Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, Antrious Antrious said:

παμε για το 3 δεκαημερο του γεναρη ολοταχως πλεον μηπως και γινει εκει το θαυμα για κεντροβοριο χιονια μεχρι και στην θαλασσα

Αρχές της προηγούμενης εβδομάδας έγραψα εδώ ποιο είναι το διάστημα ενδιαφέροντος για νοτιοανατολικη Ευρώπη και Ελλάδα. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Να βλέπετε μαζί με τα μοντέλα και τις ανανεώσεις που κάνει σε μεσοπροθεσμο και μακροπρόθεσμο outlook το METO, σχεδόν κάθε ημέρα 4μμ ώρα Ελλάδας. 

Όταν λοιπόν κάνει upgrade το METO τις πιθανότητες ψύχους και χιονιού στο ΗΒ είναι εξαιρετικά δύσκολο να πέσει εντελώς έξω. Όχι ότι θα πέσει μέσα στην εκτίμηση αλλά για να υπάρξει καλό κατέβασμα Ελλάδα θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα για υψηλές πιέσεις, Αζορικο κλπ για εμάς εδώ πάνω. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Screenshot_2024-01-08-12-49-04-672_com.android.chrome.jpg

Ακόμα και Θεσσαλονίκη θα χιονίζει ενώ εδώ ήλιο δίνει 😑😑😑

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Αρχές της προηγούμενης εβδομάδας έγραψα εδώ ποιο είναι το διάστημα ενδιαφέροντος για νοτιοανατολικη Ευρώπη και Ελλάδα. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Να βλέπετε μαζί με τα μοντέλα και τις ανανεώσεις που κάνει σε μεσοπροθεσμο και μακροπρόθεσμο outlook το METO, σχεδόν κάθε ημέρα 4μμ ώρα Ελλάδας. 

Όταν λοιπόν κάνει upgrade το METO τις πιθανότητες ψύχους και χιονιού στο ΗΒ είναι εξαιρετικά δύσκολο να πέσει εντελώς έξω. Όχι ότι θα πέσει μέσα στην εκτίμηση αλλά για να υπάρξει καλό κατέβασμα Ελλάδα θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα για υψηλές πιέσεις, Αζορικο κλπ για εμάς εδώ πάνω. 

Για ποτε λεει φιλε????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanossnow είπε:

Ακόμα και Θεσσαλονίκη θα χιονίζει ενώ εδώ ήλιο δίνει 😑😑😑

Είδες???ακόμη και Θεσσαλονίκη χιονίζει!!!!! ...🤣🤣🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Αρχές της προηγούμενης εβδομάδας έγραψα εδώ ποιο είναι το διάστημα ενδιαφέροντος για νοτιοανατολικη Ευρώπη και Ελλάδα. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Να βλέπετε μαζί με τα μοντέλα και τις ανανεώσεις που κάνει σε μεσοπροθεσμο και μακροπρόθεσμο outlook το METO, σχεδόν κάθε ημέρα 4μμ ώρα Ελλάδας. 

Όταν λοιπόν κάνει upgrade το METO τις πιθανότητες ψύχους και χιονιού στο ΗΒ είναι εξαιρετικά δύσκολο να πέσει εντελώς έξω. Όχι ότι θα πέσει μέσα στην εκτίμηση αλλά για να υπάρξει καλό κατέβασμα Ελλάδα θα πρέπει να γράφει ξεκάθαρα για υψηλές πιέσεις, Αζορικο κλπ για εμάς εδώ πάνω. 

Δλδ το -5 που έρχεται αύριο και το -7 που θα έρθει το ΣΚ δεν είναι καλές κατεβασιές για την Ελλάδα?Αν δλδ σήμερα δεν υπήρχε αυτό το χαμηλό κάπου στη βόρεια Ευρώπη για να μας χαλάσει τις προοπτικές (μέχρι στιγμής ίσως) , τι θα έλεγες για το ΜΕΤΟ? Οτι έπεσε έξω? Εκτός κι αν εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. Φιλικά πάντα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Snowparty said:

Για ποτε λεει φιλε????

