείχνουν τα μοντέλα πάμε σε νορμάλ εναρξη  χειμώνα σε σχέση με τα τελευταία χρόνια,υπομονή χρειάζετα ειδικά από τα παιδιά στα κεντροβορεια που έχουν όλα τα δίκια να νιώθουν αδικημένοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδω οι Αμερικανοί με την μακροπροθεσμη του ακκιου δεν έβγαλαν καν για το φθινόπωρο ρε παιδιά. Επειδή τις προηγούμενες φορές πέσανε παντελώς έξω  

Πολυ δύσκολη η κατάσταση πια για αυτές τις προβλέψεις σε βάθος χρόνου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτε δεν κλειδωναμε διαταραχες στις 120 ωρες.Το 02 απο Παρασκευη προβλεποταν βελτιωση και τελικα χιονιζε μεχρι την Κυριακη το βραδυ.Ο μεγαλυτερος χιονιας της 30ετιας για τα υπερβορεια ημιορεινα της αττικης αλλα και για τα β.α προαστια χαθηκε προγνωστικα ακομα και στο nowcast.

Το 08 στις 4 μερες πριν,ο χιονιας χαθηκε στα βαθη της ανατολιας και επανηλθε μετα.

Τον Μαρτη του 11 του υποτιθεμενο θαψαρ χαθηκε επισης στο nowcast. 

Πολυ απλα ειχαμε πολυ λιγοτερα μεσα και δεν παρακολουθουσαμε με λεπτομερεια και την αναλογη γνωση τα μοντελα.Ποσες φορες χαθηκε αυλωνας 3-4 μερες πριν για εδω και τελικα τη βγαζαμε με -10 και αστερια?Εχουμε μια ταση να θεοποιουμε το παρελθον.Μια χαρα ειναι τα μοντελα για ενα πενθημερο μπροστα.Ο καιρος ειναι ενα χαος και ειδικα καποιες περιοδοι ακρως δυσκολοπροβλεψιμες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, ΠΩΓΩΝΙ είπε:

Λιτά και περιεκτικα περιέγραψες ως έχουν τα καιρικά Σπύρο,απλά η προσμονή μας για χιόνια όσο το δυνατόν συντομότερα μας παρασύρει σε απογοητεύσεις αν και φετος πιστεύω με βάση ότι μας δείχνουν τα μοντέλα πάμε σε νορμάλ εναρξη  χειμώνα σε σχέση με τα τελευταία χρόνια,υπομονή χρειάζετα ειδικά από τα παιδιά στα κεντροβορεια που έχουν όλα τα δίκια να νιώθουν αδικημένοι.

Τα παιδία για τα βόρεια φυσικά πρέπει να ελπίζουν, μιας και ο Δεκεμβρης εχει ένα θετικό. Τα πολλά χαμηλά που κατά καιρούς βγάζει. Απλά τις περισσότερες φορές δυστυχώς είναι με νοτιαδες πάρα με βοριάδες. 

Είναι αυτό που λέμε καθαρο θεμα τύχης και σωστού ταιμινγκ. 

Αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς για να βγουν συμπέρασματα για την κυκλοφορία που θα επικρατήσει 

Άνετα μπορεί να αλλάξουν ξανά όλα τούμπα, και να μας πάει καρφί σε πιο μέσημβρινη κυκλοφορια ο μήνας. 

Υπομονή. 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αδερφε με ολο το σεβασμο..Δεν θελω να θιξω τις μακροπροθεσμες προσπαθειες καποιων μοντελων η ανθρωπων...Αλλα δε μου λενε τιποτα...Ειναι σαν τα μερομηνια..Οταν τα προγνωστικα μοντελα αδυνατουν πλεον να πετυχουν ακομα και το nowcast,πως να τα εμπιστευθω 10 μερεε μετα???

