Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νεος χρονος θα φερει καιρικες χαρες και απολαυσεις με μια προυποθεση..να μην θελετε χιονια αποκλειστικα εξω απ την πορτα σας..διαισθηση..

Και βροχοχαμηλο δεν με χαλαει για αρχες του χρονου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, vorios_polos said:

Εσύ ετοιμάσου άσε τα θερμά ρεκόρ και έλα πίστεψε στον μεγάλο ΚΒ και να σε δίπλα μας στου χάρτες...15 μέρες θα τον τραβάω...θα τον τερματίσω..😋😋.

Λευκός Πύργος με 2 μέτρα χιόνι. 5 αμα λάχει με ανεμοσούρια!!!

Σαλονικάρααααα power λεμεεεε😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, agnostos said:

Μου αρέσει που όσοι μιλάνε για ρεκόρ θερμοκρασίας χειμερινούς μήνες πάντα γυρίζουν στο παράδειγμα της...... Κρήτης.

Χαίρω πολύ παιδιά, εκεί και ειδικά στο νότιο πεδινό τμήμα οι θερμοκρασίες αυτές και τα ρεκόρ είναι συνηθισμένα. Το ίδιο περίπου σε περιοχές της Ρόδου και στο Καστελόριζο.

Αλήθεια, γιατί δεν φέρνετε ως παράδειγμα την Φλώρινα ή την Κοζάνη πχ;

Και στην Αθήνα πάντως τοπικά παίζει να βγάλει πιο υψηλές μέσες μέγιστες από περσι.

Προφανώς παραδοσιακά θερμές περιοχές της χώρας τον χειμώνα δεν είναι βαρόμετρο για το τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα αλλά το γεγονός οτι εδώ πάμε back to back 2 χρόνια με Δεκέμβριους που έχουν μέσες μέγιστες γύρω στους 20 βαθμούς είναι στατιστικά πολύ σημαντικό ακόμα και αν αφορούν την νότια χώρα. 

Βασικά δε νομίζω να έχει ξανασυμβεί στη σύγχρονη μετεωρολογική ιστορία της χώρας να υπάρχουν περιοχές τον Δεκέμβριο που για 2 συνεχόμενα έτη να πιάνουν 20άρι μέση μέγιστη Τ. Ούτε καν στις νοτιότατες εσχατιές της χώρας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως εγώ στο Π Φάληρο το τζάκι το καίω σχεδόν καθημερινά,  έχω Τ εξω τώρα 15,7( οκ εγω είμαι γκαου στο θεμα τζακι το παραδεχομαι ) , Μαρούσι Κηφισιά έχουν 12,7 κ η Πεντέλη 10,6 . Δηλαδή βρε παλικάρια πόσο είχατε μάθει στο λεκανοπέδιο τα τελευταία 20+ χρονια που πλέον το έχουμε ( το έχετε;; ) πάρει απόφαση πως το κλίμα έχει αλλάξει προς το θερμομετρο,  τελεια και παυλιτσα . Κάθε χρόνο μιρλα από μέσα Δεκεμβρίου λες και είμαστε Ροβανιεμι, εν τω μεταξύ θυμάμαι άπειρες χρονιές που έψαχνα να βρω πσκ να πάω στην άλλη άκρη στα 1300 της Πίνδου στην Αβδελλα για να δω χιόνι και έτρωγα κ μουφα . 

Στο  Π Φάληρο είδαμε αξιοπρεπεστατο χιονι 2 χρονιές συνεχόμενες που λογικά είχαν να δουν οι ντόπιοι 40 χρόνια,  εγω είμαι μόνο 16 χρόνια εδώ και ακόμα και όταν θαβοταν ο Πειραιάς στο Δημοτικό θέατρο  εδώ είχαμε μια πέτσα 2 εκατοστά . 

Μέχρι και 10 Γενάρη, λογικά,  θέλει υπομονή και ανοχή του καιρού ως έχει . Από εκει κ έπειτα και 1000 μηνύματα μιρλας να γράψετε , δεν κάνουν το θαύμα της φαρμακολογιας  if you get my point 😉 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Λευκός Πύργος με 2 μέτρα χιόνι. 5 αμα λάχει με ανεμοσούρια!!!

