Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλημέρα, πολύ αρνητική η εξέλιξη στους μέσους όρους σήμερα με το ψύχος να πηγαίνει στον Ατλαντικό δυστυχώς.. πρέπει ο εμποδισμος αζοριγροιλανδικος να αντέξει για να μην χαθεί μια τόσο μεγάλη ευκαιρία στα βάθη του ωκεανού, όπως έγινε πολλές φορές πέρσι, μια φορά προπερσι...

Καλημέρα. Και σκέτος Αζορικός μας κάνει αρκεί να είναι ισχυρός και στην κατάλληλη θέση. Ο Γροιλανδικός είναι συνήθως επιφανειακός όπως ο Σιβηρικός και λίγες φορές μπορεί να κάνει ισχυρό μπλοκ με υψηλά γεωδυναμικά. Όσες φορές εμφανίζεται πιο πολύ ζημιά κάνει παρά καλό και νομίζω δεν είναι εύκολη η περίπτωση να συνδυαστεί ιδανικά με Αζορικό, δηλαδή να προκύψει ένας ισχυρός Αζορογροικανδικός που σε μια τέτοια περίπτωση θα έστελνε όλο το Βόρειο Πόλο πάνω μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ο μέσος όρος του ευρωπαϊκού κρατάει γερά ευτυχώς τον εμπδισμο, δεν τα στέλνει όλα στην θάλασσα.

 

Τα στέλνει με καθυστέρηση στις 300, πφφφ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μόνη ευκαιρία υπάρχει στο διάστημα 12-15/01 όπου περίπου το 20-30% των σεναριών του ECMWF δίνουν προσήνεμη εισβολή. Μάλιστα το 5-10% δίνει ιστορικό χιονιά προσηνέμων. Αλλά ακόμα και έτσι το 70-80% των σεναρίων (μαζί και τα κύρια) δίνει θερμό τομέα με χιόνια ΚΔ Ευρώπη.

Ο τζίφος που είναι φοβερός φέτος έχει ακόμα λιγότερα τέτοια σενάρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Η μόνη ευκαιρία υπάρχει στο διάστημα 12-15/01 όπου περίπου το 20-30% των σεναριών του ECMWF δίνουν προσήνεμη εισβολή. Μάλιστα το 5-10% δίνει ιστορικό χιονιά προσηνέμων. Αλλά ακόμα και έτσι το 70-80% των σεναρίων (μαζί και τα κύρια) δίνει θερμό τομέα με χιόνια ΚΔ Ευρώπη.

Ο τζίφος που είναι φοβερός φέτος έχει ακόμα λιγότερα τέτοια σενάρια.

δυσκολος εισαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τα κοντινά ελπίζουμε σε ξεμπαρκες λίμνες κομμάτια Αυλώνα μπας και έχουμε κάτι.Το μετά μιχαηλ συνεχίζουμε να ψάχνουμε τον καλοήθη σου γροιλανδικο που θέλουμε δεν θέλουμε εμέ τέτοιο τεράστιο Αυλώνα για τα δυτικά κεντρικά και βόρεια είναι απαραίτητος οπότε μην τρώτε Παππά οι ΔΚΒ ότι και με έναν καλό αζορικο γίνεται δουλειά...σωσυτη την περίπτωση δεν γίνεται ...ας σκάσει Ισπανία που λέει ο λόγος για αρχή να μην ξεχυθεί ολόκληρος από το ύψος της Γαλλίας και πάνω μέσα στον ατλαντικο...με τέτοιο πολικό Αυλώνα βιβα Μουτσάτσος για να έχουμε ελπίδες και όχι φυσικά να παρακαλάμε για γιαχσμπιμπι γιαλελελι...🤣🤣🤣...i

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Γιαννιώτης Γ. said:

δυσκολος εισαι

Είναι υψηλά τα στάνταρ της περιοχής ! Την τελευταία 5ετία βλέπεις έχω μέσο όρο χιονόστρωσης 20cm/έτος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

5 minutes ago, Santa snow said:

Η μόνη ευκαιρία υπάρχει στο διάστημα 12-15/01 όπου περίπου το 20-30% των σεναριών του ECMWF δίνουν προσήνεμη εισβολή. Μάλιστα το 5-10% δίνει ιστορικό χιονιά προσηνέμων. Αλλά ακόμα και έτσι το 70-80% των σεναρίων (μαζί και τα κύρια) δίνει θερμό τομέα με χιόνια ΚΔ Ευρώπη.

Ο τζίφος που είναι φοβερός φέτος έχει ακόμα λιγότερα τέτοια σενάρια.

