Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ναι σωστός μπράβο ρε Γιάννη όχι τον δεκεμβριο του 2009. 8 Γενάρη 2010 ηταν ενα σύντομο πέρασμα από χιονόνερο που γύρισε πρόσκαιρα σε χιονοπτωση. Λάθος που το έγραψα χιονιάς. 

γενικοτερα παντως βλεπω οτι παλιοτερα τα γιαννενα με τον εναν η τον αλλο τροπο εστω απλες χιονοπτωσεις εβλεπαν καμποσες....απο τον σεπτεμβρη του 2017 που πηγα εγω αυτ εχει αλλαξει και πλεον ουτε καν απλη χιονοπτωση δεν κανει βλεπε χειμωνες 19-20,21-22,22-23......Και γενικα ειναι απο τις περιοχες που εχουν υποστει την μεγαλυτερη μειωση τα τελευταια χρονια.... Και μιας που φαινεται να τ θυμασαι καλα, τον χειμωνα 2008-2009 τι ειχε κανει γιαννενα ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

γενικοτερα παντως βλεπω οτι παλιοτερα τα γιαννενα με τον εναν η τον αλλο τροπο εστω απλες χιονοπτωσεις εβλεπαν καμποσες....απο τον σεπτεμβρη του 2017 που πηγα εγω αυτ εχει αλλαξει και πλεον ουτε καν απλη χιονοπτωση δεν κανει βλεπε χειμωνες 19-20,21-22,22-23......Και γενικα ειναι απο τις περιοχες που εχουν υποστει την μεγαλυτερη μειωση τα τελευταια χρονια.... Και μιας που φαινεται να τ θυμασαι καλα, τον χειμωνα 2008-2009 τι ειχε κανει γιαννενα ;

Απλή χιονόπτωση είχαμε στην Μήδεια 2021 με 7 εκατοστά σε εμένα βορεια της λίμνης λίγο λιγότερο μέσα στην πολη στις εύκολες επιφανειες και λιγότερο τον ιανουαριο 2021. Μετά μόνο Μάρτιο 2022 ως 4-5 εκατοστά στην πόλη και γενικά σε όλο το λεκανοπεδιο. 2008 - 2009  χιονοστρωση περισσότερη προς αεροδρόμιο και σε εμένα που είχα έως 10 εκατοστά περίπου τον δεκεμβριο 2008 και τα μισά σχεδόν μέσα στην πόλη κυρίως προς κεντρο και μου είχε κάνει εντύπωση όταν πήγα βόλτα με το αμάξι για να δω την χιονο κατάσταση. Μετά Φεβρουάριο - Μάρτιο είχε απλές χιονοπτώσεις με καλητερη τον Μάρτιο που έστρωσε χιονακι. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, heavy snow είπε:

Απλή χιονόπτωση είχαμε στην Μήδεια 2021 με 7 εκατοστά σε εμένα βορεια της λίμνης λίγο λιγότερο μέσα στην πολη στις εύκολες επιφανειες και λιγότερο τον ιανουαριο 2021. Μετά μόνο Μάρτιο 2022 ως 4-5 εκατοστά στην πόλη και γενικά σε όλο το λεκανοπεδιο. 2008 - 2009  χιονοστρωση περισσότερη προς αεροδρόμιο και σε εμένα που είχα έως 10 εκατοστά περίπου τον δεκεμβριο 2008 και τα μισά σχεδόν μέσα στην πόλη κυρίως προς κεντρο και μου είχε κάνει εντύπωση όταν πήγα βόλτα με το αμάξι για να δω την χιονο κατάσταση. Μετά Φεβρουάριο - Μάρτιο είχε απλές χιονοπτώσεις με καλητερη τον Μάρτιο που έστρωσε χιονακι. 

ναι ναι ξερω τι εκανε το 21-22 και 20-21, αυτο που θελω να πω ειναι και κοιτωντας τα κλιματικα δεδομενα της πολης αλλα και μεσω μιας ερευνας που τρεχουμε με το αστεροσκοπειο για τα χιονια παρατηρω δραματικη μειωση στα γιαννενα συγκριτικα με το τι συμβαινει στην κεντρικη ελλαδα πχ.....δηλαδη παλιοτερα ειχαν 7-8 ημερες χιονοπτωσης τον χρονο και 3-5 χιονοστρωσης και τα τελευταια 6-7 χρονια με το ζορι εχουν μια χιονοπτωση καθε χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι ναι ξερω τι εκανε το 21-22 και 20-21, αυτο που θελω να πω ειναι και κοιτωντας τα κλιματικα δεδομενα της πολης αλλα και μεσω μιας ερευνας που τρεχουμε με το αστεροσκοπειο για τα χιονια παρατηρω δραματικη μειωση στα γιαννενα συγκριτικα με το τι συμβαινει στην κεντρικη ελλαδα πχ.....δηλαδη παλιοτερα ειχαν 7-8 ημερες χιονοπτωσης τον χρονο και 3-5 χιονοστρωσης και τα τελευταια 6-7 χρονια με το ζορι εχουν μια χιονοπτωση καθε χειμωνα

