Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dusterakos είπε:

Εχουν πεταχτει κατι σεναριακια στα 500αρια που ειναι κατω απο -30 για 30/01, και ο μεσος ορος φαινεται καλος.

 

Diagramme GEFS

Ναι μια χαρά είναι ο μέσος όρος, το ότι στο τέλος ανεβαίνει δεν σημαίνει τίποτα αφού θα αλλαξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Dusterakos said:

Εχουν πεταχτει κατι σεναριακια στα 500αρια που ειναι κατω απο -30 για 30/01, και ο μεσος ορος φαινεται καλος.

 

Diagramme GEFS

Τα ειδα ενα ενα,τιποτα αξιολογο για εμας προς το παρων και τα 500 ρια οταν κατεβαινουν κατω απο -30 ειναι εντελως express.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, BrainA said:

Χαλαρωστε και απολαύστε τη συνέχεια. Θα κάνουμε σούμα στο τέλος. 

Μόνο τα παιδιά από το δυτικό λεκανοπέδιο καταλαβαίνω, οι υπόλοιποι το 2022 ζήσαμε κάτι που ακόμα δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει. Σε ό,τι αφορά το ζητούμενο του χιονιού.

Σε ό,τι αφορά τη κλιματική αλλαγή, τους μέσους όρους και τα χιλιοστά πάμε σε μια διαφορετική συζήτηση. Ο Φεβρουάριος του 2003 ίσως ήταν από τους ψυχρότερους όλων των εποχών με πολλές ημέρες χιονοπτώσεων στο λεκανοπέδιο αλλά το αποτέλεσμα ήταν μηδέν εις το πηλίκο. Ακόμα και ο πατέρας μου που φοβόταν το χιόνι στο δρόμο μας είχε πάει για πεϊνιρλί στη Δροσιά κι ενώ χιόνιζε το προηγούμενο βράδυ. 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, south coast said:

θέλει η τανα... να κρυφτεί αλλά η χαρά δεν την αφήνει....😄

ποιός κρύβεται? 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ICELARISSA είπε:

Μετα τις 1 φλεβαρη θα μπουμε σε περιοδο ψυχρων εισβολων ασχετα τι δειχνουν τωρα τα ενς

δεν εχει ιδιαιτερη σημασια , αλλα για το γα@@το  κρατμε 30 ,,,31  στο παιχνιδι .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσον αφορά τα προσηνεμα δεν είναι ότι είμαστε οι υπέρ ευνοημένοι τα τελευταία χρόνια. Συμφωνώ με τα παιδια από τα βόρεια που παραπονιουνται αλλά γενικά όλη η φάση "ο θάνατος σου, η ζωή μου" δεν θεωρώ ότι είναι σωστή. Ναι μεν έχουμε δει ωραίους χιοναδες τα τελευταία χρόνια οι νότιοι, αλλά όλος ο υπόλοιπος χρόνος τα τελευταία χρόνια είναι αίσχος. Απίστευτη ζεστη, απίστευτη ξηρασία και ο,τι χιονι ρίχνει, λιώνει μετά από 1 μέρα. Οι χειμώνες δεν έχουν καμία σχέση με το πως τους θυμάμαι όταν ήμουν παιδί που ακόμη και αν δεν χιονιζε, υπήρχαν μερες που το πρωι είχε παγετό.

Οπότε γιατί πολύ απλά να μην ελπίζουμε όλοι μαζί σε κάτι (ο καθενας για την δικιά του περιοχή) και όταν φτάνει ένας χιονιας είτε κβ είτε προσημενος να χαιρόμαστε όλοι που επιτέλους κατάφερε να χιονισει σε μια περιοχή της χώρας. Όπως ακριβώς κάναμε εμείς οι νότιοι αυτές τις μερες.

Απλά αυτό ήθελα να τονίσω. Ότι υπάρχει ένα "μίσος" απέναντι στους προσηνεμους από ορισμένους βόρειους επειδή είναι και καλά πιο ευνοημένοι, ενώ, λίγο πολύ όλοι βρισκόμαστε στην ίδια μοίρα. 