Σαλονικάρααααα power λεμεεεε😇

Έτσι λέμε...γνώσεις έχεις σε θέλω ενεργό και σε χειμερινούς χάρτες...έλα κάνε την διαφορά...έλα μαζί μας για μια νέα Ελλάδα...με νέο όραμα...μια Ελλάδα άσπρη τον χειμωνα...ηλιόλουστη το καλοκαίρι βροχερή το φθινόπωρο ...καταιγίδατη την άνοιξη ..Ελληνίδες Έλληνες καιροφιλοι εμπρός για την νέα Ελλάδα...🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στα ΒΑ μέχρι και χτες είχε αρκετό κρύο. Στην Ξάνθη το πρωί έπεφτε στους 2c με 3c. Με το που έπεφτε ο ήλιος, η θερμοκρασία έπιανε μονοψήφιες τιμές. Σήμερα, ειναι η πρώτη νύκτα  που μαλάκωσε ο καιρός στους 9c τώρα. 

Τα χιόνια ακόμη κρατούν, στα σύνορα με τη Βουλγαρία από τα 1000 μέτρα έχει ολική χιονοκάλυψη. Το γειτονικό χιονοδρομικό του Παμπόροβο λειτουργεί κανονικά. Υπάρχουν σχετικές webcams. Το υψόμετρο είναι στα 1500 μέτρα για τις βάσεις. Το είχα επισκεφτεί πριν αρκετά χρόνια. 

Συμπερασματικά πάμε πολύ καλύτερα από πέρυσι. Ήδη έχουμε πιάσει κάτω από 0c μια μέρα και έχουμε τρία συμβάντα χιονιού στα ημιορεινά ~600μ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και στην Αθήνα πάντως τοπικά παίζει να βγάλει πιο υψηλές μέσες μέγιστες από περσι.

Προφανώς παραδοσιακά θερμές περιοχές της χώρας τον χειμώνα δεν είναι βαρόμετρο για το τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα αλλά το γεγονός οτι εδώ πάμε back to back 2 χρόνια με Δεκέμβριους που έχουν μέσες μέγιστες γύρω στους 20 βαθμούς είναι στατιστικά πολύ σημαντικό ακόμα και αν αφορούν την νότια χώρα. 

Βασικά δε νομίζω να έχει ξανασυμβεί στη σύγχρονη μετεωρολογική ιστορία της χώρας να υπάρχουν περιοχές τον Δεκέμβριο που για 2 συνεχόμενα έτη να πιάνουν 20άρι μέση μέγιστη Τ. Ούτε καν στις νοτιότατες εσχατιές της χώρας...

Αυτά όλα δεν λένε απολύτως τίποτα.

Τι θα πει  ακριβώς "Αθήνα";

Όταν πχ δίνουν ανώτερη θερμοκρασία 18 βαθμούς για 24/12 εννοούν Αττική.

Αν κοιτάξει κανείς τις θερμοκρασίες τοπικά αρκετές περιοχές μεταξύ τους δεν έχουν καμία σχέση.

Ακόμα και η περιβόητη Κρήτη που έχετε κάνει καραμέλα έχει αυτή τη στιγμή τα ορεινά της χιονισμένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

50άρι στα βάθη της Κοιλάδας του Ευρώτα με γυναίκα μου την Κιμ Καρντάσιαν και κουμπάρους τους @vorios_polos και @GEORGE SNOWMAN. Με τον @sakis13 να απαγγέλει ποιήματα κάτω από τον καυτό Σπαρτιάτικο ήλιο και όλο το φόρουμ να χειροκροτά.

Το κάνω εικόνα τώρα 😂

Τώρα που μπήκε και η Στεφανιά στην εξίσωση δεν τον γλυτώνεις το γάμο θα πέσουνε κορμιά με το Γύθειο😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, agnostos said:

Αυτά όλα δεν λένε απολύτως τίποτα.

