Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Snowparty είπε:

Πιστευω τα 12ρια θα μας πανε πολυ πισω.....και θα χαλασουν την πρωτη φαση..

Όλο εκ του ασφαλούς παίζεις στο 1,20...δε γίνεται δουλειά ετσι 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Ειδικά να μην έχει βρεξει και ξαφνικά να πλακώνει χιονοκουρτινα και να ρίχνει τούφες. Και να κοιτάς τις σκεπές να ασπρίζουν. 

Κι αυτά γούστα είναι νικολα...Προσωπικά θεωρώ πιο ωραίο να ζεις τη στιγμή που το γυρνάει απο βροχη σε χιονι , εινα τοσο βίαιο και πολυ δυνατο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο καθένας με τα βίτσια του! Εγώ χίλιες,φορές ακόμα και 10ποντο που μένει. Αθήνα και μισό μέτρο να ρίξει το λιώνει με το που σταματάει να ρίχνει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Μεσσήνιος είπε:

Ο καθένας είναι πώς έχει μεγαλώσει και τι εμπειρίες έχει με τα χιόνια. Αντικειμενικά όμως η Φλώρινα και παρόμοιες πόλεις κεντροβόρεια Ελλάδα είναι άλλη η αίσθηση να ρίξει 30 πόντους χιόνι και να έχεις 1 μήνα ολικό παγετό και άλλο πιο νότια να ρίχνει 80 πόντους και μετά από 2 μέρες να έχεις 10 βαθμούς και ήλιο. Γι' αυτό κάθε περιοχή έχει τα συν - πλην ανάλογα τι ζητάει ο καθένας...σε αυτό όμως που νομίζω συμφωνούμε όλοι είναι ότι όπου και να βρίσκεσαι όταν πέφτει το άτιμο είναι μαγεία!

Συμφωνούμε αλλα εχει και η ποσότητα την χαρη της. Επίσης, η Φλώρινα ειναι απλως μια πόλη . Προφανώς και υπάρχουν χωριά στην ευρύτερη περιοχη που πραγματικά ο χειμώνας είναι ακόμη πιο βαρύς και μαγικός ,απλώς πλεον εχουν ερημώσει αρα δεν θα το δούμε κάπου.Ευτυχώς κρατάει ακόμη το Νυμφαίο. Τέλοσπαντων, παμε στα τρεξίματα μηπως και βελτιωθεί κάτι να αναθαρρήσουμε .

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω ότι ο καιρός και τα μοντέλα μας έχουν σπάσει τα ουμπαλα και φετος.. Οι ψυχρες εισβολες των 300ωρων συνεχώς χαλάνε είτε μετατοπιζονται για πιο μετα.. Καλή ώρα η περίπτωση 10,11 Γενάρη.. Που έτσι όπως το πάει μάλλον για χιονιας ορεινων, ημιορεινων θα εξελιχθεί παίδες.. Δεν το βλέπω για πεδινά.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Μήπως αυτή η περίοδος είναι εξαίρεση της εξαίρεσης, με ευνοϊκές διατάξεις για την περιοχή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει για χιόνια σε Άρτα, Πρέβεζα κλπ. ούτε στα 80s που ήταν πολύ δυνατή δεκαετία, ούτε νωρίτερα ή αργότερα. Το 1965 - 1969 χιόνιζε κάθε χρόνο και σε πεδινές περιοχές της Πελοποννήσου και στο νότιο Αιγαίο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συχνό.

Στα 80ς λογικα τα παραθαλασσια και γενικα τα μηδενικα υψομετρα της ηπειρου θα ειχαν στρωθει με τον φοβερο χιονια του μαρτη 1987. Ειχε βαλει πολυ χιονι ολη η ηπειρος τοτε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Μήπως αυτή η περίοδος είναι εξαίρεση της εξαίρεσης, με ευνοϊκές διατάξεις για την περιοχή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει για χιόνια σε Άρτα, Πρέβεζα κλπ. ούτε στα 80s που ήταν πολύ δυνατή δεκαετία, ούτε νωρίτερα ή αργότερα. Το 1965 - 1969 χιόνιζε κάθε χρόνο και σε πεδινές περιοχές της Πελοποννήσου και στο νότιο Αιγαίο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συχνό.

Εξαιρεση στον κανόνα είναι η δεκαετία 60ς όντως... Για όλη την Ευρώπη.. Ήταν μια μικρή παγετωδης περιοδος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέρασε και στο αικον αυτή η σημαντική αλλαγή στην Σκανδιναβία αλλά και στο στήσιμο το αρχικό του αζορ και στις διάφορες σφήνες βορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Μήπως αυτή η περίοδος είναι εξαίρεση της εξαίρεσης, με ευνοϊκές διατάξεις για την περιοχή; Δεν θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει για χιόνια σε Άρτα, Πρέβεζα κλπ. ούτε στα 80s που ήταν πολύ δυνατή δεκαετία, ούτε νωρίτερα ή αργότερα. Το 1965 - 1969 χιόνιζε κάθε χρόνο και σε πεδινές περιοχές της Πελοποννήσου και στο νότιο Αιγαίο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συχνό.

