Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

εβαλες τις σημερινές 144 του τζίφου με τις χθεσινές 1444 του ευρωπαίου, οι διαφορές είναι ακόμα μεγαλύτερες τώρα στο USA:

gfsnh-0-120.png?12

 

Ναι έβαλα τις κανονικές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ε Τζοκερ με λιγα λογια ειναι πιο ευκολο να πιασεις! Εγω θελω κανα τερατακι να κατεβει με το ριτζ που θα ηθελα να γινει οπως ειπα πριν, τοτε ολοι εχουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες αναλογως που θα σκασει...

Και εγώ θέλω τερατάκι, αλλά μου κάθονται μόνο ρετάλια! ¨ολα με -2 και πιο πάνω δυστυχώς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Απλά τα πράγματα.. Μπαίνει το χαηλό στην Ευρώπη, τραβάει και άλλο ψύχος από βόρεια, και εκεί που αρχίζουν τα σενάρια με την κίνηση του αυλώνα και άλλες μεταβητές που διαφοροποιούν την δημιουργία και την τροχιά του χαμηλού

 

 

 

χαχαχα μην μπερδέδεσαι βρε, έβαλα την ένραξη της ψυχρής εισβολής, και απλά έδειξα ότι μετά μπορεί να βγει κάτι εδώ η συνέχεια

gfs-0-372.png?6gfs-1-378.png?6

 

 

well και όμως θαύματα συμβαίνουν ! Εννοείται δεν λέω ότι θα ξανασυμβεί, αλλά το αναφέρω

Πυκνή χιονόπτωση και χιονόστρωση σημειώνεται αυτήν τη στιγμή στην περιοχή των Ιωαννίνων.

Βίντεο το οποίο εξασφάλισε και δημοσίευσε το Forecast Weather Greece, δείχνει το λευκό πέπλο του έχουν δημιουργήσει οι νιφάδες.

Βίντεο λίγο έξω από τα Γιάννενα, σε υψόμετρο 480 μέτρων. Δείτε το:

 

 

και τα 500αρια, βάζω και ημερομηνία

gfs-13-6.png?12

Ετσι ναι...γιατι ψυχος στου χαρτες δεν υπαρχει ουτε για την κορυφη στο βελουχι.....

Επεξεργάστηκε από Snowparty
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρι να δει κατι ο παιος η εστω το 18ρι του τζιφου γιατι αν συμφωνουν ακομα λιγο πολυ ολοι αυριο ο φλεβαρης ειναι καμμενος στο 100%.... κ βλεπουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Εγω προσωπικα δεν αποκλειω τιποτα μεχρι τελος Μαρτη. Ο Φιλλιπος το 22 πχ με ελαχιστες βελτιωσεις παταγε και Μηδεια κατω αμα ηθελε κ ας ηταν 22 Μαρτη (η οσο ηταν δεν θυμαμαι) Αλλα τα χρονικα περιθωρια στενευουν και αν δεν δουμε κινησεις μεχρι τελος της βδομαδας θα εχουμε καψει κ 1ο 10ημερο Μαρτη απ οτι φαινεται!

Με τα "αν" δεν γίνεται δουλειά. Η πραγματικότητα λέει ότι κανονική χιονόστρωση η καραπεδινή Αθήνα της Ομόνοιας έχει να δει 37 ολόκληρα χρόνια Μάρτιο μήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

Με τα "αν" δεν γίνεται δουλειά. Η πραγματικότητα λέει ότι κανονική χιονόστρωση η καραπεδινή Αθήνα της Ομόνοιας έχει να δει 37 ολόκληρα χρόνια Μάρτιο μήνα.

Συμφωνω εν μερει, γιατι οντως σε κανονικους χειμωνες η κυκλοφορια τον Μαρτιο πολυ δυσκολα θα φερει αυτα που χρειαζομαστε για να στρωθουμε... εδω που φτασαμε ομως κ αφου χειμωνας ουσιαστικα δεν υπηρχε, δεν θα μου φαινοταν περιεργο να αρχισει φουλ μεσημβρινη κυκλοφορια! Ετσι παιζουμε με πολυ καλυτερες πιθανοτητες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Συμφωνω εν μερει, γιατι οντως σε κανονικους χειμωνες η κυκλοφορια τον Μαρτιο πολυ δυσκολα θα φερει αυτα που χρειαζομαστε για να στρωθουμε... εδω που φτασαμε ομως κ αφου χειμωνας ουσιαστικα δεν υπηρχε, δεν θα μου φαινοταν περιεργο να αρχισει φουλ μεσημβρινη κυκλοφορια! Ετσι παιζουμε με πολυ καλυτερες πιθανοτητες!

Μα πλέον μεσημβρινή κυκλοφορία έχουμε κυρίως την άνοιξη χαχαχα

Πέρα απ'την πλάκα, τα ψηλά του νομού (>300 μ.) και τα κεντροβόρεια έχουν κανα μήνα ψωμί ακόμα.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν περιμένεις απο το Μάρτη να σε ξελασπώσει για το χειμώνα, είναι σαν να έχεις μπροστά Μεσι, Νειμάρ, Κριστιάνο (Δεκέμβρης, Γενάρης, Φλεβάρης) και να περιμένεις να σκοράρει ο Σέρχιο Ράμος.....