Τζαμπα τα λεφτα που εδωσαν για αναβαθμισεις...Καποτε κλειδωναμε διαταραχες στις 120 ωρες και τωρα φτανουμε στις 48 ωρες και δεν ξερουμε τι θα γινει..Στα 43 ειμαι φιλε και κατι ξερω παραπανω..Η μαλλον κατι θυμαμαι παραπανω.

Δεν ειναι ακριβως ετσι οσο αφορα τα μοντελα παντα ειχαν αστοχιες μην ξεχνας οτι καποτε πχ ειχαμε μονο τον τζιφο ετσι απλα ξεχναμε ευκολα και τις αστοχιες..επισης τα δινουμε μεγαλυτερη σημασια απ οσο πρεπει αν κοιτας καθε τρεξιμο λογικο ειναι να πιστευει καποιος οτι πεφτουν πολυ εξω..αν δεις 00 12 και ενς ειναι ευκολο να δεις την γενικη κυκλοφορια....οσο αφορα τις μακρο προφανως δεν εχουν σχεση με ημερομηνια γινετε σοβαρη δουλεια και στο εξωτερικο και ελλαδα απο 2-3 ανθρωπους και πλεον τουλαχιστον σε μηνιαιο επιπεδο το γενικο μοτιβο ευκολα μπορεις να το προσεγγισεις και 60 τις εκατο να το πιασεις επιτυχια ειναι ..στις 120 ωρες σπανια κλειδωμαμε και οσες φορες γινοταν αν θυμασαι ηταν οι μεγαλες που εκαναν μπαμ οτι η κυκλοφορια θα αλλαξει..απλα δινουμε μεγαλη σημασια στα προγνωστικα εργαλει παραπανω απο αυτη που θα επρεπε να εχουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Απλά τις περισσότερες φορές δυστυχώς είναι με νοτιαδες πάρα με βοριάδες. 

Νοτιαδες θελουν τα κεντροβορεια ΝΔ ρευμα μπας και ριξει κανα χιονι της προκοπης αρκει να υπαρξει κατεβασια ψυχους προς ιονιο.

Με ξερο βοριαδες υετοδιωχτες δεν γινεται δουλεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσο υπαρχουν σεναρια σαν το 2,3 ,7,8,9, 14,15,21,22 ελπιζω,,..μακαρι  αοαμε σε παροιμοια λογικη ετσι κι αλλιως ως τις 144 σχεδον ιδια ειναι με τα υπολοιπα ....Καλά το 14 ειναι φοβερο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Τζαμπα τα λεφτα που εδωσαν για αναβαθμισεις...Καποτε κλειδωναμε διαταραχες στις 120 ωρες και τωρα φτανουμε στις 48 ωρες και δεν ξερουμε τι θα γινει..Στα 43 ειμαι φιλε και κατι ξερω παραπανω..Η μαλλον κατι θυμαμαι παραπανω.

Θα συμφωνήσω... τη μάνα μου άμα ρωτήσω πλάκα πλάκα, παρότι άσχετη με το καιρό, περισσότερες πιθανότητες επαλήθευσης έχει... θα σου πει σιγά μη βρέξει.. θα κάνει ένα περασματακι και μετα στοπ.. τα παραλένε. (μάνα μου έιναι;;🤣).... ειδικά αυτό το "τα παραλένε" μου τη δίνει τρομερά! Οι άσχετοι... λες και τα "παραλέμε" εμείς..... αλλά η πλάκα είναι ότι μετά οι άσχετοι γινονται "σχετικοί" και το πιστεύουν ακράδαντα....

