Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Δεν ξερω αν θα καταληξει σε προσηνεμη η φαση απο τοσο νωρις

Αλλα οπως γραψαμε και εχθες, αυτο που μας ενδιαφερει προς το παρον ειναι να χειμωνιασει επιτελους

Δειχνει να συμβαινει αυτο ως ενα βαθμο τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα και ελάλησα...Προσήνεμη θα καταλήξει η φάση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, vorios_polos said:

Κοίτα να δεις επειδή η βόρεια και τελευταία και η κεντρική (πλην Βόλου για να μην ξεχνιόμαστε 🤪)Ελλάδα ζουν την ανωμαλία της ανωμαλίας όσον αφορά τα δικά τους καιρικά εξ ου και ο χαρακτηρισμός αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να χιονιστουμε με 800 χιλιάδες τρόπους ...και μην ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ κι όλας δηλαδή...

Που να δεις την καιρική ανωμαλία στη νότια Ελλάδα τον τελευταίο 1.5 τουλάχιστον χρόνο. Μη βλέπεις μόνο την αχιονιά, δες και τι συμβαίνει πέρα από τις φωτοβολίδες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, snow_evia said:

Θα στρωθεί ο Πειραιάς φέτος;😂😂

Για Πειραιά δε ξέρω. Αλλά καμιά Χαλκίδα θα την έπαιζα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Που να δεις την καιρική ανωμαλία στη νότια Ελλάδα τον τελευταίο 1.5 τουλάχιστον χρόνο. Μη βλέπεις μόνο την αχιονιά, δες και τι συμβαίνει πέρα από τις φωτοβολίδες. 

Μα λογικο ειναι το ενα φερνει το αλλο αν τα κβ δεν εχουμε διαταραχες το χειμωνα που να φερουν χιονια στα βουνα  η και στα πεδινα  οποτε χαμηλα απο δυτικα ουτε τα προσηνεμα βρεχονται ουτε κανεις...δηλαδη η ανωμαλια αφορα τους παντες οσο αφορα τον υετο το χιονι ειναι αλλο πραγμα για τα πεδινα μια ζαρια μπορει να κατσει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Για Πειραιά δε ξέρω. Αλλά καμιά Χαλκίδα θα την έπαιζα

Αυτό ακούστηκε πολύυυυ λάθος λολ😹

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Που να δεις την καιρική ανωμαλία στη νότια Ελλάδα τον τελευταίο 1.5 τουλάχιστον χρόνο. Μη βλέπεις μόνο την αχιονιά, δες και τι συμβαίνει πέρα από τις φωτοβολίδες. 

Γι'αυτό διευκρινησα για εδώ για να μην υπάρχουν παρανοήσεις..και μόνο για τα χιόνια φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά....για να μην παιδευόμαστε τζάμπα.....με αζορογλοιλανδικούς ,δείκτες και τέτοια...έτσι όπως είναι ο τζίφος των 12ζ στην θέση του Αζορογλοιλανδικό βάλτε Νότιο ρεύμα με χαμηλό .και στην θέση του Αυλώνα Σκανδιναβίας-Κεντρικής Ευρώπης βάλτε αντικυκλώνα...ε τότε θα χιονίσει.Κατ ουσίαν η κυκλοφορία δεν έχει αλλάξει ,για εμάς ζωνική είναι μόνο που ο πολικός στρόβιλος είναι πολύ νότια λόγω ψυχους.....Με αυτά τα δεδομένα επιστροφή μόνο από τις αναφορές αν μας κανει την χάρη.

22b8ab3921a7f8dba599ce06ddcea926.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιόνια ξεχιονια αδιάφορο προς το παρόν.

Το βασικό είναι να φύγει αυτό το καιρικό σιχαμα των τελευταίων 11-12 ημερών.