 

Να τονίσω ότι το σχόλιο αυτό είναι γενικό και δεν βασίζεται στα τελευταία σχόλια. Επίσης αυτή είναι η άποψη μου και πιθανόν να το βλέπω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Να μην επεκταθω για τον χειμωνα αλλα ας παω στο διαστημα Δεκεμβριου-Ιανουαριου που τελειωνει σε 10 μερες, απο ραδιοβολησεις (μεσημεριανες) Ελληνικου εδω οι χαμηλοτερες Τ850 αυτου του διμηνου απο 1973-74 ως φετος (51 χειμωνες)

image.png.e33b819feadcc7a16be5f6e8a8dc5936.png

Προφανως στιγμιαια μεσα στην μερα θα χουμε και χαμηλοτερα 850 καποιες μερες αλλα για να το βρεις αυτο πρεπει να ψαχνεις μια μια τις μερες. Αλλα η γενικοτερη εικονα ειναι οτι το φετινο διμηνο δεν εχει ψυχρη εισβολη που να καταφερε -4 στα 850 στο ελληνικο, αν σημερα και αυριο δεν πεσουμε κατω απο -4,3 (1985-86) θα μιλαμε για ρεκορ 50ετιας. Να θυμισω οτι η τιμη -4,7 που εχει περσυ ως χαμηλοτερη εγινε για μια μερα και δεν ειχαμε αλλη μερα με κατω απο -3 στα 850 σε ολο το διαστημα Δεκεμβριου-Ιανουαριου, οποτε μιλαμε για 2 σερι ετη χωρις ψυχρη εισβολη Δεκεμβριο-Ιανουαριο!

Ωραίος, καλα το είχα ψυλλιαστεί. Τρώει λάχανο το φετινό μέχρι και τα 90ς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Sotiris said:

Όσον αφορά τα προσηνεμα δεν είναι ότι είμαστε οι υπέρ ευνοημένοι τα τελευταία χρόνια. Συμφωνώ με τα παιδια από τα βόρεια που παραπονιουνται αλλά γενικά όλη η φάση "ο θάνατος σου, η ζωή μου" δεν θεωρώ ότι είναι σωστή. Ναι μεν έχουμε δει ωραίους χιοναδες τα τελευταία χρόνια οι νότιοι, αλλά όλος ο υπόλοιπος χρόνος τα τελευταία χρόνια είναι αίσχος. Απίστευτη ζεστη, απίστευτη ξηρασία και ο,τι χιονι ρίχνει, λιώνει μετά από 1 μέρα. Οι χειμώνες δεν έχουν καμία σχέση με το πως τους θυμάμαι όταν ήμουν παιδί που ακόμη και αν δεν χιονιζε, υπήρχαν μερες που το πρωι είχε παγετό.

Οπότε γιατί πολύ απλά να μην ελπίζουμε όλοι μαζί σε κάτι (ο καθενας για την δικιά του περιοχή) και όταν φτάνει ένας χιονιας είτε κβ είτε προσημενος να χαιρόμαστε όλοι που επιτέλους κατάφερε να χιονισει σε μια περιοχή της χώρας. Όπως ακριβώς κάναμε εμείς οι νότιοι αυτές τις μερες.

Απλά αυτό ήθελα να τονίσω. Ότι υπάρχει ένα "μίσος" απέναντι στους προσηνεμους από ορισμένους βόρειους επειδή είναι και καλά πιο ευνοημένοι, ενώ, λίγο πολύ όλοι βρισκόμαστε στην ίδια μοίρα. 

 

Να τονίσω ότι το σχόλιο αυτό είναι γενικό και δεν βασίζεται στα τελευταία σχόλια. Επίσης αυτή είναι η άποψη μου και πιθανόν να το βλέπω λάθος.

