Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 minutes ago, Snowy Stathis said:

Ε τότε με τέτοιες συνθήκες θα  έχεις λιγότερες  πιθανότητες να δεις χιόνι εκτός αν είσαι κωλοφαρδος σαν το 2021. Μια στο τόσο δηλαδή 😂

2019, 2021, 2022, 2023 και συνεχίζουμε εδώ στο ΒΑ προάστιο του Ροβανιέμι της Μεσογείου με ολικές χιονοστρώσεις και στο δρόμο όσο ορισμένοι νομίζουν ότι κάποτε υπήρχε εποχή των παγετώνων στο λεκανοπέδιο.

Οι μέσοι όροι δεν στηρίζονται τόσο στις "ακραίες" ψυχρές εισβολές που είναι και αυτές που κυνηγάμε στα πεδινά προσήνεμα.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από τα πρωινά μου άρεσε περισσότερο το ούκμο. Ο Ευρωπαίος έκανε μικρή μόνο βελτίωση. Τα ενσεμπλς του έχουν καλύτερη και δυτικοτερα κατάβαση, αλλά πρέπει να χαλαρώσει το p.v.

 

.

Ο ιαπωνας δείχνει δυνατό κρύο από βδ, και όχι ρεταλια αν έβγαινε 

Το ιδανικότερο σενάριο έχει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

2019, 2021, 2022, 2023 και συνεχίζουμε εδώ στο ΒΑ προάστιο του Ροβανιέμι της Μεσογείου με ολικές χιονοστρώσεις και στο δρόμο όσο ορισμένοι νομίζουν ότι κάποτε υπήρχε εποχή των παγετώνων στο λεκανοπέδιο.

Οι μέσοι όροι δεν στηρίζονται τόσο στις "ακραίες" ψυχρές εισβολές που είναι και αυτές που κυνηγάμε στα πεδινά προσήνεμα.

Συγγνώμη αλλά το 2019 και το 2022 είχες πιο νορμαλ θερμοκρασίες και όχι το φετινό χαλι ή του 2021 και του 2023. .Αν αναφέρεσαι σε μένα δεν  είπα εγώ ότι η Αττική είχε ανέκαθεν θερμοκρασίες Σκανδιναβίας. Μιλάμε για μέγιστες μέσου όρου  10-13 το πολύ και όχι 17-18 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Τον Μάρτιο πρέπει να το ανοίξει κάποιος που θέλει ήλιο ζεστή ...για να θαφτουμε 😋

Ίσως ο Καυσωνακιας🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Snowy Stathis είπε:

Σίγουρα υπάρχουν”κακές” χρονιές και πάντα θα υπάρχουν  αλλά η συχνότητα τους δεν είναι ανησυχητική για το κλίμα; Πρέπει να δεις σε  όλο τον πλανήτη τι γίνεται για να βγάλεις  συμπέρασμα; Ρωταω απλά εται; Μπορεί να είμαι λάθος 

Με τι στοιχεία να προκύψει η ανησυχία ; Με το τι κανει τα τελευταία 20 χρόνια σε μια χώρα του κόσμου ή σε μια περιοχη της χώρας ; Είναι ενα τίποτα. Προφανώς και πρέπει να δεις τι γίνεται σε όλο τον πλανήτη και σε οσο το δυνατόν μεγαλυτερο χρονικό βάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Με τι στοιχεία να προκύψει η ανησυχία ; Με το τι κανει τα τελευταία 20 χρόνια σε μια χώρα του κόσμου ή σε μια περιοχη της χώρας ; Είναι ενα τίποτα. Προφανώς και πρέπει να δεις τι γίνεται σε όλο τον πλανήτη και σε οσο το δυνατόν μεγαλυτερο χρονικό βάθος.

Με το στοιχείο της συχνότητας ακόμα κι αν μιλάμε για μια χώρα του κόσμου. . Δεν νομίζω ομως ότι μόνο στη Ελλάδα συμβαίνει η αύξηση  στη  συχνότητα κακών χειμωνων. Εκτός αν η επαναληψιμότητα εντάσσεται στα πλαίσια της περιοδικότητας αν υφίσταται κάτι τέτοιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Με το στοιχείο της συχνότητας ακόμα κι αν μιλάμε για μια χώρα του κόσμου. . Δεν νομίζω ομως ότι μόνο στη Ελλάδα συμβαίνει η αύξηση  στη  συχνότητα κακών χειμωνων. Εκτός αν η επαναληψιμότητα εντάσσεται στα πλαίσια της περιοδικότητας αν υφίσταται κάτι τέτοιο 

Τι να πει και η Ισπανία που αυτές τις μέρες θα βαρέσει 30αρια!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ερώτημα που καλειται να απαντήσει η επιστήμη, δεν είναι αν το κλίμα αλλάζει. Το κλίμα ποτέ δεν ήταν σταθερό. Πάντα άλλαζε και πάντα θα αλλάζει. Το ερώτημα είναι αν το επηρεάζει η ανθρώπινη δραστηριότητα και αν ναι σε ποιο βαθμό.