Να έρθει ο καιρός στα φυσιολογικά της εποχής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ICELARISSA said:

Μα λογικο ειναι το ενα φερνει το αλλο αν τα κβ δεν εχουμε διαταραχες το χειμωνα που να φερουν χιονια στα βουνα  η και στα πεδινα  οποτε χαμηλα απο δυτικα ουτε τα προσηνεμα βρεχονται ουτε κανεις...δηλαδη η ανωμαλια αφορα τους παντες οσο αφορα τον υετο το χιονι ειναι αλλο πραγμα για τα πεδινα μια ζαρια μπορει να κατσει

Δε μιλάω μόνο για την αβροχιά τον χειμώνα. Εδώ πλέον όλοι οι μήνες εκτός από Γενάρη-Μάρτη είναι καλοκαιρινοί. Το καλοκαίρι δε κάθε βράδυ έχει ελάχιστη πάνω από 25 ακόμα και στα ΒΠ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Σίγουρακι η παραλία της Γλυφάδας..

Στην παραλία της Γλυφάδας πιο εύκολα βλέπεις χιόνι τα τελευταία χρόνια απ' ότι στα ΚΒ.

😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ρθει η ωρα της αλλαγης....Δε γινεται να παει ετσι...Ισως τωρα να βρισκομαστε σ ενα ενδιαμεσο διαστημα..Απλα οι οποιες διαταραχες την αλλη εβδομαδα,ευελπιστω να ειναι απλα τα προεορτια...

Παμε με θετικη διαθεση και πιστη..Σημερα αγαπω ακομα και τον Ολυμπιακο...Αφηστε δε τον Κλεαρχο...Μες την καρδια μου τον εχω πλεον...🤣

Θα γυρισει παιδες...Εδω εγιναν αλλα θαυματα..Αυτο δε θα γινει???Εγω θα σας το φερω!!!ΤΕΛΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΕΡΩ.....ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.....ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ.....ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΟΥΤΕ Ο ΚΛΕΑΡΧΟΣ...🤣

Με το καλό Σάκη!!! 

Μην τους ακούς δεν θα το κάνουμε χιονοφιλο... Καταιγιδάκια θα το κάνουμε!!!!🤣🤣 Να γίνει εδώ ΧΑΜΟΣ! Χαχαχα Η καλύτερη είδηση, χίλια μπράβο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δε μιλάω μόνο για την αβροχιά τον χειμώνα. Εδώ πλέον όλοι οι μήνες εκτός από Γενάρη-Μάρτη είναι καλοκαιρινοί. Το καλοκαίρι δε κάθε βράδυ έχει ελάχιστη πάνω από 25 ακόμα και στα ΒΠ. 

Παντου το ιδιο χαλι ειναι τωρα βεβαια οι πολεις θα μπορουσαν να κανουν αρκετα πραγματακια να ριξουν τις ελαχιστες και να μειωσουν την αστικη θερμονησιδα αλλα δεν ειναι για εδω αυτο...μα συνεπεια αυτου που καποιοι αποκαλουν καιρικη ανωμαλια ειναι ολα αυτα .εγω βεβαια πλεον με δεδομενα πλεον πολλων ετων το λεω νεα καιρικη πραγματικοτητα χωρις επιστροφη...

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θα ρθει η ωρα της αλλαγης....Δε γινεται να παει ετσι...Ισως τωρα να βρισκομαστε σ ενα ενδιαμεσο διαστημα..Απλα οι οποιες διαταραχες την αλλη εβδομαδα,ευελπιστω να ειναι απλα τα προεορτια...

Παμε με θετικη διαθεση και πιστη..Σημερα αγαπω ακομα και τον Ολυμπιακο...Αφηστε δε τον Κλεαρχο...Μες την καρδια μου τον εχω πλεον...🤣

Θα γυρισει παιδες...Εδω εγιναν αλλα θαυματα..Αυτο δε θα γινει???Εγω θα σας το φερω!!!ΤΕΛΟΣ!!!

Φιλε παντα χαρες και με το καλο τα προσωπικα ευχαριστα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μιας και ο Αζορικός δεν δύναται, δεν θα ήταν μια εναλλακτική να γίνει τόσο τεράστιος ο Γροιλανδικός ώστε να ενωθεί έστω και με έναν μουφα-Αζορικό; Ή και πάλι δεν θα βοηθούσε γιατί ο αυλώνας θα πήγαινε πολύ δυτικά δεδομένου ότι ο αντικυκλώνας που θα σχηματιζόταν θα ήταν μέσα στον Ατλαντικό;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μιας και ο Αζορικός δεν δύναται, δεν θα ήταν μια εναλλακτική να γίνει τόσο τεράστιος ο Γροιλανδικός ώστε να ενωθεί έστω και με έναν μουφα-Αζορικό; Ή και πάλι δεν θα βοηθούσε γιατί ο αυλώνας θα πήγαινε πολύ δυτικά δεδομένου ότι ο αντικυκλώνας που θα σχηματιζόταν θα ήταν μέσα στον Ατλαντικό;