Λογικό και επόμενο, ειδικά τα τελευταία χρόνια οι ψυχρές εισβολές που έχουν δυναμική πεδινών κάθονται όλες πάνω μας η ανατολικά, οπότε λογικό να βάζουν τα Γιάννενα ψυχούλα.

Η έρευνα πόσο παλιά φτάνει? Θεωρώ ότι η τελευταία 4ετια είναι χειρότερη 4ετια χιονου εβερ στα Γιάννενα και θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν έχει υπάρξει κάτι τέτοιο παλιότερα ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λογικό και επόμενο, ειδικά τα τελευταία χρόνια οι ψυχρές εισβολές που έχουν δυναμική πεδινών κάθονται όλες πάνω μας η ανατολικά, οπότε λογικό να βάζουν τα Γιάννενα ψυχούλα.

Η έρευνα πόσο παλιά φτάνει? Θεωρώ ότι η τελευταία 4ετια είναι χειρότερη 4ετθα χιονου εβερ στα Γιάννενα και θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν έχει υπάρξει κάτι τέτοιο παλιότερα ..

Δεκαετία '70 πολύ πιθανόν. Ό,τι κατέβαινε ήταν ξερόκρυο ακόμη και για προσήνεμα με αποκορύφωμα ένα -14 στα 850 στην Αθήνα το 1976. Και Λάρισα το πολύ να είχε κάποιες πέτσες εκείνα τα χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Λογικό και επόμενο, ειδικά τα τελευταία χρόνια οι ψυχρές εισβολές που έχουν δυναμική πεδινών κάθονται όλες πάνω μας η ανατολικά, οπότε λογικό να βάζουν τα Γιάννενα ψυχούλα.

Η έρευνα πόσο παλιά φτάνει? Θεωρώ ότι η τελευταία 4ετια είναι χειρότερη 4ετια χιονου εβερ στα Γιάννενα και θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν έχει υπάρξει κάτι τέτοιο παλιότερα ..

δυστυχως δεν υπαρχουν αξιοπιστα δεδομενα για πολυ παλια, ετσι χρησιμοποιούμε μοντελικα δεδομενα απο το 1991 εως το 2020 και δορυφορικα απο το 2004 εως το 2020, στα γιαννενα ειναι ηδη πολυ εμφανης η μειωση την δεκαετια 2011-2020 συγκριτικα με τις 2 προηγουμενες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

δυστυχως δεν υπαρχουν αξιοπιστα δεδομενα για πολυ παλια, ετσι χρησιμοποιούμε μοντελικα δεδομενα απο το 1991 εως το 2020 και δορυφορικα απο το 2004 εως το 2020, στα γιαννενα ειναι ηδη πολυ εμφανης η μειωση την δεκαετια 2011-2020 συγκριτικα με τις 2 προηγουμενες

Μάλιστα..  Φαντάσου τι εχει να γίνει τώρα... Πότε πιστεύεις θα είναι έτοιμη η έρευνα, έχω απορία να δούμε τα αποτελέσματα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλιστα..  Φαντάσου τι εχει να γίνει τώρα... Πότε πιστεύεις θα είναι έτοιμη η έρευνα, έχω απορία να δούμε τα αποτελέσματα!

ειναι αρκετα μεγαλη ερευνα και οχι μονο για την ελλαδα, αλλα πιθανων να δημοσιευονται κομματια της κατα καιρους, όπως αυτο που κοινοποιησε το μετεο για την ημερα των χριστουγεννων.... Εγω εχω τα αποτελεσματα ωστοσο για την ελλαδα οσο αφορα τον μεσο ορο ημερων χιονοκαλυψης για την περιοδο 91-2020 ανα εποχη και ανα μηνα, θα τα συμμαζεψω λιγο και θα τα ανεβασω εδω περα ενδεικτικα γιατι εχουν ενδιαφερον.