Τέλη του μήνα και αρχές Φεβρουαρίου. Πιθανά 2 κατεβάσματα αυλωνων με περιοδικοτητα εβδομάδας. Τώρα αν είναι προσηνεμα ή κεντροβορεια ή και τα δύο θα δούμε. Εγώ επιμένω ότι αν η βόρεια χώρα θέλει να δει κάτι οι φίλοι εκεί να μην ενθουσιαζονται όταν φαίνονται -8 ως -12 στα μοντέλα. Χρειάζεται μπάσιμο -5 ως -7 μάξιμουμ με δυτικιση ή ΒΔ σταδιακό κατέβασμα υπάρχοντος ψύχους κεντρικής Ευρώπης. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ωραίο είναι πως το εγγράψε ένα παιδί εχθές το βράδυ, πως φοβόταν πως σήμερα θα χαλάσουν όλα λίγο πολύ και θα πήγαιναν ανατολικότερα. Και σήμερα όχι απλά χάλασαν... τη ξέσκισαν τη φάση! Που να το φανταστούμε με τις βελτιώσεις που βλέπαμε εχθές.

Προσωπικά δεν αξίζει να ασχολουμαι άλλο πλεον.. αρκετό χρόνο χάλασα στα μοντελάκια ένα 10 ήμερο πλέον τώρα για μία ερχόμενη κηδεία!

Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, menidi said:

Δλδ το -5 που έρχεται αύριο και το -7 που θα έρθει το ΣΚ δεν είναι καλές κατεβασιές για την Ελλάδα?Αν δλδ σήμερα δεν υπήρχε αυτό το χαμηλό κάπου στη βόρεια Ευρώπη για να μας χαλάσει τις προοπτικές (μέχρι στιγμής ίσως) , τι θα έλεγες για το ΜΕΤΟ? Οτι έπεσε έξω? Εκτός κι αν εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά. Φιλικά πάντα!!

Εκ του αποτελέσματος υετικα δεν είναι καλή κατεβασια. Για βόρεια είναι σε εντελώς λάθος θέση και για προσηνεμα δεν είναι αρκετά ισχυρή. Για χειμωνιάτικο σκηνικό θερμοκρασιών αναλογικά με τη εποχή μια χαρά είναι από το να έχετε 15 βαθμούς και βάλε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Antrious Antrious είπε:

παρα πολυ μεγαλη πιθανοτητα να μας επισκεφτει ο υποτροπικος απο τα τελη της επομενης εβδομαδας και μετα

Ναι γιατί μας έλειψε όλο αυτό το διάστημα  😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, fear777 said:

Τέλη του μήνα και αρχές Φεβρουαρίου. Πιθανά 2 κατεβάσματα αυλωνων με περιοδικοτητα εβδομάδας. Τώρα αν είναι προσηνεμα ή κεντροβορεια ή και τα δύο θα δούμε. Εγώ επιμένω ότι αν η βόρεια χώρα θέλει να δει κάτι οι φίλοι εκεί να μην ενθουσιαζονται όταν φαίνονται -8 ως -12 στα μοντέλα. Χρειάζεται μπάσιμο -5 ως -7 μάξιμουμ με δυτικιση ή ΒΔ σταδιακό κατέβασμα υπάρχοντος ψύχους κεντρικής Ευρώπης. 

Fear ,από το outlook έχουμε το παρακάτω ,πως βγάζεις το συμπέρασμα για την Ελλάδα ??

Through this period, there is an increased chance compared to normal of cold conditions along with the associated impacts from low temperatures, ice and snow. Frontal systems will probably move in from the west or southwest at times, bringing periods of rain or snow. Some drier, more settled interludes are also likely.

Updated: 15:00 (UTC) on Mon 8 Jan 2024

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Εκ του αποτελέσματος υετικα δεν είναι καλή κατεβασια. Για βόρεια είναι σε εντελώς λάθος θέση και για προσηνεμα δεν είναι αρκετά ισχυρή. Για χειμωνιάτικο σκηνικό θερμοκρασιών αναλογικά με τη εποχή μια χαρά είναι από το να έχετε 15 βαθμούς και βάλε. 

Είναι κατεβασιά που χάλασε στις λεπτομέρειες για να γίνει πολύ δυνατή. Κοκκινη Βρετανία απο τον αντικυκλώνα, ισχυρό ψύχος στα Ανατολικά. Δεν βλέπω κάτι περίεργο δλδ. Εχει όλα τα συστατικά για μια καλή κατεβασιά για εμάς εδώ κάτω στην νοτιοανατολική Ευρώπη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Για τους βολιωτες που ανησυχούν για θερμοκρασίες και χλαπατσες... Λίγα χλμ δυτικότερα και θα έχουμε -8-9 από το πρωί... Ήταν άκυρο στις θερμοκρασίες το πρωί Σαββάτου το κύριο αν δείτε το διαγραμμα