Η με όρους παλαιότερων ελληνικών εποχών, να έχεις Σαραβάκο, Βαζέχα, Μπορέλι  και να περιμένεις τον Καλλιτζάκη να σκοράρει με τάκλιν, ύστερα απο καραμπόλα σε ένα κόρνερ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μοντέλα και σενάρια αλλάζουν από το πρωί ως το μεσημέρι και το βράδυ.

Αλλά έδειχναν χθες, αλλά σήμερα το πρωϊ, άλλα τώρα.

Πιθανόν τελείως διαφορετικά σενάρια θα βλέπουμε αύριο.

Τώρα δείχνουν άνοιξη για το τέλος του μήνα αύριο θα δείχνουν χιόνια.

Πλήρης αναξιοπιστία και αστοχία στα σενάρια άνω των 96 ωρών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Επιτέλους λίγο άνοιξη 🥴🥰😛

Παγωσαμε φέτος... 

 image.png.8907e83aff693fdeddb2c5ee839c2f18.png

Λίγο καλοκαίρι  θες να πεις, άνοιξη είχαμε μέχρι τώρα 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Δεν υπαρχει καποιος κανονας που λεει οτι πρεπει να αλλαξει....

Εγω πιστευω οτι η ζωνικη θα μας συντροφευει ολη την ανοιξη τουλαχιστον για την ν.α ευρωπη...

Τωρα για βευρωπη συμφωνω....

 

Στο καιρο υπαρχουν βασικες αρχες βαση αυτων που συμβαινουν στην ατμοσφαιρα ζωνικη δεν υπαρχει καταρχην πουθενα στους χαρτες πλεον και δεν γινετε να υπαρξει με ασθ ζωνικη...δευτερον στατιστικα ξερουμε οτι με ασθ επηρεαζομαστε η περιξ των ημερομηνιων 5-6 μερες μπρος πισω σιγουρα περιμενουμε αδιοφορο καιρο μετα για τουλαχιστον 15 μερες και υστερα ξαναεπηρεαζομαστε...επισης οταν βλεπεις οτι τελειωει το βορτεξ παλι ξερεις οτι θα ακολουθησει ψυχροτερος καιρος του κανονικου και στα βαλκανια μετα απο ενα διαστημα αυτα συμβαινουν παντα πλην εξαιρεσεων...αυτο δεν σημαινει χιονια στα πεδινα προφανως ψυχρος καιρος σημαινει οτιδηποτε ειναι κατω των κλιματικων οταν λοιπον αυτη τη στιγμη οι κλιματικες τιμες στα 850 ειναι στο 0 και πανε προς το +1 +2 εαν ερθει κακοκαιρια και με -3-4 ψυχρη εισβολη θεωρειτε καθως ειναι κατω απο τα κλιματικα...αρα κατω του φυσιολογικου

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

O τζίφος στα μακρινά πάει για σοβαρό κύμα ζέστης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Στο καιρο υπαρχουν βασικες αρχες βαση αυτων που συμβαινουν στην ατμοσφαιρα ζωνικη δεν υπαρχει καταρχην πουθενα στους χαρτες πλεον και δεν γινετε να υπαρξει με ασθ ζωνικη...δευτερον στατιστικα ξερουμε οτι με ασθ επηρεαζομαστε η περιξ των ημερομηνιων 5-6 μερες μπρος πισω σιγουρα περιμενουμε αδιοφορο καιρο μετα για τουλαχιστον 15 μερες μετα και υστερα ξαναεπηρεαζομαστε...επισης οταν βλεπεις οτι τελειωει το βορτεξ παλι ξερεις οτι θα ακολουθησει ψυχροτερος καιρος του κανονικου και στα βαλκανια μετα απο ενα διαστημα αυτα συμβαινουν παντα πλην εξαιρεσεων...αυτο δεν σημαινει χιονια στα πεδινα προφανως ψυχρος καιρος σημαινει οτιδηποτε ειναι κατω των κλιματικων οταν λοιπον αυτη τη στιγμη οι κλιματικες τιμες στα 850 ειναι στο 0 και πανε προς το +1 +2 εαν ερθει κακοκαιρια και με -3-4 ψυχρη εισβολη θεωρειτε καθως ειναι κατω απο τα κλιματικα...αρα κατω του φυσιολογικου

Καλα το πεδινο χιονι εχει τελειωσει.....

Ποσες φορες εγινε φετος σθ η ασθ????

Ειναι σιγουρο αυτο που δειχνει για τις 21 και μετα οτι θα διαλυθει?????

Εγω τουλαχιστον γνωριζω οτι και μετα απο ασθ μπορει να ειμαστε στο θερμο τομεα και να μην επηρεαστουμε καθολου απο ψυχρο....50-50 ειναι...