Τι θα πει  ακριβώς "Αθήνα";

Πχ Γκάζι, Αμπελόκηποι, Χαροκόπειο, Ν.Σμύρνη είναι ήδη στα ίδια με την περσινή μέση μέγιστη Δεκεμβρίου με 17+. Βασικά είναι και πολλοί άλλοι σταθμοί της κεντρονότιας μητροπολιτικής Αθήνας με την ίδια εικόνα.Δεδομένου λοιπόν οτι πάμε για παρατεταμένη καλοκαιρία μέχρι τέλους του έτους, τότε ενδεχομένως τοπικά να ξεπεράσουμε σε μέσες μέγιστες και τον περσινό Δεκέμβριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Τώρα που μπήκε και η Στεφανιά στην εξίσωση δεν τον γλυτώνεις το γάμο θα πέσουνε κορμιά με το Γύθειο😅

Ποιά είναι η Στεφανία?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, agnostos said:

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά θα μου επιτρέψεις μια ακόμα παρατήρηση.

Είναι πολύ απόλυτο αυτό που λες. Τι καιρό θα κάνει σε 5 χρόνια από σήμερα πχ κανείς δεν ξέρει.

Άλλωστε η κλιματική αλλαγή ανθρωπογενούς αιτιολογίας είναι μια μόνο θεωρία η οποία δεν αποδεικνύεται 100%. Υπάρχουν και άλλες που αποδίδουν αυτές τις αλλαγές στην υπερδραστηριοτητα του ήλιου ή ακόμα και σε άγνωστο φαινόμενο το οποίο εξελίσσεται τα τελευταία 5-6 χρόνια.

Ολες οι αποψεις σεβαστές , πάνω απο ολα εδω κανουμε το χομπι μας και την τρελα μας!! Μακαρι η επομενη δεκαετια να ισοφαρίσει τα στραβα αυτης που περασε! Ειδικα για τους κεντροβοριους!! Για την κλιματική αλλαγη προσωπική μου άποψη πως δεν ειναι ακομα μια θεωρία!! Δεν φαίνεται να υπαρχει διχογνωμία για την ανθροπωγενή κλιματική αλλαγή.  Σε ερευνα που εγινε το 2013 βρεθηκε πως το 97% των επιστημόνων που ασχολουνται ερευνητικά με το κλιμα συμφωνουσαν για την ανθροπωγενή κλιματική αλλαγή. Το 2021 σε έλεγχο που έγινε σε 88.000 ερευνες απο το 2012 και μετα το ποσοστό των ερευνών που κατεληγαν στην ανθροπωγενή κλιματική αλλαγή εφτασε το 99,9% .  Δεν μπορει να συμφωνουμε οταν οι κλιματολογοι λενε πως το ηφαιστειο μειωνει την θερμοκρασια αλλά οταν στο ιδιο μοντελο βαζουν την ανθροπωγενη δραστηρτιοτητα οτι εδω  σφαλουν.  
Οποτε εαν τουλαχιστον οι 97 απο 100 γιατρους που θα ρωτησεις σου πουνε οτι συμφωνα με την επιστημη τους θεωρουν πως εχεις μια σοβαρη ασθενεια που χριζει αγωγης και οι 3 οτι εισαι μια χαρα, ποιον θα ακουσεις ; Τους 97 ή τους 3; Και μην μου πεις οτι ειναι διαφορετικό. Η επιστήμη πλεον σε σχεση με το παρελθόν ειναι πιο δύσκολο (οχι αδυνατον) απο ποτε να ειναι κατευθυνόμενη. Το 97-3% ( που πλεον ειναι 99.9-0.1%) ειναι πολύ μεγάλο σαν διαφορά ωστε ακόμα και εαν ισχύει το 0.01 να μην λαμβανουμε μετρα για το 99,9%!!  Να συμπληρώσω και για την Κρητη που εγραψες σε σχεση πχ με Κοζανη. Μας ενδιαφερει η Κρητη διοτι τα ρεκορ της Κρητης τα θερμα ειναι εθνικα και πανευρωπαικά ρεκορ. Η Κοζανη ας χιονισει πρωτα και βλεπουμε για καμια αναστροφή μετα!
Our results confirm, as has been found in numerous other previous studies of this question, that there is no significant scientific debate among experts about whether or not climate change is human-caused.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Αυτά όλα δεν λένε απολύτως τίποτα.