Από εκει και πέρα, αν το επηρεάζει η ανθρώπινη δραστηριότητα, θα αναζητηθούν τρόποι εξομάλυνσης της κρίσης. Διότι θα μιλαμε για κλιματική κρίση και όχι κλιματική αλλαγή.  

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγω παντος εδω κ ενα 3ωρο εχω βαλει καμερα Τζακσον  Χωλ κ ριχνει πατσαβουρια ασταματητα κ καπου καπου ριχνει κ πατσαβουροπιτες 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

εγω παντος εδω κ ενα 3ωρο εχω βαλει καμερα Τζακσον  Χωλ κ ριχνει πατσαβουρια ασταματητα κ καπου καπου ριχνει κ πατσαβουροπιτες 🙂

https://www.skylinewebcams.com/el/webcam/united-states/wyoming/jackson/jackson-hole.html

Μαγεία..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μα δεν είναι μόνο η ανυπαρξία χειμωνων είναι και τα ανυπόφορα καλοκαίρια.Παλια εγω φοιτητής στην Αθήνα ζούσα χωρίς ούτε ανεμιστήρα κ η σχολή τελείωνε εξεταστική τέλη Ιουλίου κ 20 Αυγούστου άρχιζε το διάβασμα για εξεταστική Σεπτεμβρίου. Λίγες φορές θυμάμαι να έχει αφόρητη ζέστη.Τωρα υπάρχει περίπτωση να ζήσει άνθρωπος στην Αθήνα κέντρο χωρίς κλιματισμό??Η αύξηση της θερμοκρασίας έχεις ξεπεράσει παγκοσμίως τον 1,5 βαθμό που ήταν το όριο  συναγερμού σε συνοδους για το κλίμα το 2000 κ τίποτα δε φαίνεται να φρενάρει την αύξηση της θ.Ισα ίσα το λιώσιμο των πάγων μειώνει την αντανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας κ αυξάνει την απορρόφηση κ από στεριά κ από θάλασσα.Το μεθάνιο αυξάνεται για γνωστούς λόγους κ το διοξείδιο του άνθρακα κ κατά συνέπεια το φαινόμενο του θερμοκηπίου.Λυσεις υπάρχουν αλλά υπερτερεί η αδιαφορία κ τα συμφέροντα.Εχω φίλο που δουλεύει σε καράβια κ κουβαλάει ασταμάτητα λιγνίτη από Αυστραλία σε Κίνα...τι να λέμε τώρα...άμεσα δε μπορεί να αναχαιτιστεί η άνοδος της θ.Μονο από κάποιο παγκόσμιας κλίμακας γεγονός πχ Ωκεάνια ρεύματα ηφαίστεια που κι αυτά δεν είναι σίγουρο σε τι θα οδηγήσουν.πχ το ρεύμα του κόλπου λένε σύντομα θα σταματήσει κ η Ευρώπη θα ψυχθεί, παγκοσμίως όμως η θ θα συνεχίσει να αυξάνεται.Λυσεις υπάρχουν αλλά θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα ιδίως στις ηγεσίες αλλά κ στον απλό λαό του πλανήτη .Μέχρι στιγμής πάντως το μότο είναι των Των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς άδομεν...

Επεξεργάστηκε από winter reign
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα κι απο μενα .Αρχιστε να κοιτατε ξανα γιατι απο 26 ειμαστε στα κλιματικα και κατω για κανα 10ημερο ,αρα κατι θα γινει .Απο δεξια ερχεται λολ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μόνος μήνας που έχει γίνει καλύτερος είναι ο Ιούνιος, τουλάχιστον μέχρι και το δεύτερο δεκαήμερο. Τα τελευταία χρόνια την βγάζω και χωρίς A/C (ή με πολύ λίγο). Ενώ από Ιούλιο μέχρι Σεπτέβρη βαράει υπερωρίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PARIS είπε:

Καλησπερα κι απο μενα .Αρχιστε να κοιτατε ξανα γιατι απο 26 ειμαστε στα κλιματικα και κατω για κανα 10ημερο ,αρα κατι θα γινει .Απο δεξια ερχεται λολ.