Το εχεις θέσει πολυ όμορφα αν και πιστεύω οτι το κλιμα σε αυτο το forum ειναι εξαιρετικό και το πικάρισμα που γίνεται δεν ξεπερνάει τα όρια του χαβαλέ .Τελος οσο αφορά το θεμα της  χιονοκαλυψης τα χιονια της Ελπίδας έμειναν για αρκετές ημέρες στο λεκανοπέδιο στις περιοχές που ευνοήθηκαν,

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Sotiris είπε:

Ναι μεν έχουμε δει ωραίους χιοναδες τα τελευταία χρόνια οι νότιοι, αλλά όλος ο υπόλοιπος χρόνος τα τελευταία χρόνια είναι αίσχος. Απίστευτη ζεστη, απίστευτη ξηρασία και ο,τι χιονι ρίχνει, λιώνει μετά από 1 μέρα. Οι χειμώνες δεν έχουν καμία σχέση με το πως τους θυμάμαι όταν ήμουν παιδί που ακόμη και αν δεν χιονιζε, υπήρχαν μερες που το πρωι είχε παγετό.

 

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές αλλά απίστευτη ζέστη δεν έχει, θερμοκρασίες πάνω από το φυσιολογικό ναι ζέστη όχι.

Μετά τους χιονιαδες των τελευταίων ετών ακολούθησε παγωνιά και κρύο για μέρες.

Επίσης, αυτά ισχύουν για τον περσινό χειμώνα κυρίως και για τον χειμώνα του 2020-2021 εν μέρει. Όχι για όλους τους χειμώνες.

Τον φετινό δεν τον σχολιάζω διότι δεν τελείωσε. 

Παρεμπιπτόντως, μιλάω για κέντρο και νότια προάστια πάντα.

 

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, south coast είπε:

Το εχεις θέσει πολυ όμορφα αν και πιστεύω οτι το κλιμα σε αυτο το forum ειναι εξαιρετικό και το πικάρισμα που γίνεται δεν ξεπερνάει τα όρια του χαβαλέ .Τελος οσο αφορά το θεμα της  χιονοκαλυψης τα χιονια της Ελπίδας έμειναν για αρκετές ημέρες στο λεκανοπέδιο στις περιοχές που ευνοήθηκαν,

Και εγώ πιστεύω ότι το κλιμα ειναι πολύ ωραιο και γιαυτό περνάω και πολλές ώρες της μέρας μου εδώ μέσα και προσπαθώ να σχολιάζω οσο μπορώ.

Αλλά νομίζω ότι σε ορισμένες ελάχιστες περιπτώσεις, πιθανόν να ξεπερνάει τα όρια του χαβαλέ. Πιθανόν έτσι να το βλέπω εγώ. Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν είμαι καιρό στο φόρουμ και δεν ξέρω ποια άτομα γνωρίζονται καλά μεταξύ τους και πιθανόν να έχουν μεγαλύτερη άνεση να πουν κάτι παραπάνω κλπ κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές αλλά απίστευτη ζέστη δεν έχει, θερμοκρασίες πάνω από το φυσιολογικό ναι ζέστη όχι.

Μετά τους χιονιαδες των τελευταίων ετών ακολούθησε παγωνιά και κρύο για μέρες.

Επίσης, αυτά ισχύουν για τον περσινό χειμώνα κυρίως και για τον χειμώνα του 2020-2021 εν μέρει. Όχι για όλους τους χειμώνες.

Τον φετινό δεν τον σχολιάζω διότι δεν τελείωσε. 

Παρεμπιπτόντως, μιλάω για κέντρο και νότια προάστια πάντα.

