Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να γράψω για τα πρωινά.... τα είπατε και μόνοι σας κάποιοι...

Για την ώρα δε ξέρω άμα αξίζει να συνεχίσω να ασχολούμαι και ήρθε ο καιρός μου φαίνεται για κανα διάλειμμα. Όταν με το καλό αποφασίσει ο καιρός να κάνει σωστά επιτέλους τη δουλειά, εδώ θα είμαστε. Εγώ το έχω ξεκαθαρισει.. ειδικά μετά το φιάσκο της Ελπίδας για τα δ. προάστια, κυνηγάω πλέον το ακραίο κι όχι το οριακό! Έχουμε εξαντλήσει κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο να χάνουμε προϊστοικές ευκαιρίες, που για την Αθήνα φτάσαμε 16 χρόνια. Αργά ή γρήγορα, δε θα μπορεί να πάει κάτι άλλο στραβά και θα το σκάσει... αυτό να σκεφτεστε και οι Γιαννιώτες και οι Θεσσαλονικείς κι όσοι κηνυγατε τέρατα προϊστορικά. Τα λόγια της παρηγοριάς.Τα προϊστορικά χιονιά δε συμβαίνουν συχνά, αλλά συμβαίνουν επισης!

Το ουκμό ειναι καλό, αλλά έτσι όπως αλλάζουν τα σενάρια.. τι να εμπιστευτείς;; Το μόνο σίγουρο είναι πως τα μάτια μας έχουν να δουν πολλά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν πάμε να απολαύσουμε τη συστηματάρα από αύριο που θα φέρει πολλά νερά και θα θάψει τα βουνά έστω απ' τα 1000-1500 μ. και πάνω (ανάλογα την εξέλιξη του συστήματος με όσο πιο βόρεια τόσο καλύτερα για τα υψόμετρα) και να δούμε επιτέλους εικόνα βουνών που να θυμίζει την εποχή που διανύουμε. Πρώτο βήμα για να έρθουμε στα ίσια μας, γιατί δεύτερη σερί χρονιά με εικόνα Μαΐου στα βουνά τα Θεοφάνεια δεν παλεύεται. Για τα υπόλοιπα βλέπουμε δε χρειάζονται κακίες κλπ, ο καιρός δε χρωστάει σε κανέναν, ούτε φταίνε τα προσήνεμα αν ο καιρός τους ευνοεί και τρώμε φόλα οι δκβ ή το αντίθετο! Όλοι ελπίζουμε σε πεδινό χιόνι και οι δκβ που έχουμε "αδικηθεί" τα τελευταία χρόνια θα έρθει κάποια στιγμή και η σειρά μας μπορεί να είναι και αυτή τη χρονιά, όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά.

Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Τι να γράψω για τα πρωινά.... τα είπατε και μόνοι σας κάποιοι...

Για την ώρα δε ξέρω άμα αξίζει να συνεχίσω να ασχολούμαι και ήρθε ο καιρός μου φαίνεται για κανα διάλειμμα. Όταν με το καλό αποφασίσει ο καιρός να κάνει σωστά επιτέλους τη δουλειά, εδώ θα είμαστε. Εγώ το έχω ξεκαθαρισει.. ειδικά μετά το φιάσκο της Ελπίδας για τα δ. προάστια, κυνηγάω πλέον το ακραίο κι όχι το οριακό! Έχουμε εξαντλήσει κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο να χάνουμε προϊστοικές ευκαιρίες, που για την Αθήνα φτάσαμε 16 χρόνια. Αργά ή γρήγορα, δε θα μπορεί να πάει κάτι άλλο στραβά και θα το σκάσει... αυτό να σκεφτεστε και οι Γιαννιώτες και οι Θεσσαλονικείς κι όσοι κηνυγατε τέρατα προϊστορικά. Τα λόγια της παρηγοριάς.Τα προϊστορικά χιονιά δε συμβαίνουν συχνά, αλλά συμβαίνουν επισης!

Το ουκμό ειναι καλό, αλλά έτσι όπως αλλάζουν τα σενάρια.. τι να εμπιστευτείς;; Το μόνο σίγουρο είναι πως τα μάτια μας έχουν να δουν πολλά.....