Αναβαθμισμένες μοντελάρες 2023🤣! ΝΑ ποιες είναι οι "άσχετες"! Το εργαλείο μας έχει θέμα...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν ειναι ακριβως ετσι οσο αφορα τα μοντελα παντα ειχαν αστοχιες μην ξεχνας οτι καποτε πχ ειχαμε μονο τον τζιφο ετσι απλα ξεχναμε ευκολα και τις αστοχιες..επισης τα δινουμε μεγαλυτερη σημασια απ οσο πρεπει αν κοιτας καθε τρεξιμο λογικο ειναι να πιστευει καποιος οτι πεφτουν πολυ εξω..αν δεις 00 12 και ενς ειναι ευκολο να δεις την γενικη κυκλοφορια....οσο αφορα τις μακρο προφανως δεν εχουν σχεση με ημερομηνια γινετε σοβαρη δουλεια και στο εξωτερικο και ελλαδα απο 2-3 ανθρωπους και πλεον τουλαχιστον σε μηνιαιο επιπεδο το γενικο μοτιβο ευκολα μπορεις να το προσεγγισεις και 60 τις εκατο να το πιασεις επιτυχια ειναι ..στις 120 ωρες σπανια κλειδωμαμε και οσες φορες γινοταν αν θυμασαι ηταν οι μεγαλες που εκαναν μπαμ οτι η κυκλοφορια θα αλλαξει..απλα δινουμε μεγαλη σημασια στα προγνωστικα εργαλει παραπανω απο αυτη που θα επρεπε να εχουν

Κανενα θεμα φιλε...Αλιμονο...Εχω εδω και πολλα χρονια ξεκαθαρισει τη θεση μου..Στατιστικολογος ειμαι..Αρα κατι σκαμπαζω..Απλα εκ των πραγματων σπανια τα μεσομακροπροθεσμα πεφτουν μεσα..Εννοειται δεν καταδικαζω καμια προσπαθεια..Καθε αλλο την επαινω...

Απλα οι εποχες εχουν αλλαξει και το ξερεις..Ολα γινονται για το θεαθηναι...Χαιδευουμε αυτια και ματια για να παρουμε likes!!!...Παραπανω απο τους μισους το κανουν..Καθε χρονο..Ξερεις!!Λευκες γιορτες και παπαρδελες ασπρες...Οταν η επιστημη η καιρικη δε μπορει να ευστοχησει προγνωστικα στις 5 μερες πως εγω να πιστεψω μερομηνια η μακροπροθεσμα ...Η να θιξω το cfs??

Εννοειται οτι σε σεβομαι..Πληρως και απολυτα..Μονο και μονο για τον κοπο σου..Και σου βγαζω το καπελο...Ειλικρινα...Αλλα μεχρι εκει Κωστα μου...Η προγνωσιμοτητα πεφτει ραγδαια χρονο με το χρονο...Πως εγω να εμπιστευτω προγνωση 20 μερες μετα???Αλλα ξαναγραφω...Σεβομαι και σου βγαζω το καπελο για τον χρονο που δαπανας...!!respect!!!Και ο παππους μου ο Γιωργης απο το Ρεθυμνο ηταν μερομηνας...Καμια σχεση θα μου πεις..Αλλα γενικα δεν πιστευω προγνωση ειτε μπακαλιστικη ειτε επιστημονικη που ξεπερνα πλεον τις 96 ωρες..Ποσο μαλλον τις 200...Αλλα και παλι σεβομαι πληρως την προσπαθεια σου...Και ας μην την αποδεχομαι στο απολυτο..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Κανεα θεμα φιλε...Αλιμονο...Εχω εδω και πολλα χρονια ξεκαθαρισει τη θεση μου..Στατιστικολογος ειμαι..Αρα κατι σκαμπαζω..Απλα εκ των πραγματων σπανια τα μεσομακροπροθεσμα πεφτουν μεσα..Εννοειται δεν καταδικαζω καμις προσπαθεια..Καθε αλλο την επαινω...

Απλα οι εποχες εχουν αλλαξει και το ξερεις..Ολα γινονται για το θεαθηναι...Χαιδευουμε αυτια και ματια ηια να παρουμε likes!!!...Παραπανω απο τους μισους το κανουν..Καθε χρονο..Ξερεις!!Λευκε γιορτες και παπαρδελες ασπρες...Οταν η επιστημη η καιρικη δε μπορει να ευστοχησει προγνωστικα στις 5 μερες πως εγω να πιστεψω μερομηνια η μακροπροθεσμα ...Η να θιξω το cfs??