 

Τι να πω, προσπαθώ η αλήθεια είναι να είμαι όσο πιο αντικειμενικος γίνεται αλλά μετά από αυτό το έκτρωμα που ζούμε, πιθανόν να τα βλέπω όλα πιο μαύρα απ'οτι πραγματικά ειναι. Πάντως τους τελευταίους χειμώνες κρατάω και τα καλοκαιρινά στη ντουλάπα μου γιατί τα φοράω περισσότερο από τα χειμερινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, Sotiris said:

Όσον αφορά τα προσηνεμα δεν είναι ότι είμαστε οι υπέρ ευνοημένοι τα τελευταία χρόνια. Συμφωνώ με τα παιδια από τα βόρεια που παραπονιουνται αλλά γενικά όλη η φάση "ο θάνατος σου, η ζωή μου" δεν θεωρώ ότι είναι σωστή. Ναι μεν έχουμε δει ωραίους χιοναδες τα τελευταία χρόνια οι νότιοι, αλλά όλος ο υπόλοιπος χρόνος τα τελευταία χρόνια είναι αίσχος. Απίστευτη ζεστη, απίστευτη ξηρασία και ο,τι χιονι ρίχνει, λιώνει μετά από 1 μέρα. Οι χειμώνες δεν έχουν καμία σχέση με το πως τους θυμάμαι όταν ήμουν παιδί που ακόμη και αν δεν χιονιζε, υπήρχαν μερες που το πρωι είχε παγετό.

Οπότε γιατί πολύ απλά να μην ελπίζουμε όλοι μαζί σε κάτι (ο καθενας για την δικιά του περιοχή) και όταν φτάνει ένας χιονιας είτε κβ είτε προσημενος να χαιρόμαστε όλοι που επιτέλους κατάφερε να χιονισει σε μια περιοχή της χώρας. Όπως ακριβώς κάναμε εμείς οι νότιοι αυτές τις μερες.

Απλά αυτό ήθελα να τονίσω. Ότι υπάρχει ένα "μίσος" απέναντι στους προσηνεμους από ορισμένους βόρειους επειδή είναι και καλά πιο ευνοημένοι, ενώ, λίγο πολύ όλοι βρισκόμαστε στην ίδια μοίρα. 

 

Να τονίσω ότι το σχόλιο αυτό είναι γενικό και δεν βασίζεται στα τελευταία σχόλια. Επίσης αυτή είναι η άποψη μου και πιθανόν να το βλέπω λάθος.

Η διατήρηση της χιονόστρωσης της Ελπίδας ήταν η καλύτερη μετά από αυτή του 2002 δηλαδή η καλύτερη τα τελευταία 30 χρόνια τουλάχιστον με το 1991-92 να μιλάμε για ηφαιστειακό χειμώνα! Ακόμα και το 2004 με τις περίφημες θερμοκρασίες την Τρίτη 17 Φεβρουαρίου πήγαμε σχολείο. Ολικό παγετό στην Αγία Παρασκευή είχαμε μόνο την Παρασκευή 13 Φλεβάρη του 2004. Από τότε έχει να κάνει ολικό παγετό και με εξαίρεση το 2002 έπρεπε να ανατρέξουμε στο 1992 για να βρούμε στρωμένη άσφαλτο! Υπάρχει εξιδανίκευση του καιρικού παρελθόντος που έχει εν μέρει βάση σε ό,τι αφορά τις ημέρες κακοκαιρίας (δηλαδή χαμηλό από τα δυτικά) όπου διαβάζαμε στην ΕΜΥ για χιόνι πιθανόν στα βόρεια προάστια και διαβάζαμε για κλειστά σχολεία στην Εκάλη. Σε καθαρά προσήνεμες εισβολές είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα κι αυτά περί πανελλαδικών δεν ευνοούν καθόλου το λεκανοπέδιο για σοβαρό χιόνι με ελάχιστες εξαιρέσεις. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, agnostos said:

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές αλλά απίστευτη ζέστη δεν έχει, θερμοκρασίες πάνω από το φυσιολογικό ναι ζέστη όχι.

Μετά τους χιονιαδες των τελευταίων ετών ακολούθησε παγωνιά και κρύο για μέρες.