Ας έρθουν χρόνια της μεταπολίτευσης και μετά πάμε και στα χρόνια του μεγάλου Αλεξάνδρου...🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά, δεν καταλαβαίνω γιατί τόσες ταφοπλακες για τα πρωινά για το διάστημα 13-14. Ανεβηκε ο μο 0.5 βαθμό 10 μέρες μπροστα και νομίζουμε ότι χάλασαν όλα, από τη στιγμή που ο μο για 10-11 του μηνα έπεσε στο -3 από -2 στα χθεσινα 12αρια. Είναι όλα αρκετά ρευστά στη παρούσα φάση, τίποτα δεν έχει κλειδώσει. Φυσικά η τύχη δεν είναι με το μέρος μας, αλλά θα το παλεψουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ας έρθουν χρόνια της μεταπολίτευσης και μετά πάμε και στα χρόνια του μεγάλου Αλεξάνδρου...🤣🤣🤣

Έχουν αλλάξει οι καιροί Βαγγέλη μου, αλλά θα το παλέψουμε.. αυτό δε σημαίνει πως και με μια Μηδεια ή με μια Σοφία δε είμαστε ευχαριστημένοι και θα "κλαίμε" ... αλίμονο... απλά έχω θέσει εγώ πολύ πιο ψηλά πλέον το πήχη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Winterlove είπε:

Έχουν αλλάξει οι καιροί Βαγγέλη μου, αλλά θα το παλέψουμε.. αυτό δε σημαίνει πως και με μια Μηδεια ή με μια Σοφία δε είμαστε ευχαριστημένοι και θα "κλαίμε" ... αλίμονο... απλά έχω θέσει εγώ πολύ πιο ψηλά πλέον το πήχη.

Και εγώ έχω θέσει ψηλά τον πήχη, για Λάρισα Ηρακλή.. πλέον τα 10 εκατοστά.😅 Κυνηγούσα ιστορικό αλλά με αυτά που έχουμε περάσει και τα 10 εκατοστά που λίγο πολύ ήταν κάθε χρόνο αναμενόμενα πλέον φαίνονται θαψιμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε δρόμο ακόμα καί έχουμε μάθει από τα μπρος πίσω των μοντέλων... φέτος παλεύουμε με κακή κυκλοφορία αυτό δεν σημαίνει ότι γίναμε Αφρική... ειδικά οι ανατολικές περιοχές τα προηγούμενα χρόνια έχουμε δει αξιόλογες χιονοκαιριες και μάλλον αυτό θα γίνει καί φέτος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα κβ είναι πολύ μεγαλύτερη ευκαιρία που χάνεται, αν χαθεί ο Αυλώνας. Έχουμε στημένο!! Ένα χαμηλό δυτικά μας και με τον Αυλώνα θα ενισχυόταν θα θα το τραβούσε στα μέρη μας. Είναι ο ορισμός του τρόπου για ιστορικό κβ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και εγώ έχω θέσει ψηλά τον πήχη, για Λάρισα Ηρακλή.. πλέον τα 10 εκατοστά.😅 Κυνηγούσα ιστορικό αλλά με αυτά που έχουμε περάσει και τα 10 εκατοστά που λίγο πολύ ήταν κάθε χρόνο αναμενόμενα πλέον φαίνονται θαψιμο...

Ιστορικο να κυνηγησεις οταν εχεις το 17? παλι μετα το 27 μια χαρα ειναι τα 15-20 ποντα...οσο αφορα τα πρωινα που σχολιαζουν ναι μεν ειναι καταστροφικα αλλα επειδη βλεπεις 3 μοντελα τζιφο ουκμο και ευρωπαικο σε διαφορετικο μουντ λογικο ειναι να μεχρι κυριακη να μην ξερουμε τι θα γινει ουσιαστικα καθως αναμενομενες ηταν οι αλλαγες μεν καθως ο τζιφος πχ χθες στο 12αρι ετρεχε μονος τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ιστορικο να κυνηγησεις οταν εχεις το 17? παλι μετα το 27 μια χαρα ειναι τα 15-20 ποντα...οσο αφορα τα πρωινα που σχολιαζουν ναι μεν ειναι καταστροφικα αλλα επειδη βλεπεις 3 μοντελα τζιφο ουκμο και ευρωπαικο σε διαφορετικο μουντ λογικο ειναι να μεχρι κυριακη να μην ξερουμε τι θα γινει ουσιαστικα καθως αναμενομενες ηταν οι αλλαγες μεν καθως ο τζιφος πχ χθες στο 12αρι ετρεχε μονος τ