Τι θα πει  ακριβώς "Αθήνα";

Όταν πχ δίνουν ανώτερη θερμοκρασία 18 βαθμούς για 24/12 εννοούν Αττική.

Αν κοιτάξει κανείς τις θερμοκρασίες τοπικά αρκετές περιοχές μεταξύ τους δεν έχουν καμία σχέση.

Ακόμα και η περιβόητη Κρήτη που έχετε κάνει καραμέλα έχει αυτή τη στιγμή τα ορεινά της χιονισμένα.

Αγνωστε Χ ...πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι θες να αποδειξεις....

Ολοι οι μηνες βγαινουν πανω απ τα κλιματικα....

Ο καπελος εχει αναλυσει τα παντα λες και ειναι σουπερυπολογιστης....

Βαρετοκαιρια οσο παει το ματι....

Πασχουγεννα δεδομενα εδω και μερες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ποιά είναι η Στεφανία?

Η κουμπάρα🤣🤣🤣

https://penteli.meteo.gr/stations/stefania/

Αν έβγαλαν 45,4 οι Κροκεές στα 241 μ. σκέψου πόσο θα έβγαλε η Στεφανιά (46 μ.) λίγα χλμ πιο κάτω στην ίδια ευθεία του ΒΔ.

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα στοιχεία είναι αμείλικτα. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι νάναι με βαση την αίσθηση του και τις εμπειριες του. Φορουμ είναι.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πωωωωω.....καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι έγινε μόλις τώρα σε σημείο του σώματος μου που βρίσκεται αρκετά χαμηλά.

Δε μπορώ να εκφραστώ και ελεύθερα, μας διαβάζουν παιδιά που πάνε σχολείο ακόμα 😇

Το τσιμπημα κουνουπιου στο ποδι δινει 1,10..😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν αλλαξαν και πολλά σε σχέση με τα πρωινα ενς του σκουπιδαίου 

ας πούμε οτι κεντράρουμε στο τελειωμα της πρωτης βδομάδας του Ιανουρίου μέχρι οταν φτάσουμε εκεί να κεντράρουμε την Τσικνοπέμπτη κ.ο.κ

και τώρα που ξανα είδα και του Βασιλιά αν δεν λάβουμε υπόψη κύριο και κοντρολ θα είχε τέλειο μέσο όρο για μετά τις 5 Ιανουαρίου 

ens_image.png.b5229309a2e4d7ce17d6490e5c623047.png

 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Αγνωστε Χ ...πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι θες να αποδειξεις....

Ολοι οι μηνες βγαινουν πανω απ τα κλιματικα....

Ο καπελος εχει αναλυσει τα παντα λες και ειναι σουπερυπολογιστης....

Βαρετοκαιρια οσο παει το ματι....

Πασχουγεννα δεδομενα εδω και μερες.....

"Μια χαρά χειμώνα κάνει στην Αθήνα" φίλε μου...αφού στο νότιο Σουδάν βαράει 35 βαθμούς, μην έχουμε παράπονο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πληροφοριακά εγώ έγραψα το παρακάτω ''

Όπως έχω ξαναγράψει, μέσα στον Δεκέμβριο, τμήματα της Ισπανίας, της Πορτογαλίας, της νότιας Γαλλίας και της Ιταλίας παραλίγο να πιάσουν 30αρια.

Σε σχέση με αυτούς, το κέντρο της Αθήνας μια χαρά χειμώνα κάνει. Μην μιλήσω για β. Ελλάδα.

Επίσης, κοιτάζοντας τον χάρτη χιονόπτωσης στην Ευρώπη η Ελλάδα έχει χιονιστει σε αξιόλογο βαθμό. Πολλές άλλες χώρες δεν είδαν ούτε νιφαδα.''

Επίσης, γράφω και μιλάω τη νέα ελληνική γλώσσα.