Εννοειται οτι σε σεβομαι..Πληρως και απολυτα..Μονο και μονο για τον κοπο σου..Και σου βγαζω το καπελο...Ειλικρινα...Αλλα μεχρι εκει Κωστα μου...Η προγνωσιμοτητα πεφτει ραγδαια χρονο με το χρονο...Πως εγω να εμπιστευτω προγνωση 20 μερες μετα???Αλλα ξαναγραφω...Σεβομαι και σου βγαζω το καπελο για τον χρονο που δαπανας...!!respect!!!

Εγω δεν μιλησα για μενα σε ευχαριστω παντως αλλα γενικα οτι εχει γινει μεγαλη προοδος στην ευρεση του γενικου πατερν...και στο εξωτερικο υπαρχουν προγνωστες με σοβαρες επιτυχιες και ελλαδα αρκει να ξερεις παντα τι περιμενεις απο μια μακρο ετσι...απλα διαφωνω οσο αφορα οτι η προγνωσιμοτητα πεφτει σε βαθος 5 ημερων μια χαρα ειναι οπως και επιστημονικα επρεπε να ειναι..εκει ειναι η ασφαλης προγνωση μην πω τρεις ημερες....απλα μην ξεχνας οτι εχουμε να κανουνε και  με μια αλλαγη της κυκλοφοριας του καιρου που βαζει πιο δυσκολα στα προγνωστικα εργαλεια σε γενικες γραμμες ομως τα τελευταια χρονια...νομιζω οτι οο 120 ωρες ειναι ασφαλει να ξερεις ακομα και τωρα την γενικη εικονα με ποσοστα επιτυχιας κοντα στο 70 τις εκατο βαση και των βαθμολογιων δεν ειναι κακο αποτελεσμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω δεν μιλησα για μενα σε ευχαριστω παντως αλλα γενικα οτι εχει γινει μεγαλη προοδος στην ευρεση του γενικου πατερν...και στο εξωτερικο υπαρχουν προγνωστες με σοβαρες επιτυχιες και ελλαδα αρκει να ξερεις παντα τι περιμενεις απο μια μακρο ετσι...απλα διαφωνω οσο αφορα οτι η προγνωσιμοτητα πεφτει σε βαθος 5 ημερων μια χαρα ειναι οπως και επιστημονικα επρεπε να ειναι..εκει ειναι η ασφαλης προγνωση μην πω τρεις ημερες....απλα μην ξεχνας οτι εχουμε να κανουνε και  με μια αλλαγη της κυκλοφοριας του καιρου που βαζει πιο δυσκολα στα προγνωστικα εργαλεια σε γενικες γραμμες ομως τα τελευταια χρονια...νομιζω οτι οο 120 ωρες ειναι ασφαλει να ξερεις ακομα και τωρα την γενικη εικονα με ποσοστα επιτυχιας κοντα στο 70 τις εκατο βαση και των βαθμολογιων δεν ειναι κακο αποτελεσμα

Για μενα παντως ασχετα το τι κανεις η το τι πετυχαινεις...Εισαι μελος μιας παρεας...Που εχουμε ιδιο ποθο,ιδιο μερακι...Ετσι με μαθε ο πατερας μου...Τι με ενωνει και οχι τι με χωριζει με τους ανθρωπους...Συνεχισε την προσπαθεια σου...Αξιζει τον κοπο....Ειτε διαφωνω ειτε οχι....Και παλι respect.Γιατι την ωρα που εγω γραφω ποιηματα εσυ δαπανας χρονο επιστημονικο....Εχει δεν εχει αποτελεσμα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Για μενα παντως ασχετα το τι κανεις η το τι πετυχαινεις...Εισαι μελος μιας παρεας...Που εχουμε ιδιο ποθο,ιδιο μερακι...Ετσι με μαθε ο πατερας μου...Τι με ενωνει και οχι τι με χωριζει με τους ανθρωπους...Συνεχισε την προσπαθεια σου...Αξιζει τον κοπο....Ειτε διαφωνω ειτε οχι....Και παλι respect.Γιατι την ωρα που εγω γραφω ποιηματα εσυ δαπανας χρονο επιστημονικο....Εχει δεν εχει αποτελεσμα!!!