Δεν έχω το 17, έχω το 2001. Και ναι, φυσικά και θα τον κυνηγάω όταν εγώ ζητάω το 1 στα 23 . Το 17 είναι 7 χρόνια πριν πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν έχω το 17, έχω το 2001. Και ναι, φυσικά και θα τον κυνηγάω όταν εγώ ζητάω το 1 στα 23 . Το 17 είναι 7 χρόνια πριν πλέον.

Προϊστορικό απ' ότι καταλαβαίνω η Λάρισα έχει να δει από τότε που είδε και η Θεσσαλονική, από το 2001. Τα Γιάννενα από πότε έχουν να δουν;

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Προϊστορικό απ' ότι καταλαβαίνω η Λάρισα έχει να δει από τότε που είδε και η Θεσσαλονική, από το 2001. Τα Γιάννενα από ποτέ έχουν να δουν;

Αν δεν κάνω λάθος από το 99, αν όμως ήταν κάτω από μισό μέτρο και τότε, για πάνω από μισό μέτρο πρεπει να πάμε και εγώ δεν ξέρω πόσες δεκαετίες πισω. Αν θυμάμαι καλά το Μαξ της δυναμικής των Ιωαννίνων είναι περίπου 70 εκ.

για Λάρισα ιστορικός το 2001, προϊστορικός το 88, και λίγο κάτω από ιστορικό, αλλά όχι ιστορικό σε ποσότητα χιονου θα έβαζα την Αριάδνη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Προϊστορικό απ' ότι καταλαβαίνω η Λάρισα έχει να δει από τότε που είδε και η Θεσσαλονική, από το 2001. Τα Γιάννενα από πότε έχουν να δουν;

τα Γιαννενα απο το 2017, δεν ριχνει καθολου ευκολα 40ποντα στα γιαννενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν δεν κάνω λάθος από το 99, αν όμως ήταν κάτω από μισό μέτρο και τότε, για πάνω από μισό μέτρο πρεπει να πάμε και εγώ δεν ξέρω πόσες δεκαετίες πισω. Αν θυμάμαι καλά το Μαξ της δυναμικής των Ιωαννίνων είναι περίπου 70 εκ.

για Λάρισα ιστορικός το 2001, προϊστορικός το 88, και λίγο κάτω από ιστορικό, αλλά όχι ιστορικό σε ποσότητα χιονου θα έβαζα την Αριάδνη.

μιχαηλ αυτα τα 70 εκ στα γιαννενα ξερεις αν ηταν σε μια κακοκαιρια ; η ηταν σε φαση 2005 με καλυτερες θερμ ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

μιχαηλ αυτα τα 70 εκ στα γιαννενα ξερεις αν ηταν σε μια κακοκαιρια ; η ηταν σε φαση 2005 με καλυτερες θερμ ;

Δυστυχώς όχι. Ένα παλιό μέλος απο τα Γιάννενα, που λεγόταν Δημήτρης μας έλεγε για παλιές χιονοκαιριες και ανέφερε και εκείνη με 70 εκ. Δυστυχώς όμως δεν θυμάμαι για ημερομηνία.

Για 70 εκατοστά στα Γιάννενα θεωρώ ότι χρειαζόμαστε μέτωπο τύπου Αριάδνης με κρύο από πριν, αλλά φυσικά πολύ εντονότερο χαμηλό . Όχι 70 εκ δεν γίνεται με την διάταξη του δυτικού χιονια, καθώς δύσκολα έρχεται με σοβαρές θερμοκρασίες κάτι τετοιο. Η διαφορά στην δυτική διάταξη είναι ότι το ύψος χιονοστρωσης αυξάνεται πολύ με το υψόμετρο, καθώς εκτός από τις Τ παίζει τεράστιο ρόλο ο ορογραφικος υετός με την ανωμεταφορικη αστάθεια.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν έχω το 17, έχω το 2001. Και ναι, φυσικά και θα τον κυνηγάω όταν εγώ ζητάω το 1 στα 23 . Το 17 είναι 7 χρόνια πριν πλέον.