Όποιος δεν καταλαβαίνει καλό θα είναι πριν γράψει οτιδήποτε να πάει να μάθει ελληνικά και μετά, αφού καταλάβει το κείμενο, να απαντήσει ή να σχολιάσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Πληροφοριακά εγώ έγραψα το παρακάτω ''

Όπως έχω ξαναγράψει, μέσα στον Δεκέμβριο, τμήματα της Ισπανίας, της Πορτογαλίας, της νότιας Γαλλίας και της Ιταλίας παραλίγο να πιάσουν 30αρια.

Σε σχέση με αυτούς, το κέντρο της Αθήνας μια χαρά χειμώνα κάνει. Μην μιλήσω για β. Ελλάδα.

Επίσης, κοιτάζοντας τον χάρτη χιονόπτωσης στην Ευρώπη η Ελλάδα έχει χιονιστει σε αξιόλογο βαθμό. Πολλές άλλες χώρες δεν είδαν ούτε νιφαδα.''

Επίσης, γράφω και μιλάω τη νέα ελληνική γλώσσα.

Όποιος δεν καταλαβαίνει καλό θα είναι πριν γράψει οτιδήποτε να πάει να μάθει ελληνικά και μετά, αφού καταλάβει το κείμενο, να απαντήσει ή να σχολιάσει.

Και η Κρήτη μονίμως στο 20-25+ είναι, με διήμερες και τριήμερες παύσεις. Αυτές τις περιοχές δεν τις συγκρίνεις με Αθήνα. Υπενθυμίζω ότι η Αθήνα μάλλον θα κλείσει με ρεκόρ τον Δεκέμβριο, εκτός αν εμφανιστεί ξαφνικά χιονιάς προσηνέμων τις επόμενες μέρες, μετά από ήδη 5 μήνες ρεκόρ ή κοντά στο ρεκόρ. Επίσης, η κεντροβόρεια Ευρώπη και η Αγγλία είδαν σοβαρό ψύχος χιόνια ως το κύμα τον Νοέμβριο και στις αρχές Δεκεμβρίου, όσο εμείς παλεύαμε με τροπικές νύχτες μέχρι την Θεσσαλία.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, agnostos είπε:

Μου αρέσει που όσοι μιλάνε για ρεκόρ θερμοκρασίας χειμερινούς μήνες πάντα γυρίζουν στο παράδειγμα της...... Κρήτης.

Χαίρω πολύ παιδιά, εκεί και ειδικά στο νότιο πεδινό τμήμα οι θερμοκρασίες αυτές και τα ρεκόρ είναι συνηθισμένα. Το ίδιο περίπου σε περιοχές της Ρόδου και στο Καστελόριζο.

Αλήθεια, γιατί δεν φέρνετε ως παράδειγμα την Φλώρινα ή την Κοζάνη πχ;

Με την ίδια λογική να μην παίρνουμε και τη Φλώρινα χειμώνα Π.χ κρύου αλλά τα Χανιά 

Άσχετο αλλά σπάσαμε ρεκόρ δεκεμβρη και στα γρεβενα φετος σε μέγιστη 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, freeze είπε:

αντε να δούμε αν θα πάει καλα μιας και επιμένει ο παίος για το 1-8 (μολις ανανέωσε)

20231222211016-f89d41f9e7943df659ca9cd8146ce82b362780db.png.b5776602d77d5cb9735561fb29e796cb.png

Ρε συ δε παίζει ρόλο αυτο, είναι οι πιέσεις,  θέλουμε και χαρτη κρύου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ρε συ δε παίζει ρόλο αυτο, είναι οι πιέσεις,  θέλουμε και χαρτη κρύου 

πως δεν παίζει..... πως αλλιως να καταλαβουμε οτι έχουμε κάπου ριτζ και καπου χαμηλά γαιωδυναμικα ...

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, freeze είπε:

πως δεν παίζει..... πως αλλιως να καταλαβουμε οτι έχουμε κάπου ριτζ και καπου χαμηλά γαιωδυναμικα ...

Ναι αλλα μπορεί να ναι απο ατλαντικο χαμηλές οι πιέσεις χωρις καθολου καλα 850 ..Που είναι και το πιο πιθανό αλλιως στα αντολικα θα ήταν κι εκει χαμηλές οι πιέσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...