 

πάνω από τα κλιματικά είναι ο μέσος όρος

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ κακη πλεον η προοπτικη του Φεβρουαριου, νομιζω σταδιακα για αυτον τον μηνα χανονται και οι μικρες ελπιδες που ειχαμε.

Και για οσους πιστευουν οτι το προβλημα με τα χιονια, επειδη εκανε 2-3 εξαιρετικα στην Αττικη με πολυ οριακες Τ και τρελο υετο, λύθηκε δυστυχως ισχυει το ακριβως αναποδο, σε λιγα ετη αν συνεχισουμε με αυτον τον ρυθμο θα ειναι εξαιρετικα οριακες και αμφιβολες οι Τ για να στρωσει σημαντικα στο κεντρο της Αθηνας. Παλια ηταν οντως Σιβηρια το κεντρο και τα νουμερα το αποδεικνυουν περιτρανα

image.png.7745fec253fabe518d1383fa4340eec7.png

Εχουμε φτασει στο οριακο σημειο που η μεση απολυτα ελαχιστη στο κεντρο ειναι 0, οταν καποτε ηταν -2,5 στην αρχη των μετρησεων, την τελευταια 15ετια 2009-23 η μεση απολυτα ελαχιστη στο θησειο ειναι 0,5! με μολις 7/15 να εχουν αρνητικη ελαχιστη. Η εξισωση ψηλα στο διαγραμμα δινει μια αυξητικη ταση των απολυτα ελαχιστων 0,015 βαθμους ανα ετος δηλαδη αυξηση 0,15 ανα δεκαετια (τεραστια για τοσο μικρο χρονικο διαστημα), προφανως στην επιδραση των χιονοστρωσεων στο πολυ αμεσο μελλον ειναι μηδαμινη διαφορα αφου παιζαμε παντα σε αρνητικες τιμες αλλα πλεον που φτασαμε να ειναι ο μεσος ορος πανω απο το 0 αν δεν αλλαξει κατι ως το 2050 δεν μας βλεπω καλα. Οσο ανεβαινει η μεση τιμη των Τ θα ανεβαινουν και οι απολυτα ελαχιστες. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναστρωσει και μαλιστα σημαντικα αλλα οι πιθανοτητες θα μειωνονται δεκαετια με την δεκαετια αν δεν αναστραφει η κατασταση συντομα

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Snowy Stathis είπε:

Με το στοιχείο της συχνότητας ακόμα κι αν μιλάμε για μια χώρα του κόσμου. . Δεν νομίζω ομως ότι μόνο στη Ελλάδα συμβαίνει η αύξηση  στη  συχνότητα κακών χειμωνων. Εκτός αν η επαναληψιμότητα εντάσσεται στα πλαίσια της περιοδικότητας αν υφίσταται κάτι τέτοιο 

Δηλαδή το συμπέρασμα είναι ότι άλλαξε το κλίμα σε παγκόσμιο επίπεδο και πρέπει να ανησυχούμε  ; Για εμένα δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, PARIS είπε:

Καλησπερα κι απο μενα .Αρχιστε να κοιτατε ξανα γιατι απο 26 ειμαστε στα κλιματικα και κατω για κανα 10ημερο ,αρα κατι θα γινει .Απο δεξια ερχεται λολ.

 

Το ότι θα είμαστε στα κλιματικά δεν σημαίνει πως απαραίτητα θα κάνει κάτι ελλείψει καλών σεναρίων. Και μάλιστα φαίνεται πως αργοτερα υπάρχει τάση για ανηφόρα στις θερμοκρασίες..