Οπως εσπασαν πολλα ρεκορ  φετος σε σκανδηβικες χωρες και σιβηρια και εμεις παραλια.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Μακαρι να δει κατι ο παιος η εστω το 18ρι του τζιφου γιατι αν συμφωνουν ακομα λιγο πολυ ολοι αυριο ο φλεβαρης ειναι καμμενος στο 100%.... κ βλεπουμε!

Για το στοιχηματάκι που βάλαμε πως το βλέπεις? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Καλα το πεδινο χιονι εχει τελειωσει.....

Ποσες φορες εγινε φετος σθ η ασθ????

Ειναι σιγουρο αυτο που δειχνει για τις 21 και μετα οτι θα διαλυθει?????

Εγω τουλαχιστον γνωριζω οτι και μετα απο ασθ μπορει να ειμαστε στο θερμο τομεα και να μην επηρεαστουμε καθολου απο ψυχρο....50-50 ειναι...

Οπως εσπασαν πολλα ρεκορ  φετος σε σκανδηβικες χωρες και σιβηρια και εμεις παραλια.....

Αααααα... Πολλές ερωτήσεις... Πίστευε και μη ερεύνα τεκνο μου🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

O τζίφος στα μακρινά πάει για σοβαρό κύμα ζέστης...

Ναι ρε Πανουλη μου...!!Επιτελους!!Γιατι μεχρι τωρα ειχαμε μονο σοβαρα κυματα ψυχους!!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Καλα το πεδινο χιονι εχει τελειωσει.....

Ποσες φορες εγινε φετος σθ η ασθ????

Ειναι σιγουρο αυτο που δειχνει για τις 21 και μετα οτι θα διαλυθει?????

Εγω τουλαχιστον γνωριζω οτι και μετα απο ασθ μπορει να ειμαστε στο θερμο τομεα και να μην επηρεαστουμε καθολου απο ψυχρο....50-50 ειναι...

Οπως εσπασαν πολλα ρεκορ  φετος σε σκανδηβικες χωρες και σιβηρια και εμεις παραλια.....

Μα στο ειπα οτι σιγουρα θα ειμαστε στον θερμο τομεα ενα διαστημα αυτο ειναι δεδομενο ουτε σημαινει οτι θα χιονισει πεδινα απλα ο καιρος ειναι πιο μεσημβρινος..φετος δεν ξαναεγινε ουτε γινετε καθε χρονο ..φετος εφτασε στο 0 για μια μερα τωρα θα αλλαξουν και σε ανατολικους απο δυτικους οι ανεμοι...αυτο δεν σημαινει προφανως χιονια εδω σημαινει σιγουρα κρυο κεντρικη βορεια ευρωπη...το αποτελεσμα της ασθ ειναι η διασπαση του βορτεξ η διαλυση..σε καθε περιπτωση δηλαδη καιρικο ενδιαφερον οχι αμμεσο για ελλαδα...απαραιτητα το εχουμε ξαναπει οπως εγραψα και ποιο πριν ποτε ειχαμε ασθ και επηρεαστηκα ως χωρα απο το 2000 και μετα

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπανίως δίνουμε εγκρίσεις χειμωνιάτικα αλλά αυτό μόλις πέρασε από το διοικητικό συμβούλιο καυσωνάκηδων 😇

1905600602_Screenshot2024-02-13at7_56_39PM.png.1dfefac10da1e5a770992031e3a491c2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αν περιμένεις απο το Μάρτη να σε ξελασπώσει για το χειμώνα, είναι σαν να έχεις μπροστά Μεσι, Νειμάρ, Κριστιάνο (Δεκέμβρης, Γενάρης, Φλεβάρης) και να περιμένεις να σκοράρει ο Σέρχιο Ράμος.....

Η με όρους παλαιότερων ελληνικών εποχών, να έχεις Σαραβάκο, Βαζέχα, Μπορέλι  και να περιμένεις τον Καλλιτζάκη να σκοράρει με τάκλιν, ύστερα απο καραμπόλα σε ένα κόρνερ. 

Για Μάρτη βάλε το Ρομπέρτο Κάρλος τουλάχιστον εμάς Πελοπόννησο έχει δώσει 2 περιπτώσεις από άλλον πλανήτη η μία το Μάρτη 87 και η άλλη τέλη(!!!) 25-28 Μάρτη 1998 με τρομερό χιόνια ημιορεινών. Επίσης θυμάμαι πολλές φορές δεκαετία 90 στα μέρη μου (Μεσσηνία) και κατ' επέκταση κεντροδυτική Πελοπόννησο να βάζουν πολύ καλά στρωσίματα το Μάρτη τα ημιορεινά...και αργότερα απο δεκαετία 2000 και πέρα κατά καιρούς έκανε κάποια καλά επεισόδια αλλά έμενα Αθήνα και δεν έχω τόσο καλή εικόνα...για μένα παρόλη την απορρύθμιση του κλίματος ο Μάρτης ακόμα παραμένει απρόβλεπτος και μάχιμος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...