να σου πω την αλήθεια, ας κρατήσει τον υετό και πάμε στον Άγιο Ονούφριο, σιγά τα αυγά. Ιδανικό θα ήταν να το έριχνε στην πόρτα, αλλά προτιμώ χιονόνερο στην πόρτα και πάρτι λίγο πιο ψηλά, παρά ψευτόχιονα στην πόρτα και στην Πορταριά με το ζόρι 10εκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Είδες???ακόμη και Θεσσαλονίκη χιονίζει!!!!! ...🤣🤣🤣🤣🤣

Εικονικά, γιατί πραγματικά έχει συνήθως μια απόσταση...😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια εγω ενα εχω να πω... Απο αυριο μπαινει χειμωνας, ας το ευχαριστηθουμε οσοι και οσο μπορουμε και ας αφησουμε τα παλιομοντελα να γυρνανε μπιφτεκες καθε ραν... Μιλαμε για ενα χαμηλο και οπως εχω ξαναπει 1000 φορες τα χαμηλα αλλαζουν μεχρι το ναουκαστ... Γιαυτο συνιστω να μπουμε για σοβαρο μοντελινγκ τριτη 12αρια τεταρτη πρωι κυριως για την ψυχικη μας υγεια και την διαθεση που μας προκαλει. Αυτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η αποκορυφωση του κλαρινου εδω,θα ειναι αυριο με βροχουλα και 2 βαθμους.

kayak-clarinet.gif.3670e0adfca2e6bb8fcc24f0b00e6b5c.gif

Μπορεί να βελτιωθεί με λίγη τύχη και να μην έχει βροχούλα. Μην είσαι απαισιόδοξος !

Πάρε καμιά τζούρα χειμώνα και έρχεται και το χιονάκι .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, menidi said:

Είναι κατεβασιά που χάλασε στις λεπτομέρειες για να γίνει πολύ δυνατή. Κοκκινη Βρετανία απο τον αντικυκλώνα, ισχυρό ψύχος στα Ανατολικά. Δεν βλέπω κάτι περίεργο δλδ. Εχει όλα τα συστατικά για μια καλή κατεβασιά για εμάς εδώ κάτω στην νοτιοανατολική Ευρώπη. 

Το ΗΒ δεν είναι κόκκινο από Αζορικο και πιέζει ο υποτροπικος (ή ευρωπαϊκός αντικυκλωνας, όπως επιθυμεί κάποιος να τον πει) προς ανατολάς. Δεν βλέπω όλα τα συστατικά που γράφεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Ευελπιστώ να δω το σκ καμία χιονοκουρτίνα απέναντι στο Αιγάλεω όρος κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι εφικτό. Να ανέβουμε μπας και το δούμε έστω για λίγο... Ωραία θα ήταν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, OLYMPUS MONS said:

Fear ,από το outlook έχουμε το παρακάτω ,πως βγάζεις το συμπέρασμα για την Ελλάδα ??

Through this period, there is an increased chance compared to normal of cold conditions along with the associated impacts from low temperatures, ice and snow. Frontal systems will probably move in from the west or southwest at times, bringing periods of rain or snow. Some drier, more settled interludes are also likely.

Updated: 15:00 (UTC) on Mon 8 Jan 2024

Μα είναι ξεκάθαρο φίλε. Γράφει για αυξημένες πιθανότητες κρύου και χιονιού. Επίσης σου γράφει για συστήματα από νοτιοδυτικά, δηλαδή δεν βλέπουν Αζορικο στο ΗΒ σε εκείνο το διάστημα ώστε να ευνοηθεί η νοτιοανατολική Ευρώπη με κατεβασιά ψύχους. 

Δεν σημαίνει βέβαια ότι αυτή η εκτίμηση θα βγει αλλά προς το παρόν δεν την παίρνουν πίσω αλλά την κάνουν upgrade τις τελευταίες ημέρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο ένα τζάμπα κρύο για τη Β. Ελλάδα από τα πολλά των τελευταίων ετών. Μου φαίνεται θα γίνω καυσωνακιας κι εγώ μπας και κάνω καμία επιτυχία μετεωρολογικά γιατί σε αυτό το στρατόπεδο μόνο φάπες τρωω…🥹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Kosmas34 said:

Μου φαίνεται θα γίνω καυσωνακιας κι εγώ μπας και κάνω καμία επιτυχία μετεωρολογικά γιατί σε αυτό το στρατόπεδο μόνο φάπες τρωω…🥹

Να σε καλά τέκνο μου.

Ο Σύλλογος Καυσωνάκηδων Ελλάδας είναι πάντα στις επάλξεις 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...