Το ζήτημα είναι ότι στην πρώτη τουλάχιστον καρτέλα δεν υπάρχει τίποτα οπότε περιμένουμε γιατι πολλά μπορεί να αλλάξουν. Δεν είμαι όμως και ιδιαίτερα αισιοδοξος... Με τρομάζει το γεγονός πως ψύχος δεν υπάρχει και οτι ανοικτο είναι και το σεναριο της ζωνικης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, winter reign είπε:

Μα δεν είναι μόνο η ανυπαρξία χειμωνων είναι και τα ανυπόφορα καλοκαίρια.Παλια εγω φοιτητής στην Αθήνα ζούσα χωρίς ούτε ανεμιστήρα κ η σχολή τελείωνε εξεταστική τέλη Ιουλίου κ 20 Αυγούστου άρχιζε το διάβασμα για εξεταστική Σεπτεμβρίου. Λίγες φορές θυμάμαι να έχει αφόρητη ζέστη.Τωρα υπάρχει περίπτωση να ζήσει άνθρωπος στην Αθήνα κέντρο χωρίς κλιματισμό??Η αύξηση της θερμοκρασίας έχεις ξεπεράσει παγκοσμίως τον 1,5 βαθμό που ήταν το όριο  συναγερμού σε συνοδους για το κλίμα το 2000 κ τίποτα δε φαίνεται να φρενάρει την αύξηση της θ.Ισα ίσα το λιώσιμο των πάγων μειώνει την αντανάκλαση της ηλιακής ακτινοβολίας κ αυξάνει την απορρόφηση κ από στεριά κ από θάλασσα.Το μεθάνιο αυξάνεται για γνωστούς λόγους κ το διοξείδιο του άνθρακα κ κατά συνέπεια το φαινόμενο του θερμοκηπίου.Λυσεις υπάρχουν αλλά υπερτερεί η αδιαφορία κ τα συμφέροντα.Εχω φίλο που δουλεύει σε καράβια κ κουβαλάει ασταμάτητα λιγνίτη από Αυστραλία σε Κίνα...τι να λέμε τώρα...άμεσα δε μπορεί να αναχαιτιστεί η άνοδος της θ.Μονο από κάποιο παγκόσμιας κλίμακας γεγονός πχ Ωκεάνια ρεύματα ηφαίστεια που κι αυτά δεν είναι σίγουρο σε τι θα οδηγήσουν.πχ το ρεύμα του κόλπου λένε σύντομα θα σταματήσει κ η Ευρώπη θα ψυχθεί, παγκοσμίως όμως η θ θα συνεχίσει να αυξάνεται.Λυσεις υπάρχουν αλλά θα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα ιδίως στις ηγεσίες αλλά κ στον απλό λαό του πλανήτη .Μέχρι στιγμής πάντως το μότο είναι των Των οικιών ημών εμπιπραμένων ημείς άδομεν...

Η ανανεωσιμες πηγες ενεργειας φιλε μου δεν μπορουν να στηριξουν σε καμια περιπτωση απο μονες τους τις απαιτηαεις σε ενέργεια του συγρονου τροπου ζωης ολων μας. Επιπλεον ειναι εξαρτομενες κ μεταβαλλομενες απο εξωτερικες συνθηκες κ δεν παραγουν στνεχομενη κ σταθερη ποσοτητα ενεργειας. Αυτα ειναι γνωστα πραγματα παιδια. Υπαρχει βέβαια η πυρηνικη ενέργεια αλλα εκει υπησερχονται αλλοι λογοι που δεν προτιμαται. Αρα τι μενει;

Να γυρισουμε στην εποχη του χαλκου η μηπως να απαγορεψουμε στις αναπτυσσόμενες χωρες την ανάπτυξη προκειμένου να ζουμε εμεις σε ενα λιγοτερο επιβαρυμενο Περιβάλλον;

Φυσικα κ θα καιμε λιγνιτη που στηριζει κ ενα σωρο Ελληνες εργαζομενους μιας που τον εχουμε σε αφθονια κ βεβαιως κ διοξ. Ανθρακα. 

Η επιστημονικη κοινοτητα περα απο δισπιστωσεις κ φοβέρες ας μας πει σε ποσο τοις εκατο της παγκόσμιας αυξησης της Τ συμμετεχει ο ανθρακας; Επιπλεον ας μελετησουν περισσότερο ανανεώσιμες πηγες ενεργειας που θα μπορουν να στηριξουν τον τροπο ζωης μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Δηλαδή το συμπέρασμα είναι ότι άλλαξε το κλίμα σε παγκόσμιο επίπεδο και πρέπει να ανησυχούμε  ; Για εμένα δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. 

Παιδιά απλα αναρωτιέμαι  αν η συχνότητα τέτοιων χειμωνων όχι περιστασιακά αλλά σε βάθος χρόνου  θα μπορούσε να είναι δείγμα ότι έχει  πειραχτεί το  κλιμα ή απλά είναι θέμα περιοδικότητας. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο 

Επεξεργάστηκε από Snowy Stathis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...