Η παρεα ειναι παντα το πιο σημαντικο πραγμα φιλε ενωνει ετεροκλητους ανθρωπους που εχουν ενα κοινο στοχο..και παθος...αλλωστε το ταξιδι μετρα οχι ο προορισμος η το αποτελεσμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Και μόνο που υπάρχουν τόσα ασαμπλς θετικά,αυτό σημαίνει ότι δεν τελείωσε τίποτα για το πρώτο δεκαήμερο..

Προφανως και οχι ρε συ ειμαστε μακρια ακομα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως στην κουβεντα που έχει ανοίξει για τα μεσο-μακροπρόθεσμα εγώ πιστεύω ότι η διαφορα ενός σωστού επιστημονα προγνωστη με έναν που γραφει μόνο για τα λαικ είναι ότι ο μεν επιστημονας προσπαθεί να προγνώσει ένα γενικότερο πατερν της κυκλοφορίας και τι αποτελεσματα ειναι ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να έχει αυτό στον καιρό μιας περιοχής ( πχ Ελλάδας) στηριζόμενος σε δείκτες κλπ ενώ ο δε αναφέρεται σε συγκεκριμένα καιρικά γεγονοτα τα οποια μπορεί να κάτσουν μπορεί και όχι. Είναι αλλο να πεις ότι το τάδε διάστημα εχουμε ενδείξεις για την τάδε κυκλοφορία η οποια είναι πιο πιθανο να έχει τα τάδε αποτελεσματα στην χώρα μας και αλλο να πεις ότι 10 Δεκεμβρίου θα χιονίσει η θα κάνει παγετό η δεν ξέρω και εγώ τι. Άλλωστε η κάθε κυκλοφορία εξαρτάται από πολλά πράγματα τι θα δώσει σε κάθε περιοχη. Γνώμη μου πάντα και με τις λιγοστές γνωσεις που έχω αν είμαι λάθος διορθώστε με. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, agnostos είπε:

Προφανώς τα καιρικά φαινόμενα έχουν γίνει τελείως απρόβλεπτα την τελευταία 5ετια με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται ακόμα και τα σύγχρονα μέσα πρόγνωσης.

Προσωπική γνώμη είναι πως το θέμα δεν είναι στην ποιότητα των μοντέλων αλλά στον εντελώς αλλοπροσαλλο καιρό.

Όχι μόνο στην Ελλάδα βέβαια αλλά παντού.

υπαρχει τεχνητη νοημοσυνη πλεον. θα επρεπε να προσαρμοζονται σε οποιαδηποτε νεα μεταβλητη. 
δεν νιωθω οτι παγκοσμιως δινεται η απαραιτητη αξια και σημασια στον τομεα της μετεωρολογιας. τρανταχτο παραδειγμα  hurricane otis που εκανε το ακρως αντιθετο του προβλεπομενου και τελικα ισοπεδωσε.  το νοημα δεν εγκειται κατα τη γνωμη μου στο τι καιρο θα κανει στην αθηνα, στο τοροντο κτλ σε 5 μερες. 

θεωρω οτι η παγκοσμια οικονομια επικεντρωνεται σε ηληθιοτητες καθαρα κατα το πλειστον και οχι εκει που θα επρεπε οταν υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα ζητηματα στο μελλον