Επίσης, αυτά ισχύουν για τον περσινό χειμώνα κυρίως και για τον χειμώνα του 2020-2021 εν μέρει. Όχι για όλους τους χειμώνες.

Τον φετινό δεν τον σχολιάζω διότι δεν τελείωσε. 

Παρεμπιπτόντως, μιλάω για κέντρο και νότια προάστια πάντα.

 

Για την εποχη που βρισκόμαστε ζεστη ειναι τα 20ρια και όταν εχουν διαρκεια πανω απο1-2 ημέρες .Ποσο ζεστη δλδ ;30ρι; Θα το ειχαμε κλεισει το μαγαζι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, vorios_polos said:

Απόλυση???😥😥😥😒😒

Οχι ποτε αλλα θα αλλαχθεί η σύμβαση σου σε τρίμηνη και θα γινουν περικοπές στον μισθό σου.Τελος αν φερεις προσηνεμο θα παρεις ετήσιο μπονους😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, south coast είπε:

Οχι ποτε αλλα θα αλλαχθεί η σύμβαση σου σε τρίμηνη και θα γινουν περικοπές στον μισθό σου.Τελος αν φερεις προσηνεμο θα παρεις ετήσιο μπονους😂

Κάκος εργοδότης!!!αλλαγή σύμβασης προς τα κάτω δεν γίνεται...καταγγελία και 5 χρόνια από Κηφισιά και πάνω αυστηρά🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Πάντως η μεγάλη εικόνα πέρα από το αυστηρό ιστορικό χιονοπτώσεων στην Αθήνα είναι οτι οι Γενάρηδες έχουν θερμανθεί στατιστικά, ειδικά στα νότια προάστια. Όταν η Νέα Σμύρνη από όλη τη χρονοσειρά της θα βγάλει με τον φετινό Ιανουάριο συμπεριλαμβανόμενο μέση μέγιστη σχεδόν 15 βαθμούς. Όσοι γνωρίζουν τι σημαίνουν 15 βαθμοί μέση μέγιστη για πεδινή περιοχή της Αθήνας καταλαβαίνουν οτι μιλάμε για σοβαρή θέρμανση τα τελευταία χρόνια. Ιστορικά το κέντρο της Αθήνας δύσκολα ξέφευγε από 13άρι τον Ιανουάριο ενώ το 19ο αιώνα υπήρχαν χρονοσειρές που με το ζόρι πάλευε το 12... 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμένουμε μεγάλο δκβ, σαν να περιμένουμε την δευτέρα παρουσία, τόσο καιρό έχει πάρει. ΑΝΤΕ ΧΑΖΟΚΑΙΡΕ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Περιμένουμε μεγάλο δκβ, σαν να περιμένουμε την δευτέρα παρουσία, τόσο καιρό έχει πάρει. ΑΝΤΕ ΧΑΖΟΚΑΙΡΕ

Σωστός!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω κάτω μια λογική σαν το 6αρι του cfs ψάχνουμε νομίζω. Χαλάρωση του καναδικού λωβου και ριτζ όσο πιο ψηλά γίνεται 

cfs_0_570wpq3.png

cfs_1_600rok5.png

cfs_1_570wvc7.png

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

gens-31-1-300.png

βελτίωση μ.ο. ¨Αντε να δούμε τα πορτοκαλιά στην Ισλανδία και τα μπλεδάκια στη Γερμανία μπας και δούμε χιόνι!

Θέλουμε τα μπλεδακια να ακουμπάνε Γαλλία οι κεντροβορειοι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Snowaddict είπε:

Πάνω κάτω μια λογική σαν το 6αρι του cfs ψάχνουμε νομίζω. Χαλάρωση του καναδικού λωβου και ριτζ όσο πιο ψηλά γίνεται 

cfs_0_570wpq3.png

cfs_1_600rok5.png

cfs_1_570wvc7.png

2004 εσύ?

Ακριβώς 20 χρόνια μετά. Βρε τι παιχνίδια παίζει η ζωή..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...