 

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλιστα..  Φαντάσου τι εχει να γίνει τώρα... Πότε πιστεύεις θα είναι έτοιμη η έρευνα, έχω απορία να δούμε τα αποτελέσματα!

Τα πιο τραγικα αποτελεσματα παντως ειναι για τα βαλκανια, Σερβια, Ρουμανια, Βοσνια κτλ....Υπαρχουν περιοχες που εχουν χασει εως και ενα μηνα χιονοκαλυψης ανα χειμωνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Τα πιο τραγικα αποτελεσματα παντως ειναι για τα βαλκανια, Σερβια, Ρουμανια, Βοσνια κτλ....Υπαρχουν περιοχες που εχουν χασει εως και ενα μηνα χιονοκαλυψης ανα χειμωνα

Απίστευτο πραγματικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά κοιτάω παλιούς χάρτες.. Δείκτε εδώ διαταξάρα!! χαμηλό από τα νότια με τρομερό μέτωπο και σύγκλιση....

archives-1952-2-7-6-0.pngarchives-1952-2-7-6-1.pngarchives-1952-2-7-6-7.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Soto Weather @Γιάννης μασ

Πάντως εμένα δεν με χαλάει ιδιαίτερα να κάνει και τύπου Μπάρμπαρας. Φυσικά το 2014 ήταν έπος αλλά στην Μπάρμπαρα η χιονόπτωση ήταν πιο "βάρβαρη" χαχαχ. Ίσως λόγω της κάπως υψηλότερης Τ οι νιφάδες ήταν πιο μεγάλες ενώ το 2014 ήταν τύπου blizzard. Βέβαια το 2014 είχε συνεχόμενη διάρκεια, αλλά και πέρυσι είχε τη φάση του που ήταν σαν να έχουμε ραντεβού κάθε βράδυ για έναρξη χιονόπτωσης μεταξύ 9 και 10 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, yiannis_volos said:

@Soto Weather @Γιάννης μασ

Πάντως εμένα δεν με χαλάει ιδιαίτερα να κάνει και τύπου Μπάρμπαρας. Φυσικά το 2014 ήταν έπος αλλά στην Μπάρμπαρα η χιονόπτωση ήταν πιο "βάρβαρη" χαχαχ. Ίσως λόγω της κάπως υψηλότερης Τ οι νιφάδες ήταν πιο μεγάλες ενώ το 2014 ήταν τύπου blizzard. Βέβαια το 2014 είχε συνεχόμενη διάρκεια, αλλά και πέρυσι είχε τη φάση του που ήταν σαν να έχουμε ραντεβού κάθε βράδυ για έναρξη χιονόπτωσης μεταξύ 9 και 10 😛

εγω την ισχυροτερη χιονοπτωση με τεραστιες νιφαδες την ειδα το μαρτη του 22 με εκινη τη βραδυνη χιονομπορα... μου αρεσε πολυ παντως και περισυ κυριως γιατι περιμενα πολυ λιγοτερα πραγματα.... αν κρατουσε και ολο το μεσημερι σερι μεχρι βραδυ ( τριτη τεταρτη ) θα ισοβαθμουσε το 14 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

εγω την ισχυροτερη χιονοπτωση με τεραστιες νιφαδες την ειδα το μαρτη του 22 με εκινη τη βραδυνη χιονομπορα... μου αρεσε πολυ παντως και περισυ κυριως γιατι περιμενα πολυ λιγοτερα πραγματα.... αν κρατουσε και ολο το μεσημερι σερι μεχρι βραδυ ( τριτη τεταρτη ) θα ισοβαθμουσε το 14 

και το 2019 εκείνη η τρέλα για μερικές ώρες με -4 στα 850 και μανιασμένο ΒΔ είχε γιγάντιες νιφάδες. Το 2014 και 2006 δεν είχαν μεγάλες νιφάδες αλλά είχαν ένταση, διάρκεια και κυρίως ΑΡΙΣΤΕΣ T. Δεν χανόταν τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

 ρε αυτο λεω, οι χιονιαδες βολου ειναι συγκεκριμενοι, δειτε εδω τα χαμηλα στους σημαντικοτερους χιονιαδες με >=30 εκ (ισως ξεχναω μερικους)

archives-1957-12-1-0-0.png?

archives-1963-1-24-0-0.png?

archives-1965-2-7-18-0.png?

archives-1981-1-8-12-0.png?

archives-1981-1-28-6-0.png?

archives-1986-12-25-6-0.png?

archives-1987-3-9-6-0.png?