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι μετεωρολόγοι - επιστήμονες εξάλλου που αναλαμβάνουν να μεταφέρουν στον υπόλοιπο κόσμο τα του καιρού με έναν πιο εκλαϊκευμένο τρόπο, προφανώς θα δώσουν έμφαση σε ένα μεμονωμένο γεγονός μιας και αν μιλήσουν πιο γενικά, σε βάθος χρόνου, ίσως να μην το πάρουν οι υπόλοιποι σοβαρά. Κάτι που οι ίδιοι το ξέρουν. Όλα αυτά πάντα με μέτρο. Δεν λέω να μεταφέρουν τις μισές πληροφορίες για μια δεδομένη χρονική στιγμή και να αποκρύπτουν περίτεχνα κάποια άλλα ώστε να προκαλέσουν τον μέγιστο δυνατό πανικό, όπως και βλέπουμε κατά καιρούς. Ούτε να λένε θα κατέβουν π.χ. προς τις 10 του μηνός ψυχρές αέριες μάζες, χωρίς πρώτα να ξεκαθαριζουν ότι μέχρι τότε πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει. Π.χ. στον Daniel εάν υποθετικά πάντα, μιλούσαν πριν μέρες για μια " αλλαγή του καιρού " ( φυσιολογικό μιας και δεν διαθέτουν ακόμα αρκετά προγνωστικά στοιχεία) τότε αυτό ίσως περνούσε απαρατηρητο. Μετά όμως από μια πιο προσεκτική έρευνα, θα είναι σε θέση να παρουσιάσουν όλους τους κινδύνους και παραμέτρους για μια τέτοιου τύπου διαταραχή... 

Τότε θα πρέπει να μεταφέρουν αυτά που γνωρίζουν μέχρι εκείνη τη στιγμή, στοχεύοντας όχι στη ψυχολογία του δέκτη αλλά στη σωστή ενημέρωση και γνώση για ένα συγκεκριμένο καιρικό γεγονός. Και φυσικά δεν μιλάω για τη δουλειά που κάνουν κάποια παιδιά εδώ μέσα πάνω στο θέμα των μακροπρόθεσμων ( και μπράβο τους ) αλλα αντίθετα για τον επαγγελματία πρόγνωση που αναλαμβάνει μια τόσο σημαντική υποχρέωση... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα, θέλω πολύ να διατηρηθούν οι βροχές που φαίνονται από βδομάδα γιατί τις έχουμε πραγματικά ανάγκη εδώ.

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2023-11-29&model=gfs&member=ENS&bw=1

Για το διάτημα μετά τις 8/12 είναι δύσκολα τα πράγματα για σοβαρή χειμωνιατικη κακοκαιρια (χιόνι στα βόρεια πεδινά ή ημιορεινά) αλλά όσο υπάρχουν στα μοντέλα σενάρια όπως τα παραπάνω που ανέβασε ο Αντώνης τότε υπάρχουν ακόμη ελπίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μου επιτρέψετε να ανεβάσω αναλυτικα το σενάριο 14 από τα ανσάμπλ του τζίφου. Θεωρώ ότι είναι καταπληκτικό και θα ήταν ονειρική είσοδος χειμώνα για τις περισσότερες περιοχές της χώρας μας.

gens-14-1-228.png

gens-14-0-228.png

gens-14-2-228.png

gens-14-1-240.png

gens-14-0-240.png

gens-14-2-240.png

gens-14-1-252.png

gens-14-0-252.png

gens-14-2-252.png

gens-14-1-264.png

gens-14-0-264.png

gens-14-2-264.png

Πιστεύω ότι υπάρχουν πιθανότητες επιβεβαίωσης ενός σεναρίου παρόμοιο με αυτό γιατί αν δείτε στις 100 ώρες (περίπου) οι διαφορές του με το σύνολο των άλλων σεναρίων είναι πολύ μικρές. Αυτές οι μικρές διαφορές που φέρνουν αυτό το αποτέλεσμα στις 200 ώρες (περίπου). Απλά χρειάζεται πολύ τύχη...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, south coast είπε:

Το 22 γιατι δεν το βαζεις;;Φοβασαι μην σε λιντσάρουν… ;😂😂

@DIMITRIS

Καλά δεν είναι άσχημο ακόμα και για τους κεντροβορειους, τους χιονίζει πιο πριν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...