Εμενα δεν με πειθει καθολου η θεση του αντικυκλωνα, περα απο αυτα τα σεναρια που ειπες που δινουν τη διαταξη που θελουμε και εχουμε συνηθισει τα τελευταια δυο χρονια να βλεπουμε στην οθονη (μηδεια και ελπιδα). 

Πιστευω οτι παει για χιονιά δυτικης ευρωπης. Ομως ολα μπορει να ερθουν τουμπα, να γινει καποια αποκοπη, καποιος εμποδισμος (?) και τελικα να βγουμε κερδισμενοι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Για τα κοντινά ελπίζουμε σε ξεμπαρκες λίμνες κομμάτια Αυλώνα μπας και έχουμε κάτι.Το μετά μιχαηλ συνεχίζουμε να ψάχνουμε τον καλοήθη σου γροιλανδικο που θέλουμε δεν θέλουμε εμέ τέτοιο τεράστιο Αυλώνα για τα δυτικά κεντρικά και βόρεια είναι απαραίτητος οπότε μην τρώτε Παππά οι ΔΚΒ ότι και με έναν καλό αζορικο γίνεται δουλειά...σωσυτη την περίπτωση δεν γίνεται ...ας σκάσει Ισπανία που λέει ο λόγος για αρχή να μην ξεχυθεί ολόκληρος από το ύψος της Γαλλίας και πάνω μέσα στον ατλαντικο...με τέτοιο πολικό Αυλώνα βιβα Μουτσάτσος για να έχουμε ελπίδες και όχι φυσικά να παρακαλάμε για γιαχσμπιμπι γιαλελελι...🤣🤣🤣...i

Ελπίζω να επιστρέψουμε σε λογική ενσεμπλ 18αριου. Κίνδυνος Ανατολής δεν υπάρχει, οπότε πρέπει να αντέξει ο αζορικος στην Αγγλία όσο γίνεται περισσότερο. Νομίζω πχ το αικον το πρωί ίσως και το ούκμο να ήταν καλά. Το Τζεμ πάλι πήγε στο άλλο άκρο δυστυχώς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι η διάταξη φωνάζει δυτική Ευρώπη. Εμείς απλά ελπίζουμε να εμφανιστεί κάτι που να το αλλάξει αυτό, δεν υπάρχει κάτι χειροπιαστό. Φυσικά μιλάω πάντα για χιόνι και προφανώς χιονόστρωση πεδινών, όπως είπε και ο Σάκης. Μέσα Γενάρη είναι.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Πάντως βλέπω κάτι Κυκλάδες/Δωδεκάνησα/Κρήτη κτλ δε θα πάρουν πρέφα. Δεν κατεβαίνει ιδιαίτερο ψύχος νότια

Γιατί, εσύ στην Γλυφάδα ή εγώ στα Πατήσια τι θα καταλάβουμε; Εύκολο 12αράκι μέγιστη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Γιατί, εσύ στην Γλυφάδα ή εγώ στα Πατήσια τι θα καταλάβουμε; Εύκολο 12αράκι μέγιστη.

Ναι ειδικά στα νπ όμως θα δυσκολευτεί να δώσει μονοψήφια μέγιστη. Και από τζίφο και από παίο αυτό βλέπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Γιατί, εσύ στην Γλυφάδα ή εγώ στα Πατήσια τι θα καταλάβουμε; Εύκολο 12αράκι μέγιστη.

Ακριβώς. Μούφα Τ θα έχει. Ακόμη και εδώ όταν θα έχει φαινόμενα άντε να πάει 4-5 βαθμούς. Μέγιστες γύρω στους 8. Σιγά το κρύο γενικά, απλά ο κόσμος είναι πολύ soft και μόλις πέσει από τους 10 τρελαίνονται όλοι και φοράνε 4 μπλούζες και 5 κασκόλ ξέρω ΄γω.

Κρύο με την πλήρη έννοια της λέξης είχε η Αριάδνη. Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες και υπερβολές.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ακριβώς. Μούφα Τ θα έχει. Ακόμη και εδώ όταν θα έχει φαινόμενα άντε να πάει 4-5 βαθμούς. Μέγιστες γύρω στους 8. Σιγά το κρύο γενικά, απλά ο κόσμος είναι πολύ soft και μόλις πέσει από τους 10 τρελαίνονται όλοι και φοράνε 4 μπλούζες και 5 κασκόλ ξέρω ΄γω.