 

archives-1991-12-7-12-0.png?

archives-2001-12-17-12-0.png?

archives-2006-1-24-6-0.png

archives-2014-12-31-0-0.png

 

χαρακτηριστικα αυτων των χιονιαδων ηταν οπως προειπαμε η πολυ μεγαλη διαρκεια χιονοπτωσης >30-40 ωρες με θερμοκρασιες αυστηρα <-1, χιονοστρωση σιγουρα >30 εκ η οποια αυξανεται εντυπωσιακα ανηφοριζοντας προς πηλιο ( πχ 2006,2014 στον περιφεριακο ειχε >80 εκ, μαλιστα το 2006 μπορει και >1 μετρο.)

Οπως βλεπετε σε ολες τις κακοκαιριες οι ισοβαρεις εχουν ακριβως το ιιδιο σχημα. Αλλες σημαντικες χιονοστρωσεις για τον βολο με λιγο διαφορετικες  διαταξεις ειναι :
 

archives-1966-1-7-12-0.png?

archives-1991-2-2-0-0.png?

archives-2017-1-11-6-0.png?

archives-2021-2-14-12-0.png?archives-2023-2-8-12-0.png?

 

Βεβαια το 66,91  ηταν πολυ κοντα στο ζητουμενο  και σαν διαταξεις και σαν αποτελεσμα (60 εκ το 1966 και 40 το 1991) οποτε ισως δεν επρεπε να τα ξεχωρισω, ισως ουτε την μηδεια απλα στην περιπτωση της το χαμηλο εφυγε πολυ γρηγορα απο την ιδανικη θεση και δεν ειχε τοσο μεγαλη διαρκεια.

Επεξεργάστηκε από Γιάννης μασ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντωμεταξυ @yiannis_volos και @Soto Weather βαλτε καμια φωτο απο περυσι γιατι ελειπα και τον εχασα τον χιονια, θα βαλω και εγω απο πευκακια που μου εστελνε ο πατερας μου και φιλοι μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης να πω οτι γενικα η  μαγνησια βλεπει πολυ χιονι με κακοκαιριες τυπου βαρβαρα, απλα δυσκολα επηρεαζουν την πολη του βολου, λαμπρο παραδειγμα οι κακοκαιριες του 2022
1ον η ελπιδα η οποια μεσα στην πολη εριξε με το ζορι 5 εκ ενω στα λεχωνια ειχε 30αρι στο κυμα
και η κακοκαιρια φιλιππος τον μαρτη του 22 που ο βολος ειδε μονο μια καλη μπουκα με 2-5 εκ ενω παλι λεψωνια καλα νερα κτλ ειχαν 15-20 εκ στο κυμα,

Αλλο παραδειγμα τετοιας κακοκαιριας ηταν η 1/2/2012 με 5 εκ στον βολο και απο αγρια και ανατολικοτερα 15+

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρωί 7 Φλεβάρη μπροστά στο σπίτι μου

IMG_20230207_075753.jpg.0fc56e8ef84a2ce33c88dd7e9d66cfb5.jpg

Και αυτή είναι από τις 6 το πρωί της ίδιας ημέρας, και το εντυπωσιακό είναι ότι ενώ είναι σκοτεινά έξω είναι σαν μέρα. (φυσικά δεν είχα βάλει φλας)

IMG_20230207_054917.jpg.9f6bbef071872b884d55a8e93870d274.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

Επισης να πω οτι γενικα η  μαγνησια βλεπει πολυ χιονι με κακοκαιριες τυπου βαρβαρα, απλα δυσκολα επηρεαζουν την πολη του βολου, λαμπρο παραδειγμα οι κακοκαιριες του 2022
1ον η ελπιδα η οποια μεσα στην πολη εριξε με το ζορι 5 εκ ενω στα λεχωνια ειχε 30αρι στο κυμα
και η κακοκαιρια φιλιππος τον μαρτη του 22 που ο βολος ειδε μονο μια καλη μπουκα με 2-5 εκ ενω παλι λεψωνια καλα νερα κτλ ειχαν 15-20 εκ στο κυμα,

Αλλο παραδειγμα τετοιας κακοκαιριας ηταν η 1/2/2012 με 5 εκ στον βολο και απο αγρια και ανατολικοτερα 15+

Αυτό συμβαίνει γιατί από Αγριά και νοτιότερα το Πήλιο είναι πιο "κοντό" και δεν κόβει; Ενώ ο Βόλος έχει δίπλα του το ψηλό κομμάτι του Πηλίου οπότε με ανατολικό κόβεται ο υετός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έψαξα βρήκα βίντεο από 2021/2022/2023