Μεγαλους χιοναδες ιστορικα μια στα 10-12 χρονια πρεπει να κοιτας η αριαδνη ηταν μεγαλος χιονιας σε ολα τα επιπεδα ηθελε αλλα 10-15 εκατοστα να παει σε ιστορικο αλλα ειχε και ποσες μερες με ολικο οποτε στα ιστορικα παει κακως βγαινει η αριαδνη απο τα ιστορικα ειχε ιστορικα χαρακτηριστικα...το 2001 σε ποσοτητες δεν υπαρχουν πολλα το 88 και μετα δεκαετια 60 και το 87 ο μαρτης οποτε ειναι σπανιο ουτως η αλλος να δει 60 εκ συν στην πολη

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερουδια.Ξεκινωντας απο το Icon να πουμε οτι ψυχρανε κατα 1-2c για τις 10/1 και πλεον δινει ενα σεβαστο αλλα ξηρο -6 με -7 στην Αττικη.Τουλαχιστον θα χειμωνιασει θερμοκρασιακα για λιγες μερες και ισως δουμε και τις πρωτες νιφαδες σε κατοικημενη περιοχη στον νομο.

icon-1-120.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν δεν κάνω λάθος από το 99, αν όμως ήταν κάτω από μισό μέτρο και τότε, για πάνω από μισό μέτρο πρεπει να πάμε και εγώ δεν ξέρω πόσες δεκαετίες πισω. Αν θυμάμαι καλά το Μαξ της δυναμικής των Ιωαννίνων είναι περίπου 70 εκ.

για Λάρισα ιστορικός το 2001, προϊστορικός το 88, και λίγο κάτω από ιστορικό, αλλά όχι ιστορικό σε ποσότητα χιονου θα έβαζα την Αριάδνη.

Το 87 ειχε πιο πολυ χιονι και απο 2001 και 88 σωρευτηκα ολες τις μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα είδα τα πρωινα , άλλαξαν και τα 3 ευνοϊκά σενάρια σε λογική μη κατάβασης αυλωνα. Τι να πω... Κοίτα να δεις που τώρα θα μουλαρωσουν που δείχνουν το κακό σεναριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους.Υπαρχει πισωγυρισμα στα πρωινά, αλλά η φάση είναι ρευστή οπότε ανετα πιστεύω ξαναγυρναμε σε πιο δυτικά σενάρια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, SNOWMANIAC είπε:

Καλημέρα σε όλους.Υπαρχει πισωγυρισμα στα πρωινά, αλλά η φάση είναι ρευστή οπότε ανετα πιστεύω ξαναγυρναμε σε πιο δυτικά σενάρια 

Έχουμε ελπίδες για κβ συντοπίτη?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μεγαλους χιοναδες ιστορικα μια στα 10-12 χρονια πρεπει να κοιτας η αριαδνη ηταν μεγαλος χιονιας σε ολα τα επιπεδα ηθελε αλλα 10-15 εκατοστα να παει σε ιστορικο αλλα ειχε και ποσες μερες με ολικο οποτε στα ιστορικα παει κακως βγαινει η αριαδνη απο τα ιστορικα ειχε ιστορικα χαρακτηριστικα...το 2001 σε ποσοτητες δεν υπαρχουν πολλα το 88 και μετα δεκαετια 60 και το 87 ο μαρτης οποτε ειναι σπανιο ουτως η αλλος να δει 60 εκ συν στην πολη

καλά δεν περιμένω τα δούμε τέτοιες ποσότητες χιονιού ποτέ ξανά έτσι και αλλιώς. Θα είμαι ευτυχισμένος με 30αρι, αρκεί να πέσει και με καλή βιαιότητα όπως το 2010. Η μήδεια είχε ναι μεν συνολική 15-20, αλλά τα περισσότερα από αυτά έπεσαν με απελπιστικά αργό ρυθμό, προσωπικά ούτε από το παράθυρο δεν κοιτούσα καλά καλά. Ίσως μια φορά στις 3 ώρες.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...