ΣΤο 6αρι αυτό γίνεται, κα με λίγες διαφορές αυτό είναι εφικτό σενάριο. Βέβαια πέρσι δεν κατάφερε ποτέ να γίνει αυτό, και έβγαινε η μπούρδα με μπακ ντορ μέσα στον ατλαντικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

ΠΑΜΕ ΓΕΡΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΦΕΡΩ.....ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.....ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ.....ΤΩΡΑ ΔΕ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΟΥΤΕ Ο ΚΛΕΑΡΧΟΣ...🤣

Έτσι σε θέλουμε Σάκη.. μπράβο! Παραμένουμε προσηλωμένοι στο στόχο!😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατά σειρά, ενς από Βαρσοβία, Βουκουρεστι, Κίεβο…

IMG_6726.gif.6a59c2b3f9ad24342ab904383d52baf1.gif

IMG_6725.gif.2c1a9305a8bab8f10d4cee76f54b99e6.gif

IMG_6724.gif.bb30a79e9e7c9823e8142d8f1b52f202.gif

Το λέω και το ξαναλεω, και ίσως έχει κανταντησει λίγο κουραστικό το ξέρω, αλλά πραγματικά φέτος ίσως είναι ο μοναδικός χειμώνας εδώ και πολλά χρόνια που η Ευρώπη δεν φλέγεται μονίμως. Εννοείται, βέβαια πως το ότι τα πράγματα κυλάνε ψυχρότερα ή απλά κανονικά σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη δεν σημαίνει τίποτα απολύτως για εμάς, όπως είδαμε έως τώρα… 
Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι πλέον το να μην παρατηρούνται σταθερά ανωμαλίες της τάξεως του +5/+10 πάνω από τα κλιματικά στην Ευρώπη είναι πιο σπάνιο από το να χιονίσει στην Μύκονο πχ…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ευχαριστω ρε Βαγγο μου...Το ξερω φιλαρακι μου.Ειχαμε φαει την κρυαδα πριν δυο χρονια στην αυχενικη αλλα τωρα...Εφυγε ο πατερας μου αλλα ερχεται η εγγονα του!!!Αστα φιλε...Ειμαι στον εβδομο ουρανο..Αδιανοητη ανακουφιση...Του χρονου πριν βγαλει δοντια καν θα γραφει και η κορακλα μου εδω μεσα...sakoulini 13...🤣

Πολύ πολύ ευχάριστο νέο φιλαράκι. Μπράβο!!!! Άντε με το καλό!!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Ξεκάθαρα προσηνεμα κακοκαιρία βλέπει σύμφωνα με τους χάρτες, κάτι τέτοια σενάρια υπάρχουν που είδα για τις 14 με αντικυκλωνα στην κεντρική Ευρώπη 

3.png

33-1536x969.png

Ενα το ψυχος ειναι σε ολη την ευρωπη σε πρωτη φαση θα ειναι κβ και μετα προσηνεμη για αυτο αν ειδες αναφερει πιθανον και δυο καταβασεις...κατι αναλογο που δωσαμε και εμεις 16-20 πιο πιθανη κβ 20-25 προσηνεμη...το θεμα ειναι οτι υπαρχει κινητικοτητα τουλαχιστον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ευχαριστω ρε Βαγγο μου...Το ξερω φιλαρακι μου.Ειχαμε φαει την κρυαδα πριν δυο χρονια στην αυχενικη αλλα τωρα...Εφυγε ο πατερας μου αλλα ερχεται η εγγονα του!!!Αστα φιλε...Ειμαι στον εβδομο ουρανο..Αδιανοητη ανακουφιση...Του χρονου πριν βγαλει δοντια καν θα γραφει και η κορακλα μου εδω μεσα...sakoulini 13...🤣

Μπράβο ρε Σάκη ... μπράβο... επιτέλους!! Πολύ ευχάριστα νέα αυτά.. με το καλό !!!!!!

Και να σου μοιασει😆 !!!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...