Μήδεια το βίντεο είναι το μεσημέρι και οι φωτό απογευματοβραδο

 

IMG_20240102_212357_915.jpg.a620b2b8dcbd4f7d4470a2a64e831d8b.jpgIMG_20240102_212353_401.jpg.931d533cee451b6384500a95e884c127.jpg

Εδώ η μεγαλύτερη νιφαδα που είδα ( Μάρτιος 2022 )

 

Εδώ 2023 πρωί τρίτης ( μέχρι το μεσημέρι που σταμάτησε έβαλε 5 ποντίκια, τοεσερι μέχρι βράδυ έλιωσε καμία 10 άρια σχεδόν και το βράδυ έριξε αλλά 15≈

 Έχω βάλει στις αναφορές Δεκεμβρίου 2023 όλα τα φαινόμενα τις χρονιάς μπορεί να προσπαθήσω να τα μεταφέρω εδώ αν θες μπορείς να τα δεις και εκεί για περισυ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό συμβαίνει γιατί από Αγριά και νοτιότερα το Πήλιο είναι πιο "κοντό" και δεν κόβει; Ενώ ο Βόλος έχει δίπλα του το ψηλό κομμάτι του Πηλίου οπότε με ανατολικό κόβεται ο υετός.

ναι ναι, γιαυτο και η αφησσος χιονιζεται και με βορειοανατολικο που ο βολος μετραει αστερια, Βεβαια περυσι μαθαμε οτι με ανατολικο ρευμα μπορει να φαει καλα και ο βολος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης μασ είπε:

ναι ναι, γιαυτο και η αφησσος χιονιζεται και με βορειοανατολικο που ο βολος μετραει αστερια, Βεβαια περυσι μαθαμε οτι με ανατολικο ρευμα μπορει να φαει καλα και ο βολος

η αλήθεια είναι ότι έχει συμβεί το καλοκαίρι να έρθει καταιγίδα από Α-ΒΑ και να περάσει το Πήλιο. Γιατί ουσιαστικά και η Μπάρπαρα καταιγίδες ήταν. Οπότε με κάποιο συνδυασμό χαρακτηριστικών συμβαίνει να έρθει υετός και από εκεί, απλά είναι σπάνιο. Έχει πολύ ενδιαφέρον πάντως το πως συνέβη η Μπάρμπαρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

νομιζω μηλινα και προς τα εκει η στην ελπιδα η περισυ ειχε μισο μετρο στο κυμα... και ειναι αυτο που λετε, τα φαινομενα διαπερνανε με εναν τροπο το πηλιο αφου εχει μικροτερο υψομετρο... αν ειχαμε μαξ υψομετρο σε ολο το πηλιο 800 μετρα θα παιζαμε καλυτερη μπαλα στους προσηνεμους αποτι στους κεντροβορειους... βεβαια τωρα αν κατσει συγκλιση οπως περισυ βοριοανατολικος- ανατολικος να φαιρνει φαινομενα απο πηλιο και βοριοδυτικος με ψυχος απο πεδιαδα να μην τα αφηνει να "δραπετευσουν" εκει δεν θα μας βοηθουσε το χαμηλο υψομετρο του πηλιου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

νομιζω μηλινα και προς τα εκει η στην ελπιδα η περισυ ειχε μισο μετρο στο κυμα... και ειναι αυτο που λετε, τα φαινομενα διαπερνανε με εναν τροπο το πηλιο αφου εχει μικροτερο υψομετρο... αν ειχαμε μαξ υψομετρο σε ολο το πηλιο 800 μετρα θα παιζαμε καλυτερη μπαλα στους προσηνεμους αποτι στους κεντροβορειους... βεβαια τωρα αν κατσει συγκλιση οπως περισυ βοριοανατολικος- ανατολικος να φαιρνει φαινομενα απο πηλιο και βοριοδυτικος με ψυχος απο πεδιαδα να μην τα αφηνει να "δραπετευσουν" εκει δεν θα μας βοηθουσε το χαμηλο υψομετρο του πηλιου

Καλά ναι Μηλίνα, Λαύκο και τα σχετικά σε προσήνεμες φάσεις βάζουν άπειρο χιόνι. Ακόμη και στο χωριό μου, στη Γατζέα που δεν είναι και ιδιαίτερα νότια, σε Ελπίδα ή/και Μήδεια (δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια από τις 2) είχε 30αρι στο κύμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...