Αυτές οι κακοκαιρίες με τέτοια διακύμανση ήταν κλασικές τέλη Νοεμβρίου για Λάρισες και Βόλους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να χαιρετησουμε σιγα σιγα τα χιονια και για φετος και να βολευτουμε με καμια βροχουλα εφοσον δεν πεσει πετσοκομα και σε αυτες...

Οταν και αν και εφοσον βγει καμια διαταξη χιονοκακοκαιριας θα ψαχνουμε το -8 που θα βρισκεται στα βαθυ της σιβηριας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποσό πολύ μου είχε λείψει ο γροιλανδικουλης! Τόσοι χειμώνες πέρασαν τα τελευταία χρόνια χωρίς καμία εμφάνιση του, νομίζω ήταν λογικό!! Ευτυχώς δηλαδή που εμφανίστηκε φέτος, γιατί έχουμε παγώσει εδώ κάτω και θα ήθελα λίγες σκονοθύελλες και έναν καύσωνακο χειμερινό… 

Πρώτος χειμώνας κιόλας των τελευταίων ετών που η Ευρώπη έχει εικόνα σχεδόν άλλων δεκαετιών, γεμάτη ψύχος απ’άκρη σ’άκρη στον Βορρά και στην Ανατολή και εμείς ΠΑΛΙ δεν θα εκμεταλλευτούμε τίποτα απολύτως. Τα σενάρια γροιλανδικου είναι τα μοναδικά σενάρια που όταν εμφανιστούν για κάποιο μαμημενο λόγο δεν αλλάζουν ποτέ μα ποτέ. Εγώ έχω ήδη αποδεχτεί ότι μετά τα μέσα του μήνα θα έρθει σίγουρα ένα πολύ ζεστό διάστημα. Μακάρι βέβαια μέχρι τότε να πάρουμε το μέγιστο από τις ερχόμενες κακοκαιρίες…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snowparty είπε:

Να χαιρετησουμε σιγα σιγα τα χιονια και για φετος και να βολευτουμε με καμια βροχουλα εφοσον δεν πεσει πετσοκομα και σε αυτες...

Οταν και αν και εφοσον βγει καμια διαταξη χιονοκακοκαιριας θα ψαχνουμε το -8 που θα βρισκεται στα βαθυ της σιβηριας....

Γα!@#$^*τα τοσα χρονια παλευαμε με τα ρεταλια!! κ τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι δεν εχουμε οχι κουταλι ουτε οδοντογλυφιδα να τσιμπησουμε κατι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ποσό πολύ μου είχε λείψει ο γροιλανδικουλης! Τόσοι χειμώνες πέρασαν τα τελευταία χρόνια χωρίς καμία εμφάνιση του, νομίζω ήταν λογικό!! Ευτυχώς δηλαδή που εμφανίστηκε φέτος, γιατί έχουμε παγώσει εδώ κάτω και θα ήθελα λίγες σκονοθύελλες και έναν καύσωνακο χειμερινό… 

Πρώτος χειμώνας κιόλας των τελευταίων ετών που η Ευρώπη έχει εικόνα σχεδόν άλλων δεκαετιών, γεμάτη ψύχος απ’άκρη σ’άκρη στον Βορρά και στην Ανατολή και εμείς ΠΑΛΙ δεν θα εκμεταλλευτούμε τίποτα απολύτως. Τα σενάρια γροιλανδικου είναι τα μοναδικά σενάρια που όταν εμφανιστούν για κάποιο μαμημενο λόγο δεν αλλάζουν ποτέ μα ποτέ. Εγώ έχω ήδη αποδεχτεί ότι μετά τα μέσα του μήνα θα έρθει σίγουρα ένα πολύ ζεστό διάστημα. Μακάρι βέβαια μέχρι τότε να πάρουμε το μέγιστο από τις ερχόμενες κακοκαιρίες…

Σε χειμώνες κεντροδυτικής Ευρώπης η Βόρεια Ελλάδα έχει ελπίδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

Γα!@#$^*τα τοσα χρονια παλευαμε με τα ρεταλια!! κ τωρα που εγινε η θαλασσα γιαουρτι δεν εχουμε οχι κουταλι ουτε οδοντογλυφιδα να τσιμπησουμε κατι!

Τα τελευταια χρονια βλεπω οτι οταν παει να φτιαξει κατι χαλαει ενα αλλο και μονο οι μερες περνουν...

Πλεον τον παραγοντα τυχη δεν μπορω να τον πιστεψω....το τι ειναι θα φανει σε βαθος χρονου...

Ισως η καινουργια πραγματικοτητα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...