Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Η νάσα μου αρέσει σαν λογική, όσο χάλια μοντέλο και να είναι, τουλάχιστον να ξέρουμε τι ψάχνουμε.

geos-0-240.png?04-11

Μιχαήλ κι εδώ στον θερμό τομέα δεν θα μας εβαζε; Σπρώχνει το χαμηλακι Πορτογαλία μου φαίνεται 

Επεξεργάστηκε από Snowaddict
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Κι εγώ κάτι τέτοιο φαντάζομαι...αλλά στη συνέχεια τι θέλουμε?ανύψωση υποτροπικος στην ιβηρικη?φτάνει? Η να τραβήξει το χαμηλό της Πορτογαλίας προχωριβτας ανατολικά όλο το τέρας και να πάμε λίγο παρακάτω...

Δεν κοιτπάω την συνέχεια Βαγγέλη, όσο το αρχικό ρίτζ δεν έχει ξακαθαρίσει ούτε στο ελάχιστο!

 

για εμένα θα ήταν διαχωρισμός της αποκοπής του ατλαντικού, ένα μέρος μπαίνει στην Ευρώπη, το άλλο μένει στον ατλαντικό, και αυτό στην Ευρώπη τραβάει τον αυλώνα αρχικά προς τα εκεί, και σταδιακά έρχεται εδώ με χαμηλό γίγας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowaddict είπε:

Μιχαήλ κι εδώ στον θερμό τομέα δεν θα μας εβαζε; Σπρώχνει το χαμηλακι Πορτογαλία μου φαίνεται 

Για λίγο ναι, αλλά τα κβ με τέτοιους αυλώνες παίζουν μέχρι πολύ δυτικά, καθώς με πιο ανατολική θέση, λόγω μεγέθους και πάλι δεν θα προλάβει να φτιαχτει ικανο χαμηλό για χιόνι. Οπότε στην αρχή μπαίνουμε στον θερμό τομέα για 1-3 μέρες, και μετά στον ψυχρό με χιονοχαμηλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αλλά κοιτάξτε τώρα εγώ θεωρούσα χάλια το 6αρι, που ναι είναι, αλλά εν τέλη αυτό παίζει να βγάλει κάποιον εικονικό μέχρι το τέλος του τρεξίματος λόγω του πιο στάσιμου και σωστού σχήματος του χαμηλού των Αζορών. 

gfs-0-276.png?6

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποπο τι ανσαμπλ έτρεξαν στο τζιφο ..αν μεγαλώσει ο αυλωνας θα βγάλει κεντροβορειο αλλα δε θέλει ...αν μεγαλώσει θα σκάσει ιονιο αδριατικη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Πολύ ωραίο γάλλοικο στο όριο είναι ...αντε να δουε  μεηοως το απογευμα εχουμε οανηγυρια 

το γαλλικο κατι θελει να πει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, DIMITRIS είπε:

όχι φίλε, είναι όλα ρευστά ακόμη οπότε μη δίνεις βάση ακόμη.

Εντωμεταξυ αυτα που ανεβασες τα σεναρια πιο πριν ειναι τα 2 καλυτερα για κεντροβορεια ...δε πρπεει να φυγει με τιποτα δυτικα καλυτερα ανατολικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχει φάση ο τζίφος, για 9 προς 10 ξημερώματα έχει 5 σενάρια με κάτω από -7 στα 850 (μέχρι και -10) με υετό για κεντρική Ευβοια, δεν πρόκειται να βγουν αλλά αν μια στις χίλιες βγει ένα τέτοιο σενάριο...

ens_image.php?geoid=52508&var=201&run=6&date=2024-01-04&model=gfs&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αισθητά καλύτερος ο μέσος όρος ευτυχώς. Θεωρώ ότι η 12-15/01 δεν έχει ξεγραφτεί ακόμα. Αν και πάλι οι πιθανότητες δεν είναι υπερ μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Τρομακτική βελτιωση στα ανσαμπλ για μετα τις 12 ,,,προσηνεμοι στα όπλα 

Βγηκε καλοήθης φιλε?Πείτε κάποιος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βγηκε καλοήθης φιλε?Πείτε κάποιος.

σταματα ρε...κλαίω!!!

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μονο η εστω και προσκαιρη αλλαγη σκηνικου, οι μονοψηφιες Τ, που εχουμε κανα 20ημερο να νιωσουμε, ο Βοριας (!!!) που ειναι απων κοντα 1 μηνα τωρα, και τα λιγα χιονακια στα ορεινα, θα ειναι ΜΑΓΕΙΑ, και θα μας φανει τρομερη η φυσιολογικοτητα και η κανονικοτητα....

Εστω 5-10 mm στα τσιμεντα της μεγαλουπολης, 5-10 mm στα ορεινα χιονακι, και 2-3 φυσιολογικες κρυες ημερες, θα ειναι ΟΑΣΗ μπροστα σε αυτο που ζουμε....

Μη ζηταμε θαυματα και θαψιματα οταν ολα τα 2000 μ. εχουν πετρες και χωματα στια 4 Γεναρη παιδες.....το διαλυσαμε το κλιμα, και οι χειμωνες μας δεν θα ειναι ποτε πια οπως παλια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

@Snowparty ειμαι στη δουλεια φιλε.Βγηκε καλοήθης γκροιλαντικος ή οχι?Πες μου σε παρακαλω.

Δεν μπορω να τον καταλαβω καλα τι ειναι.....πρεπει να ρωτησω τον μιχαηλ αυτος ξερει...

Εμενα παντως μου αρεσει🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...