1940-70 (ειδικά 1953-68) ήταν πολύ καλή περίοδος γενικά για τον ελλαδικό χώρο, το 1970-80 ήταν μια μέτρια πάλι, το 1981-1991 ήταν επίσης πολύ καλή περίοδος με πολλά χιόνια στις πεδινές περιοχές της δυτικής ελλαδας (1986, 1987,1991 2 φορές και πολλές μικρότερες αλλά σημαντικές χιονοπτώσεις)και μετά το χάος από 1992 και ιδιαίτερα 2007 και μετά (εξαίρεση 2001, 2005-06)... προ 1940 δεν υπάρχουν αρχεία αλλά πάλι είχαμε ευνοϊκές διατάξεις για χιονοπτώσεις. Τα τελευταία 30 έτη έχει πιάσει η περιοχή ιστορικό μίνιμουμ, απλά τότε δεν υπήρχε η κάλυψη παλια για να τα ακουσουμε

Τέλος πάντων το ζήτημα είναι ότι όλη η Ευρώπη πασχίζει για Τ και συνεπώς και εμείς που είμαστε στην κάτω γωνιά της, μια απλή ματιά σε χάρτες του παρελθόντος θα σε πείσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ κοιταξτε στο αικον το τωρα και το πρωινό στη   ανατολική Ευρώπη χαχαχα

 

icon-0-123.png

icon-0-135.png

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Galanto said:

Εντωμεταξύ κοιταξτε στο αικον το τωρα και το πρωινό στη   ανατολική Ευρώπη χαχαχα

 

icon-0-123.png

icon-0-135.png

Συσσώρευση ψύχους στην ανατολική Ευρώπη έως και 5 βαθμούς χαμηλότερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

1940-70 (ειδικά 1953-68) ήταν πολύ καλή περίοδος γενικά για τον ελλαδικό χώρο, το 1970-80 ήταν μια μέτρια πάλι, το 1981-1991 ήταν επίσης πολύ καλή περίοδος με πολλά χιόνια στις πεδινές περιοχές της δυτικής ελλαδας (1986, 1987,1991 2 φορές και πολλές μικρότερες αλλά σημαντικές χιονοπτώσεις)και μετά το χάος από 1992 και ιδιαίτερα 2007 και μετά (εξαίρεση 2001, 2005-06)... προ 1940 δεν υπάρχουν αρχεία αλλά πάλι είχαμε ευνοϊκές διατάξεις για χιονοπτώσεις. Τα τελευταία 30 έτη έχει πιάσει η περιοχή ιστορικό μίνιμουμ, απλά τότε δεν υπήρχε η κάλυψη παλια για να τα ακουσουμε

Τέλος πάντων το ζήτημα είναι ότι όλη η Ευρώπη πασχίζει για Τ και συνεπώς και εμείς που είμαστε στην κάτω γωνιά της, μια απλή ματιά σε χάρτες του παρελθόντος θα σε πείσει

Τις καλές περιόδους τις ξέρω, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποτε χιόνιζε στην δυτική Ελλάδα. Την έχω σαν την Κρήτη και πιο δύσκολη στο μυαλό μου. Στην Πάτρα π.χ. εχει να κάνει ολική χιονόστρωση καμιά 60αρια χρόνια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή η αλλαγή στην Σκανδιναβία εάν παγιωθεί θα μας βολεψει απίστευτα...στέλνει Αυλώνα τόσο όσο,στήνει πάρα πολύ βολικά τον φμποδισμο που βγάζει εκτός πολλές περιοχές δυτικά β.δυτικα μας και κεντραρει την γωνιτσα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιονοσκεπής είπε:

Τις καλές περιόδους τις ξέρω, αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι κάποτε χιόνιζε στην δυτική Ελλάδα. Την έχω σαν την Κρήτη και πιο δύσκολη στο μυαλό μου. Στην Πάτρα π.χ. εχει να κάνει ολική χιονόστρωση καμιά 60αρια χρόνια. 

Για Ήπειρο μιλάω, η Πάτρα δεν χιονιζεται ούτε με αίτηση λόγω θεσης είναι πολύ δύσκολη περιοχή αφού δεν έχει ποτε Τ850 και υετό, σοβαρή χιονόστρωση έχει δει 1907 και 1965, όμως περιοχές στα 100-200 μέτρα της Ηπείρου βαραγανε 2-3 μέρες χιονόπτωσης ανά έτος, τώρα άμα δούμε υποψία χιονόνερου πανηγυρίζουμε. Μακάρι να μπορούσαμε να τα δούμε και εμείς αυτά, τέλος πάντων ξεφύγαμε αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ότι μπορούσε έκανε ! Πολύ καλό ως τρέξιμο αλλά φαίνεται για ακόμη μια φορά πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα..... ΑΚΌΜΑ ΔΕΝ ΈΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΤΊΠΟΤΑ...ΘΑ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΈΣ ΕΩΣ ΠΕΜΠΤΗ...ΚΑΤ ΕΜΕ ΑΥΛΩΝΑΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΊ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΣΟ ΠΡΈΠΕΙ...

Αν δε μας χιονίσει με αυτό τον εμποδισμο εκεί που είναι... είμαστε για να κλείνουμε το μαγαζί..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για Ήπειρο μιλάω, η Πάτρα δεν χιονιζεται ούτε με αίτηση λόγω θεσης είναι πολύ δύσκολη περιοχή αφού δεν έχει ποτε Τ850 και υετό, σοβαρή χιονόστρωση έχει δει 1907 και 1965, όμως περιοχές στα 100-200 μέτρα της Ηπείρου βαραγανε 2-3 μέρες χιονόπτωσης ανά έτος, τώρα άμα δούμε υποψία χιονόνερου πανηγυρίζουμε. Μακάρι να μπορούσαμε να τα δούμε και εμείς αυτά, τέλος πάντων ξεφύγαμε αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

Μπορείς να ποαταρεις τις δύο διατάξεις που λες ότι είδε χιονόστρωση η Πάτρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...